صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی پورسلیمان / مدیر گروه سخن معلم

آلودگی هوا و دیوار کوتاه مدارس !

تقریبا همه چیز و به اقتضای ضرورت يا اضطرار مطرح شده و به محض بهبود موقت یا نسبی اوضاع ، صورت مسئله تا اطلاع ثانوی به فراموشی سپرده مي‌شود تا فصلی دیگر !

در وضعیت‌هاي هشدار یا اضطرار و...، این " دیوار کوتاه مدارس " است که در تیر رس دید مسئولان برای فرار موقتی از وضعیت پیش آمده قرار مي‌گیرد. از ممنوعیت انجام حرکات ورزشی یا تعطیلی زنگ ورزش در مدارس گرفته تا تعطیل شدن مدارس‌، راه حل‌هايی هستند که انجام آن برای متولیان بسیار ساده و آسان به نظر مي‌آید.

 

آلودگی هوا و دیوار کوتاه مدارس

همه ساله و در نیمه دوم سال با افزایش حداقل  30درصدی ترافیک تهران و نیز پدیده وارونگی هوا و سایر شرایط زیست محیطی ، آلودگی هوا بلای جان شهروندان مي‌شود. با این که این مسئله پیشینه ای طولانی دارد ، اما تاکنون راه حل مناسب يا پایداری برای این بحران پیش بینی يا اجرا نشده است.

تقریبا همه چیز و به اقتضای ضرورت يا اضطرار مطرح شده و به محض بهبود موقت یا نسبی اوضاع ، صورت مسئله تا اطلاع ثانوی به فراموشی سپرده مي‌شود تا فصلی دیگر !

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداري تهران‌، به طور متوسط هر هفته 52 نفر از شهروندان تهرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست مي‌دهند و البته این مسئله برای خیلی‌ها " عادی سازی " شده است و باید به گونه ای با آن کنار آمد. در کنار این مرگ و میر ، عوارض و صدمات پایدار در زمینه‌هاي مختلف و بر اکو سیستم ناشی از آلودگی هوا فاکتور گرفته مي‌شود.


مقصر این وضعیت کیست ؟

آیا نگاه ملی یا عمومي‌ برای رفع این مسئله پیش بینی شده است ؟

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست‌، « سازمان وی در این زمینه تنها مسئولیت نظارت را بر عهده دارد و اختیارات اجرایی بر عهده دیگر نهادهاست. خانم دکتر ابتکار در زمینه آلودگی هوا دستگاه‌هاي اجرایی متعددی را دخیل خوانده يادآور مي‌شود‌: وزارت نفت در بحث کیفی و استانداردسازی سوخت، وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه استانداردسازی و نظارت دقیق بر تولید خودروها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه ارتقاي شاخص‌هاي بهداشتی و کیفی سازی وضعیت بهداشت از جمله دستگاه‌هاي اجرایی هستند که باید در زمینه کاهش آلودگی‌هاي هوا برنامه ریزی‌هاي مدونی داشته باشند. راهور ناجا در بحث نظارت بر ترافیک و تخلفات خودروها، صدا و سیما در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی و شهرداری و شوراهای شهر نیز در زمینه کنترل، نظارت و توسعه سیستم حمل و نقل عمومي‌ و معاینه فنی خودروها موظفند به منظور کاهش شاخص‌هاي آلایندگی هوا طرح و برنامه‌هايی مدون تهیه و به اجرا درآورند. »

نتیجه این است که به خاطر تکه تکه شدن یک مسئله به اجزای مختلف و فقدان هماهنگی میان دستگاه‌هاي مسئول برای یک هدف واحد و نیز حل منطقی مسئله ، همچنان باید شاهد استمرار این وضعیت نامتعادل و آزار دهنده باشیم. اما در وضعیت‌هاي هشدار یا اضطرار و...، این " دیوار کوتاه مدارس " است که در تیر رس دید مسئولان برای فرار موقتی از وضعیت پیش آمده قرار مي‌گیرد. از ممنوعیت انجام حرکات ورزشی یا تعطیلی زنگ ورزش در مدارس گرفته تا تعطیل شدن مدارس‌، راه حل‌هايی هستند که انجام آن برای متولیان بسیار ساده و آسان به نظر مي‌آید.

این در حالی است که به گفته پرویز سروری عضو شورای شهر تهران، تعطیلی مدارس تاثیری بر کاهش آلودگی هوا ندارد و باوجود بی‌فایده بودن چنین اقداماتی ، باز روز به روز دیوار مدارس کوتاه تر از قبل مي‌شود !

سوال جدی از مسئولان آن است که با وضعیت موجود مي‌خواهند چه کنند ؟

تا‌ کی مي‌خواهند بر راه حل‌هاي ساده و دم دستی تاکید کنند‌؟

با استمرار ورود سالانه حدود 500 هزار خودرو به ناوگان حمل و نقل تهران و نیز عدم خروج اتومبیل‌هاي قدیمي‌ يا بی کیفیت از این چرخه ، مسئولان برای آینده چه تدابیری اندیشیده اند؟

شاید ، آینده دیگر دیر باشد !

روزنامه قانون


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

چهارشنبه, 10 دی 1393 ساعت 09:52 خوانده شده: 2512 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
حسین پناهی 1393/10/11 - 17:44
این اقدامات مسئولان مثل مسکن خوردن یک مریض است (پدیده ای که اخیرا توسط پزشکان هم تجویز زیادی میشود.) این کار درد را تسکین می دهد تا از آن هشداری شنیده نشود و ناگهان مریض بیچاره از دنیا می رود، آقایان هم این قدر کارهای مقطعی و مسکن وار انجام می دهند تا برای درمان قطعی راهی نباشد با اینکه راه های زیادی برای درمان این بیماری هست. پایتخت برزیل هم این مشکل را داشته و حل شده بدون معجزه، فقط با برنامه و همت مسئولین آنان .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

بلی - 15.5%
خیر - 84.5%

مجموع آرا: 614

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور