صدای معلم

" آیا وزارت آموزش و پرورش حامی معلمین است؟ یا به اولیاء اطمینان می دهد که معلمین خاطی هستند و مجازات خواهند شد؟! "

معلم ؛ امنیت شغلی می خواهد

مرضیه ناصری/ فرهنگی - عضو سازمان معلمان خراسان شمالی

معلمان و امنیت شغلی و خشونت در مدارس

چندی است کلیپ هایی از زد و خورد معلم و دانش آموزان دبیرستان پسرانه در فضای مجازی دست به دست می شود و نیز کتک خوردن معلمین توسط اولیاء و سیل نظرات و جبهه گیری های اولیاء و فرهنگیان ،گاهی مدافع و گاهی مخالف.
راستش دیدن این صحنه ها حالت تنفر  و انزجار را در من ایجاد کرد انزجار از انحراف این جریان ؛ چرا و چگونه می شود که مساله تا جایی پیش رود که یک فرهنگی از اولیاء یا دانش آموز کتک بخورد؟
چه کسی به داوری می نشیند؟
انعکاس در جامعه چقدر بر داوری ها تاثیر می گذارد؟
آیا وزارت آموزش و پرورش حامی معلمین است؟ یا به اولیاء اطمینان می دهد که معلمین خاطی هستند و مجازات خواهند شد؟!
آیا قانون مکتوب و در معرض دید اولیاء مبنی بر اینکه درصورت توهین و درگیری فیزیکی با معلم مجازات در نظر گرفته شده وجود دارد یا خیر ؟

روی سخنم ابتدا با وزارت آموزش و پرورش است .
الزام به رویت رساندن قانون مجازات توهین و درگیری فیزیکی و لفظی دانش آموز و اولیاء به خانواده ها ،و نیز نصب این قانون در تابلو اعلانات همه مدارس ،احساس می شود همان طور که در سایر ارگانها در معرض دید مراجعین قرار دارد.
⁦سوال ؛
همه مربیان هم معلمند و هم اولیاء و هیچ کدام نه توهین به خود و نه کتک به دانش آموز را روا نمی دارند اما،چه عواملی باعث شده تا وضعیت به اینجا کشیده شود؟ بین وادار کردن دانش آموز به یادگیری به هر شیوه ای و حفظ حرمت ؛ معلمین لازم است اولویت را به حرمت ها داد.
آیا قوانین به اندازه کافی بازدارنده هست ؟

عوامل بازدارنده و دست و پا گیر روند تعلیم و تربیت در اکثر مدارس :

۱ - قوانین من در آوردی که در جلسات بعضاً مدیران مدارس وضع می کنند مثل
حداقل نمره مستمر دانش آموز باید۱۰ باشد و نه کمتر.
 این نمره حضور دانش آموز است.
حتی اگر نمره آزمون یک ترم صفر باشد.


۲ - شنود گذاشتن توسط مدیران.
دانش آموزان را مأمور مخفی می گذارند تا گزارش تخلف یا چگونگی تدریس معلم و رفتارش را به معاون یا مدیر گزارش دهند! و گاها برخی مدیران و معاونین در حضور دانش آموزان معلمین را به استناد گفته های دانش آموز ان مواخذه می کنند !
این امر کاملا با هدف مربیان پرورشی در تضاد است، آنها همواره سعی دارند دانش آموزان را از سخن چینی، غیبت و تهمت دور بدارند در صورتی که با این عمل دانش آموزان را جاسوس بار می آورند.


۴ -ترساندن معلمان از بند بند ارزشیابی پایانی مثل (همکاری با کادر دفتری ، رضایت اولیا و دانش آموز ، تعامل با همکاران و ....


۵- اهمیت داشتن  بالاترین درصد قبولی در دروس که دائم از طرف مدیران تکرار می شود.
۶ - عدم همبستگی کادر دفتری با معلمین ، مشاور ،مدیر، معاون، معاون پرورشی گویا بیشتر حکم مچ گیری دارند تا پشتیبانی و همگام بودن.
به زعم من هیچ کدام از اینها نمی تواند به معلم اطمینان دهد که از امنیت شغلی برخوردار است.
این عوامل همچون اهرم فشار هر روزِ پر استرس را برای معلم فراهم می کند تا او همیشه آماده دفاع از خود در برابر کادر دفتری و دانش آموز باشد.
معلمان و امنیت شغلی و خشونت در مدارس

چند نکته شنیدنی برای همکاران

به خاطر داشته باشیم معلمی یک هنر است. حفظ شان و حرمت و شخصیت معلم و لباس معلمی همتراز با ردای انبیاست.معلمین سکاندار کشتی تعلیم و تربیت هستند . اولین قدم برای دورماندن از بی حرمتی ها هماهنگی همه کادر دفتری ،مدیر، مشاور ، معاون پرورشی و معلم است.
بین وادار کردن دانش آموز به یادگیری به هر شیوه ای و حفظ حرمت ؛ معلمین لازم است اولویت را به حرمت ها داد.
لازم است با گزارشات بی انضباطی، عدم رعایت حریم کلاس،و عدم پاسخگویی به دروس به مسئولین مدرسه و اولیاء بار ِتحمل این مسائل را تقسیم کرد.
به امید روزی که تربیت بر تعلیم پیشی گیرد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معلمان و امنیت شغلی و خشونت در مدارس

چهارشنبه, 22 آبان 1398 21:26 خوانده شده: 515 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
معلم 1398/08/22 - 22:04
ریشه بی انضباطی های دانش آموزان وپر روشدن آنها حذف امتحانات نهایی در دوره ابتدایی وراهنمایی
وتوصیفی شدن دوره ابتدایی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/03 - 01:44
این مورد هم درکنار سایر مواردی که اشاره شد،یکی از عوامل کم رنگ شدن شدید اعتبار علم ومعلمه
پاسخ + +6 0 --
دبیر 1398/08/23 - 07:53
معلم تا نان ندارد امنیت هم نخواهد داشت.
معلم امنیت غذایی دارد که امنیت جانی و یا
شغلی هم داشته باشد؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/08/23 - 12:48
هیچ گاه از صدا سیما شنیده اید وزیری ، مسئولی در خصوص ارسال بخشنامه و لزوم حفظ انضباط مدرسه توسط دانش آموزان حرفی بزند اصلا بخشنامه واضحی در سالهای اخیر ارسال شده ؟ که دانش آموز نا آگاه بداند رفتار و بی حرمتی هایش عواقب دارد با این دوستی خاله خرسه در اوردن مسئولین یک عده افسار گسیخته بی هنر و مهارت تحویل جامعه می دهیم که فقط توقع دارند و معترضند وتن به کار نمی دهند
پاسخ + 0 0 --
یزدان منش 1398/08/23 - 19:12
خواهر من بند ۱ شما اشکال دارد کاری به مدیر شما ندارم شما مشکل اموزشی دارید. هنوز در تدریس ۱۵ تا ۲۰ سال قبل هستید. ارزشیابی مستمر هدفش چیه؟ اصلا برای چی ارزشیابی مستمر را اورده اند. ارزشیابی مستمر به نمره رشد یافته دانش اموزه نه نمره بتلای ۱۰ نه میانگین نمرات مستمر. اگر دانش آموزی ۳نمره مستمر ۷ و ۱۲ و ۱۴ داره شما کدام را در نمره مستمر او می نویسید؟ میانگین نمرات؟ که اشتباهه. نمره رشد یافته که در رشد او ۱۴ است و کاری به بالاترین نداریم و شما بین ۱۲ تا ۱۴ را انتخاب کنید. لطفا به بازدید و معلم راهنما و بازرس و سرگروه هم نداشته باشید. اگر دانش آموزی در امتحان کتبی۸ گرفته آ یا باید نمره مستمر او ۷تا۹ باشد؟ نه شاید شرایط امتحان را نداشته و شرایط دانش آموز را قبل و حین امتحان در نطر بگیرید . بسیاری از معلمان نمره مستمر را بعد از نمره کتبی میدهند تا بگویند ما شناخت از دانش آموز ان داریم‌که غلطه. والا اخر.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/03 - 01:53
اصل مطلب الزام همکاران به نمره مفت دادن به دانش اموزان کاهل،از هر لحاظه .ولو اون ودانش اموز نمره ای بیشتر از صفر در طول ترم نداشته باشه .همکار ملزم هست نمره ۱۰ رو در قسمت نمرات مستمر در پایان ترم در ریزه نمرات ثبت کنه.در حالی که همین دانش اموز نمره پایانیش هم تک رقمی است
پاسخ + +1 0 --
رضا 1398/08/26 - 21:37
مقاله خوب و به جایی بود معلم در ایران هیچ چیز ندارد از جمله احترام و حرمتی که فرمودید.با این نظام توصیفی و پولی شدن مدارس همه طرف اولیا و دانش آموز را می گیرند...................
خلاصه اینکه معلم در جامعه ما فراموش شده است واحترام چند دهه پیش را ندارد و این یعنی افت شدید فرهنگی و بازگشت به گذشته؟ای کاش حداقل از کشورهای اطراف خودمان طرز رفتار با معلم را بیاموزیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/03 - 02:03
عوامل بالا وشاید ده ها مورد دیگر باعث شده جایگاه معلمین متزلزل بشه اما تا جایی که ممکنه یک معلم می تونه با تدبیر سکان کلاس رو به دست بگیره واجازه چنین برخوردهایی رو نده واونارودر نطفه خفه کنه.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور