صدای معلم

" لزومی ندارد به آموزشکاه های آزاد بدون هزینه هم دبیر فرستاد هم دانش آموز و هزینه از جیب خانوار خرج گردد و صرفا این آموزشگاه ها باشند که با هر درجه از کیفیت منتفع گردند و همین فراگیری نیم بند زبان انگلیسی را هم از دانش آموز غیر برخوردار دریغ کنیم "

سکوت معناردار وزارت آموزش و پرورش در برابر حذف زبان انگلیسی از مدارس ؟!

محمودرضا اسفندیار/ کارشناس حوزه آموزش و پرورش

گروه گزارش/
طرح اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور»  موجب تحیر و تعجب کارشناسان و نیز فرهنگیان شده است .
بر اساس این طرح قرار است آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده شود. هزینه آموزش نیز بر عهده دانش‌آموزان خواهد بود.
« صدای معلم » بر اساس وظیفه رسانه ای خویش از همه فرهنگیان ، کارشناسان ، دانش آموزان و دلسوزان نظام آموزشی دعوت می کند تا با نقد این طرح ، ضمن تاکید بر ارائه و اشاعه فرهنگ مطالبه گری و پرسش گری از اصول " عدالت آموزشی " و " آموزش نوین " در آموزش و پرورش ایران دفاع کنند .

 

سکوت معناردار وزارت آموزش و پرورش در برابر حذف زبان انگلیسی از مدارس

رهبری در سال ۹۵ صحبت از رفع انحصار تدریس زبان انگلیسی و ترویج سایر زبانها داشته اند نه حذف زبان انگلیسی از مدارس و سپردن آن به بخش خصوصی ، چرا که ایشان خوب واقفند که اگر منظور چنین طرحی بود با اصل ۳۰ قانون اساسی و عدالت آموزشی مصرّح در سند تحول در تضاد است .
بهتر است طرحان هر چه سریع تر این پیشنهاد را خود پس بگیرند و بی جهت آن را به اجرای منویات رهبری مرتبط نسازند ، چرا که کلام ایشان به قدری واضح است که تفسیر بردار نیست ...
در این بین به دلایلی محکم آموزش و پرورش صرفا به یک دلیل سکوت معنی دار پیشه کرده و موضع مخالف قاطعی اتخاذ نکرده ، به جز نوید ادهم که مصاحبه ای دو پهلو هم ادعای بی اطلاعی کردند و هم از طرفی ابراز نگرانی برای مناطق محروم که آموزشگاهی ندارد  ! یعنی اصل طرح یا لااقل بخش مهم آن با چراغ سبز دولت و آموزش و پرورش در راستای برون سپاری های مسئله ساز فحک می باشد .
به چند دلیل مشخص مالی این طرح می تواند مورد حمایت حامیان سیاست شبه خصوصی سازی مدارس و اداره ارزان آموزش و پرورش باشد و این سکوت مصداق رضایت و این طرح مصداق پاک کردن صورت مسئله به نفع طبقه برخوردار و صاحبان موسسات خصوصی است .

سکوت معناردار وزارت آموزش و پرورش در برابر حذف زبان انگلیسی از مدارس

بی شک در صورت سکوت صاحب نظران و سایر نمایندگان مشفق مجلس که دل در گروی گسترش عدالت آموزشی و صیانت از اصل ۳۰ دارند با توجه به عدم اتخاذ موضع شفاف از سوی آموزش و پرورش هیچ بعید نیست شاهد تصویب این طرح مغایر با موارد فوق الذکر باشیم که به زعم کارشناسان حاذق آموزش زبان می توان با تغییر متد فعلی  ، بر کیفیت آن به مراتب بیش از برخی آموزش گاه های آزاد افزود و  حتی به تصریح اولیه در سند درس ملی که بعدها در سند تحول تغییر یافت ، از دوره ابتدایی نیز به اجرا درآورد و با تربیت معلمان زبانهای روز دنیا در دانشگاه فرهنگیان بر تنوع آن که توصیه رهبری است جامه عمل پوشاند.
لذا لزومی ندارد به آموزشکاه های آزاد بدون هزینه هم دبیر فرستاد هم دانش آموز و هزینه از جیب خانوار خرج گردد و صرفا این آموزشگاه ها باشند که با هر درجه از کیفیت منتفع گردند و همین فراگیری نیم بند زبان انگلیسی را هم از دانش آموز غیر برخوردار دریغ کنیم .
راه کار بازگشت به نظر کارشناسان ذی ربط و حل مسئله  است نه پاک کردن صورت مسئله آن هم به زیان دانش آموزان طبقه فرودست.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سکوت معناردار وزارت آموزش و پرورش در برابر حذف زبان انگلیسی از مدارس

شنبه, 20 مهر 1398 20:55 خوانده شده: 428 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -3 --
فرهنگی 1398/07/20 - 23:31
بسیار عالی.
پاسخ + +1 0 --
خانم فرهنگ 1398/07/21 - 18:35
باید دید این نمایندگان بی مسولیت چه سودهای کلانی از آموزشگا هها می برند.
حتما بجای زبان درسی به نام درس سرود در کنار درس تفکر ومرورشی اضافه میشود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/21 - 18:46
نماینده پایتخت نشین برای دانش آموز پایتخت نشین قانون تصویب میکند نه دانش آموز محروم در شهر و روستای کوچک فاقد اموزشگاه زبان که حتی اگر وجود داشته باشد کسی از عهده هزینه ان بر نمی آید...
پاسخ + 0 0 --
بینام 1398/07/22 - 18:39
بیچاره دانش آموزانی که پول هزینه های کلان شهریه آموزشگاه های آزاد رو ندارن
نماینده های مجلس و مسئولان آموزش و پرورش خودشون به عمد برای سود بردن این طرح رو ارایه دادن. قطعا زد و بندی صورت گرفته یا صاحب آموزشگاه هستن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور