صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سخن مدیر مسئول

رسانه و مسئولان ( در حاشیه اتفافات آموزش و پرورش منطقه 2 تهران )

poursoleymanspecial اوایل تابستان امسال بود .

نامه ها و گزارش هایی به سخن معلم می رسید که حاکی از وجود مسائل و بحران هایی در منطقه 2 تهران بود .

تعدادی از معلمان و مخاطبان رسانه سخن معلم از ما خواسته بودند که حتی الامکان نشستی با مدیریت منطقه داشته باشیم .

بر حسب وظیفه و رسالت رسانه ، این مساله با اداره آموزش و پرورش منطقه 2 در میان گذاشته شد .

درخواست دیدار و  ملاقات جهت انعکاس نظرات معلمان سه بار و در فواصل زمانی مختلف با مدیریت محترم منطقه مطرح شد .

اما پاسخی دریافت نشد !

تا این که چندی پیش نامه ای از سوی یکی از معلمان منطقه برای سخن معلم ارسال شد و ما نیز اقدام به انتشار آن نمودیم .


شنیده های ما حاکی از آن بود که  عده ای قصد  دارند از طریق مراوده با اصحاب قدرت و سیاه نمایی و غوغاسالاری از آب گل آلود ماهی گرفته و به مقاصد خویش که رنگ و بویی سیاسی داشت و یکی از آن ها امکان برکناری مدیریت منطقه بود برسند ...

انتشار آن نامه و انبوه نظراتی که در پای آن نوشته شد به  "شفاف سازی امور " و " فرآیند جریان شناسی گروه ها " کمک نموده و وضعیت تا حد زیادی تغییر کرد .

بخش بزرگی از این مدیریت تغییر توسط همکاران و معلمان دلسوز و آگاه رقم زده شد و سخن معلم نیز فقط به ماموریت حرفه ای خویش عمل نمود .

اما ذکر نکاتی در این مورد ضروری است :

متاسفانه با این که عصر حاضر قرن ارتباطات و دنیای رسانه ها مطرح شده است و به فرض در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا ، حتی انتخابات ریاست جمهوری از طریق صنعت روابط عمومی و مدیریت و مهندسی افکار عمومی تعیین و تببین می شود اما هنوز در جامعه ما و به ویژه  برای برخی مسئولان این پارادیم اصولا ناآشناست !

نگاه برخی از مسئولان به رسانه و کارکرد آن از نوع " ابزاری " است و رسانه را تا آن جایی قبول دارند که از آن ها تعریف و یا تمجید کند ؛ به محض آن که همان رسانه رویکردی انتقادی در پیش بگیرد کل معادلات تغییر کرده و تمام اقدامات برای خاموش کردن و یا کم رنگ کردن رسانه منتقد از طریق برخی اقدامات زیر به کار گرفته می شوند :

  • تحویل نگرفتن و یا بایکوت کردن رسانه به گونه ای که برآیند جریان و یا حرکت به سوی" پاک کردن صورت مساله " حرکت نماید .
  • بی محلی کردن و یا بی تفاوت نشان دادن خود نسبت به خواسته افکار عمومی که از طریق رسانه بیان شده است ؛ حتی دادن جواب های سربالا ، سرکاری و ازموضع قدرت که عملکرد رسانه اصولا تاثیری در برنامه ها و رویکردها ندارد و به اصطلاح ما " کار خودمان را انجام می دهیم " !
  • حاشیه سازی برای مسئولان و گردانندگان رسانه به گونه ای که هزینه فعالیت رسانه ای و مدنی بالا رود .
  • هدایت و انحراف مطالبات رسانه در یک پروسه زمان بر با هدف مدیریت زمان  و کم رنگ کردن نقش رسانه و سپس مهندسی افکار عمومی در مورد آن مطالبات که وضعیت در مجموع به سود آن مدیر و یا مسئول تمام شود به گونه ای که افکار عمومی  به اقتدار فرد در ساختار سازمانی و سلسله مراتب قدرت توجه کنند و نقش رسانه حذف و یا بسیار کم رنگ شود .
  • و...

اساسا رسانه رکن چهارم یک جامعه مردم سالار است و هیچ کشور دموکراتیک و یا متعادلی در جهان نیست که رسانه های قدرت مند و مردمی نداشته باشد .مزایا و برآیند یک رسانه در درجه  اول به خود مسئولان بر می گردد و اصولا مدیری موفق و موثر است که بتواند تعامل منطقی ، سازنده و مستمری با رسانه ها تعریف کند .

برآیند سپهر عمومی جامعه  در حال حرکت به سوی " اتاق شیشه ای " است و در عصر حاضر هیچ کنش و یا واکنشی  از دید افکار عمومی و مردم پنهان نمی ماند .

مهم ترین شرط در تعامل رسانه ای مانند سخن معلم که به گواهی مسئولان ، معلمان و حتی مردم یک " رسانه مردمی و منتقد " نام گرفته است ؛ همانا " صداقت " و  " شفافیت در تعاملات و روابط " است که البته پیش زمینه آن زدودن "نگاه ابرازی " نسبت به این رسانه و کارکرد آن است .

امید که هم مدیران و مسئولان به ویژه وزارت آموزش و پرورش ، پاسخ گویی و مسئولیت پذیری را اولین شرط یک مدیریت موفق و موثر دانسته و به رسانه نه به عنوان یک " ابزار " و یا " رقیب " که به عنوان یک " واقعیت اجتناب ناپذیر " نگریسته و حداکثر اهتمام خویش را در  اصلاح آموزه های مدیریتی خویش از طریق دریافت به موقع " بازخورد " و اصلاح عملکرد به کار بندند .

 

 

سه شنبه, 02 دی 1393 ساعت 20:12 خوانده شده: 2717 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -7 --
حسینی 1393/10/03 - 10:01
واقعیت این است که اگر حسابت پاک باشد از محاسبه هم نمیترسی چه رسد به یک مصاحبه خودمانی ودرون سازمانی!!!!
پاسخ + +9 -7 --
رضا مرادی 1393/10/03 - 10:57
درود برشما حامی دلسوزو چشم وگوش بینا وشنوای راستین جامعه خاصه فرهنگیان معزز ، درپرتو صداقت ، امانت داری ،شفاف سازی وروشن گری؛ ، سالوسان ، انحصارطلبان ، رانت خواران، وبه معنی واقعی براندازان رسوا وافشا می گردندو آنگاه است که انقلاب ودستاوردهای مردمی آن به دست نااهلان ونا محرمان نخواهد افتاد.
بجاست از اشخاصی چون جنابعالی تقدیر گردد.
خداوند سبحان برتوفیقات وعزت شما بیفزاید.
آمین
پاسخ + +11 -7 --
معلم 1393/10/03 - 13:25
باسلام از اینکه شفاف سازی نمودید و دست متخلفین به بیت المال مردم را با تدبیر و درایت رو نمودید و مظلومیت مدیر منطقه 2 را که با صداقت و اخلاص در این منطقه جنگ زده کار را در دست گرفتن و الحق فعالیت های عمرانی خوبی هم انجام دادند سپاسگزاریم.
پاسخ + +10 -4 --
فرهنگي 1393/10/03 - 15:31
سلام متوجه نشدم، يعني چون مدير محترم منطقه پيشنهاد مصاحبه با شما را نپذيرفت جوسازي كرديد رسانه مردمي كه نبايد دنبال باج گرفتن باشد و اگر امروز مصاحبه كند شروع به تعريف و تمجيد از وي شود. بالاخره مسئولان هم حق انتخاب دارند و مي توانند تصميم بگيرند كه به رسانه جواب بدهند يا به مردم . در صورتي كه بخواهند هردو را داشته باشند حق بدهيد كه رسانه مخاطب را خودشان انتخاب كنند. همين مدير محترم بارها با رسانه هاي مختلف صحبت داشته و به تشريح طرح ها و فعاليت هاي منطقه پرداخته و اكثر فعاليت ها در سايت منطقه هم كه يك فضاي پرمخاطب در منطقه است ، منعكس شده است. لطفا به حق انتخاب مسئولين هم احترام قائل شويد. با تشكر
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 2 1393/10/03 - 16:15
دوست عزیز فرهنگی
سلام
لطفا بفرمایید آن رسانه های مختلفی که به انتخاب مدیریت محترم منطقه به تشریح عملکرد ایشان ( مدیریت ) می پرداختند ، در زمانی که مدیران متخلف مدارس هجمه علیه آقای طالب زاده را شروع کرده بودند ، کجا تشریف داشتند ؟ !
در ضمن مستند شما برای جو سازی سخن معلم چیست ؟
مسئولی که حاضر به مصاحبه با رسانه مردمی و منتقدی چون سخن معلم نشود فقط یک دلیل دارد :
ترس
ترس
ترس !
موفق باشید /
پاسخ + 0 0 --
فزهنگی3 1393/10/03 - 17:39
سلام ببخشید مثل اینکه کمی سوء تفاهم پیش آمده اولا مدیریت محترم سخن معلم مقصودشان نقش رسانه در تحولات جامعه است ولی ایشان فرمودند تابستان برای مصاحبه اقدام نمودند.بله دقیقا تابستان بسیاری از پرده های تخلفات کنار رفت و دست بسیاری از متخلفین و رانت خواران روشده بود پس حق بدین مدیریت محترم منطقه2 در شرایط خیلی حساسی بودند بخصوص در منطقه ا ی که در آن دوست از دشمن تشخیص داده نمی شود.
وثانیا شجاعت و درایت مدیریت محترم منطقه 2حداقل به همه ثابت شده است .
پاسخ + +4 -5 --
ناجی 1393/10/03 - 18:41
با سلام
سایت هایی مانند سخن معلم می تواند در حمایت از منویات رهبر معظم ورییس جمهور محترم جمهوری اسلامی مبنی بر مبارزه با فساد مالی واداری وایجاد روحیه امید و باور عدالت محوری نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش کلیدی ومحوری داشته باشد به شرط آنکه مدیران میانی نیز به این باور برسند . حدا شکر این امر شروع شده وانشاالله سرعت خواهد گرفت .
با تشکر وسپاس فراوان از مسئولین سایت وفقط میتوانم بگویم اجرکم عندالله
پاسخ + +6 -7 --
فزهنگی3 1393/10/03 - 19:06
با سلام و عرض ارادت به مدیریت محترم سخن معلم
فکر کنم سوءتفاهمی پیش آمده شما فرمودید تابستان.اولاً تابستان دقیقا همان زمانی بود که مدیریت محترم منطقه 2 به تخلفات مالی رانت خوران به بیت المال پی بردند لذا برای کوتاه کردن دست این از خدا بیخبران باید با درایت و کیاست قدم بر می داشتن لذا شاید یکی از علل همین مهم بود خصوصا در منطقه حساسی مثل منطقه 2،ثانیاً من فکر می کنم در همین جریانات اخیر دیگر صداقت و شفافیت مدیریت محترم منطقه 2 به دوست و دشمن معلوم شد.
البته نقش ارزنده انعکاس صدای معلم در سخن معلم بی نظیر بود که باز این از مدیریت صادق و با کفایت آقای پور سلیمان است.
پاسخ + +7 -9 --
معلم مظلوم منطقه دو 1393/10/03 - 19:45
سلام. درود بر سخن معلم
پاسخ + 0 0 --
مظلوم معلم 1393/10/04 - 23:06
چاپلوس!
پاسخ + +5 -8 --
معلم مظلوم منطقه دو 1393/10/03 - 19:58
برادر عزیزم جناب آقای پورسلیمان. سلام.
در بحران ایجاد شده در منطقه دو متاسفانه آنچه به جایی نرسید فریاد مظلومیت ما بود. فریاد یک فرهنگی یک معلم دردمند که وصیت کرده و به خانواده اش گفته که در روز تودیع این آقایان تمام ظلمی که در این منطقه بر وی رفت را برای معلمان و مدیران عزیز منطقه دو بگوید، ولی جالب آن که اداره کل حرف ما نشنید و سخن ما را گوش نداد . وزارتخانه هم الان به نتابجی رسیده است.
اما درود خدا بر سخن معلم که نشان داد بدون نگاه و نظر سیاسی و فقط و فقط به خاطر معلم و فرهنگی حاضر است جلوی صاحبان دروغین قدرت بایستد و حرف معلم مظلوم را بگوید.
برادر عزیزم آقای پور سلیمان همین که حرف من را شنیدی و بیان کردی دوستت دارم ، حتی اگر به نتیجه هم نرسم دیگر مهم نیست همین که در این کشور یک سایتی داریم که حرف و کلام ما را می زند خدا را شکر.
برای موفقیتت دعا می کنم و آرزوی سلامتی برایت دارم
پاسخ + +7 -10 --
رمضان 1393/10/03 - 20:04
سخن معلم رسانه معلمان ایران است و مورد تایید ماست. هر مدیر و رییسی هم که به نظرات معلمان توجه نکند محکوم به فناست.
خسته نباشی پور سلیمان دلاور.
معلمان منطقه دو همه دوستت دارند
پاسخ + +9 -6 --
ناشناس 1393/10/03 - 20:34
با سلام .
مدیران مخالف عملکرد منطقه ی 2 سالهاست که در حاشیه ی امنیت هر کاری که دوست داشتند انجام می دادند و اگر منتقد یا مخالفی هم اعتراضی می کرد با هماهنگی و خدشه دار کردن شخصیت او را معلمی بی کیفیت جلوه داده وآبروی فرد را می بردند .حالا که بحث رسیدگی به امورات مدارس شکل گرفته با غوغا سالاری در صدد حفظ جایگاهشون دست به حرکات تکراری سال های گذشته می زنند .
تخلفات آنها را بدانید 1.دریافت وجه از 2.5میلیون تومان تا 4میلیون تومان در مقطع سال چهارم دبیرستان آن هم در ساعات موظف که طبق قانون باید رایگان باشد .2. استفاده از دبیران ناکارآمد در سال چهارم و اکثر یا باز نشسته یا خارج از منطقه.3.ایجاد جو خفقان در مدرسه برای جلوگیری از شکایت اولیا .4.تشکیل باندهای آموزشی و کونتوراتی تدریس در مدارس دخترانه.5.استفاده از نیروی آزاد یا باز نشسته به عنوان نیروی تمام وقت .6.دریافت وجوه بالای 1 میلیون تومان جهت ثبت نام در پایه ی اول و...وتنها چیزی که برایشان مهم نیست سرنوشت دانش آموزان بی گناه است
پاسخ + +5 -10 --
بهرامی 1393/10/03 - 20:42
سلام
به سخن معلم و مدیریت توان مند و هوشیار آن
جناب آقای پورسلیمان
از نظر من ، یک مدیر باید معاونین قوی داشته باشد که متاسفانه آقای طالب زاده فاقد چنین خصوصیتی هستند .
آقای طالب زاده باید مواظب آدم های چاپلوس و نان به نرخ روز خور باشد . آن ها دلسوز نیستند و الان هم به دنبال منافع خودشان هستند .
آقای طالب زاده
با سخن معلم باش و انتقادات این رسانه را با جان و دل گوش کن .
هر مسئول و مدیری که از پاسخ گویی فرار کند ، معلوم است که جایی مشکل دارد ...
موفق باشید .
پاسخ + +6 -5 --
کارگر 1393/10/03 - 22:00
اینقدر وضع خرابه که یک وام دو میلیونی فوری می خواستم کسی حاضر نشد در این منطقه بزرگ به من کمک کنه
پاسخ + +5 -3 --
شهسوارزاده 1393/10/03 - 23:35
به نام دوست
جناب آقاي پورسليمان مديريت محترم گروه سايت سخن معلم
مرقوم فرموده ايد که : " انتشار آن نامه و انبوه نظراتی که در پای آن نوشته شد به "شفاف سازی امور " و " فرآیند جریان شناسی گروه ها " کمک نموده و وضعیت تا حد زیادی تغییر کرد . "
به درستي اشاره فرموديد : " بخش بزرگی از این مدیریت تغییر توسط همکاران و معلمان دلسوز و آگاه رقم زده شد و سخن معلم نیز فقط به ماموریت حرفه ای خویش عمل نمود . "
نقش و وظيفه رسانه ، اطلاع رساني و آگاهي آفريني است . بذرˏ روشنگري ، اطلاع رساني ، آگاهي آفريني جزء امور فرهنگي است و ترميم واصلاح فرهنگي يک فعاليت ريشه اي است که صبر وحوصله فراوان مي خواهد . بايد در زمستان زمين را شخم زد ، در بهار بذر افشاني کرد . درتابستان سم پاشي کرد و علف هاي هرز راچيد تا در پايان دوره خوشه چيني نمايد .
در کار فرهنگي بايد صبور باشيد واگر تحمل باران را داشته باشيد نظاره گر رنگين کمان مي شويد .
با تقديم شايسته ترين احترامات – ارادتمند شما شهسوارزاده
سوم دي ماه نودو سه
پاسخ + +2 -4 --
رجبي 1393/10/06 - 22:48
گذر پوست به دباغ خانه افتاد.
پاسخ + 0 0 --
همکار 1393/11/13 - 08:17
مافقط بلدیم تاوقتی کسی درپست مدیریت است از او تعریف وتمجیدکنیم وبعداز از عزل هزاران تهمت وافترا را به اوببندیم .کاش ترک عادت می کردیم وبا انتقادهای بجا (نه تخریب )در کنار تعریف وتمجید از کارهای خوب به اصلاح امور وپیشرفت می پرداختیم .اما هزار حیف که ترک عادت مرض است .هرمدیری می آید ساز چاپلوسی ها ساز می شودووقتی میرود از او بدتر روی زمین کسی نبوده است .نمی دانم مقصر این عادت چیست ؟عقل بی تدبیرمان ویاخصومت های شخصی مان ویا حسادت از نرسیدن به منافع باد آورده ویا ناکارآمدی وشکست در رقابت ..خدا می داند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور