صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

محمد رضا خورشیدی پاجی - فعال فرهنگی

نقدی بر نقد محمد روزبهانی « ما انسانیم نه گوسفند »

از باب تشکر برای سایت سخن معلم بستریست برای تعامل افکار و اندیشه /


روزبهانی نویسنده سایت سخن معلم لطف نمودند مقاله نه چندان قابل فهم به زعمش و نامفهوم !! « آب در خانه مورچگان » بنده را گذرا خواندند و آن طور که خودشان اظهار فرمودند ، چیزی نفهمیدند الا چپ روی و روشنفکر بازی و منجی شدن مقاله نویس و اباذری . عجب است مقاله ای نه چندان قابل فهم « نفهمیده » ، چگونه ارزش نقد پیدا می کند ؟ بنا نداشتم به مطلب سبک و خالی از اندیشه پاسخی دهم اما کامنت های مخالفان و موافقان فرهیخته و صاحب نظر مرا بر آن داشت جهت تنویر افکار، از جناب روزبهانی چند نکته را پرسش نمایم.
آیا خداوند که در تمام کتب الهی انسان ها را " نادان ، جاهل ، بی فکر ، بی بصیرت " مورد خطاب قرار می دهد به دسته ، قوم ، گروه و مردم توهین نموده است ؟ یا معلمی در کلاس به علت شیطنت دانش آموزی تذکر می دهد بعد از چند باره ی تذکر، به او کلمه نادان خطاب می کند در آن لحظه همه دانش آموزان کلاس می خندند اگر معلم بگوید همه تان نادان هستید آیا این توهین تلقی می شود ؟
در سال های گذشته و در موضوع " سوسک  "در روزنامه ای معتبر ، بلوا به پا شده است ، از عده ای تظاهر کننده سوال شده است برای چه اینجا جمع شده و شعار می دهید پاسخ می دادند نمی دانیم به ما گفتند که به قوم ما توهین شده است آیا ماهیت قضیه ی بلوا این بوده است ؟ نکند بلوای شما هم از این دست باشد  ؟
کودکی در مهمانی لج می کند و به دنبال باج خواهی ، آبروی پدر و مادر را می برد تهدید می کند که می گویم بابا دیشب مامان رو دعوا کردی و... وقتی شما در پاسخ مقاله این عبارت را به کار بردید که « اباذری در دانشگاه سیگار می کشد » من به خروش اباذری بیشتر ایمان آورده ام آقای جامعه شناس ، شما همه مسائل را کودکانه حلاجی می کنید ؟
شما شاگرد اباذری بودید ؟ دیدید که ایشان سیگار می کشید ؟ خوب اگر سیگار بکشد به نظر شما کار بدی کرده است که می گویید ما هم آدمیم ، یعنی با سیگار کشیدن دیگری ، شما دیگر آدم نیستید ؟ چه ارتباطی بین مقام علمی و آثارش و سیگار کشیدن در نقد بی پایه شما دارد ؟
تحصیل کرده عزیز می دانی دکتر شریعتی هم سیگار می کشید و بسیاری از بزرگان دیگر همچنین . سرچ عکس های سیگار به لب ، سبکی افکار شما را هویدا خواهد کرد !
سئوال کردید اباذری دوران 8 سال احمدی نژاد کجا بود که حالا رابین هود شده ، من سئوال می کنم نمره جامعه شناسی شما چند بوده است ؟ مگر جامعه شناسی پیش گویی است ؟ آقای اباذری تحلیل یک پدیده را که اتفاق افتاد به سان آیینه پیش روی ملت گذاشت ، کاری که از امثال شما بر نیامد ، دیگر آیینه شکستن چه معنایی جز حسادت می تواند داشته باشد ؟  مگر قرار است هر کسی حرفی بزند رابین هود شود ؟  تازه مگر آنهایی که حرف زدند رابین هود شدند ؟ شما در کجای لشگر رابین هود خیالی تان قرار داشتید ؟


آقای روزبهانی !

 به گمانم سن شما قد نمی دهد که آن روزی که هر کس اسم  -  لیبرال ، توده - را  می برد انگ آمریکایی و چپی می خورد را به یاد بیاورید ، اتفاقا اگر هوشیار باشید باید بدانید دیگر دوره انگ زدن گذشته است . واقعا فکر می کنید آن مردمی که شما سنگ شان را به سینه می زنید در باره انگ شما « چپ روی ، روشنفکر بازی ، منجی سازی » چه قضاوتی می کنند ؟
باید بدانید جامعه به همان اندازه ای که از لیبرالیسم ضربه خورده به همان میزان از اردو گاه چپ ، شما لطفا مقاله را علمی نقد کنید ، فرافکنی و نیت خوانی موقوف !
آیا وقتی مرحوم پاشایی فوت می کند به مرگ طبیعی ، حضور مردم پدیده می شود ، اما یک معلم در ساحت کلاس آن هم بی گناه کشته می شود به صورت نرمال ، عکس العمل جامعه چگونه باید باشد ؟ خمودگی و بی تفاوتی نشان از چیست ؟ اگر وزیر استعفاء نداد چه ترسیمی از جامعه ایده آل ضد گفته های اباذری دارید ؟
حسین علیزاده یکی از چهره های ماندگار موسیقی برای کنسرتی در اصفهان از فرود گاه مهر آباد عزم رفتن می کند ، در فرودگاه به سازش گیر می دهند و پس از معطلی ، مسئول احیانا تحصیل کرده فرودگاه  می گوید نمی توانم شما را با ساز همراه کنم ، علیزاده پس از معطلی و سر گردانی هر چه می گوید این ساز من است و من علیزاده ، می گویند هر کسی هستی باش شاید این ساز داخلش بمب باشد ، مسئول فرودگاه بر اصرارعلیزاده وقعی ننهاد و او با جمله اگر در ساز بمب هست چرا خنثی و مرا دستگیر نمی کنید به خانه اش باز می گردد و کنسرت اصفهان با هزاران بلیت فروخته شده لغو می شود !! به همین راحتی ، سئوال اساسی این است این بی برنامه گی ، ندانم کاری ، وقت کشی ، نخبه کشی ، توهین ، چند باره کاری ، آزمون و خطا در همه بخش های جامعه « سد می زنیم بعد از ده سال خشک می شود و یا تمام آثار کهن چند ین ساله زیر آب  می رود » و ...را شما یک نامی غیر از نامی که اباذری همچون نیش زنبور که پس آن شهد عسل ، کام ها را شیرین کند می توانید بگذارید ؟
در مقاله "آب در خانه مورچگان " در کدام جمله ، اباذری به منجی و هدایت کننده به سمت نور معرفی شده است ؟  در کجای مقاله بسان مقاله ی شما " خشونت ، جامعه ... " دوره کنونی دوره بدبختی و ظلمت معرفی شده است ؟
مگر مقاله مدعی است که نویسنده از روزبهانی بیشتر می فهمد که شما با عصبانیت اعتراض می کنید و نصیحت ، استاد اگر کسی به چپ زده باشد و روشنفکر بازی به نمایش ، معرکه بگیرد این شمایید که فکر کرده اید از همه بیشتر می فهمید ، لطفا فضل و دانش دیکته ای خود را به همان اندازه ای که در توشه دارید خرج کنید نه کمتر نه بیشتر. اما اجازه بدهید به عنوان یک معلم ساده خاک خورده دوستدار کتاب توصیه کنم ، بروید کتاب " لطفا گوسفند نباشید "  ، " جامعه شناسی نخبه کشی " ، " ما چگونه ما شدیم " " را بخوانید تا بر حلم خود بیافزایید واین قدر آشفته ، بر آشفته نشوید که چرا گوسفند نباید باشیم وانسان نما ...

 

دوشنبه, 08 دی 1393 ساعت 16:49 خوانده شده: 1650 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
naser 1393/10/08 - 20:44
جالب بود آقای خورشیدی من نقد آقای روزبهانی را خواندم همه سوگرانه نبود انگار در نقدش غرض ورزی موج می زد در نقد ونقادی نباید لایه های مثبت هر نوشته را نادیده گرفت.
حق یارتان و یادتان
پاسخ + +3 0 --
حقگو از ساری 1393/10/09 - 10:41
آقای خورشیدی سلام خسته نباشید مقاله هایت را میخوانم و لذت می برم
من شما را به عنوان یک روشنفکر مسئول قبـــــــــــول دارم
بر لبت قفل است وبر دلت رازها ، لبت خموش و دلت سرشاراز رازها می باشد .به وضوح پیداست که رازها مـــــــی دانی و پنهان میکنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی.
مهر خموشی بر لب داری. شمااهل ظاهر نیستی اهل باطن هستی
کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ کارما شاید این است که
در حسرت گل سرخ شناور باشیم. دوستت دارم سلامت باشی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

بلی - 15.5%
خیر - 84.5%

مجموع آرا: 614

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور