صدای معلم

بعد از گذشت چهل سال هنوز مشخص نیست که آموزش و پرورش به دنبال تربیت شهروندانی صادق و متعهد است یا پرورش کسانی که می توانند با ریاکاری از فرصت های هر چه بیشتر برای پیشرفت شخصی استفاده کنند!

چرا جمهوری اسلامی در عرصه آموزش و پرورش شکست خورده است؟!

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

نقد عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش

 جمهوری اسلامی در عرصه آموزش و پرورش شکست خورده است!

این جمله تکان دهنده خلاصه توافقی است میان مجری برنامه زاویه با طیبه ماهرو زاده که هم خود عضو شورای عالی آموزش و پرورش است و هم همسرش غلامعلی حداد عادل از مولفان کتاب های درسی و نقش آفرینان نظام آموزش و پرورش کشور!

ماهرو زاده تصریح می کند که حتی در دو دهه گذشته نیز مدرسه ای نیافته است که بتواند از حداقل های امنیت و سلامت برای تحصیل فرزندش برخوردار باشد. امری که او را به سوی تاسیس مدارس غیرانتفاعی فرهنگ سوق داده است. اما چرا امروزه با آموزش و پرورشی ورشکسته مواجه هستیم؟!

 *  تصمیم سازان آموزش و پرورش در دوران بعد از انقلاب فاقد یک نگاه سیستمی به تحولات جامعه بودند. نمی شود اقتصادی رانتی، سیاستی اقتدارگرا و فرهنگی بسته داشت ولی در عوض فرزندانی خوب و رشید تربیت کرد!

*  تصمیم گیران آموزش و پرورش از ابتدا نگاهی توهم آلود نسبت به انتظارات خود از این دستگاه داشتند. پرورش نسلی توانمند و اخلاق مدار در حالی که شرایط اولیه زندگی از بسیاری از معلمان و دانش آموزان دریغ شده است صرفا خیالاتی فریبنده می باشد!

* بعد از گذشت چهل سال هنوز مشخص نیست که آموزش و پرورش به دنبال تربیت شهروندانی صادق و متعهد است یا پرورش کسانی که می توانند با ریاکاری از فرصت های هر چه بیشتر برای پیشرفت شخصی استفاده کنند!

* خصوصی سازی آموزش و پرورش و جلوه های آن از جمله پولی شدن آموزش، طبقاتی شدن مدارس، کم رنگ شدن اصل عدالت آموزشی و افت کیفی مدارس دولتی در انقلابی که قرار بود مستضعفان وارثان حقیقی آن باشند!

* چیرگی ایدئولوژی بر برنامه ریزی های آموزشی موجب غلبه شعارزدگی و خیال پردازی در آموزش و پرورش شده است. غفلت از چیزی که زیر عنوان" برنامه درسی پنهان"، روایت واقعی زیست روزمره دانش آموزان را در مدارس تشکیل می دهد!

سیطره سیاست بر عرصه آموزش و پرورش در چهل سال گذشته موجب به حاشیه رفتن متخصصان، کناره گیری منتقدان، مداخله نمایندگان و به تبع آن تغییر نقش این نهاد از محور توسعه به دستگاهی متورم، ناکارآمد و سربار شده است!

*  پدیده کنکور موجب به حاشیه رفتن پرورش، سطحی شدن آموزش، غفلت از خلاقیت، کم رنگ شدن مشارکت و هدایت دانش آموزان از بطن جامعه به خلوت خانه شده است. تربیت نخبگانی خودمحور به جای شهروندانی دغدغه مند!

نقد عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش

کانال مهران صولتی


نقد عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش

جمعه, 10 آبان 1398 14:59 خوانده شده: 3696 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
رضایی 1398/08/10 - 18:22
بله
اگر بازیگر نبودیم و واقعا مسلمان بودیم
مثل خیلی دیگر از کشورها دست دزدان و اختلاس گران
را از بیت المال قطع می کردیم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/08/11 - 19:09
چون پول و درامد و اولویتها رفته سمت...که نمیتونم بگم!!!
چون اطمینان ندارم!!!
پاسخ + +6 -1 --
مرتضی 1398/08/10 - 21:22
افتتاح مدرسه غیر انتفاعی بر خلاف قانون اساسی و بر خلاف عدالت است و موجب رشد بچه های ثروتمند شده و ضعفا جامعه رانده شده و جامعه طبقاتی به وجود می آورد ، که در حال حاضر به وجود آورده است
پس لازم است هر چه سریعتر تمام انواع مدارس خصوصا مدارس غیر دولتی برچیده شود و همه مدارس دولتی شوند و ضعیف و غنی در یک کلاس و یک آموزش ببیند و مسوولین باید مدارس دولتی را هر چه سریعتر تقویت کنند و و حقوق همه معلمان همانند اساتید دانشگاه شود و کلیه امتیازات اساتید دانشگاه برای معلمان منظور شود که در این صورت است آموزش و پرورش موفقی خواهیم داشت و الا فلا
پاسخ + +8 0 --
معلمی شغل چهارم من 1398/08/10 - 22:04
به نظر من آموزش و پرورش در ایران هم مرده و هم جنازه آن تبدیل به گرد و خاک شده و از بین رفته
و نوشتن و پرداختن به مسائل آموزش و پرورش ایران توسط سایت ها و افراد مثل گریه بر سر قبری می باشد که مرده ای در آن نیست !
معلمی که دلش به حال خودش و به حال خانواده اش می سوزد قبل از اینکه به محدودیت های دوران پیری برسد توصیه اکید می کنم در فضای کسب و کار دیگری مشغول شود ، عمرتان را اینجا تلف نکنید . فایده ندارد . 40 سال است فایده نداشته ، 40 سال بعد هم همینطور . هیچ دولتی برای نجات شما نخواهد آمد . از شما موقع نیازخودشان اسم خواهند برد اما موقع نیاز شما ، به فراموشی سپرده خواهید شد.
کمی از فضای شعار و آرمان گرایی بیرون بیایید و به فکر نجات خودتان باشید.
شما معلمان بهترین انسانهای روی کره زمین هستید . تنتان همیشه سالم بادا.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/11 - 11:39
اگر تاریخ را بخوانید متوجه میشوید چه کسانی از نا آگاهی مردم سود میبرند همسر حداد عادل اینها همان پابرهنه ها و گدایان دیروز بودن که امروز به پول باد اورده و مفتی رسید اند اینها اندکی وجدان ندارند 40 سال قبل تغذیه کامل و تحصیل رایگان وجالب تر فرزند شاه و مسئولان جدا از مردم نبودن از خود مردم بودن و برابر ولی امروز این ناعادل های تازه به دوران رسیده بر کرسی قدرت تکیه زده اند باید بحال خودمان تاسف خورد.ما که در سایه خورشید معذب بودیم چشمام خور سزاوار همین شب بودیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور