صدای معلم

" سامان بخشی آموزش و پرورش ، تفکر جمعی همه ی نهادها و سازمانها را می طلبد. اگر افکار عمومی را به سمتی سوق دهیم که برای داشتن کشوری پیشرفته و مترقی باید آموزش و پرورشی قدرتمند و توانا و سازنده و پویا داشته باشیم ، قطعا عزم ملی همت خود را صرف این کار خواهد کرد "

معلمان را دریابید

محسن اعلا/ دبیر دبیرستان های نور مازندران

 جایگاه معلمی و وضعیت معلمان در زمانه ای زندگی می کنیم که گویی همه ی معیارهای ایده آل و مطلوبی که برای ارزیابی انسانها در دست داشته ایم ، به تدریج دارد روبه اضمحلال می نهد به گونه ای که دیگر آن معیارها پاسخگوی نیازهای زمانه ی ما نیست.

از طرف دیگر چنان بحران زده ایم که در غرقاب پر تلاطم زندگی امروز برای نجات خویش دست و پا می زنیم و به دنبال دستاویز محکمی می گردیم.
  در چنین زمانه ی پرآشوبی می خواهیم احوال معلمان را بجوییم و بکاویم و به جایگاه فعلی آنها نگاهی کوتاه بیندازیم. پیش از آنکه به تالّمات درونی و مشکلات گزنده ی این قشر نجیب و پاکباخته بپردازم ، به توقعات و انتظارات جامعه از معلمان عزیز اشاراتی می کنم و سپس به مقصد و مقصود خود می پردازم.
جامعه ی ما عادتا باید هایی برای معلمان قائل است که ازاین میان شاید تعدادی از آنها منطقی و ضروری باشد و تعدادی نیز اساس علمی و درستی نداشته باشد. ما در اینجا به بایدهایی اشاره می کنیم که علی الظاهر  مقبول همگان است.
   معلم وظایفی دارد که باید بدانها عمل کند.مثلا از شیوه ها و روش های صحیح آموزش در مدرسه استفاده کند و نیز محتوای آموزشی درستی ارائه دهد تا منجر به موفقیت دانش آموز شود. ضمنا از دیگر ویژگی های یک معلم مطلوب ، مهارت و تخصص ، دانش کافی ، قدرت بیان ، هوش و ذکاوت ، خلاقیت و آفرینشگری ، اشتیاق به تدریس ، صبر و بردباری ، تحمل شدائد و سختی کار ، عدم احساسات سلطه جویانه ، آراستگی ظاهری و امثال اینهاست. البته در کنار همه ی اینها نقش مهم تربیتی او را نباید نادیده گرفت.
   چنانچه بخواهیم معلم و دانش آموز را به دو کفه ی ترازو تشبیه کنیم ، برای برقراری توازن و برابری این کفه ها باید بستر و زمینه هایی مناسب فراهم کنیم. توجه ویژه به یکی از این کفه ها و کم توجهی به  کفه ی دیگر آموزش ، نه تنها موجب عدم توازن میان آنها می شود ، یقینا ما را در پیشبرد اهداف آموزشی یاری نخواهد کرد و در سطح کلانتر موجب ارتقاء و اعتلای کشور نخواهد شد.

بنابراین سامان بخشی آموزش و پرورش ، تفکر جمعی همه ی نهادها و سازمانها را می طلبد. اگر افکار عمومی را به سمتی سوق دهیم که برای داشتن کشوری پیشرفته و مترقی باید آموزش و پرورشی قدرتمند و توانا و سازنده و پویا داشته باشیم ، قطعا عزم ملی همت خود را صرف این کار خواهد کرد.
   همان گونه که گفتیم ، نقش معلم را در تعالی و سازندگی کشور نباید نادیده انگاشت .همه ی کسانی که در مشاغل گوناگون سرگرم کارند و به کسب درآمد نائل می آیند ، در محضر معلم آموخته اند و به مراتب مناسب دست یازیده اند. بنابراین چگونه می توانیم نقش و تاثیر معلم را در جامعه به فراموشی بسپاریم؟ آیا معلم در جامعه ی ما جایگاه مناسب و مطلوبی دارد؟ معلمی که دچار مشکلات عدیده است چگونه می تواند جایگاه برازنده و مطلوبی در میان مردم داشته باشد؟ از غریقی که خود نیازمند یاریست توقع کمک به دیگران نباید داشت.

جایگاه معلمی و وضعیت معلمان

تا زمانی که به جایگاه معلم اهمیتی داده نشود ، هرگز نباید انتظار داشت که او در جامعه ، جایگاه اجتماعی والایی پیدا کند . مدیران کشور باید پی به ضرورت تبیین جایگاه و پایگاه واقعی معلمان ببرند و در جهت رفع مشکلات اقتصادی و کاهش فشارهای روحی این قشر زحمتکش و صادق بکوشند تا عن قریب شاهد افزایش روحیه ی امیدواری در آنان باشیم.
   تنزل شان و منزلت معلم سبب تغییر نگاه جامعه نسبت به او می شود. آسیب های ناشی از مشکلات معیشتی معلمان ، دغدغه های پایان ناپذیر ذهنی آنان و خدشه دار کردن عواطف ایشان در دراز مدت ، اساس و بنیان جامعه را متلاشی خواهد کرد.
   در کشورهای مترقی و پیشرفته با حفظ جایگاه مطلوب معلمی از میان مشاغل دیگر ، فرهنگ تکریم و تعظیم معلم کاملا نهادینه شده است.بنابراین اگر می خواهیم کشوری از هر حیث سالم و قدرتمند داشته باشیم باید مجدانه به اوضاع و احوال معیشتی معلمان بیندیشیم و در اسرع وقت آنها را به جایگاه حقیقی و حقوقی خود برسانیم.

به نظر شما با توجه به تورم افسار گسیخته و روزافزون جامعه  آیا حقوق اندک معلمان کفاف زندگی آنها را می دهد؟

دور از عقل و انصاف است که وقتی در مورد مشکلات معلمان سخن به میان می آوریم ، بودجه ای چشمگیر بدان اختصاص ندهیم. اینکه تعداد معلمان زیاد است متاسفانه بهانه ایست که مانع از رفع مشکلات اقتصادی معلمان می شود. بی توجهی به شرایط مالی نامساعد آنها حتی باعث گردید که در نگاه عموم مردم، معلمان جزءِ اقشار بسیار ضعیف جامعه محسوب شوند تا حدی که متاسفانه مردم ارزشی که برای مشاغل دیگر قائلند، برای شغل معلمی قائل نیستند و نباید این واقعیت جان شکن و روح فرسا را کتمان کرد. نکته ی تاسف بار اینکه روی آوردن تعدادی از دانش آموزان ما به شغل معلمی فقط از سرِ ناچاریست. چونکه بیکاری امان جوانان را بریده است.
   نکته ی پایانی اینکه تبعیض رفتاری در میان کارمندان دولتی را نباید نادیده انگاشت. مقایسه ی معلمان با کارمندان نهاد ها و سازمان های دیگر دقیقا نشانگر این مدعاست. هرکسی که در هر شغلی خدمت می کند ، مدیون معلم است. پس معلمان را دریابید .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جایگاه معلمی و وضعیت معلمان

پنج شنبه, 19 تیر 1399 13:53 خوانده شده: 263 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
رضا 1399/04/19 - 14:14
درود بر شما جناب اعلا
بله هر چقدر روی معلم سرمایه گذاری شود کم هست.
پاسخ + 0 0 --
دلقک 1399/04/19 - 17:33
زیرش هم سرمایه گذاری شود کم است
پاسخ + +4 -1 --
شهاب 1399/04/19 - 14:53
تا ارج ومقام معلم حفظ نشود همچنان بحران در بحران خواهیم داشت
پاسخ + 0 0 --
دلقک 1399/04/19 - 17:34
به همین دلیل است که دیگر معلم روی صندلی ارج نمی نشیند
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی لرستان 1399/04/21 - 09:01
اون اسمی که واسه خودت انتخاب کردی،خیلی بهت میاد و برازنده ات هست. از کسی که خودش را "د.ل.ق.ک" می نامد، انتظاری جز این کامنتهای پوچ و لاطائلات نیست.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/04/19 - 15:34
اگر معلمان را دریابند درهای دزدی و اختلاس و رشوه و رانت و فساد اخلاقی بسته می گردد.
آن وقت این همه اشتهای حرام خواری
و حیف و میل کردن بیت المال ، به کجا
هدایت خواهد شد؟
پس همان بهتر که معلمان را در نیابند تا
تا ملت و کشور به تاراج نهایی برسند.
پاسخ + +2 0 --
دبیر مفت 1399/04/19 - 15:59
اصلا به وضعیت معلما رسیدگی نکنید. اینطوری بهتره. ما هم اندازه حقوقمون کار میکنیم. نمره الکی میدیم به بچه ها برن بالا. شاید وزیری، معاون وزیری، نماینده ای چیزی شدن. کی از آینده خبر داره شایدم یکیشون حسن شد.
بنده امسال بدون اینکه برگه های مجازی رو حتی نیم نگاهی بندازم به همه 20 دادم ترم دوم. انقدر مدیرامون ذوق کردن. حالا دانش آموزا بماند. مگه چشم اضافی دارم یا گردن زیادی که بخوام با این حقوق بندازمشون به درد و کوری؟ لپ تاپم داغون شد به درک. سال دیگه با ایتا هم درس نمیدم.

به بالا رود هرکه نادانتر است/ ز پول و دلار جیب پیر خالی است
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/04/19 - 16:59
کشورهایی که معلم را دریافته اند در هر بُعدی پیشرفت کرده اند. به ما فرهنگ آنان را مبتذل معرفی می کنند وفرهنگ لرزان خود را بستاییم.
و در کشور ما معلمان ،کسانی هستند که
باید در استضعاف فکری و مادی
غوطه ور شوند تا لایق دریافت یارانه
نقدی یا بسته معیشتی و یا بسته کرونایی و یا سراب مسکن مهر گردند.
محتاج و نیازمند نشان دادن معلمان ، گویای سیاست حاکمان است. عقل شان قد نمی دهد که در سرزمین مادی پرست مادی گرا، کسی به فقرا گوشه چشمی نمی اندازد.
قدرت آنان در فقر ما تغذیه
می کند، رشد می کند و علیه خود
ما عمل می کند.
ایران اگر با دریافتن معلمان پیشرفت کند، دیگر برای آنان جایی نمی ماند. فقر مادی و معنوی میراث ماست.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/04/19 - 19:00
هر چه بگویم به گوش کسانی که باید برسد نمیرسد.26سال حرف زدیم فریاد زدیم ونهایتا ما را اغتشاشگر معرفی کردند یعنی اینکه اگر بگویی چرا حق من دبیر ویا کارگر را نمیدهید معنایش ضد نظام بودن است نمیدانم دیگر من دبیر باید چیکارکنم دردم را به چه کسی بگویم
پاسخ + +8 -2 --
علی صادقی / مشاور 1399/04/19 - 20:37
با سلام و سپاس
« کیفیّت هر نظام آموزشی به کیفیّت معلّمان آن وابسته است. در حقیقت هیچ کشوری نمی تواند از سطح معلّمانش بالاتر رود. »
همایش بین المللی بانکوک 1990

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور