صدای معلم

" وزارت آموزش و پرورش علیرغم تبلیغات برای پذیرش سواد رسانه‌ای و تلاش در راستای نهادینه نمودن آن در مجموعه تحت برنامه ریزی و مدیریت خود، تبلیغات برای هوشمند سازی کلاس های درسی و .... اندر خم یک کوچه تأمین ابتدایی ترین نیازهای آموزشی حضوری خود که همان فضا و تجهیزات است سال هاست در این باتلاق بی پایان گیر کرده است . پرسش اینجاست با کدام آموزش رسانه‌ای برای معلمان و دانش آموزان، تجهیزات و بودجه این گونه حق به جانب برای عملی نمودن این نوع آموزش بخشنامه صادر می نمایید؟ "

آموزش آنلاین یا رفع تکلیف؟!

عثمان عباسی

آسیب شناسی آموزش آنلاین در آموزش و پرورش ایران

 یکی از تحولات در  آموزش های نوین جهت توسعه همه جانبه در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی ، اقتصادی و ... یک جامعه، آموزش آنلاین است .
 کشورهای توسعه یافته جهان سال‌هاست در کنار  آموزش های حضوری، آموزش های آنلاین را با پیشرفته ترین متد و ابزارهای به روز جهت تکمیل یا جایگزین نمودن آموزشهای حضوری پذیرفته اند و بستر و زیربناهای لازم را هم برای فراگیری به این شیوه آموزشی در کشورهای خود فراهم نموده اند.
 آموزش آنلاین در واقع سرآغازی برای تحولی جدید در سیستم نظام آموزشی و به تبع آن ایجاد تغییر در حوزه‌های دیگر زندگی بشر امروزی است . صرفه جویی در وقت و هزینه، دسترسی راحت،جذاب و متنوع بودن، نداشتن محدودیت های فضای حضوری، اطلاع‌رسانی به موقع، تأثیرگذاری بیشتر، انعطاف‌پذیری و ....تنها بخشی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع آموزش هستند.

آسیب شناسی آموزش آنلاین در آموزش و پرورش ایران

هرچند این روش هم عاری از کم و کاستی نیست و چالش‌های پیش رو دارد از جمله ؛ نداشتن تأثیر گذاری عاطفی و ایجاد ارتباط گرم با مخاطب جهت ماندگاری و اثرگذاری بیشتر که یکی از مهمترین کارکردهای تربیتی یک نظام آموزشی است، به عنوان مهمترین این چالش ها می توان نام برد. .
شکستن مرزهای بین فردی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی، پرده برداشتن از رازها، تضعیف حریم خصوصی، آزاد کردن انحصاری آموزش ها از جمله چالش های دیگری است که برای این نوع آموزش برشمرده اند.
اگرچه این نوع آموزش چند سالی است که در کشور ما هم در سطوح مختلف و حوزه های متفاوت ورود پیدا کرده است.
 پس از شیوع بیماری کرونا در جهان و کشور، ایجاد وقفه و تعطیلی در نهادها و بخش های تاثیرگذار مختلف زندگی مردم، یکی از این نهادهای تاثیرگذار که در اولویت تعطیلی قرار گرفت، نهاد تعلیم و تربیت یعنی مدرسه و تدریس درس و مشق بچه ها به صورت حضوری بود. آموزش به هر حال جبران خواهد شد امّا آسیب های روحی و روانی ناشی از تصمیم‌های نادرست و غیر واقع بینانه به این سادگی جبران پذیر نیست و روزی بالون های ناشی از توهم های خیال پردازانه را خواهد ترکاند .

آموزش و پرورش هم همانند سایر نهادهای دیگر برای جبران این وقفه و عقب نماندن از قافله به یاد روی آوردن آموزش به صورت آنلاین افتاد .
بنابراین با صدور بخشنامه های پی در پی، اعلام و تبلیغات برای برگزاری کلاسهای غیرحضوری، شتابان به خیل مبارزان با کرونا و جبران عقب ماندگی ها پیوست . تا اینجای کار این رویکرد به ظاهر مثبت است اما غیر عملی بودن پروژه از این رو خود را نشان می دهد که این نهاد علیرغم تبلیغات برای پذیرش سواد رسانه‌ای و تلاش در راستای نهادینه نمودن آن در مجموعه تحت برنامه ریزی و مدیریت خود، تبلیغات برای هوشمند سازی کلاس های درسی و .... اندر خم یک کوچه تأمین ابتدایی ترین نیازهای آموزشی حضوری خود که همان فضا و تجهیزات است سال هاست در این باتلاق بی پایان گیر کرده است .

آسیب شناسی آموزش آنلاین در آموزش و پرورش ایران

پرسش اینجاست با کدام آموزش رسانه‌ای برای معلمان و دانش آموزان، تجهیزات و بودجه این گونه حق به جانب برای عملی نمودن این نوع آموزش بخشنامه صادر می نمایید؟
 با کدام انگیزه به سراغ روحیه سوهان زده و خسته دانش آموزان فرار از درس و مدرسه، معلمان بی‌انگیزه ناشی از بی‌مهری‌ها و تبعیض های ناروای درون نهادی و برون نهادی می روید؟ به دنبال آموزش آنلاین و نشاندن پای کلاس غیر حضوری برای این دو رکن مهم و تأثیرگذار آموزشی هستید؟
آیا صرفاً با صدور چند بخشنامه، معرفی چندبرنامه و نرم افزاری که کمتر از ۱۰ درصد دانش‌آموزان و معلمان از چنین برنامه هایی استفاده می کنند و با تبلیغات وقیحانه اختصاص ۲۰ گیگ اینترنت رایگان به معلمان می توان پرچمدار موفق عملی نمودن این پروژه شد؟
 در شرایطی که تمام مردم در فضای آکنده از نگرانی و استرس، فشار روحی و روانی ناشی از ترس از دست دادن جان خود و عزیزانشان، فشار اقتصادی، بیکاری، ناامیدی و.... هستند که طبعاً دانش‌آموزان و معلمان هم جزو این خانواده می باشند، شبح تعطیلی تمام امورات زندگی و خانه نشینی اجباری بر همه جا و همه کس سایه افکنده است، آیا با تبلیغات، ادعا و زور می توان قشری را که تنها گناهش این است که می فهمد، پای کاری نشاند که به نتیجه بخشی آن اطمینان و باور ندارد ؟!
 نباید از انصاف دور شد که خود این شرایط تلنگری بر غیر کارآمد بودن بسیاری از بخشنامه‌های و شیوه‌های آموزشی قبلی زد .
امیدواریم مسئولان به جای صدور فرمان های سلطان مآبانه، به مدیریت درس قضیه بپردازند . از در ملاطفت و انعطاف پذیری، ایجاد فضای امید ، نشاط، برنامه ریزی های غیر مستقیم، غیر درسی و غیر رسمی برای دانش آموزان و معلمان، درک شرایط کشور به ویژه حال و روز مردم به مسائل ورود کنند .
 آموزش به هر حال جبران خواهد شد امّا آسیب های روحی و روانی ناشی از تصمیم‌های نادرست و غیر واقع بینانه به این سادگی جبران پذیر نیست و روزی بالون های ناشی از توهم های خیال پردازانه را خواهد ترکاند .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آسیب شناسی آموزش آنلاین در آموزش و پرورش ایران

جمعه, 15 فروردين 1399 21:14 خوانده شده: 385 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
داود 1399/01/15 - 22:14
احسنت همکار محترم.فرمان های سلطه مابانه !بین فرانسوی ها ضرب المثلی است در مورد ایرانیان که هر ایرانی یک خشایار شاه (نماد سلطانی)در درونش دارد.حق با شما ست.عقلا مکن کاری کاورد پشیمانی. بعد از آن همه تبلیغات واشتلم گویی ها در دقیقه نود فهمیدند که "شاد" قابلیت اجرایی ندارد واحتیاج به اصلاح دارد.اگر زودتر به حرف منتقدان گوش می کردند کمتر به اعصاب ما فشار می اوردند.هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/01/15 - 22:52
بل اکثرهم لا یعقلون ؟ فی شبکه !!!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/01/15 - 22:48
آموزش به هر حال جبران خواهد شد امّا آسیب های روحی و روانی ناشی از تصمیم‌های نادرست و غیر واقع بینانه به این سادگی جبران پذیر نیست و روزی بالون های ناشی از توهم های خیال پردازانه را خواهد ترکاند . (متن)
احسنت
پاسخ + +2 0 --
مهدی 1399/01/15 - 23:14
بله الان اکثر والدین از کسادی کسب و کارشون خسته و فرسوده هستند. نه قبض گاز و آبی درین مدت رایگان اعلام شد، نه هم بسته حمایتی بلافاصله به والدین اختصاص یافت. کلا تبلیغ خانه نشینی و خبرهای استرس زای بیماری... . واقعا آموزش درین فضا هیچ معنای حقیقی ندارد. واقعا دانش آموزان در حق شون اجحاف میشه. قلبا ازین بابت ناراحتیم. اما بیماری از کنترل خارج بود، آیا کمک به معیشت خانواده هاشون هم یک ویروس بود؟؟؟
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/01/16 - 00:05
بهترین راه حل ادامه آموزش از طریق تلوزیون و برگزاری کلیه امتحانات در خرداد ماه است. امتحان هم با 15 نمره از دروس قبل از تعطیلی و 5 نمره از آموزش مجازی باشد. دروس پودمانی هنرستان هم قاعدتا یک پودمان باقی مانده دارند که آزمون آن پس از آموزش مجازی در خرداد برگزار شود.
برگزاری کلاس در ماههای باقی مانده خطرناک و در بعضی شهرها غیر ممکن است. کنکور سراسری هم بهتر است بیستم تیر یا اول مرداد برگزار شود.و سوالات مربوط به آموزش مجازی در آن حالت انتخابی باشد.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز اسبق دکتر 1399/01/16 - 07:01
---------------------------------------------
 ***"آموزش" ناقص و تردیشنال و نتیجه آن جامعه علیل، نارس و بحران زده ما نتیجه مسیولیت دادن به افراد "کوچک"، "غیر متخصص و بی کفایت"، "سبک‌مغز و تنگ نظر"، "ریاکار و بله قربانگو"، "متملق و چاپلوس" و "شیفته جاه و مقام و ریاست" در طول سال‌های گذشته بوده و جز با طرد این افراد دون مایه و روسایشان و پذیرش افراد متخصص دلسوز طرد شده توسط این گروهک و مافیای تمامیت‌خواه راه به جایی نخواهیم برد. -- دکتر سید محمدحسن حسینی
---------------------------------------------
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/01/16 - 13:03
بالاخره راه حل چیه؟ باید آموزش تعطیل بشه؟
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/01/18 - 00:18
بیچاره بچه های ..
پاسخ + +1 0 --
کرونا زاده 1399/01/18 - 16:11
از زیر کار در رفتن فقط با فضای مجازی داداش ونفرین و ناله پشت سر داشتن و.....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور