صدای معلم

در برنامه وزیر پیشنهادی به "توسعه مشارکت خیرین" و جای دیگری به " افزایش مشارکت خانواده ها " اشاره شده! منطق و دلیل این دو برنامه وزیر پیشنهادی احتمالا ترکیب «مجانی بودن آموزش عمومی طبق قانون اساسی» با « وضعیت بد اقتصادی خانوارها» است که به خاطر مدیریت مشعشع مقامات در حال بدتر شدن هم هست !

نگاهی بر برنامه های حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

عیسی پیله‌ور/ تهران

نقد برنامه های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

حق بچه‌ها برای برخورداری از سلامتی هم قانونی است هم طبیعی.  حق برخورداری از تعلیم و تربیت متناسب با طبیعت و ماهیت انسانی بچه‌ها هم همین طور. برخورداری از دو حق مذکور احتیاج به صرف منابع مادی و غیرمادی دارد که به نظرم بالاترین اولویت در تخصیص منابع یک جامعه‌اند. اگر منابع کافی صرف سلامتی و تحصیل بچه‌ها نشود، علاوه بر جنبه انسانی، حتی از زاویه اقتصادی و اجتماعی نیز  نامعقول است چون به ضررهای زیاد و عدم‌النفع‌های زیاد در طول ده ها سال زندگی آتی آنها منجر می‌شود. (اخیرا متمرکز شده‌ام روی یافتن راههای جدید برای جبران کسری منابع مذکور و موضوع را با متخصصین از حوزه‌های مختلف حقوقی، اقتصادی، جامعه‌شناختی و ... مطرح می‌کنم)

از همین زاویه، برنامه‌های اعلامی وزیر پیشنهادی برای وزارت آموزش وپرورش را مروری کردم. این هم نتیجه:

1- مهمترین مشکل آموزش و پرورش سرانه پایین دانش آموزی است. در برنامه وزیر پیشنهادی به "توسعه مشارکت خیرین" و جای دیگری به "افزایش مشارکت خانواده ها" اشاره شده! منطق و دلیل این دو برنامه وزیر پیشنهادی احتمالا ترکیب «مجانی بودن آموزش عمومی طبق قانون اساسی» با «وضعیت بد اقتصادی خانوارها» است که به خاطر مدیریت مشعشع مقامات در حال بدتر شدن هم هست.

2- وضعیت معیشتی معلمان زیرخط فقر است ولی وزیر پیشنهادی ...

3- تعداد زیادی از مدارس فرسوده، استیجاری و غیراستاندارد هستند ولی وزیر پیشنهادی ...

4- از معلمان فعلی، در سالهای آینده تعداد زیادی بازنشسته خواهند شد ولی وزیر پیشنهادی ...

5- به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چندین بار اشاره شده ولی توجهی نشده که سند مذکور مصوبه مجلس را ندارد و مقامات موظف‌اند به وظایف قانونی خود عمل کنند و اسناد دیگر فقط ذیل قوانین معتبر قابل استفاده‌اند نه در عرض قوانین و به جای قوانین.

6- حق والدین در انتخاب نوع برنامه‌های تعلیم و تربیت فرزندانشان در برنامه‌های وزیر پیشنهادی جایی ندارد. همچنان که حق مذکور در سند تحول بنیادین هم جایی ندارد. (محتوای سند مذکور عمدتا تکرار همان نظرات و روشهایی است که حداقل در سه دهه اخیر مکررا شکست خورده.)

7- وزیر پیشنهادی اسناد متعددی را به عنوان اسناد «بالادستی» ذکر کرده ولی قانون اساسی و قانون وزارت آموزش و پرورش را ذکر نکرده! (این را اول متن نیاوردم که مخاطب در همان بند اول قضاوت نهایی نکند.)

یعنی "وزیر پیشنهادی" برنامه‌ای داده که:

-- حق انتخاب والدین در آن غایب است

--  وظایف قانونی وزیر در آن غایب است

--  جبران کسری شدید منابع هم غایب است

هر برنامه‌ای که فاقد هر کدام از این سه مورد باشد، تاثیرش از انشای دبستانی بیشتر نخواهد بود. (این متن را برای مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نمی‌نویسم.

موافقت و یا مخالفت با وزیر پیشنهادی قاعدتا از مقایسه وی با دیگر کاندیداهای محتمل به دست می‌آید و بعید نیست که وی از کاندیداهای محتمل دیگر بهتر باشد. در اصل می‌خواستم وعده وزیر برای جبران کمبود شدید منابع را ببینم که...)


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقد برنامه های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

سه شنبه, 12 شهریور 1398 08:50 خوانده شده: 372 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
نیروی خدما تی 1398/06/13 - 08:48
با عر ض سلام وادب همش می گوید معلما ن ما نیروهای خدما تی نیروی اموزش پرورش هستیم به خدا رسیدگی شود ممنون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور