صدای معلم

" واقعیت این است که اعضای شورای مرکزی حزب که پستهای مدیریتی دارند و در 6 سال گذشته با حمایت بدون قید و شرط از وزرای آموزش و پرورش بعضا به موقعیت هایی دست یافته اند، الان نمی خواهند با حمایت از یک محکوم موقعیت خود را به خطر بیاندازند "

فرج کمیجانی به خاطر شعسا محکوم شد!

شیرزاد عبداللهی

دلیل بازداشت فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

شیوه اطلاع رسانی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در خصوص اجرای حکم تعلیقی 30 ماه حبس آقای فرج کمیجانی،  شگفت انگیز و یا حداقل غیرعادی است. ابتدا  آقای عادل عبدی عضو شورای مرکزی این تشکل به انصاف نیوز گفت : "مربوط به همان [محکومیت] پرونده‌ی سال ۹۴ است و قطعی شده است. حدود یک سال و نیم درباره‌ی تعزیری یا تعلیقی بودن آن ابهامی بود. هم‌اکنون باز هم با ابهام روبه رو است که تعلیقی یا تعزیری است. این برای همان موضوع سال ۹۴ است و مورد جدیدی نیست." در این بیان خنثی، نه اعتراضی دیده می شود نه اظهار تاسفی و نه اظهار شگفتی و نه حتی ابراز امیدواری برای آزادی دبیرکل . انگار نه انگار که دبیرکل یک حزب (صرف نظر از کیفیت آن ) بازداشت شده است. عادل عبدی تاکید می کند که "مورد جدیدی نیست"  و  القا می کند  که همه چیز طبق روال طبیعی انجام شده است .

یک روز بعد باز هم انصاف نیوز در خبری با تیتر طنز آمیز  "فرج کمیجانی به‌ خاطر شعسا محکوم شده است" با آقای محمد حیدری ورجانی دبیر شاخه جوانان حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی مصاحبه کرد. در اینجا دو نکته مهم وجود دارد .

اول اینکه چرا حزب در مورد بازداشت دبیرکل خود اطلاعیه رسمی صادر و به آن اعتراض نمی کند؟

نکته دوم این که به جای فرد ناشناخته ای که عضو کمیته جوانان حزب است چرا یکی از اعضای شناخته شده  عضو شورای مرکزی با رسانه ها مصاحبه نمی کند؟  در غیاب دبیرکل مسئولیت رهبری حزب با  قائم مقام دبیر کل (محمد خرم )  است. قابل درک است که محمدخرم که مدیرکل دفتر امور مجلس است ، نمی خواهد وارد ماجرا شود.

آقایان غلامرضا کریمی و عبدالرسول عمادی و خانم مینایی پور و  بقیه که پست دارند، ترجیح می دهند که بر اساس ضرب المثل "شتر دیدی ندیدی " خود را به آن راه بزنند.

به نظر می رسد که افراد شناخته شده حزب که پست اداری و موقعیت آنها مدیون نفوذ و لابیگری  فرج  کمیجانی در دوره بطحایی و قبل از آن  است، الان بر سر دو راهی قرار گرفته اند. اعتراض به بازداشت کمیجانی و طلب آزادی او بار سیاسی دارد و ممکن است گَزَک دست مخالفان اداری آنها بدهد و بگویند که اینها سیاسی کاری می کنند و  حامی  یک محکوم دادگاه انقلاب هستند. برای همین ، تاکتیک مدیران مستقر عضو مجمع فرهنگیان  این است که بگویند که  مساله بازداشت کمیجانی ربطی به آموزش و پرورش ندارد و مربوط به فعالیت او در "شعسا" است! این نوعی فاصله گذاری بین خود و دبیرکلی است که به خاطر موقعیتی که در ستاد فرهنگیان روحانی داشت توانست در انتخاب وزیر و زیرمجموعه او تاثیرگذار باشد.

انتظار این بود که آقای عمادی در باره این موضوع شعری بسراید و عبدی و خرم و بقیه از کمیجانی دفاع تمام قد بکنند.  

دلیل بازداشت فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

به نظر می رسد درک اکثر اعضای حزب مجمع فرهنگیان از عضویت در حزب دستیابی به پست های مدیریتی با استفاده از رانت عضویت در حزب است. این درک غالب ، حزب را به یک موسسه کاریابی در اشل مدیریت،  تبدیل کرده است. عضویت در یک حزب اصلاح طلب حتی  مجمع فرهنگیان ، مستلزم  پذیرش درصدی از ریسک است. با این حال آقای کمیجانی سعی داشت با موضع گیری های خود  این ریسک را برای اعضا به حداقل برساند. مواضع دبیرکل و بیانیه های حزب در جهت تایید کامل سیاستهای نظام و دولت روحانی بود و برای چینش مهره ها در پست های مدیریتی ، سیاست حزب مجمع فرهنگیان دفاع بدون قید و شرط از وزرای مستقر بود. هر چند سیاست اصلاح طلبان ، حمایت توام با انتقاد از دولت روحانی بود اما در شش سال گذشته به ندرت می توان بیانیه ای از مجمع فرهنگیان پیدا کرد که از عملکرد یک وزیر آموزش و پرورش انتقاد کرده باشد.

اگر آقای کمیجانی فورا  آزاد نشود که بعید است قبل از تحمل یک سوم محکومیت و استفاده از قانون آزادی مشروط آزاد شود (10 ماه ) آزاد شود، انتظار این است که شورای_مرکزی  25 نفری حزب ،  اجرای حکم دبیرکل (فرج کمیجانی ) را محکوم کنند و با تاکید بر بی گناهی کمیجانی  آن را یک حرکت سیاسی در ارتباط با انتخابات اسفند 98 بدانند و خواستار آزادی او شوند .

بازداشت و زندانی کردن دبیرکل یک حزب اتفاق ساده ای نیست که شورای مرکزی از کنار آن بگذرد. اگر آقایان معتقدند که کمیجانی خودسرانه و بدون تایید شورای مرکزی حزب در شعسا (شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ) شرکت کرده است و مجازات او ربطی به فعالیتهای حزب ندارد، همین را در بیانیه ای اعلام و کمیجانی را از حزب  اخراج کنند.

واقعیت این است که اعضای شورای مرکزی حزب که پستهای مدیریتی دارند و در 6 سال گذشته با حمایت بدون قید و شرط از وزرای آموزش و پرورش بعضا به موقعیت هایی دست یافته اند، الان نمی خواهند با حمایت از یک محکوم موقعیت خود را به خطر بیاندازند.

گروه آموزگاران اندیشمندان


دلیل بازداشت فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

جمعه, 05 مهر 1398 23:00 خوانده شده: 3672 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دبیر مهربان 1398/07/06 - 08:10
انشاا...دوره مدیران ترسو صعیف و کم اثر زودتر تموم بشه
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/07/06 - 23:47
نکته ی جالبتر صدور بیانیه به نفع فرج .... از سوی دبیرکل سازمان معلمان است که در ارتباط با وضعیت اعضای خود سازمان معلمان که بعضاً مورد اجحاف قرار گرفته اند عکس العملی نشان نداده است اما در ارتباط با یک .... بیانیه حمایت صادر می کند...خانم نقیئی شایسته ترین اعضای سازمان معلمان بعنوان کارشناس و کارشناس مسوول در بخش های ستادی به کار گل گماشته می شوند در حالی که هر .... رئیس اداره و رئیس منطقه است و شما هیچ حمایتی از اعضای شایسته ی خود که در روز روشن حقشان را تضییع نموده اند و بدلیل اینکه پشتوانه ای ندارند مورد ظلم و اجحاف قرار می گیرند نمی کنید و بیانیه نمی دهید اما برای دلالان و سهمیه بگیران بیانیه صادر می کنید!!چقدر اعضای سازمان معلما غریب هستند که دبیرکلشان هم حامی آنها نیست!!
پاسخ + +3 -2 --
همکار 1398/07/06 - 08:14
آقایان غلامرضا کریمی و خانم مینایی پور و خرم و رمضانی که پست دارند، و آقای مختار موسوی عبدالرسول عمادی و ...که پست ندارند و از مواهب قرار داد های آقای کریمی در بین الملل و ... بهره مند هستند چرا سکوت پیشه کرده اند .البته کمیجانی قابل دفاع نیست و این را همه می دانند و هر کسی از او دفاع کند خود مساله دار می شود .
پاسخ + +1 -1 --
حسین رمضان پور 1398/07/06 - 15:49
بسیار عالی و مبتنی بر واقعیات. این شرایط آن هم قبل انتخابات سال جاری جای تاسف و نشان از تمامیت خواهی بیشتر حاکمیت دارد
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/07/08 - 00:15
مجمع فرهنگیان مجموعه ای از افراد .... و لابی گر و ....است.
پاسخ + +1 0 --
محمود 1398/07/12 - 12:09
اعزام بدون آزمون افراد خاص به مدارس خارج از کشور. بی عدالتی در وزارتخانه ای که متولی اموزش عدالت است.
پاسخ + 0 0 --
م،،،،ح 1399/03/01 - 21:39
سلام جناب آقای کمیجانی لطفا ایثارگری معلمان راقطع نموده اندپیگیری فرماییدتاحقوق حقه این قشر زحمت کش ضایع نگردد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/02 - 11:16
سلام آقای حاج میرزایی لطفادرخصوص بی مهری که درحق بازنشستگان 98/7/1صورت گرفته پیگیری نمایید از نظر پاداش حدود 20 میلیون با همکارن 98/7/2 پاداشمان تفاوت دارد زیرا برای آنها رتبه بندی اجراشد آیا یک روز باعث اینهمه تفاوت میشود وآیا این موضوع عادلانه است لطفا پیگیری نمایید خداوند اجرتان دهد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور