صدای معلم

" دموکراسی کاغذ نرم نیست، بلکه حرکت یا کنش سخت است . ما برایمان فقط یک تعهدنامه یا یک قانون اساسی کفایت نمی‌کند. آن چیزی که برایمان مهم است این است که این قوانین در جامعه پیاده شوند . کنش سختِ دموکراسی عبارت است از وجود دموکرات‌ها، افرادی که به دموکراسی اعتقاد دارند، کسانی که برای دموکراسی مبارزه می‌کنند و کسانی که برای آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی مبارزه می‌کنند "

دو ترور يکسان با دو اثر متفاوت ( نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد ) - بخش پایانی

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

خشونت پرهیزی و نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد

مقدمه :

در تارنماي خبرگزاري ايمنا در رابطه با اعتراضات مردم آمريکا در مقابله با قتل جورج فلويد آمده است :

نمی توانم نفس بکشم؛

نگاهی به اعتراضات آمریکا با قتل جورج فلوید

"نمی‌توانم نفس بکشم" این آخرین جمله جورج فلوید، سیاه پوست آمریکایی بود که زیر فشار زانوی پلیس مینیا پولیس جان داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، رسانه‌های آمریکایی علت دستگیری وی را تلاش برای خرید سیگار با یک اسکناس جعلی ۲۰ دلاری عنوان کردند.

اما کشته شدن فلوید آمریکا را به دل آشوب کشاند و باعث شکل‌گیری تجمعات اعتراضی در سراسر این کشور شد که موج آن تمام جهان را فرا گرفت.

معترضان به قتل جورج فلوید در چندین کشور اروپایی نیز دست به اعتراض زده و مقابل سفارت ایلات متحده آمریکا تجمع کردند. این معترضان اغلب با لباس سیاه در حالی که تابلوهایی با جمله «نمی‌توانم نفس بکشم» در دست داشتند، جلوی سفارت تحصن کردند…

ريشه هاي نژاد پرستي  و پيروزي هاي به دست آمده در اين مهم ، در امريکا دلايل اجتماعي ، سياسي و اقتصادي گوناگون دارد که در قامت يک گفت و گو نمي گنجد .

جهت بررسي فقط و فقط يک زاويه نگاه از اين رويداد مهم  ( تفاوت دو ترور ) به گفت و گوي مجازي ذيل مي پردازيم .

خشونت پرهیزی و نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد

خلاصه قسمت قبل : ( بخش سوم ) - ( بخش دوم ) - ( بخش اول )

جمعیت سیاهان آمریکا طی چند سال اخیر با انتشار فیلم‌هایی از برخورد پلیس یا دیگر افراد جامعه با خودشان، درباره نابرابری و نژادپرستی در جامعه آمریکا اطلاع‌رسانی می‌کنند.

این فیلم‌ها در برخی موارد، مانند برخورد مدیر یکی از شعبه‌های کافه-رستوران‌های استارباکس با دو مشتری سیاه‌پوست موثر بوده است .

برخی فعالان مدنی و کارشناسان معتقدند دوربین‌ها و ثبت تصاویر خشونت و رفتارهای تبعیض‌آمیز، تنها یکی از اقدامات مسیر آگاهی رسانی و تغییر رفتارتبعیض‌آمیز نیروهای رسمی و مردم است. درباره ثبت و انتشار تصاویر مرتبط با نژادپرستی هم این باور وجود دارد که رفع این مشکل ساختاری و با سابقه در آمریکا تنها از یک ابزار ساخته نیست.

 بخشی از معترضان به خشونت کشیده شدن این اعتراضات را باعث به انحراف کشیدن اهدافی می‌دانند که این جنبش در پی آن است. 

راه دستیابی به عدالت و حقوق برابر کدام است؟ جنبش‌های مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز و یا عمل انقلابی متقابل؟

در نهایت و پس از سال‌ها مبارزه بی‌وقفه، در تاریخ ۱۱ آوریل سال ۱۹۶۸، هفت روز پس از قتل مارتین لوترکینگ، آخرین الحاقیه قانون مدنی ایالت متحده که حقوق برابر نژادی را به رسمیت می‌شناخت با امضای رییس جمهور جانسون اجرایی شد.

بخش چهارم ( بخش پاياني )  :

پرسش کننده :

مارتين لوتر کينگ که در ۲۸ اوت ۱۹۶۳ در شهر واشنگتن در سخنرانی معروفش چه گفت ؟

 

پاسخ دهنده : ( 4 )

مارتین لوتر کینگ سخنرانی اش را با این بحث شروع می‌کند که ما اینجا در کنار یادبود لینکلن گردآمده‌ایم، کسی که صد سال پیش برده‌داری را لغو کرد، ولی کماکان سیاهان به حقوق خودشان دست پیدا نکرده‌اند. 

بنابراین ما اینجا آمده‌ایم که «یک چک را نقد کنیم» .

 

پرسش کننده :

تغيير نام ِ  مالکوم ايکس چه بود ؟

 

پاسخ دهنده : ( 5 )

مالکوم که در زندان و به توصیه برادرش رجینالد، کم کم با اسلام آشنا و پس از ترک سیگار و پرهیز از خوردن گوشت خوک، شروع به تمرین مناسک اسلامی کرده بود، به محض خارج شدن از زندان در سال ۱۹۵۲ به جنبش "امت اسلام" به رهبری الایجا محمد پیوست و به نام حاج ملک شباز تغيير نام داد .

 

پرسش کننده :

ماجراي ترور ِ جان اف کندی و روزه سکوت چيست ؟

 

پاسخ دهنده : ( 5 )

فعالیت‌های مالکوم ایکس در سازماندهی و جذب اعضای جدید برای "امت اسلام" خیلی زود مجموع اعضای این جنبش را از ۴۰۰ نفر در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۳۰ هزار نفر در سال ۱۹۶۰ رساند. اما همزمان نشانه‌هایی از اختلاف میان مالکوم و الایجا محمد بروز کرد.

مالکوم ضمن استقبال از تلاش های فعالان جنبش مدنی سیاهپوستان آمریکا، می گفت که سیاهان باید برای بازپس گرفتن حق خود "از هر راه ممکن" اقدام کنند.

 او همواره در سخنرانی‌های آتشین خود از "سفید پوستان" به عنوان "دشمن" یاد می کرد .

و مخاطبان هیجان زده خود را در برابر آنچه "ظلم ۴۰۰ ساله سفید پوستان بر سیاهپوستان" می نامید، به "بیداری و تکاپو" دعوت می کرد.

اختلاف‌ها میان مالکوم ایکس و الایجا محمد پس از مرگ جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۶۳ به اوج خود رسید.

اظهار نظر جنجالی مالکوم در مورد مرگ کندی که به نوعی آن را  "تقاص پس دادن" ارزیابی کرده بود، با واکنش تند الایجا محمد روبه رو شد و رهبر "امت اسلام" به مالکوم دستور داد که برای ۹۰ روز سکوت اختیار کند و حق اظهار نظر در هیچ موردی را ندارد.

در برابر مالکوم شروع به افشاگری درباره "روابط خارج از ازدواج" الایجا محمد کرد و از رابطه جنسی رهبر "امت اسلام" با دختران نوجوانی خبر داد که حتی از الایجا محمد بچه دار شده بودند.

 

پرسش کننده :

تفاوت نقش لوتر کينگ با ديگر مبارزان از جمله مالکوم ایکس در چيست ؟

 

پاسخ دهنده : ( 4 )

مساله مهمی که اتفاق می‌افتد این است که در واقع برای اولین بار مردم این واقعه ( سخنراني لوتر کينگ در در ۲۸ اوت ۱۹۶۳ در شهر واشنگتن ) را بعضی‌ها از تلویزیون ولی اکثرا از رادیو و در جراید آمریکا و در جراید دنیا  می‌شنوند و می‌خوانند، و با چهره مارتین لوتر کینگ آشنا می‌شوند.

بعد از این واقعه جایزه صلح نوبل را به مارتین لوتر کینگ می‌دهند، بنابراین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و یک سال بعد از این واقعه است که لیندون جانسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، آن لایحه در مورد حق رأی سیاهان و حقوق مدنی سیاهان را امضا می‌کند و از آن به بعد است که سیاهان هم می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند ولی واقعه پایان نمی‌گیرد، برای اینکه به هر حال ایالت‌های جنوبی کماکان نژادپرست هستند و جنبش لوتر کینگ و جنبش سیاهان ادامه پیدا می‌کند تا موقعی که در سال ۱۹۶۸ بالاخره لوتر کینگ را می‌کشند.

 

پرسش کننده :

مي دانيم هدف ِ هر دو مبارز ( ترور شده ) يکي بود ولي راهکار آنان بسيار متفاوت بود .

هوشمندي مارتين لوتر کينگ در مبارزه عليه تبعيض نژادي نسبت به مالکوم ايکس در چيست ؟

خشونت پرهیزی و نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد

پاسخ دهنده : ( 4 )

یکی از موضوعاتی که لوتر کینگ در سخنرانی‌هایش مطرح می‌کند این است که می‌گوید ما طرفدار دموکراسی آمریکایی هستیم، ما نمی‌خواهیم با دموکراسی آمریکایی مبارزه کنیم، ولی می‌خواهیم دموکراسی آمریکایی را کامل کنیم. جمله‌ای که به کار می‌برد این است که  دموکراسی کاغذ نرم نیست، بلکه حرکت یا کنش سخت است. منظورش این است که ما برایمان فقط یک تعهدنامه یا یک قانون اساسی کفایت نمی‌کند. آن چیزی که برایمان مهم است این است که این قوانین در جامعه پیاده شوند .

برای همین می‎‌گوید کنش سختِ دموکراسی عبارت است از وجود دموکرات‌ها، افرادی که به دموکراسی اعتقاد دارند، کسانی که برای دموکراسی مبارزه می‌کنند و کسانی که برای آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی مبارزه می‌کنند. پس جنبش سیاهان آمریکا از دیدگاه فردی مثل مارتین لوتر کینگ فقط برای سیاهان نیست، بلکه برای سفیدپوستان آمریکا هم هست، چون دموکراسی آنها هم از دستیابی سیاهان آمریکا به حقوق‌شان پیشرفت می‌کند.

خشونت پرهیزی و نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد

پرسش کننده :

چرا مارتين لوتر کينگ ، مارتين لوتر کينگ شد ؟

 

پاسخ دهنده : ( 4 )

اینها همه‌ به اینکه لوتر کینگ از کجا می‌آید و چه تأثیراتی را با خود به همراه می‌آورد مربوط است. لوتر کینگ اول از همه یک کشیش باپتیست سیاه است، تعلیمات الهیاتی دارد ولی فلسفه هم خوانده، ضمنا تحت تأثیر خشونت‌پرهیزی گاندی هم هست، با فعالان سیاسی آمریکا هم در ارتباط است،‌ و به نوعی می‌توانیم بگوییم که با سندیکالیست‌ها و با اتحادیه‌های کارگری هم همکاری می‌کند. 

بنابراین تمام این شیوه‌های مختلف مبارزاتی است که لوتر کینگ را لوتر کینگ می‌کند، و از او یک رهبر مهم ِ  و شاید بتوانیم بگوییم یک شخصیت محوری تاریخ معاصر ِ جهان  می‌سازد.

 

پرسش کننده :

آیا در آمريکا بناي ياد بودي از  مارتین‌ لوتر کینگ وجود دارد ؟  بعد از این واقعه جایزه صلح نوبل را به مارتین لوتر کینگ می‌دهند، بنابراین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و یک سال بعد از این واقعه است که لیندون جانسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، آن لایحه در مورد حق رأی سیاهان و حقوق مدنی سیاهان را امضا می‌کند و از آن به بعد است که سیاهان هم می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند ولی واقعه پایان نمی‌گیرد، برای اینکه به هر حال ایالت‌های جنوبی کماکان نژادپرست هستند و جنبش لوتر کینگ و جنبش سیاهان ادامه پیدا می‌کند تا موقعی که در سال ۱۹۶۸ بالاخره لوتر کینگ را می‌کشند.

 

پاسخ دهنده ( 6 ) :

بنای یادبود مارتین لوتر کینگ در محوطه جنوب غربی پارک ملی واشنگتن نصب شده است . شهر واشنگتن، محوطه‌ای بزرگ دارد که اغلب بناهای یادبود و ساختمان‌‎های مهم هنری و فرهنگی پایتخت آمریکا را می توان آنجا پیدا کرد.

این محوطه عریض و طویل پارک ملی (National Mall) نام دارد که از یک سو به ستون یادبود واشنگتن و از سوی شرقی به ساختمان گنبدی شکل کنگره آمریکا ختم شده است.

در میانه این دو بنای ملی، موزه‌های متعدد، کتابخانه‌ها و بناهای یادبود بزرگان آمریکا قرار گرفته است.

بناهای یادبود ابراهام لینکلن، توماس جفرسون، فرانکلین روزولت، سه رئیس جمهور سفیدپوست آمریکا در بخش غربی این محوطه و کنار آب‌های هدایت شده رودخانه پوتومک قرار دارند.

اما از حدود دو سال پیش یک میهمان سیاه‌پوست هم به جمع این بناهای سنگی اضافه شده است. در ماه اوت سال ۲۰۱۱ بنای یادبود دکتر مارتین لوتر کینگ، رهبر سیاسی جنبش مدنی سیاه‌پوستان آمریکا در محوطه جنوب غربی پارک ملی واشنگتن نصب شده است.

اگر چه این نخستین مجسمه یک سیاه‌پوست نیست که در پایتخت آمریکا نصب شده، اما بنای یادبود مارتین لوتر کینگ، نخستین مجسمه یک آمریکایی سیاه‌پوست است که در محوطه "پارک ملی" پایتخت و در کنار مجسمه سفیدپوستان نامی ایالات متحده نصب شده است.

اميد است  توانايي ذهني و جسمي ِ حقير ، امکان توفيق ِ ادامه اين گفت و گو را فراهم آورد تا در آينده از زاويه هاي ديگر هم به اين مهم نگاه کنيم .

منابع :

 ( 1) تارنماي خبر گزاي ايمنا : نگاهي به اعتراضات آمريکا با قتل جورج فلويد ، گزارشي از سيد ابولفضل مدني خبر نگار سياسي ايمنا

( 2 ) دوربین، ابزار مبارزه با تبعیض سیاهان و زنان

حامد فرمندپژوهشگر اجتماعی ،29 مارس 2019 - 09 فروردین 1398

همرسانی در فیسبوک ،همرسانی در واتس‌اپ ،همرسانی در Telegraحق نشر عکسBBC

( 3 ) تاریخ جنبش سیاهان در آمریکا، از لوترکینگ و ایکس تا پلنگان سیاه

News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

مهدی شبانی روزنامه‌نگار 11 ژوئن 2020 - 22 خرداد 1399

( 4 ) News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

مارتین لوتر کینگ : رامین جهانبگلورئیس مرکز مهاتما گاندی برای صلح

29 مه  2018 - 08 خرداد 1397

( 5 ) News فارسی ،BBC News فارسی Navigation

مالکوم ایکس یا حاج ملک شباز را چه کسی کشت؟

امیر پیام بی‌بی‌سی ، 9 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

( 6 ) News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

آیا مجسمه مارتین‌ لوتر کینگ عمدا کج نصب شد؟

امیر پیام بی‌بی‌سی


خشونت پرهیزی و نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد

دوشنبه, 20 مرداد 1399 21:31 خوانده شده: 129 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور