صدای معلم

" اگر نمی توانید ملزومات رتبه بندی معلم ها را فراهم کنید، دست به این ساختار نزنید ! "

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

ر. هاشمی/ شهرکرد

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

البته مثل همیشه ایران در این مقایسه حساب نمی شود، مدیران دلسوز و شایسته نگران نباشند.

در چنین زمانه سخت و پر از خار و خوار، و در گیر و دار اجرای رتبه بندی بی زمان و بی مکان و غیر منطقی شاید چنین مقاله ای تنبهی باشد برای آنان که بر مسند تصمیم نشسته اند. معلم در ایران چه هست و چه دارد؟! که بخواهد وارد رتبه بندی کیفی شود. تا زمانی که شما پایه های این حرکت را ایجاد نکنید، انجام آن مساوی است با بدتر شدن اوضاع سیستم آموزش ایران و سقوط آن به دره ای عمیق که دیگر کسی نتواند آن را نجات دهد.

هر وقت آموزش و پروش ایران توانست از نظر حقوق و دستمزد حداقل ها را نسبت به کشورهای توسعه یافته اجرا کند و معلم بی دغدغه و با عزت نفس شکل دهد؛ مجاز هست که یک رتبه بندی مانند برخی کشورها در ایران اجرا کند. وقتی دستمزد معلم در ایران نسبت به دیگر نقاط جهان در بدترین وضع قرار دارد و حتی نسبت به دیگر مشاغل در ایران به همین شکل، صحبت از رتبه بندی معلم ها، دور از منطق و بدون پشتوانه فکری و علمی خواهد بود.

وزارتخانه مرتبط و دولت وقتی نمی توانند حقوق معلم ها در ایران را به حداقل معقول نسبت به جهان برسانند، صحبت از رتبه بندی معلم ها که یک ساختار با شرایط به خصوص هست؛ کاملا مضحک و بچه گانه می باشد. مثل این می ماند که شما خانواده فقیری شکل داده اید و در تامین مایحتاج زندگی مشکل دارید ولی می خواهید بین فرزندان خانواده مسابقه دو و میدانی بگذارید و به مسابقات المپیک هم بفرستید، خب مشخص است که چه اتفاقی می افتد، پس اگر نمی توانید ملزومات رتبه بندی معلم ها را فراهم کنید، دست به این ساختار نزنید که بیش از پیش بوی نامطبوع این وضع همه جا را خواهد گرفت. 

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

دستمزد معلم ها هم در ایران و هم در جهان همیشه مورد توجه بوده است و نه تنها در ایران بلکه در جهان هم معلم ها در جهت افزایش حقوق خود تلاش ها، اعتصاب ها و اعتراضات داشته اند و بیشتر این اعتراض ها و اعتصاب ها در کشورهای پیشرفته صورت می گرفته است. 

می توان گفت معلم ها به خصوص در کشورهای توسعه یافته با توجه به جایگاه خود خواستار بیشترین حقوق می باشند و همچنین کشورهای مورد نظر، اهمیت سیستم آموزش خود را می دانند.

در ادامه، توضیحاتی در مورد میزان دستمزد معلم ها در کشورهای مختلف فراهم آمده است. جالب این هست که ایران اصلا در میان کشورهای با کمترین دستمزد هم قرار نمی گیرد.

در زیر شما میانگین حقوق معلم ها در طول یک سال را می توانید مشاهده کنید. در اینجا معلمان ابتدایی و متوسطه 15 سال کار، مد نظر است .

داده های منتشر شده توسط OECD نشان می دهد كه معلم متوسط ​​آمریكایی سالانه حدود 39000 دلار حقوق دریافت می کند. در لوکزامبورگ ، یکی از ثروتمندترین کشورها در جهان ، یک معلم تازه استخدام می تواند انتظار داشته باشد که در همان ابتدای کار خود بیشترین درآمد را داشته باشد که معلمان، تقریباً در سایر کشورها می توانند امیدوار باشند که در کل خدمت خود چنین درآمدی داشته باشند. تنها استثنا در سوئیس است ، جایی که معلمان مدارس ابتدایی تقریباً 86000 دلار در بالاترین سطح حقوق دریافت می کنند.

گرچه یک معلم تازه استخدام در کره جنوبی فقط در سال اول 30 هزار دلار درآمد خود را کسب می کند ، اما تا زمانی که به 10 سال خدمت برسد، دستمزد آنها به حدود 50،000 دلار افزایش می یابد و در انتهای آن 84000 دلار است.

اتریش یکی از کشورهای خاص است که از پرداخت حقوق در مقطع ابتدایی تا دبیرستان به طور قابل توجهی پرش می کند. معلمان دبیرستان حدود 10،000 دلار بیشتر در مقایسه با معلم ابتدایی دریافت می کند. لوکزامبورگ بهترین کشوری است که معلم مدارس ابتدایی، بیشترین دستمزد را در جهان دارد. 

ملاک های مقایسه دستمزدها :

حقوق معلمان بر اساس میانگین حقوق ناخالص پرسنل آموزشی و مطابق مقیاس رسمی حقوق ، قبل از کسر مالیات از جمله کسر از کارکنان برای بازنشستگی یا برنامه های مراقبت های بهداشتی و سایر کسرها یا حق بیمه برای بیمه های اجتماعی یا اهداف دیگر است. این روند حقوق و دستمزد بر اساس شاخص سال پایه 2005 نشان داده شده است. آمار و اطلاعات مربوط به سال 2018 می باشد.

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

نمودار 1-  10 کشور که بیشترین میزان دستمزد در طول سال به معلم های ابتدایی 15 سال خدمت را دارد و 10 کشور که کمترین میزان دستمزد را دارد

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

نمودار 2- 10 کشور که بیشترین میزان دستمزد در طول سال به معلم های مقطع دبیرستان با 15 سال خدمت را دارد و 10 کشور که کمترین میزان دستمزد را دارد

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

نمودار 3- تغییرات افزایش دستمزد معلم های 15 سال خدمت مقطع ابتدایی در کشورهای مختلف در طول چند سال گذشته

 

منبع :

OECD iLibrary که کتابخانه آنلاین سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) است که کتاب ها ، مقاله ها و آمارهای خود را در آن ارائه می کند و پایگاه تجزیه و تحلیل و داده های OECD است.

https://www.oecd-ilibrary.org/education/teachers-salaries/indicator/english_f689fb91-en

شما می توانید آمار های مرتبط دیگر با معلم ها و مدارس را در این منبع مطالعه کنید .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین و بدترین کشورها برای معلم ها از نظر دستمزد و داستان رتبه بندی معلم ها

شنبه, 11 مرداد 1399 21:07 خوانده شده: 239 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور