صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا مرادی ؛ دبیر آموزش و پرورش - کارشناس ارشد علوم سیاسی

معلمان ، کم فروغ در تشکل و نمود اجتماعی

زیرساخت ، مرکز ثقل و راهبردی ترین دست آویز در توسعه ی متوازن ،فراگیر و ماندگار در پهنه ی اجتماعی و فرهنگی ،توجه شایان و بذل عنایت در شکل گیری و حدوث باورهای نظری و رویکرد عملی و اجرائی به جایگاه و نقش اثربخش تشکل های اجتماعی در فرآیند و مهندسی افکار عمومی در جامعه می باشد. تکوین و نفوذ مشارکت های مردمی و خرد - جمعی در جامعه و در میان اقشار مردم در حوزه ی عمل و کنش اجتماعی منطقی ترین و عقلانی ترین و کم هزینه ترین ساز و کار جهت نیل و دست یافتن به مطالبات منطقی و عقلانی در عرصه های گوناگون خاصه امور صنفی و سیاسی می باشد. در جوامع توسعه یافته و همچنین درجوامع در حال گذار از خود رایی و انحصارطلبی به مردم سالاری وجود نهادهای مدنی و تشکل های مردم نهاد و جریان های رنگارنگ فکری و سلایق متکثر و معاضدت و تعامل آنان با یکدیگر علی رغم وجود آرمان ها و اهداف متعدد در بردارنده و ضامن حیات و استمرار و شکوفایی و توسعه ی اجتماعی و انسانی خواهد شد. کار ویژه ی تشکل های مدنی تسهیل و با ثبات نمودن روند زندگی اجتماعی، صنفی،فرهنگی وسیاسی است. تربیت و نهادینه شدن کار گروهی و مشارکت گروهی از اهمیت اساسی و راهبردی برخوردار بوده و بسیار تعیین کننده می باشد. وجود گروه ها و جمعیت های مردم نهاد سبب تنظیم هدف مند و با برنامه در شکل گیری و مناسبات اجتماعی گردیده و زمینه های تحقق آرمان ها و منویات گروهی و جمعی را فراهم می آورد. ایجاد حس مشترک و هم نوایی جمعی و گروهی و حمایت های مدبرانه دردست یافتن به مطالبات بسیا موثر و اثربخش خواهد بود. معلمان ازحیث و جهت کمیت درجای جای جامعه حضور داشته و دارند که این بسیار مبارک و به صورت فردی بسیار ذی قیمت و ارزش مند می باشد ولی در بعد و برد جمعی نمود و جلوه ای ندارند، چرا ؟ به نظر حقیر باید و ضرورت دارد روی این موضوع و مسئله تمرکز نمود تا چرایی آن و زوایای آن به خوبی روشن و تبیین ومشخص گردد.

در تاریخ ملل مختلف نیز شاهد این چنین تطورات و مناسباتی بوده ایم ، اما شاهد عبور آنان از این مقاطع دشوار بوده و به سرانجام مقصود رسیده اند ولی درجامعه ی ما به معنای واقعی و حقیقی نتوانسته است در جایگاه خود مستقر شده و به عنوان یک فرهنگ نهادینه گردد. باید در این راستا به آسیب شناسی و شناخت علل پرداخت ،البته در این باب از زوایا و مناظر متعدد می توان به بررسی و مطالعه ی موضوع تمرکز نمود.

در این مقال جهت درک بیشتر بحث به رویداد و پدیده ای تقریبا معاصر و هم زمان در تاریخ کشورمان و کشور ژاپن اشاره می نمایم .در مقطعی از تاریخ سرزمین مان نهضت مشروطه روی می دهد ودرهمان مقطع انقلاب میجی در کشور ژاپن به وقوع می پیوندد،اما در ایران بنا به دلایل عدیده و متعدد – که جای طرح آن عوامل دراین نوشتار نمی گنجد –آن نهضت متاسفانه باشکست مواجه گشته و استبدادبه گونه ای مرموزتر دوباره در ایران حاکم می گردد ولی در ژاپن انقلاب میجی زمینه ی توسعه و پیشرفت را دراین کشور فراهم نموده و ژاپن امروز ازجهاتی برآمده از آن رویداد اجتماعی،سیاسی وفرهنگی می باشد . چرا این دو رخداد معاصر هم نتایج یکسان نداشته بلکه کاملا درمغایرت با هم هستند –بررسی دلائل و علل مغایرت و تفاوت درنتایج دو پدیده ی اجتماعی را می توان درجایگاه خودش بحث نمود و در این نوشتار وارد این حوزه نمی شویم – در بررسی کم فروغی نمود اجتماعی تشکل های معلمان مطالب پرشماری را می توان برشمرد و به آسیب شناسی در این راستا همت گماشت و ازنظرات صائب فرهیختگان – معزز فرهنگی بهره ی وافر برده و استفاده مطلوب نمود. در این رابطه به اجمال نکاتی را طرح می نمایم .

علی رغم منزلت و جایگاه رفیع معلمان در جامعه و وجود فراوان و پر خیر و سازنده ی آنان ،در تصمیم سازی ، سیاست ورزی و پیش برد برنامه های راهبردی جامعه نقش ایشان را مطابق شان و منزلت شان نیافته و احساس نمی کنیم. در ارائه ساز و کارهای برون رفت از معضلات جامعه در ابعاد گوناگون آن علی رغم توانمندی های لازم حضور چشم گیر و اثربخشی از آنان را حتی در امورصنفی و موارد مربوط به حوزه ی کاری شان مشاهده نمی کنیم ،چرا؟

به تحقیق معلمان اندیشمند و فکور دراین راستا و پبرامون آن مطالب پرمغز و مستدلی را برای بیان و ارائه دارند که می توان در نشستی به آنها پرداخت و در آن موارد مداقه و غور نمود، اما دراین فرصت ، حقیربه عنوان یک همکار فرهنگی ازتمامی معلمان درخواست نموده و استدعا دارم با جدیت و نگرشی ژرف تربه رسالت و وظیفه ی معلمی خود نگریسته و بپردازیم و حضور خود را صحنه و کارگردان قرارگرفته و عمل نماییم ، به یکدیگر با همدلی و یک رنگی و صدق و صفا نظر بیفکنیم و حلقه های اتحاد و تشکل با یکدیگر را به معنی واقعی شکل دهیم و با هم و برای هم بودن را دردرون خود نهادینه نماییم ،صنف ما ازجهات مختلف برترین و کار آمدترین صنف جامعه می باشد –البته نقدهایی به ما وارد است ولی با نقد درون سازمانی و شناخت بیشتر و ریشه ای آن ضعف ها قادر به برطرف نمودن آنها به لطف خداوند و عنایات او خواهیم شد – و با درایت و برنامه ریزی و همبستگی خواهیم توانست در چهارچوب قوانین بالادستی چون قانون اساسی و بر اساس ظرفیت های متنوع و ژرف آن به مطالبات حق و منطقی صنف خود دست یابیم ، موفقیت ها و نیل به امیال و آرزوها یک روزه و یک شبه حاصل نمی شود باید ازبسیاری از حرکت ها و جنبش های مدنی مسالمت آمیز درس گرفت و با چانه زنی های عقلانی ، همراه با تدبیر، امید و پیگیری های مجدانه می توان اهداف را به منصه ی ظهور درآورده و تحقق بخشید. لازم است با معاضدت و همفکری و نشست های تخصصی راه های دست یافتن به منویات و مطالبات شناسایی و نقشه ی راه ترسیم گردد.

به امیدحق در نوشتارهای آتی در خصوص مظاهر و تجلیات آن به تفصیل ازجمله : مشارکت ونامزدی درانتخابات شورایاری محله ها ،شورای شهر مجلس شورای اسلامی ،انتخابات پارلمان معلمان ،انتخاب روسای مناطق ،مدیران  مدارس و...به تفصیل با همفکری شما فرهیختگان فرهنگی به بحث خواهیم نشست.

ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

چهارشنبه, 10 دی 1393 ساعت 20:36 خوانده شده: 1968 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
زعفرانی 1393/10/10 - 23:16
احسن
عالی و پر مغز مسائل را واکاوی نمودید .
پایدار و پیروز باشید
پاسخ + +1 0 --
شجري 1393/10/11 - 15:06
سخن درستي است به شرطي كه همه به اين خرد جمعي برسيم
پاسخ + 0 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/10/11 - 19:19
با تشکر از برادر عزیز و پر شور جناب آقای مرادی موارد زیر به عرض می رسد :
1- به یکی از اساسی ترین نکته ها در احقاق حقوق و هویت صنفی اشاره شده است که البته اینجانب ترجیح میدهم از موضع ایجابی - و نه سلبی - به آن نگریسته و نگاشته شود.
2-حیطه مطالعه و پژوهش می تواند داخلی باشد . حضرتعالی شاهد مثالی از ایران وژاپن ارائه فرمودید که در خور تأمل است . حتی در حیطه داخلی مثالهای ملموس تری وجود دارد که احتمالا در مقالات بعدی به آ ن اشاره خواهید فرمود مثلا در مقایسه بین تشکل های کارگری و تشکل های فرهنگی میتوان از میزان موفقیت ها گفت و جالب است گفته شود افراد فرهیخته ای که در هر دو تشکل حضوردارند ترجیح می دهند مطالبات کارگری - ونه مطالبات فرهنگیان - راپیگیری کنند .
پاسخ + 0 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/10/11 - 19:20
ادامه عرایض قبلی:

3- امید وارم "سخن معلم" زمینه ای باشد تا عزیزان فرهنگی از تمامی سلیقه ها دور هم جمع شده و درد و هدف مشترک خود را (اعم از مادی ومعنوی و در چهارچوب رسالت سنگین معلمی) دنبال نمایند.
4- مقالات جنابعالی میتواند رهگشا باشد تا همه ما از روز مرگی شروع کنیم وبا تشویقی که از باز خورد ها حاصل می شود؛برای گامهای بعدی آماده شویم . اهدافی که لازمه آن گسستن قید وبندهای بوروکراتیک و ایجاد زمینه مدیریت مشارکتی است . شعاری که سالها از آن سخن رفته ولی هیچگاه در آموزش و پرورش عملیاتی حقیقی نشده است .
5-برای شما و تمامی همکاران پرشور که می خواهید گامی به جلو نهیم تشکر می نمایم . مطالعه سلسله مقالات شما
موجب مسرت خاطر می باشد و ان شاءالله پاسخ در خور خواهد داشت به این سؤال تاریخی که " چه کنیم؟"
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/10/13 - 20:52
استاد ارجمند ومعلم عزیز سلام ، روحی فداک ، جنابعالی با احاطه ای که در موضوعات ومباحث مطروحه دارید ، قطعا واقفید که چه کنیم، اما چنانچه به بنده اجازه فرموده واز سوی دیگر مصونیت وامان سیاسی از صاحبان وتصمیم سازان حاکم بر جامعه برایم اخذ فرمایید، مبسوط وعملی خواهم گفت چه کنیم ؟ ! با تشکر
پاسخ + +1 0 --
A-H 1393/10/11 - 23:39
امیدوارم همت شما همکاران زمینه ساز چنین فرآیندی باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1393/10/12 - 10:03
سلام درود بی پایان بر مغز متفکر نظام آموزش و پرورش
عالی بود پیروز باشید
پاسخ + 0 0 --
سهرابی 1393/10/12 - 10:06
سلام زیبا و عالی بود پیروز باشید
پاسخ + 0 -1 --
سلیمی 1393/10/15 - 09:51
متاسفانه معلمان از شرکت در تشکل ها هراس دارند
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/10/15 - 16:25
سلام وتشکر، مطلب راهبردی و بسیار زیر بنایی را مطرح نمودید لطفا به واکاوی و علل آن پرداخته وروشن گری نموده وموضوع را تبیین فرمایید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور