صدای معلم

" اگر قرار است در شرایط بحرانی کارها را بر اساس عشق و ایمان و فداکاری معلمان پیش ببریم ، پس نقش برنامه ریزی و پشتیبانی ستاد وزارتخانه و ادارات کل چه می شود؟ "

معلمان با هزینه شخصی و خودجوش آموزش آنلاین بدهند!

شیرزاد عبداللهی

آسیب شناسی آموزش آنلاین و شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

....و در این روزها کم نیستند معلمان عاشقی که در ساعت های قرنطینه به یاد بچه های محروم ومعصوم کلاسشان گریستند و با هزینه شخصی جزوه های درسی آماده کردند تا درصورت کسب مجوزهای لازم با وسیله شخصی، در مناطق محروم دست تک تک دانش آموزان برسانند. فرهنگیانی که برای رفع نیاز و تهیه تلویزیون دانش آموزان حاشیه شهر همیشه از آبرو و داشته های خود مایه گذاشته اند. و همکارانی که از همان روزهای آغاز تعطیلی خودجوش و خود خواسته با هزینه شخصی کار را در فضای مجازی شروع کردند..."

این فرازی از یک یادداشت  احساسی - تبلیغاتی برای واداشتن معلمان به ایثار و از خودگذشتگی است.

در میان صاحبان همه مشاغل از جمله پزشکان ، پرستاران ، پلیس ،آتش نشانان  افراد استثنایی ، از خودگذشته و فداکار وجود دارد.  پزشکانی هستند که در مناطق محروم  مجانی بیماران را درمان می کنند. پلیس هایی که بدون سلاح جانیان را دستگیر می کنند. آتش نشان هایی که بدون تجهیزات به قلب آتش می زنند. در میان معلمان هم چنین استثناهایی وجود دارند. اما در هیچ شغلی عاشقی ، فداکاری و انجام کارهای خارق العاده، قاعده کار نیست. شاید تعداد اینها از یک درصد شاغلین کمتر باشد. چرا هر وقت بحث به فداکاری و عشق و از خودگذشتگی می رسد همه توجهات متوجه معلمان می شود. اما هر وقت بحث افزایش 50 درصدی حقوق است معلمان فراموش می شوند؟

در جوامع مدرن اصل بر تقسیم کار بر اساس تخصص، سازماندهی، برنامه ریزی و تجهیز امکانات و انجام وظیفه طبق پروتکل های سازمانی است.

اکثریت نزدیک به اتفاق افراد هر جامعه ای، در همه مشاغل، انسان های عادی و متوسط هستند. آدم های معمولی و متوسط در کار و زندگی دنبال نفع بیشتر و ضرر کمتر هستند. تنها قاعده اخلاقی این است که افراد از کارشان ندزدند ، تقلب نکنند و به دیگران ضرر نزنند. هرجا صحبت از قهرمانی است یک جای مدیریت و برنامه ریزی می لنگد. ارتشی که فرماندهان و سربازان آن  وظایف عادی خود را انجام نمی دهند نیاز به آرش کمانگیر و رستم دستان دارد. در عالم واقع حماسه بسیار نادر است. داستان حسین فهمیده را از زبان مرحوم حمید هوشنگی روزنامه نگار دوران جنگ جست و جو کنید تا بدانید به شهادت یک نوجوان، چه پروبالی دادند.

 اگر کار تدریس آنلاین به قهرمانی و فداکاری معلمان واگذار شود اولا درصد بسیارکمی حاضرند با هزینه شخصی از آن نوع فداکاری هایی که دربند اول این نوشته آمد، دست بزنند. ثانیا میدان برای تقلب و خودنمایی باز می شود و فرصت طلبان میدان را از دست فداکاران خارج  می کنند.

حالا فرض کنیم معلمان عاشق و فداکار درصد کوچکی از دانش آموزان را پوشش دهند، تکلیف بقیه دانش آموزان چه می شود؟ قبلا در دهه 60  داستان معلم عاشق و متعهد و مکتبی را تجربه کردیم و البته تجربه موفقی نبود. آنهایی که معلم را به مقام فرشتگان می رسانند می خواهند ضعفها و کمبودها را مخصوصا در حوزه معیشتی معلمان بپوشانند و معلمان را بدهکار و شرمنده کنند.

آسیب شناسی آموزش آنلاین و شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

گوشی تلفن و محتویات آن ابزاری شخصی است و اغلب اولیا نمی خواهند که گوشی خود را در اختیار فرزند دانش آموزشان قرار دهند. اغلب معلمان و اولیا هم تمایل ندارند نرم افزارهایی که ممکن است اطلاعات گوشی آنها را به سرقت ببرد روی موبایل خود نصب کنند. عده ای از اولیا هم گوشی و اینترنت ندارند.  این فقط حرف منتقدان نیست، حتی سخنگوی کمیته آموزشی مجلس حرف های مشابهی زده است.

من از فداکاری همکارانی که با  امکانات شخصی خود مشغول آموزش آانلاین هستند قدردانی می کنم.  اما آموزش آنلاین  14 میلیون دانش آموز  را نمی شود صرفا بر اساس عاشقی و فداکاری افراد از خودگذشته پیش برد. این منجر به سقوط آموزش و پرورش می شود. من نگرانم که این همه تاکید بر فداکاری و از خودگذشتگی همکاران، ترفندی اداری برای منحرف کردن تقاضای اصولی همکاران از وزارتخانه برای تهیه امکانات و لوازم ضروری آموزش آنلاین باشد.

اگر قرار است در شرایط بحرانی کارها را بر اساس عشق و ایمان و فداکاری معلمان پیش ببریم ، پس نقش برنامه ریزی و پشتیبانی ستاد وزارتخانه و ادارات کل چه می شود؟

من تعجب می کنم دوستانی که مرتبا بر عاشقی و از خودگذشتگی معلمان تکیه می کنند چرا هیچ انتقادی به انفعال و سردرگمی وزارتخانه و ادارات کل نمی کنند؟ چرا هر وقت بحث به فداکاری و عشق و از خودگذشتگی می رسد همه توجهات متوجه معلمان می شود. اما هر وقت بحث افزایش 50 درصدی حقوق است معلمان فراموش می شوند؟

حداقل انتظار این است که دوستان عزیزی که از معلمان طلب ایثار و عشق و فداکاری می کنند کمی تا قسمتی هم به مسئولیت وزیر و مدیران ارشد و میانی آموزش و پرورش  که از مواهب چندیرابری برخوردارند بپردازند.

معلمان از مدیران و مسئولان وزارتخانه انتظار عاشقی و فداکاری و ایثار ندارند. انتظار این است که در قضیه کرونا و آموزش آنلاین مسئولیت خود را بپذیرند و معلمان را به عنوان متهم ردیف اول معرفی نکنند.

گروه خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش


آسیب شناسی آموزش آنلاین و شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 14:10 خوانده شده: 372 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
برده معلم ساده 1399/01/20 - 15:07
ما حاضریم از حالا به بعد - بر اساس عشق و ایمان و فداکاری - به مردم و مستضعفان خدمت کنیم -

"به شرطی" که

وزیر و معاونان و مدیران کل مخلص و مومن ش هم که مردم و مستضعفان را ولی نعمتان خود و خود را نوکر آنها می دانند حاضر شوند از این به بعد - بر اساس عشق و ایمان و فداکاری -

همان حقوقی را از بیت المال مردم و مستضعفان بگیرند و همان سهمی را از آن در سفره های خود داشته باشند که امثال من و دکتر حسینی ها که خادم مردم و مستضعفان هستیم می گیریم و داریم.

- اگر نمی توانید .....
پاسخ + +3 0 --
دبیر مفت 1399/01/20 - 15:45
دوره های جدید ضمن خدمت جهت دراز شدن گوش معلمان و مدیران:

«مدرسه مجازی (محیط یادگیری مجازی)» با کد دوره 91401902 به مدت 16 ساعت
ویژه مدیران مدارس

«سیستم های چندرسانه ای (در محیط یادگیری مجازی)» با کد دوره 91400806 به مدت 20 ساعت ویژه معلم ها و سایر مشاغل آموزشی مدرسه

دونه میپاشن برای اونهایی که راحت تو دام نمیوفتن و دم به تله نمیدن.
ضمن خدمت هم شده نقطه ضعف معلما. یه دوره 20 ساعته برای ارزشیابی بی ارزش و یک عمر بردگی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/20 - 21:25
دراز شدن گوش یا دراز گوش شدن؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/01/20 - 23:15
فرقی نداره. وقتی گوش دراز بشه بهش میگن درازگوش.
باید مراقب باشیم به اون درجات از انسانیت نرسیم.

هرچند هنوز برخی دانشمندان در مورد ماهیت اصلی معلمان ایران در حال تحقیق هستند. چرا که دیده نشده موجودی تا این حد طی سالیان متمادی به انواع روشها و توسط افراد مختلف تحقیر و تهدید و تنبیه شود و با یک تحسین به تدریس ادامه دهد.
اونم تدریس مجازی و با امکانات خودش.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/20 - 16:31
به گزارش رکنا ، «مسعود ثقفی» سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران از ابتلای مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به کرونا ویروس خبر داد و گفت: متاسفانه باخبر شدیم که آقای «عبدالرضا فولادوند» مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به کرونا ویروس مبتلا شدند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/20 - 21:27
اینهمه نیروی ذی حق استخدام کردند، از ذیحقان التماس دعا
پاسخ + +1 -1 --
معلم با سابقه 1399/01/20 - 16:38
مارکه از اول هم خودجوش عمل کردیم و آموزش را تعطیل نکردیم...چون می دونستیم نباید منتظر معجزه وزارت خونه بود...
پاسخ + 0 -3 --
داود 1399/01/20 - 18:32
احسنت بر شماآقای عبدالهی.حق مطلب را ادا کردید.توصیه به معلمان به دستورات اخلاقی چون ایثار ووفداکاری در یک سیستم فشل ومعیوب وبیمار وناموزون وناهموار جواب نمی دهد وبه علت نادر واستثنایی بودن آونه قاعده بودن آن جواب نمی دهدوچندان گره ای از کار فرو بسته آ.وپ. باز نمی کند.این توصیه ها فقط در یک سیستم سالم وعقلانی و.نتیجه مثبت می دهد.به قول سعدی:این اتفاق نادر افتد وبر نادر حکم نتوان کرد.اقدامات عارضی ونادر وموقتی ومحدود وغیر کلی نمی توانند کاستی وناکارامدی یک ساختار را بپوشانند.ولاجرم دودش به چشم دانش آموزان می رود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 07:40
آموزش و پرورش از بس عادت کرده از این و آن آویزان شود و تنبل شده است و کمک کردن به او جز تداوم اشتباهاتش و اصرار بر تداوم خطاهایش چیزی را در برندارد
پاسخ + +6 -2 --
شهاب 1399/01/21 - 12:16
درود برجناب نویسنده محترم
کسانی که به عنوان فداکار دست به کارهایی می زنند بزرگترین آسیب را به یک سیستم وارد می کنند چون کارآن هاسبب می شود مشکلات یک سیستم پوشانده شود درمانی صورت نگیرد واین سیستم همچنان فشل بماند
بهتر است به افرادی که این کارها را می کنند خائنان فداکارنما بگوییم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 16:00
خون نمایندگان از مردم رنگین‌تر است؟

همه این امکان را دارند در محل کار این‌گونه تست بدهند؟ اگر علائم بیماری را دارید، همانند مردم عادی به بیمارستان‌ها‌ و آزمایشگاه‌های اعلام‌شده مراجعه کنید؛ اگر علامتی ندارید چرا تست می‌دهید؟

تست کرونا از نمایندگان در محل مجلس.
اگر هم موردی باشد مثل سرکار خانم ابتکار،
کل امکانات مراقبت از جمله دستگاه اکسیژن و ... پرستار و دکتر طی مدت دو هفته و شاید بیشتر در اختیار آنان قرار می گیرد.
از جمله رئیس مجلس ، جناب ولایتی....
پس شعار خدمتگزاری نمایندگان کجاست؟
شما کجا نماینده ملت هستید؟
امکانات ملی را خصوصی استفاده کردن با
کدام تفاوت؟
نگران نباشید اگر بمیرید افراد جایگزین خواهد بود. آسوده خاطر مریض شوید.
اما مثل خلق بروید بیمارستان.منزل خود را
بیمارستان خصوصی نکنید.
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/01/21 - 16:06
معلمین هم آموزش می‌بینند

ضیا سلجوق وزیر آموزش ملی ترکیه اعلام کرده که 125 هزار معلم در این کشور در حال فعالیت در چهارچوب آموزش از راه دور در ایام تعطیلی مدارس هستند.

او همچنین از این موضوع خبر داده که وزارت آموزش ملی ترکیه برای معلمین نیز دوره‌های آموزش از راه دور در نظر گرفته تا خود را با شرایط نوین و آموزش از راه تلویزیون و اینترنت تطبیق دهند و ترفیع آنها وابسته به این دوره‌ها خواهد بود.
پاسخ + 0 0 --
رجال 1399/01/24 - 06:42
الگو برداری از عثمانی ؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور