صدای معلم

« ارتباط حسنه و منطقی مدیرکل با اهالی رسانه و خبر و روحیه پاسخ گویی و مدارا با منتقدین از نقاط مثبت مدیر کل می‌باشد »

نگاهی بر عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

نگاهی بر عملکرد سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

زمانی که پاییز سال ۹۷ سالار قاسمی سکان مدیریت آموزش و پرورش البرز را به دست گرفت، مدیر هنرستان دستغیب در گوهردشت بودم و اکنون که چهار نعل به سمت تحویل افسار دولت تدبیر و امید به دولت دوازدهم هستیم ، مدیر شهیدستان کرج (مدرسه عادی دولتی) هستم. تاکنون در بیرون از سازمان به عنوان یک سفیر فرهنگی از ساحت آموزش و پرورش در حد توان دفاع کرده‌ام و البته در درون معمولا پلشتی‌ها و ناکارآمدی‌ها را به چالش کشیده و به تیغ نقد نواخته‌ام و بعد از این نیز اگر عمری بود انتقاد از درون و مدافعه در برون، مشی کاری ماست.

 حوزه آموزش و پرورش استان البرز با مشکلاتی چون تراکم شدید دانش‌آموزی به نسبت نُرم کشوری دست و پنجه نرم می‌کند و شهرستان فردیس با بیش از نیم میلیون جمعیت یکی از متراکم‌ترین نقاط شهری جهان؛ کماکان فاقد آ.پ مستقل می‌باشد.

حدود دو سال و اندی از حضور سالار قاسمی در کسوت مدیرکلی آموزش و پرورش استان البرز می‌گذرد. در این مجال اندک نگاهی گذرا به عملکرد این مدیرکل می‌اندازیم و بدیهی است که ذکر نقاط قوت نافی قصورات و کاستی های احتمالی نیست .

به طور مثال انتطار می رفت سالار قاسمی در چینش کابینه و انتخاب روسای نواحی و مناطق بر اساس اصل شایسته سالاری و همچنین تغییر رویکردها قاطعیت بیشتری نشان می داد و...

 قاسمی در مدت حضور خود در البرز، طبعا با افت‌وخیزهایی مواجه بوده است، خصوصا این که اوضاع عمومی آموزش و پرورش در دولت دوم روحانی اصولاً روز خوشی به خود ندیده است. انتخاب افرادی چون بطحایی به عنوان وزیر و سیاست‌های یک بام و دو هوای ایشان، روزمرگی و بی‌برنامگی را در آموزش و پرورش نهادینه نمود.

دوره حاجی‌میرزایی نیز تاکنون دستاورد ملموس و درخشانی برای کلیت آموزش و پرورش کشور در آموزش کرونایی به ارمغان نیاورده است. در استان البرز نیز بالطبع برنامه‌های آموزش و پرورش با چالش‌هایی (فرصت‌ها و تهدیدات) روبرو بوده است.

 متعاقب سفر اسفند ۹۹ وزیر آموزش و پرورش به استان، با انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین وزارتخانه، خیرین مدرسه‌ساز و استانداری البرز، اعتبارات ویژه‌ای برای شروع پروژه‌های جدید به منظور حل کمبود فضاهای آموزشی و تخصیص اعتبار برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و در دست اقدام در استان در حال وقوع می‌باشد. این مسئله را باید نقطه عطفی در تاریخ آموزش و پرورش البرز برای کم کردن از تراکم کلاس‌ها با اولویت فردیس و ناحیه ۴ قلمداد نمود.

نگاهی بر عملکرد سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

*  کسب رتبه دوم کشوری در ارزیابی شاخص‌های عمومی و تخصصی

*  ارتقاء رتبه کنکور از ۱۰ به ۷

*  امضای تفاهم‌نامه همکاری با اتاق بازرگانی و همچنین فنی و حرفه‌ای برای تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآفرینی برای هنرجویان هنرستانی

*  تمهید مقدمات لازم برای تاسیس هنرستان کشاورزی البرز

*  امضای تفاهم‌نامه با استانداری برای تامین ۷۰۰۰ تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند

*  تنظیم‌ نقشه راه آموزش و پرورش استان بر اساس سند تحول بنیادین و برقراری ارتباط مؤثر با سایر ارگان‌ها و صدا و سیما در جهت تبیین و تامین منافع آموزش و پرورش، فهم مدرن از جایگاه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی و تلاش در جهت اشاعه فرهنگ سازمانی در گفتار و کردار نیز از رویکردهای مثبت قاسمی در دو سال حضورش در البرز قابل ذکرند.

* رایزنی گسترده با مقامات ملی و استانی از معاون رییس‌جمهور تا رییس سازمان نوسازی مدارس کشور و تلاش‌هایی از این دست فرصت مناسبی برای برون‌رفت از آچمز تراکم دانش‌آموزی و همچنین توسعه و پیشرفت سازمان آ.پ البرز می‌باشد.

* از دیگر کارویژه‌های قاسمی تشکیل شورای نقد درونی در سازمان آموزش و پرورش می‌باشد. بدیهی است که مدیران ریسک‌پذیر و پویا توانایی و جرأت برگزاری جلسه نقد از درون را دارا هستند و این باب میمونی‌ست که در صورت تداوم و جدی گرفتن می‌تواند مشکلاتی که حاصل ناهماهنگی و بعضا ناکارآمدی بخش‌هایی از کلیت سازمان آموزش و پرورش می‌باشند را با نقد از درون روغن‌کاری نماید.

*  یکی دیگر از کارویژه‌های آقایان قاسمی و معاونت‌های پشتیبانی، تلاش وافر برای احیای ۵ درصد سهم آموزش و پرورش از شهرداری به نفع آموزش و پرورش استان می‌باشد.

 ارتباط حسنه و منطقی مدیرکل با اهالی رسانه و خبر و روحیه پاسخ گویی و مدارا با منتقدین از نقاط مثبت مدیر کل می‌باشد.

نگاهی بر عملکرد سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

*  توجه به داستان استان شدن البرز بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در قضاوت از کارنامه مدیران امروز بایسته و شایسته می‌باشد. تراکم بالا و روزافزون دانش‌آموزان کرجی با هجوم فزاینده مهاجرین به این کلانشهر خود به تنهایی می‌تواند هر مدیرکلی را با چالش‌های جدی مواجه کرده و موجبات ناکارآمدی وی را فراهم آورد.

لذا در نقد مدیرکل آموزش و پرورش البرز باید تمام قطعات پازل و مجموعه شرایط را در کنار هم دید و سپس به نقد کارشناسی و منصفانه پرداخت.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نگاهی بر عملکرد سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

شنبه, 09 اسفند 1399 21:36 خوانده شده: 227 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/09 - 22:07
سلام
کسی منکر نقاط مثبت مدیر کل استان البرز نیست ‌
اما قلم در خدمت مقامات مسوول یعنی این؛
در زمان انتخابات هم ایشان از دیدگاه نویسنده این متن دارای کاریزماتیک بودند...!!
پاسخ + +1 0 --
رضا قاسم پور 1399/12/10 - 00:49
سلام ممنون از خوانش مطلب
ممنون میشم شما هم با هویت خودتان مطلبی در نقد آموزش و پرورش البرز بنگارید و از دور تماشاگر نباشید
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/12/09 - 22:21
دارای جذابیت های کاریزماتیک...بودند!
پاسخ + +1 0 --
میمه ای 1399/12/10 - 10:48
دوست عزیز دوره این مسوولین تا چند ماه دیگه به اتمام میرسه و الفاتحه چون اصولگراها که یک لحظه هم اینا رو نگه نمیدارن و اصلاح طلب ها هم اگر دری به تخته بخوره و روی کار بیان هم کف انتظار جامعه ی فرهنگی تغییر و تحول اساسی این مسوولین کنونی است که البته انشاا...از ظرفیت مدیرکل کنونی استان البرز در دوره اصلاح طلب ها بعنوان کارشناس امین اموال استان البرز استفاده شود....
پاسخ + +1 0 --
کوروش 1399/12/11 - 00:10
برادرعزیزجناب استادقاسم پورهمان بنداول که نسبت به انتخاب روسای ادارات بایدشایسته سالاری .....همین کفایت بربی تدبیری وناتوانی مدیرکل بودوبس چرااینگونه سریع ازکنارش عبورکردید این بندخودبه تنهای مثنوی هفتادمنست برادرمیدانیدباانتخاب این بی تدبیران برکرسی های آموزش وپروش نواحی چه برسراین آموزش وپرورش آمدمیدانیدچه کردندباسرمایه های انسانی و...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور