صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

نصور مرادی / دبیر آموزش و پرورش کرمانشاه

مدارس بیمار امروزی

نگاه تجاری به آموزش و پرورش و فعالیت موسسات تجاری  مدارس بیمار امروزی ؛ قابل توجه وزیر محترم آموزش و پرورش ( مسئولان آموزش و پرورش باید بدانند که مدرسه جای کاسبی و بنگاه داری نیست بلکه محمل تعلیم و تربیت است)

حقیقت امر این است که مدارس امروز ما بیمارند و یک سیستم بیمار نمی تواند اهداف متعالی تعلیم و تربیت را محقق سازد . مهمترین بیماری این سیستم را می بایست در نیروی انسانی جست و جو کرد . نیرویی که وقت و انرژی خود در مدرسه صرف امور دیگری می کند که اصلا ربطی به مسائل آموزش و پرورش ندارد .

بسیار جای تاسف است که حرمت مدارس به عنوان مکانی مقدس توسط برخی از افراد که خود را معلم می نامند شکسته است . روی آوردن این افراد به شغل های کاذب و کشاندن دامنه آن به مدرسه تعلیم و تربیت فرزندان این مرزوبوم را به چالش جدی روبرو ساخته است .

مسئولان آموزش و پرورش باید بدانند که مدرسه جای کاسبی و بنگاه داری نیست بلکه محمل تعلیم و تربیت است .

حرفه معلمی ، کلاس و مدرسه مقدس است و نباید دست خوش بی حرمتی گردد . البته این افراد کار خود را توجیه کرده که به خاطر معیشت نامناسب دست به این کارها می زنند که واقعا می توان ادعا کرد که برطرف کردن نداری و تنگدستی موجود می تواند معلمان عاشق تعلیم و تربیت را ازافراد به ظاهر معلم تشخیص دهد .

چون می بینیم معلمانی که از تنگدستی رنج می برند ولی واقعا عاشق تعلیم و تربیت هستند و هرگز به خود اجازه نداده و نخواهند داد که دست به کارهای حرمت شکن بزنند .

لذا در این جا لازم است که مسئولان توجه ویژه ای به معیشت نامناسب معلمان داشته باشند .

 

به هر حال این یک واقعیت است که معلمان ، مدیران و معاونانی زیادی هستند که به خاطر کار اصلی خود که همان امور آموزشی و پرورشی است هرگز با آمادگی و مطالعه قبلی در مدرسه حاضر نمی شوند بلکه تمام نیروی جسمانی و فکری خودشان را صرف پرداختن به اموری کاذب می کنند که اصلا ربطی به تعلیم و تربیت ندارد .

 

دریک کلام می توان گفت که این گروه اصلا به معلمی اعتقاد ندارند . روی آوردن این قشر به ظاهر فرهنگی به شغل های کاذب حرمت شکن مانند مسافرکشی ، بنگاه داری ،خرید و فروش البسه ، چوب داری ، خرید و فروش محصولات کشاورزی و ده ها شغل دیگر توهین به نظام تعلیم وتربیت است.

جالب این جاست که در داخل راهروها و زنگ های تفریح و جلسات گروه های آموزشی مدارس به جای بحث کردن پیرامون مشکلات درسی و پرورشی دانش آموزان ، چانه زنی بر سردرآمد زایی این شغل های کاذب است .

برنامه ریزان تعلیم و تربیت باید بدانند که رسیدن به چشم انداز توسعه در آموزش و پرورش با وجود این وضعیت امکان پذیر نیست بلکه آب در هاون کوبیدن است . به نظر من که خودم نیر یک معلم هستم و خون به دل ، باید عرض کنم که آموزش و پرورش دچار بحران شده است و می بایست مدیریت بحران تشکیل داد .( محصول تربیت مدارس امروزی از ناکجا آباد سر در می آورد ) مطالب فوق یک حقیقت انکار ناپذیر است که با زبان عامیانه به مسئولین تذکر داده شده است .
.
نگاه تجاری به آموزش و پرورش و فعالیت موسسات تجاری   یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش دخالت بی چون و جرای آموزشگاه های غیر رسمی و بی مسئولیت در مدارس است .

محصولات صاحبان این آموزشگاه ها خوراک آموزشی و پرورشی بچه های ما شده است . مدیران مدارس که خود را رهبر آموزشی می دانند برای سفارش دادن این محصولات از همدیگر سبقت می گیرند .

با وجود این کالاها دیگراز خلاقیت، تفکر و برنامه ریزی معلمان برای تدریس و ارزشیابی دانش آموزان خبری نیست چون کورکورانه و بی کم و کاست تمرینات و تکالیف آن ها را به کار می گیرند .

خوب می دانیم که آموزشگاه هایی مانند قلم چی ، گاج ، علوی و.... سکان دار تعلیم و تربیت آموزش در مدارس شده اند .آنها هستند که تصمیم می گیرند که چه خوب است و چه بد !
حالا در این وضعیت دیگر دنبال خلاقیت ، نوآوری ، تحقیق، پژوهش و فکر نو در مدارس نباشیم . این معلم است که به عنوان یک کارشناس باید تشخیص دهد که برای آموزش بچه هاچه مطالبی لازم وچه مطالبی لازم نیست ، نه کسان دیگری که فقط به فکر کاسبی ودرآمد خود هستند !

 

جالب این جاست که این آموزشگاه ها قبل از این که کتب جدید التالیف به مدارس بیایند آنها تمرینات این کتب را به عنوان کتاب کار مثلا از (سیر تا پیاز ) را روانه بازار می کنند !

 

اصلا معلوم نیست چه وقت از محتوای این کتب با خبر شده اند ؟!
لذا در خاتمه پیشنهاد بنده به عنوان یک معلم این است که بیشتر از این اجازه ندهیم که این گروه مدرسه را جولانگاه خود قرار دهند .


ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 04 مهر 1394 ساعت 08:49 خوانده شده: 3327 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1394/07/04 - 10:26
گندکاری ها و وضعیت بانک سرمایه که بعضی ها تلاش میکنن حقوق معلم ها رو به این بانک منتقل کنن:
توقیف دهها میلیارد تومان از سهام متعلق به بانک سرمایه با دستور قضایی

http://sobhanehonline.com/fa/news/76026/توقیف-دهها-میلیارد-تومان-از-سهام-متعلق-به-بانک-سرمایه-با-دستور-قضایی-باز-هم-پای-براداران-ر-در-میان-است-سند
پاسخ + +14 0 --
معلم 1394/07/04 - 12:37
همکارعزیز:آن بخش ازانتقادهای جنابعالی که مربوط به کاسبی درآموزش وپرورش است را می پذیرم اماکذب دانستن هرشغل دیگری مانند مسافرکشی ، بنگاه داری ،خرید و فروش البسه ، چوب داری ، خرید و فروش محصولات کشاورزی و ده ها شغل دیگر عمل ناشایستی است ومابه عنوان یک معلم اجازه نداریم به شغل های دیگری که ممکن است پدر،مادرویابستگان نزدیک مابه آن شعل مشغول باشندتوهین کنیم وشغل خودراتنها شغل شریف درحهان بدانیم.این نوع دیدگاه ماراازواقعیت های جامعه دورکرده وواکنش منفی کسبه برعلیه معلمان رابه همراه خواهدداشت پس می توان گفت تمامی شغل هاشریفنداگرفردشریفی آن رااداره کند موفق باشید
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1394/07/04 - 14:29
اینم نتیجه سیاستهای غلط یک عده محدود در ایران است.
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1394/07/04 - 17:41
جناب مرادی به علت حقوق ناچیز معلمی متاسفانه اکثر معلمان مرد مجبورند به دنبال کار دوم باشند. وقتی آمارهای رسمی و غیر رسمی هزینه یک خانواده در ماه را 3 میلیون اعلام می کنند ، همکاران فرهنگی بالاجبار باید رو به مشاغل دیگری بیاورند ، مشاغلی که گاه دون شان معلمی است. در شهرستانی که بنده آنجا شاغل هستم و در اطراف تهران قرار دارد برخی از همکاران محترم فرهنگی راننده سرویس همان مدرسه و دانش آموزان خود هستند. رابطه معلم و شاگرد بعد از این چگونه خواهد بود؟ دانش آموز و والدین چه قضاوتی در مورد شغل معلمی خواهند داشت؟
پاسخ + +7 0 --
خسروی 1394/07/04 - 20:12
واقعآثابت شده و می بینم معلمانی که شغل دوم دارند ،تمرکز کافی و شوق و انگیزه برای تدریس ندارند.این به عموم مردم و مسئولین نشان می دهد که باید فکر بسیار جدی تری به حقوق و مزایای معلمان داشته باشند تا معلم مجبور نشود کمبود حقوق خود را از شغل های دوم و سوم جبران کند
پاسخ + +2 -1 --
ته 1394/07/05 - 16:53
آقای مرادی حتمی ثروت دیگری داری
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/07/06 - 15:44
سلام دوست خوبم ، اگر بگویم برای امرار معاش خودو خانواده ام در مضیقه هستم شاید قبول نکنی ؟؟ بنده بااین حقوق معلمی سالی دوباردر بیمارستان بستری و تحت عمل جراحی قرار می گیرم اگر بخواهی توضیح می دهم که ناراحتی من چیست ؟
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1394/07/14 - 09:36
بنا به گفته یکی از معصومان دین ما
از دری که فقر داخل شود از در دیگری ایمان بیرون میرود
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/09/01 - 17:08
همکار عزیزم حرفت راحت بزن تو رو خدا انقد پیچ و تاب نده.
پاسخ + +1 0 --
تیموری 1394/11/05 - 23:47
اینجانب فرهنگی بازنشسته حرف آقای مرادی درمورد بعضی ازشغلها راتایید می کنم که فرهنگیان نباید درآن واردشوند البته خدای ناخواسته این طور تلقی نشود که این شغلها ناشایست است چون برادری ذکرنموده که این توهین به پدران ودیگرکسانی است که به این شغلها مشغولند/برادرعزیزبدانیدکه منظور آقای مرادی این بوده که برای معلمان که روشنفکران دینی ومذهبی هستند کمی سخت وناشایست است/چون معلمی که کرایه کشی یاهمان مسافرکشی می کندحتما روزانه چندتاازمسافرانش ازهمکاران خود/دانش آموزان خویش/اولیای دانش آموزان/ویابستگان وهمسایگان واهل محله هستندشمابفرماییددرموقع تحویل کرایه چگونه باآنان برخوردکند///البته اخودم جواب میدهم..این راازمسسسسسسسسولییییین بایدپرسید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟