صدای معلم

اما واقعیت قصه‌ای دیگر دارد !

درباره پروژه مهر !

نوشته یک معلم از هرمزگان

درباره پروژه مهر و بازگشایی مدارس

روزهای پایانی شهریور برای من معلم یکی از دغدغه‌ها شروع سال تحصیلی و انتظار برای بازگشایی مدارس است.

دل‌مشغولی‌هایی که همه معلمان چون من  شامل تغییر ابلاغ ، فاصله‌ای که باید طی کنیم، کتاب‌هایی که باید درس بدهیم ، روش تدریس و دیدار با همکاران و دانش آموزان جدید و قدیم در حال تجربه کردن آن هستند.

در این میان به سایت‌های خبری که نگاه می‌اندازیم می‌بینیم خبری از تغییر نیست ، حرفی جدید که مرهمی بر زخم بی‌کیفیتی مدارس باشد به چشم نمی‌آید.

اما در سایت‌های خبری آموزش‌ و پرورش که فاقد یک دیدگاه معلمان یا گزارش انتقادی است از پروژه مهر سخن می‌گویند پروژه‌ای که در همه‌جا آماده‌باش مدارس برای بازگشایی سال تحصیلی معرفی می‌شود!

درباره پروژه مهر و بازگشایی مدارس

موسی دادی زاده رئیس اداره کل آموزش‌ و پرورش استان هرمزگان که در بیست و دومین جشنواره شهید رجایی استان نیز برگزیده‌ شده است در همین مورد گفته است: افزایش کارآمدی، پاسخگویی، شفافیت عملکرد دستگاه‌های اجرایی، همچنین توسعه فرهنگ عدالت‌گستری، آگاهی مردم از عملکرد سازمان‌ها، ترویج فرهنگ کار گروهی به‌جای فردی و نیز تقویت وجدان کاری و انضباط اجتماعی  از شاخص‌های ارزیابی بوده است.

وی همچنین به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش‌ و پرورش هرمزگان، در اولین جلسه پروژه مهر سال 98 نیز گفته است: رسالت اصلی آموزش‌ و پرورش معطوف به مدرسه است و همه منابع، امکانات و ظرفیت‌ها باید در خدمت مدرسه و کلاس درس باشد.

مدیرکل در همین خبر تصریح کرده است: عوامل ستادی و اجرایی در حوزه ادارات آموزش‌ و پرورش به‌عنوان پشتیبان باید همه تلاش خود را به کار بگیرند تا مدارس با آمادگی کامل پذیرای دانش آموزان عزیز در عرصه مقدس تعلیم و تربیت باشند.

وی اضافه کرده است: دست‌اندرکاران آموزش‌ و پرورش وظیفه و رسالتی جز خدمت برای مدرسه ندارند و برخورداری از مدارس پویا برای تربیت دانش آموزان خلاق و متعهد کمال و غایت متولیان امر تعلیم و تربیت است.

دست از بازنشر این خبر طولانی که برداریم و به همین بندهای بالا که خیره شویم به فکر می‌رویم کدام مدارس ما پویاست؟ عوامل ستادی چگونه همه تلاش خود را در راستای بازگشایی مدارس به کار بسته‌اند؟ هیچ آمار و گزارشی آیا از نظارت این عوامل ستادی در دست است؟

درباره پروژه مهر و بازگشایی مدارس

برای پروژه مهر چه اعتباری تعریف شده است و سهم مناطق و مدارس چگونه بوده است؟

جایگاه شفاف‌سازی کجاست و کدام مدرسه هرمزگان سایت اطلاع‌رسانی دارد که اولیا و دانش آموزان از آنچه در مدرسه خواهد گذشت آگاه شوند؟

معاون پشتیبانی آموزش‌ و پرورش هرمزگان هم طی خبری در حاشیه مانور پروژه مهر 98 گفته است: این مانور با هدف نواختن زنگ روزشمار آماده‌باش مدارس برای بازگشایی سال تحصیلی جدید است که به‌صورت هم‌زمان در تمامی مناطق آموزش‌ و پرورش استان برگزار شد.

مرتضی رئیسی حسنلنگی اظهار کرده است: این مانور باهدف بررسی وضعیت مدارس در اجرای پروژه مهر 98 و آمادگی مدارس به‌عنوان مامنی امن برای شروع سال تحصیلی است.

اگر روراست باشیم و مسئول خواننده این متن از نقد ابرو درهم نکشد باید بگوییم این خبر و صدها خبر و گزارش دیگر بارگذاری شده در وب‌سایت اداره کل آموزش‌ و پرورش هرمزگان و مناطق 22 گانه آن نوعی شعار تکراری و بیهوده است که البته خوانندگانی نیز ندارد.

در خبری که باشگاه خبرنگاران جوان ۱۸ آبان ۱۳۹۷ منتشر کرده بود: معاون آموزش ابتدایی آموزش‌ و پرورش هرمزگان اعلام کرد: سالانه حدود ۳ هزار کودک در هرمزگان از تحصیل بازمی‌مانند.

ایرج بیت الهی گفته بود : سه هزار و ۷۷۶ کودک در هرمزگان از تحصیل بازمانده‌اند و هرمزگان در آمار کودکان بازمانده از تحصیل پس از سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان در جایگاه سوم قرار دارد!

وی گفت: تاکنون ۸۲۴ کودک بازمانده از تحصیل در هرمزگان شناسایی شدند.

اما در یک خبر دیگر یعنی ۲۲ آذر ۱۳۹۷در همان خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان موسی دادی زاده مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان هرمزگان این‌چنین گفته است: اکنون هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در هرمزگان وجود دارند.

وی گفته بود: از ابتدای آغاز سال تحصیلی جدید ۲ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در هرمزگان شناسایی و جذب مدارس شده‌اند!

در هفته دولت امسال نوید احمدی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان گفته بود: حدود ۶۵۰ مدرسه غیراستاندار در هرمزگان شناسایی‌شده است که ۲۲۰ مدرسه باید تخریب شود و مابقی قابلیت مقاوم‌سازی دارند.

وی با اشاره به وجود ۶۱ مدرسه کانکسی و ۱۴ مدرسه کپری در هرمزگان، نیز در سایت این اداره گفته است: هشت هزار و ۲۴۶ دانش‌آموز در این مدارس که عمدتاً در روستاهای دورافتاده و صعب البور می‌باشند در حال تحصیل هستند.

به نظر می رسد این پروژه بزرگ که همه از آمادگی صد در صدی و کسب رتبه نخست آن سخن می‌گویند نمی‌تواند باری از دوش مدارس رو به ویرانی آموزش‌ و پرورش هرمزگان بردارد و این مطالب در حد آپلود تصاویر و تیتر سازی خبرگزاری‌ها باقی خواهد ماند!

اما واقعیت قصه‌ای دیگر دارد.

درباره پروژه مهر و بازگشایی مدارس


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره پروژه مهر و بازگشایی مدارس

سه شنبه, 26 شهریور 1398 11:59 خوانده شده: 386 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
کبری 1398/06/26 - 13:45
آموزش و پرورش متکبر تر از این حرف هاست
پاسخ + +3 0 --
سید 1398/06/26 - 13:58
از اینکه کودکم را مدرسه نفرستم احساس عقب ماندگی نمی کنم
چرا که در آنجا بیش از تربیت بی تربیتی می آموزد
اینکه در مانور تمیز کردن مدرسه آشغالهای خود را با وجود سطل زباله به منزل و باغ و زمین همسایه بریزند
اینکه از دیوار و طوری همسایه بالا بروند
اینکه شیشه ها را در ملک همسایه بشکانند
اینها چگونه معلمانی هستند که نظاره گر بی ادبی شاگردانند؟
بودجه ندارند سرایه دار و تمیز کار بگریند چرا کودکان تنبل را به کار میگیرند؟ در حالی که خود تنبل ترند
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/06/26 - 15:06
اول صبح بچه ها را گردوخاکی میکنن. خدمتگزار را حقوق نمیدین و این هم شد مانور آمادگی؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/26 - 23:32
برای یک مدرسه با 150 دانش آموز سال گذشته 200 هزار تومن بی ارزش واریز کردن این در حالی است که ماژیک یک عدد 8000هزار و برگه بسته ای 70000هزار از اینکه اینا خجالت نمیکشن ما معلمان از مردم معذرت میخواهیم از اینکه سایت سناد راه اندازی کردن و دوباره باید برگه چاپ کنیم و سایت همگام دارن ولی باید بخشنامه چاپ بشه ما دوباره از اولیا معذرت میخواهیم و برادر هزاران اگرهای دیگه که که آدم شرم میکند از این همه ندانم کاری مثال ساده اجرای برنامه های تدبیر و تعالی است که برای انجام هر برنامه ای باید هزینه بپردلزی ولی دریغ از سرانه ووووووووو

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور