صدای معلم

" عده‌ای با ادبیاتی فاخر و روشنفکرانه ولی در عمل با سیرتی زشت و تاجرمآبانه پیگیر پنچر کردن چارچرخ آموزش و پرورش در آموزش زبان و نهایتا واگذار کردن آن به بخش خصوصی هستند "

برون‌سپاری در آموزش و پرورش؛ طرحی فشل و شکست‌خورده

رضا قاسم پور

 گروه گزارش/

طرح اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور»  موجب تحیر و تعجب کارشناسان و نیز فرهنگیان شده است .
بر اساس این طرح قرار است آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده شود. هزینه آموزش نیز بر عهده دانش‌آموزان خواهد بود.
« صدای معلم » بر اساس وظیفه رسانه ای خویش از همه فرهنگیان ، کارشناسان ، دانش آموزان و دلسوزان نظام آموزشی دعوت می کند تا با نقد این طرح ، ضمن تاکید بر ارائه و اشاعه فرهنگ مطالبه گری و پرسش گری از اصول " عدالت آموزشی " و " آموزش نوین " در آموزش و پرورش ایران دفاع کنند .

 

برون سپاری آموزش زبان انگلیسی در آموزش و پرورش

سیستم‌های موازی و ناهماهنگ

احتمالا همه ما با دانش‌آموزانی که سال‌های متمادی و با صرف هزینه‌های گزاف عمر خود را در آموزشگاه‌های آزاد زبان‌های خارجی سپری کرده‌ و با داشتن مدارک و طی مدارج آموزش زبان، نمرات نازلی در آزمون‌های مدرسه از درس زبان انگلیسی کسب می‌کنند برخورد کرده‌ایم. این پدیده از منظری نشان‌دهنده آبکی و سطحی بودن آموزش در برخی از آموزشگاه‌های آزاد زبان بوده و از منظر دیگر نشان‌دهنده‌ی عدم انطباق این دو سیستم آموزشی موازی می‌باشد.

 

الماسی در بیان، زگیلی در عمل!

آموزش و پرورش تجربه‌ای تلخ و البته گرانسنگ در واگذاری برخی از دروس مهارتی به بخش خصوصی در قالب طرح برون‌سپاری را داراست.
فلسفه واگذاری آموزش به بخش خصوصی در قالب طرح برون‌سپاری در برخی از رشته‌های کاردانش آشنایی هنرجویان با محیط‌های کاری، ریسک‌پذیری، مثبت‌اندیشی و استقلال طلبی هنرجویان یاد می‌شود، ولی در صحنه عمل به دلایل مختلف از جمله عدم نظارت بایسته آموزش و پرورش و همچنین عدم ارائه آموزش‌های شایسته از طرف ارگان‌های طرف قرارداد، عملاً طرح برون‌سپاری خنثی و بی‌خاصیت شده و چه بسا بعضا مشکلات پیش‌بینی نشده ای نیز دامنگیر هنرجویان می‌کند.

مخلص کلام این که طرح برون‌سپاری در روی کاغذ طرحی شکیل و فریبا، ولی در صحنه عمل طرحی شکست‌خورده و فشل می‌باشد.

 

فرصت‌طلبان در راهند

چندیست که عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب در تلاشند با ناکارآمد جلوه دادن آموزش و پرورش خصوصاً در آموزش زبان انگلیسی برای خود مافیایی مشابه مافیای کنکور دست و پا نمایند.
متاسفانه مانیفست خصوصی‌سازی آموزش و پرورش در دهه اخیر با سرعت سرسام آوری در حال اجرا بوده و عدالت آموزشی هر روز به زیر رادیکال تبعیض می‌رود.
عده‌ای با ادبیاتی فاخر و روشنفکرانه ولی در عمل با سیرتی زشت و تاجرمآبانه پیگیر پنچر کردن چارچرخ آموزش و پرورش در آموزش زبان و نهایتا واگذار کردن آن به بخش خصوصی هستند.

 

پداگوژیک انحصارطلبانه

 "در جغرافیای آموزش و پرورش در کنار مافیای کنکور، آموزشگاه‌های علمی و آزاد، گروه‌های مافیایی جدیدی در حال شکل‌گیری است تا بازار پر مشتری آینده را از آموزش زبان‌های خارجه گرفته تا تربیت معلم، مدرک‌فروشی به بهانه پایش و سنجش مستمر و سالیانه صلاحیت‌های شغلی و حرفه‌ای معلمان و دیگر آموزش‌های کوتاه‌مدت، کارگاه‌های رنگارنگ آموزشی و نشست‌های به اصطلاح علمی در حوزه دانش پداگوژیک را در انحصار خویش بگیرد. نمونه‌ای از فلان مجتمع آموزشی در شمال تهران که با اخذ مجوزهای لازم، آموزش نیروی انسانی را در انحصار خود گرفته تا برای برخی از همکاران خود، چک سفید امضا به عنوان پاداش تقدیم کند"

برون سپاری آموزش زبان انگلیسی در آموزش و پرورش

طرح غیر کارشناسی نمایندگان مجلس

به گزارش خبرگزاری پانا برخی از نمایندگان مجلس طرحی ارائه کرده‌اند که به موجب آن آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده می‌شود. هزینه آموزش نیز برعهده دانش‌آموزان خواهد بود.
بیش از 50 نماینده مجلس با ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» خواستار رفع انحصار و ایجاد فرصت آموزش برای علاقه‌مندان به زبان‌های غیرانگلیسی شده‌اند.

 

آموزش و پرورش خیرالموجودین است

بدون شک انکار ضعف‌ها و کاستی‌های آموزش و پرورش، انکار آفتاب عالم تاب است. اصولا شایسته است که این دستگاه عریض و طویل هماره در پالایش مستمر بوده و آسیب‌شناسی آن همواره در دستور کار صاحب نظران عرصه تعلیم و تربیت باشد.
منتها تلاش مغرضانه برای ناکارآمد جلوه دادن آموزش و پرورش و زیر سوال بردن تمام و کمال خدمات فرهنگیان خدوم به ویژه معلمین زبان انگلیسی کاری هدفدار و کاسبکارانه بوده و تلاش برای سوق دادن آموزش زبان انگلیسی به ورطه برون‌سپاری، دامن زدن به بلبشویی جدید و البته بی‌ثمر در فرآیند معیوب آموزش و پرورش فعلی تلقی می شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برون سپاری آموزش زبان انگلیسی در آموزش و پرورش

جمعه, 19 مهر 1398 14:57 خوانده شده: 665 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
بیاتی 1398/07/19 - 15:27
برون سپاری طرح بدی نیست!
درست اجرا نمیشه.‌‌..
اگه این طرح بصورت تعاونی بین معلمان مدرسه توزیع بشه همه معلمان بیشتر از حقوق دریافتی منتفع خواهند شد.
اشکال برون سپاری این است که به افراد خاص سپرده می شود‌.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/07/19 - 19:40
کو گوش شنوا و...؟!
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/07/20 - 06:47
بیش از یک هفته از توییت جناب نوبخت راستگو در مورد تامین اعتبار پرداخت مطالبات حق التدریس سال قبل دبیران میگدره اما تا این لحطه خبری از حدود ۴ماه حق التدریس اصافه کار سال قبل نیست!!!!
جهت اطلاع بزرگان و پیگیری!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/20 - 11:54
از باقیمانده حق التدریس دبیران رسمی که گویا ۴و نیم ماه است چرا خبری نیست؟؟؟؟،!
پاسخ + 0 0 --
گروه برون سپارها 1398/10/24 - 10:35
گروه عمومی نیروهای برون سپار آموزش و پرورش

در تلگرام

t.me/BorunSepari
پاسخ + +2 0 --
حامد ماه صفت 1398/07/19 - 15:36
این طرح خیانت به اولیا سند تحول بنیادین فروش آموزش و خیانت آشکار به دبیران زبان است
پاسخ + +2 0 --
YM 1398/07/19 - 16:39
سلام
احسنت عالی بود

متاسفانه ما مسائل آموزش را از کشور های پیشرفته ی جهان در امر آموزش کپی ناقص می کنیم (مصلحتی_منفعتی)
پاسخ + +1 0 --
لیلا رضائیان 1398/07/19 - 21:28
دست نمایندگان بازارچاق کن درد نکنه
البته من پیشنهاد میدم درس زبان همجنان در آموزش پرورش بماند ولی آموزش زبان کانادایی برون سپاری شود فرزندان عزیز اختلاص گران محترم خدای ناکرده اونور کم نیارن خلاصه لازم میسه
البته اون عزیزانی که توله هاشونو فرستادن انگلیس بهتره مردم این ور خیلی انگلیسی هالیشون نشه سر از کاراشون دربیارن
اصولا انگلیسی برای عوام اخه
پاسخ + +2 -1 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/07/20 - 18:15
بعد از اینکه به توصیه من مبنی بر "اهمیت زبان انگلیسی" و راهبردهایی که برای "برونرفت از ناکامی آموزش زبان انگلیسی در مدارس و دانشگاه ها" در مقاله زیر
http://news.gooya.com/politics/archives/2016/05/211961.php
ارایه دادم اهمیت ندادند و برای تنبیه من "مجوز تدریس من را لغو کردند"، گفتم با این طرح موافقم چرا که از نظر من سیستم فعلی آموزش زبان در مدارس و حتی "دانشگاهها" طوری مهندسی شده که موفق نباشد و به هدر رفت بیت المال انجامیده. دلایل عدم موفقیت مدارس و دانشگاهها و حتی موسسات آموزش زبان را در این ویدیوی کوتاه گفته ام:

https://www.aparat.com/v/fsanb

این را هم گفتم که دولت باید فکری به حال دانش آموزان بی بضاعت و محروم که دوست دارند زبان یاد بگیرند اما نمی توانند بکند و همینطور بجای دادن مجوز موسسه به افراد رانت خوار که آن را کرایه میدهند به امثال من مجوز موسسه بدهد.
پاسخ + 0 0 --
منصور 1398/07/21 - 20:07
بدبختی از زمان احمدی نژاد شروی شد که بهترین معلم ها که در اوج پختگی بودند را با۲۵ سال سابقه کا ر بازنشست کردند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور