صدای معلم

" سال تحصیلی ۹۹-۹۸ با فراز و فرودهایی منحصر به فرد به انجام زودهنگام خود رسیده است که می تواند در صورت اتخاذ تصمیمات یکسو نگرانه متمرکز در حوزه ستادی ، فارغ از بارش فکری کارشناسان در حوزه های استانی و مناطق ، سال تحصیلی جاری را به دراماتیک ترین سال ۴ دهه اخیر تبدیل کند . پیشنهاد می شود در این مقطع از اصرار بر هر طرح شتاب زده و بدون پشتوانه کارشناسی و بستر لازم اجرایی همچون شبکه شاد صرف نظر و عملیاتی ساختن هر طرح زمان بر نیازمند پیش نیازهایی از پیش تمهید شده بعد از رفع همه موانع و چالش ها ، به سال های آتی موکول گردد "

انجامی متفاوت ؛ آغازی با طرحی نو

محمودرضا اسفندیار/ کارشناس حوزه آموزش و پرورش

پروژه مهر 1399 و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت بحران

سال تحصیلی ۹۹-۹۸ با فراز و فرودهایی منحصر به فرد به انجام زودهنگام خود رسیده است که  می تواند در صورت اتخاذ تصمیمات یکسو نگرانه متمرکز در حوزه ستادی ، فارغ از بارش فکری کارشناسان در حوزه های استانی و مناطق ، سال تحصیلی جاری را به دراماتیک ترین سال ۴ دهه اخیر تبدیل کند . اما نگارنده سطور بر خود فرض می داند به فرادستان حوزه ستادی در راستای اجابت به درخواست پیشین وزیر در خصوص ارائه پیشنهادات راهگشا در  برون رفت منطقی از چالش پیش روی موارد ذیل ارائه گردد . حال چه در نظر آید و چه مقبول افتد؟
در سال تحصیلی جاری ، حوادث متعددی اعم از سیل و زلزله تا آلودگی هوای کلان شهرها و در نهایت ویروس مرگبار جهان گستر کرونا دست به دست هم داد تا در کنار نبود سامانه مدیریت یاگیری  lms که در حوزه آموزش عالی از سال ۱۳۸۰ به تدریج تا به امروز نهادینه شده است، علی رغم همه تلاش های خالصانه کارکنان آموزشی مدارس ، به ویژه در یک ماه اخیر ، حق مطالب درسی ادا نشود و  حوزه ستادی را که غالبا  تصمیمات یک سویه داشته ،  در باب چگونگی اعلام پایان سال تحصیلی جاری  با چالش جدی  مواجه سازد.
لذا برای برون رفت منطقی و کم هزینه تر از حیث آسیب به سرمایه های اجتماعی و  بهداشت روانی گروه هدف ، که محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای نیز در دیدار اخیر وزیر با کمیسیون بران صحه گذارند، پیشنهاداتی به اجمال مطرح می گرد؛ با عنایت به فراهم نبودن بسترهای لازم ، کماکان پیام رسانهای  تلگرام و واتساپ حلقه ارتباط مجازی مربی و متربیان باشد و اجازه داده شود چند درصد پایانی از مطالب هم به صلاحدید معلمان مدارس با نظارت مناطق حل و فصل گردد.
در خصوص ارزشیابی پایانی به اعتقاد کارشناسان برون ستادی ۲ راهکار متصور است :

۱. در دوره ابتدایی نتیجه ارزشیابی توصیفی ترم اول با نگاهی مثبت همراه با تسامح در کارنامه ترم دوم منظور گردد .
 در دوره متوسطه تا پایه یازدهم  نمره ترم اول به منظور برقراری عدالت نسبی ، تا سقف ۳ نمره یا بیشتر به صلاحدید معلم مربوطه ، درکارنامه ترم دوم لحاظ گردد.
پایه دوازدهم ؛  یا با همین شیوه ،  بدون برگزاری هر نوع آزمون هماهنگ حضوری یا آنلاین عمل گردد یا در صورت اصرار بر آزمون حضوری،  ضمن بررسی کامل جوانب با مشورت کارشناسان حوزه سلامت و امکان اجرای پروتکل احتمالی وزارت بهداشت ،  توافق گردد سرفصل های صرفا با  اولویت یک  ۱۵ نمره  و ۵ نمره از سرفصل های اولویت ۲ تعیین و ابلاغ گردد.  اولویت ۳ صرفا برای مطالعه بدون طرح در آزمون ...

پروژه مهر 1399 و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت بحرانپیشنهاد دوم؛
تقسیم سرفصل های هرکتاب به ۳ اولویت و صرفا آزمون از اولویت ۱ و ۲.  
آزمون انلاین با توجه به فراهم نبودن زیر ساختها باید از دستور کار خارج گردد چراکه در صورت اصرار مجدد ، در مرحله قطعا با مشکل مواجه و ناچار به صرقف نظر خواهیم شد.
پیشنهاد می شود در این مقطع از اصرار بر هر طرح شتاب زده و بدون پشتوانه کارشناسی و بستر لازم اجرایی همچون شبکه شاد صرف نظر و عملیاتی ساختن هر طرح زمان بر نیازمند پیش نیازهایی از پیش تمهید شده بعد از رفع همه موانع و چالش ها ، به سال های آتی موکول گردد .
در باب برگزاری کنکور نیز تا پایان فروردین تاریخ برگزاری آن اعلام گردد که به نظر با توجه به امکان سیر نزولی شیوع کرونا ویروس تا مرداد ماه ، با اجرایی ساختن شرایط برگزاری در فضاهایی منطبق با پروتکل وزارت بهداشت برگزار گردد.
پیشنهاد می شود در خصوص سرفصل های درسی پایه دوازدهم در کنکور نیز منطبق با سرفصلهای درجه ۱ و ۲ آزمون به عمل آید و سرفصلهای درجه ۳ از دستور کار خارج گردد.
با عنایت به فراهم نبودن بسترهای لازم ، کماکان پیام رسانهای  تلگرام و واتساپ حلقه ارتباط مجازی مربی و متربیان باشد و اجازه داده شود چند درصد پایانی از مطالب هم به صلاحدید معلمان مدارس با نظارت مناطق حل و فصل گردد.
ماده ۳۶ بندخ منشور حقوق شهروندی ، ابلاغی دولت تدبیر و امید، احترام به حریم خصوصی افراد را به رسمیت شناخته است و ابلاغ هر بخشنامه ای  مغایربا  آن  در این برهه ، صرفا به تضعیف نهاد آموزش و پرورش در نزد مخاطبان خود و چالشهای بی مورد  خواهد انجامید‌ که اخیرا سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز مسئولان ستادی را از اصرار بر چنین تصمیماتی بر حذر داشتند.
لذا با بررسی جمیع جوانب به نظر منطقی ترین و کم هزینه ترین راهکارها ،  راهکار شماره یک می باشد ...


در خصوص فضای مدارس در مهر ماه ؛ جا دارد حوزه ستادی با شیوه بارش فکری به دور از تصمیمات خلق الساعه یا فاقد پشتیبانی کارشناسی لازم و تمهید بستر های لازم در مقام اجرا ، خود را از نظرات مشورتی مدیران کل و روسای مناطق،  به عنوان مشاوران امین ، حاذق و کارشناس در این حوزه  محروم نکنند.
با توجه به نگاه بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت مبنی بر احتمال ادامه روند فرسایشی بیماری کرونا در سال آتی حتی به صورت خفیف تر و محکوم به شکست بودن طرح  ایمنی جمعی "Herd Immunity " به نظر می رسد باید بازبینی دقیق تری در سطح کمیته فضای مناطق  به عمل آید تا حتی الامکان جهت کیفیت بخشی بیشتر به فرآیند یادگیری از یک سو و ادامه روند "فاصله گذاری" distancing  به منظور حفظ سلامت ارکان مدرسه ( مربیان و متربیان)،  فضاهای با تراکم پایین به ویژه در دوره متوسطه دوم نظری و فحک به فضاهای متراکم متوسطه اول و به ویژه ابتدایی اختصاص یابد .
* در خصوص شیوه آموزش نیز لازم است به تدریج با توجه به تاکید برنامه ششم توسعه بر نقش وزارت ارتباطات در تامین زیر ساخت های  استفاده از فناوری های نو در امر آموزش ، به صورت جدی مطالبه تجهیز مدارس ، معلمان و دانش آموزان به تجهیزات تدریس مجازی از طرف اداره کل شهر تهران در دستور کار قرار گیرد تا بر اساس اولویت ها ، از مدارس عادی تا برخوردار طی برنامه زمان بدی شده ۲ ساله ، همه مدارس شهر تهران به طور کامل به عنوان اولین استان برخوردار از زیر ساخت lms (سامانه مدیریت  یادگیری) آماده بهره برداری شود و طی ۲ سال آتی نیز تلاش شود متد اصلی آموزش در مدارس تهران  به سمت کلاس معکوس  Flipped Classroom که شکل جدیدی از کلاسهای درسی حضوری  است ، به عنوان پیش نیاز آموزش مکمل مجازی ، سوق یابد .

پروژه مهر 1399 و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت بحران

چالش های تامین معلم سال ۹۹؛
با عنایت به اینکه میانگین افزایش ۷۰۰  تا ۹۰۰ هزار تومان حقوق سال ۹۸،  نتوانست رضایت مورد انتظار جامعه ۷۲۰۰۰۰ نفری کارکنان آموزشی مدارس را محقق کند اما با این وجود حساب کردن روی درخواست استمرار به خدمت ۳۰ درصد از نیروهای در شرف بازنشستگی در مهر ۹۹،  به امید بهره مندی از  فوق العاده ویژه وعده داده شده ، قدری خوش بینانه بوده و نباید روی آن حسابی باز کرد . بازنشستگی حد اقل ۴۵۰۰۰ معلم متخصص تا مهر ۹۹ عدد اعلامی مدیر کل تشکیلات اداری در بهمن ۹۸ بوده که نباید برخلاف سال ۹۸  که از ۴۵۰۰۰نفر ۱۱۰۰۰ نفر درخواست استمرار دادند ( ۲۴٪)  روی استمرار بیش از ۵٪ ایشان در سال ۹۹ حساب باز کرد . به این عدد بازنشستگی های پیش از موعد را نیز که در مجموع اگر در هر منطقه ۵ نفر در نظر گرفته و در عدد ۷۵۰ منطقه کشور ضرب شود ، عددی معادل ۳۷۵۰ معلم به جمع بازنشستگان افزوده خواهد شد.
با توجه به استقبال ۵۰ هزار نفری معلمان شاغل با اکثریت در جنس رشته های مرد دوره های متوسطه و فحک ،  که بالغ بر ۳۰۰هزار ساعت( ۱۲۵۰۰ نفر)  در سال ۹۸ از طرح ۶ ساعت غیر موظف اختیاری ، علاوه بر ۱۵ ساعت غیر موظف معمول  و افزایش ۱۷.۵ درصدی حقوق تحت عنوان فوق العاده ویژه ، رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی استقبال مشارکت در این طرح دور از ذهن نخواهد بود.( تامین حدود ۳۶۰ هزار ساعت ۱۵۰۰۰نفر)
در این بین کلان شهر تهران با نگاهی ویژه باید به تامین معلم  سال ۹۹ بیاندیشند که به گفته فولادوند مدیر کل شهر تهران بالغ بر ۵۰۰۰ معلم بازنشسته خواهد داشت که مهمترین راه کار تامین ان  همان جذب حق التدریس از نیروهای شاغل در غالب حق التدریس و طرح ۶ ساعت غیرموظف اختیاری و حق التدریس بازنشستگان تا سقف ۱۴ ساعت می باشد.
اما در شهر تهران کمبود معلم در جنس رشته های خانم ( متوسطه اول ، دوم و فحک) آسیبی جدی است که می طلبد سهم بیشتری از خروجی های دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸  در سال ۹۹ را به خود تخصیص دهد . در این راستا می بایست تمهیداتی اندیشیده شود تا علاوه بر جذب ظرفیت معلمان ورودی به کلان شهر تهران و ظرفیت های فوق الذکر ، توزیع متوازن متناسب با کمبودهای احصا شده در جنس رشته های خانم تا حد امکان رعایت گردد در غیر این صورت مجدد شاهد مازاد نیرو در برخی جنس رشته ها در مناطق شمالی شهر تهران خواهیم بود که اگر امکان کاستن از آن نباشد امکان نیافزودن بر ان  فراهم می باشد که یکی از اقدامات سنجیده شهر تهران مقاومت در برابر تبدیل نیروی مامور در مدارس غیر دولتی از  مدیر به معاون در سامانه متن بوده که جا دارد ضمن تایید این اقدام شایسته بر استمرار مجدانه آن تاکید کرد.
اما یکی از راه کارهای ارائه شده در سال آتی اجرای طرح حذف معاونت فناوری از سطح مدارس متوسطه است ، که پیشنهاد می شود ضمن رعایت عدم صدور ابلاغ جدید معاون فناوری  در سال ۹۹ ، حذف ابلاغ معاونین فناوری سالهای قبل در صورت کمبود در جنس رشته ها در هر منطقه صورت پذیرد.
در هر صورت پروژه مهر ۹۹ چون وام دار سال تحصیلی  پرطمطراق ۹۸ می باشد ، دشواری ها و ظرافت های خاص خود در مرحله سیاستگذاری را چه در سطح ستادی چه استانی و منطقه ای می طلبد که جا دارد حوزه ستادی با شیوه بارش فکری به دور از تصمیمات خلق الساعه یا فاقد پشتیبانی کارشناسی لازم و تمهید بستر های لازم در مقام اجرا ، خود را از نظرات مشورتی مدیران کل و روسای مناطق،  به عنوان مشاوران امین ، حاذق و کارشناس در این حوزه  محروم نکنند تا با خرد جمعی ، همدلانه سال تحصیلی جدید ، علی رغم همه تهدیدهای پیش رو به فرصتی برای ساماندهی سخت افزاری و نرم افزای بهینه تر در حوزه آموزش رسمی کشور تبدیل و به نقطه عطف تحول مصرح در همه اسناد بالادستی اعم از سند چشم انداز ۲۰ ساله ، سیاست های ابلاغی مقام رهبری ، برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بدل گردد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پروژه مهر 1399 و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت بحران

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 10:06 خوانده شده: 257 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/01/20 - 11:07
بسیار زیبا و جامع بود. متشکرم. البته به جز معاونت اجرایی باید ادارات و نواحی هم ادغام شده و پست های اداری در مدارس و ادارات به حداقل برسد.برای کاهش تراکم کلاس ها که در حالت عادی هم خطرساز است باید چاره اندیشی شود که بهترین راهکار دو شیفت کردن مدارس و کاهش ساعات آموزش است. یعنی کلاس ها از نود دقیقه به یک ساعت کاهش یابد و مثلا کلاس سی نفره به پانزده نفر تبدیل شود. و کلاس ها یا در دو شیفت برگزار شود و یا در طول هفته سه روز به یک کلاس و سه روز به کلاس دیگر اختصاص یابد.
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/01/20 - 11:30
کاهش ساعات آموزش در مهر ماه برای حفظ سلامت معلمان و محصلان الزامی است:
۱.ساعات کلاس از نود دقیقه به شصت دقیقه کاهش یابد.و ساعت شروع به کار مدارس 9 صبح تا 1 بعداظهر باشد.
۲.تعداد دانش آموز در هر کلاس حداکثر ۱۵ نفر باشد.
۳. با کم شدن تعداد دانش آموزان در هر کلاس قاعدتا تعداد کلاس ها بیشتر می شود که باید کلاس ها سه روز در هفته تشکیل شود
مثلا کلاس A که سی نفر است به دو کلاس پانزده نفره تبدیل شود و یک کلاس آن سه روز اول هفته و کلاس دیگر سه روز بعد باشد.
۴.معلمان هم با نصف شدن زمان آموزش روزهای بیشتری در مدرسه هستند اما با دانش آموز کمتر و ساعات حضور کمتر.
مثلا شش روز در هفته و هر روز چهار ساعت. که یک روز آن را بایداضافه کار منظور کرد.در ضمن بین دو ترم تحصیلی 15 روز تعطیل شود.
۵.برای اجرای این روش باید حجم کتاب ها کاهش پیدا کند و یا بخشی از آموزش از طریق تلوزیون باشد.
۶. پس از کرونا باید فکری جدی به حال بهداشت مدارس و حجم کلاس ها و کاهش ساعت آموزشی کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/20 - 12:50
توصیه شماره ۳ مبتکرانه است.
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1399/01/20 - 13:31
خدا کنه هر چه دل مهمونه
دل صابخونه هم باشه.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/01/20 - 14:17
در این ایام کرونایی شاهد تقدیر مدام از کادر پزشکی هستیم. تقدیر به خاطر انجام وظیفه ذاتی !پزشکانی که متاسفانه اکثرشان اخلاق حرفه ای ندارند و حتی حاضر به پرداخت مالیات واقعی نیستند، زیر میزی و حقوق کلان و ...بماند! حالا بقیه مشاغلی که در حال خدمت رسانی هستند از نظر مردم و دولت، چغندر محسوب می شوند!!
... معلمان بیچاره سال هاست در کلاس های فشرده هر سال مریض می شوند و جامعه به جای تقدیر آنها را تحقیر میکند!
پزشکان و کادر درمان به زودی به شرایط قبل بر می گردند اما معلمان کماکان در خطرند و دولت باید فکری اساسی برای بهداشت مدارس و سلامتی معلمان و دانش آموزان بکند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/20 - 20:54
توی بیمارستانهای دولتی فقط پرستارهای طفلک زحمت میکشن الان. 90 درصد دکترهایی بیمارستانها و بخصوص خصوصی هیچ خدمتی به کرونا انجام نمیدن.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/01/20 - 23:09
افزایش 700تا900هزارتومانی را چگونه حساب کردید من معلمی با 29سال سابقه هستم که مبلغ 530 هزارتومان بارنبه بندی به حکمم اضافه شده است بقیه همکاران هم کمتریادرهمین حداضافه شده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 03:41
چه گامی آموزش و پرورش برداشت در این مدت؟ هیچ. خود معلمان بصورت خودجوش تدریس و ارتباط با دانش آموزان را شروع کرده بودند از همان ابتدا. آموزش پرورش به جز چند تا مصاحبه و بیانیه ها، چه کرده در این مدت؟ هیچ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور