صدای معلم

سعید شهسوارزاده / عضو سازمان معلمان ايران ( شوراي منطقه شش تهران) *

به مناسبت سال روز تاسیس سایت سخن معلم ؛ سخن معلم بنیان گذار نهضت قلم در آموزش و پرورش و در میان معلمان

گروه گزارش / در پاسخ به فراخوان سخن معلم ( این جا ) ، آقای  «  سعید شهسوارزاده » یادداشتی را ارسال نموده اند .

ضمن سپاس از این همکار گرامی ، دوستان می توانند مطالب و یادداشت های خود را به مناسبت « 13 آبان ؛ سال روز تاسیس سایت سخن معلم » ارسال فرمایند .

سخن معلم بنیان گذار نهضت قلم در آموزش و پرورش و میان معلمان

نقش رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسي چيست ؟
الف : رسانه ها وظيفه دارند افکار مختلف شهروند را (در چهارچوب هاي تعيين شده ) منتشر نمايند .
ب : رسانه ها وظيفه دارند مسائل  مختلف و حتي پيچيده را به زبان ساده براي عموم شهروندان بيان نمايند .
ج : رسانه ها وظيفه دارند افکار عمومي جامعه در راستاي توسعه پايدار جهت دهي نمايند .
د :  رسانه ها وظيفه دارند برنامه هاي ارائه شده براي رفع چالش را  نقد نمايند .
ﻫ : رسانه ها ظيفه دارند نخبگان جامعه را براي ارائه راهکار برون رفت  از چالش به صحنه آورند .
و...


تفاوت رسانه هاي سنتي و مجازي چيست ؟
در اجراي وظايف رسانه اي ، تفاوت هاي اندک بين رسانه هاي سنتي با رسانه هاي مجازي و ديجيتال وجود دارد که در ذيل به اختصار ، فقط برخي از مزيت هاي رسانه هاي ديجيتال يا مجازي را  فهرست وار اشاره مي کنم  :
1. در رسانه هاي ديجيتال يا مجازي امکان ارتباط دو سويه بين خواننده با نويسندگان بيشتر است .
2. در رسانه هاي ديجيتال يا مجازي امکان انتقال بازخورد اطلاعات ( فيد بک ) از سوي خواندگان به نويسنده در مورد موضوع مطرح شده وجود دارد .
3. برخي از نويسندگان از اين فرصت بهره بيشتر برده ، با حوصله و دقت ، با کمال احترام پاسخ نظرات ( کامنت ها ) را مي دهند و مونولوگ را به ديالوگ تبديل مي کنند .
4. وقتي مقاله اي در رابطه با يک موضوع مشخص مثلأ  بزرگ داشت سال روز انتشار سايت وزين " گروه سخن معلم " مطرح مي شود علاوه بر طرح  نظرات ( کامنت ها) مختلف در پي نوشت آن مقاله و پاسخ هاي داده شده به نظرات گوناگون ، اين امکان به وجود مي آيد که افراد ديگر ، همين موضوع  را از ديدگاه خود به تصوير بکشند .
اين تصوير جديد مي توان در راستاي تصاوير قبلي و يا در تقابل با تصاوير قبلي باشد ، يعني تنوع انديشه ها مطرح مي شود .
5. در رسانه ، آزادي عمل وجود دارد که موضوعات جديد و متنوع مطرح شود . (در چهار چوب هاي تعيين شده )
مثلأ در ستون آخرين مطالب سايت وزين " گروه سخن معلم " مي خوانيم :  ( ساعت   00:12  بامداد روز يازدهم آبان 1394 )
I. جلسه پرسش و پاسخ در مورد کسري مقرري ماه اول ....
II. به مناسبت سال روز تأسيس سايت سخن معلم ...
III. مدير کل آموزش و پرورش تهران : در صورتي که ...
IV. تمرکز گرايي و اثر آن بر خلاقيت معلمان ...
V.  ....
6. رسانه هاي مجازي امروز با مديريت صحيح و پويا مي توانند علاوه بر ايفاي نقش رسانه اي به صورت کمرنگ نقش واسط بين مردم و مسئولين را ايفا نمايند .


اهميت قلم چيست ؟
قلم آن قدر مقدس و موثر است که مذاهب الهي به قلم قسم خورده اند . در اين زمينه متخصصين ديني بسيار نوشته اند ؛ ورود به اين امر مقدس برعهده علما، دانشمندان و متخصصين علوم ديني است .
بنده به عنوان معلم ، اگر بسيار دقت کنم فقط مو را مي بينم در حالي که  خبرگان ديني پيچش مو را هم مي بينند .
اهميت قلم از نگاه عامي چون بنده چنين است که اميدوارم بزرگان و انديشمندان خطاي بنده را ياد آوري نمايند و بنده را از گمراهي نجات دهند . 

طرح يک موضوع  در ذهن انسان به سرعت فوران مي کند . گذشتگان به ما آموخته اند که براي جاري کردن انديشه به سخن و بيان تأمل لازم است ، پس سخن گفتن سخت تر از تصور کردن است ، ولي نگاشتن بسيار سخت تر از سخن گفتن است به خصوص نگارش مطالب اجتماعي ، اخلاقي ، صنفي و ...


*  نگارش و نوشتن  با وجود هزاران سختي ، مزاياي فراوان دارد :
1. با نوشتن ، فرد انديشه خود را با ديگري به اشتراک مي گذارد و از تقابل انديشه ها ، شکوفاي انديشه حاصل مي شود .
2.  انديشمندان براي رفع چالش هاي اجتماعي فراگير ، راهکار عزم ملي را پيشنهاد مي کنند .

عزم ملي در خلأ ايجاد نمي شود ، بلکه از تعامل سازنده بين مردم در لايه هاي مختلف اجتماعي به وجود مي آيد که رسانه ها و تشکل هاي مدني دو بال پرواز اين فرآيند طولاني و دشوار مي باشند .


رابطه نهضت قلم با ايجاد عزم ملي جهت بر طرف کردن چالش هاي آموزش و پرورش چيست ؟
* حالا که براي رفع چالش هاي آموزش و پرورش به دنبال ايجاد عزم ملي هستيم چاره اي جز ايجاد « نهضت قلم  » و تقويت نهاد هاي مدني نداريم . در سايه اين دو بال رفتار مدني شکل مي گيرد .


* براي ايجاد عزم ملي جهت رفع چالش هاي آموزش و پرورش بايد افکار عمومي همه آحاد جامعه را نسبت به آموزش و پرورش به حدي حساس نمود که  علاوه بر نخبگان و متخصصان و کارشناسان که هميشه دست به قلم هستند  ، عموم مردم نيز با قلم آشتي نمايند .


* در اثر آشتي عموم مردم با قلم و نگارش هاي گوناگون با نگاه هاي متفاوت نسبت به يک موضوع  چند مزيت ذيل فراهم مي شود :
1. يک موضوع از چند وجه با نگاه هاي متفاوت مورد کاوش قرار مي گيرد ، ديالوگ جايگزين مونولوگ مي شود .
2. نقدهاي متفاوت از سوي نگاه هاي گوناگون به يک موضوع ، کار کارشناسي در باره آن موضوع را عمق مي بخشد .
3. حضور عموم مردم در کنار کارشناسان و خبرگان راهکار هاي ارائه شده را عملياتي مي کند ؛ زيرا عموم مردم هم بازخورد اطلاعات ( فيد بک ) خوبي هستند  و هم به دليل آن که در تصميم گيري و تصميم سازي به بازي گرفته شده اند و همه زواياي طرح را عميقأ درک کرده اند مجريان آگاه و دلسوز طرح ها مي شوند .
4. آيا سايت وزين " گروه سخن معلم " در برپايي نهضت قلم که مقدمه عزم ملي براي رفع چالش هاي آموزش و پرورش است موفق بوده است ؟ 

اگر از منظر جامعه شناسي ، معلمان ايران را در دو برش زماني مختلف قبل از 13 آبان 1392 تا آستانه 13 آبان 1394 مورد بررسي و تحليل قرار بگيرند ، رشد کمي و  کيفي گسترش نهضت قلم در بين فرهنگيان فرهيخته قابل بررسي است .


* يک نگاه سطحي به درخواست مديريت اين سايت در رابطه با پويش ( کمپين ) بزرگ داشت سومين سالگرد فعاليت اين سايت و بارش مقالات و مطالب گسترده نشان از جايگاه رفيع  اين سايت در بين فرهيختگان دارد .


*  با نگاه آماري  هم مشخص مي شود که سايت وزين " گروه سخن معلم " در تربيت و پرورش معلمان قلم به دست ( انجام رسالت رسانه اي خود ) تا چه حد موفق بوده است .

لذا توجه فرهنگيان فرهيخته را  به آمار ذيل جلب مي کنم :

1. تعداد کامنت ها و یا نظرات ارائه شده در پي نوشت مقالات ، گزارش خبري ، تحليل ها و ... از 13 آبان 1392 تا 13 آبان 1393 برابر  6100 نظر مي باشد .
2. تعداد کامنت ها و یا نظرات از 13 آبان 1393 تا 11 آبان 1394 ساعت  :22:43:38 برابر 36853 نظر مي باشد .
نمودار رشد به شرح ذيل است: 

سخن معلم بنیان گذار نهضت قلم در آموزش و پرورش و میان معلمان
نتيجه گيري :
تعداد خوانندگان فهيم سايت وزين " گروه سخن معلم " که قلم به دست گرقتند و با نويسنده مطلب گفت و گو نموده اند  طي يک سال از 6100 نظر به  36853 نظر افزايش يافته است  که رشد بيش از 604 درصدي را نشان مي دهد .
به عبارت ديگر به طور متوسط از 13 آبان 1393 تا 11 آبان 1394 ساعت  :22:43:38 در هر شبانه روز بيش از يک صد نظر ، هر ساعت بيش از چهار نظرو هر پانزده دقيقه يک نظر از طرف خوانندگان فرهيخته اين سايت معتبر منتشر شده است .
در حالي که از 13 آبان 1392 تا 13 آبان 1393در هر شبانه روز کمتر از 17 نظر ، از طرف خوانندگان فرهيخته اين سايت معتبر منتشر شده است .


نمودار ذيل گوياي اين مطلب است:

سخن معلم بنیان گذار نهضت قلم در آموزش و پرورش و میان معلمان
 اين رشد چشم گير (بيش از 602 درصدي )  در انتشار اظهار نظر خوانندگان، نشان مي دهد که سايت وزين " گروه سخن معلم " يکي از آغازگران راهبردی و تعیین کننده نهضت قلم مي باشد .

امروز تحليل گران ، نهاد هاي مدني ، اصحاب رسانه و... بايد دست به دست هم دهند تا اين نهضت نوپا را به درستي هدايت نمايند .
معلمي که قلم به دست مي گيريد بايد تحليل عميق داشته باشد ، اين تحليل در خلأ ايجاد نمي شود بلکه در نهاد هاي مدني و در لابه لاي نوشتن ها و نقد کردن و نقد شدن حاصل مي شود .
ايجاد آگاهي و بصيرت در جامعه روندي طولاني و دو جانبه دارد يعني رسانه ها و تشکل هاي مدني که مسئول رشد و بالندگي آحاد جامعه هستند وقتي در اين روند آموزشي دوسويه وارد مي شوند ، آگاهي ، بصيرت و قدرت تحليل و سازماندهي خودشان و آحاد ملت را گسترش مي دهند  .
ان شاء الله با توجه به نهضت قلم آغاز شده در آينده نه چندان دوري شاهد ايجاد عزم ملي براي رفع چالش هاي آموزش و پرورش باشيم .

* عضو شورای نویسندگان سخن معلم


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

شنبه, 16 آبان 1394 23:32 خوانده شده: 1134 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
هادوي 1394/08/17 - 18:51
بابا اين سايت رو كمي توساير جاها تبليغ بكنين تا اعضاش بيشتر بشن وقتي لايك هارو ميبينيم بيشتر از سي نفر نيستن بااين تعداد ميخواين معلم رو نجات بدين يامحلي براي سرد شدن دل هاي آتشفشاني همكاران هستش وقتي پشت كامپيوترش نمي تونه اسمش رو بگه وبااسم مستعار فرهنگي نظرش رو ميفرسته اي جور افراد ميخوان با حرفاي مفت چي رو تغيير بدن فقط بشينين عين پيرزناوپيرمردا ناله سر بدينودر مرحله بعدي مقابل مسئولين همديگررو لو بدين واين قضيه ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/08/19 - 18:19
به نام دوست
استاد بزرگوار هادوي
1. اين سايت در مقابل سايت هاي ديگر که در رابطه با آموزش و پرورش قلم مي زنند . بسيار موفق است . حتي نسبت به سايت اداره کل آموزش پرورش تهران در مقاله اي به قلم بنده در اين زمينه توضيح داده شده است . لطفآ آنرا مطالعه فرماييد .
2. من و شما بايد مبلغ اين سايت در جاهاي ديگر باشيم . شما درست مي فرماييد ما بايد نخبگان فرهنگي و غير فرهنگي جامعه را به اين سايت دعوت کنيم .
3. نهضت قلم آغاز شده است . معلم قلم بدست مي گيرد . اين نکته بسيار مهمي است . که لازم است ولي کافي نيست اين قلم بايد تحليل داشته باشد و بر پايه عقلانيت باشد . بازهم من و شما مسئول هستيم .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +11 -2 --
حسینی 1394/08/18 - 14:38
بنده خدا شه شه هم ساختمان را جارو می زند هم مقاله می نویسد هم کامنت می گذارد . هم برای فانی چای مر ریزد . هم عرق 5نفر کل اعضای سخن معلم را خشک می کند.وهم ......
خدا قوت
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/08/19 - 18:37
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي حسيني
1. سايت وزين " گروه سخن معلم " يک رسانه معتبر فرهنگي ولي مجازي است که فاقد ساختمان است . ولي اگر ساختمان هم داشت براي بنده افتخار است که زير پاي فرهيختگاني که درين سايت وزين قلم بدست گرفته اند را آب و جارو نمايم .
2. بنده معلم، به عشق خدمت به همکاران فرهيخته اي چون شما استاد گرامي و بزرگوار افتخار مي کنم که هم مقاله مي نويسم و هم نظر ( کامنت ) و هم پاسخ مي دهم .
3. طي گذر عمر ، خيلي به ياد دارم که براي همکاران عزيزم چاي ريخته باشم و با عشق و صفا خورده باشيم . ولي خوشبختانه هيچ به ياد ندارم که مجيز گويي احدي را کرده باشم .
4. اگر سعادت خشک کردن عرق کل اعضاي سخن معلم را داشته باشم که در اين رشته مدال طلاي المپيک نصيب بنده نا لايق مي شود . زيرا خوشبختانه تعداد اين اعضا بسيار بسيار بيشتر از تخمين شما است . دقت کنيد طي کمتر از يک سال گذشته نزديک 37000 فقط نظر نگاشته شده است .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1394/08/19 - 19:49
سلام
بافرض محال 37000
یعن در طول سال یعنی 3700 نفر هر کدام 10 ار در طول سال یعنی تقریبا ماهی یک بار مراجعه کند.
یا 740 نفر هر یک هفته یکبار مراجعه کنند.740ضربدر50
که از این 37000حدود 90در صد مخالف شما 10 درصد مخالف شما وفانی و10 درصد بقیه هم شما چند نفر مکرر جوابیه ونظر سازی می کنید .مثل دولت احمدی نژاد
عزت الهی معلم زیاد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/08/21 - 02:50
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي حسيني
بحث آغاز نهضت قلم مطرح مي باشد . اين آغاز مبارک و ميمون است .
همينکه سايت وزين " گروه سخن معلم " امکان آنرا فراهم آورده است که مخالفانش در اين سايت قلم بزنند ( کمتر يا بيشتر بودن مخالف يا موافق اصلأ مهم نيست .) مهم انست که طي يک سال جنبش قلم بيش از ششصد درصد در اين سايت رشد داشته است .
شما مي فرماييد که اکثر نظرات مخالف منش سايت است . ( به صحت و سوقم فرمايش شما کاري ندارم .) ولي اين اظهار نظر آزادانه شما درين سايت مرا به ياد يک جمله مهم و تاريخي انداخت :
زنده باد مخالف من

اعتبار و ارزش سايت وزين " گروه سخن معلم "


در تحقق اين شعار است .با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +6 -1 --
رمضانی 1394/08/20 - 09:22
حسینی زدی به خال .جناب شه شه لطفا اگر دلاکی فانی می کنی شوخ وی بر وی به نمایان تا به خود با مدیریت شاه سلطان حسینی غره نشود
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/08/21 - 02:56
به نام دوست
استاد حسيني
واقعأ زدي به خال
زيرا بيان فرموديد :
سايت وزين " گروه سخن معلم "
شعار زنده باد مخالف من را محقق نموده است .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 -2 --
سعید عباس آبادی 1394/08/21 - 21:59
سلام

درود خدا و پیامبر و معلمان بر جناب آقای علی پورسلیمان

با شناختی که از پیرامون شغلی خود دارم کسی رو نیافتم به اندازه جناب علی پورسلیمان صدای هل من ناصر ینصرنی معلم را به شیوه ای مؤدبانه و قانونی به گوش های شنوا و حتی ناشنوا برساند! اگر معلمان آن چنان که بر در ستادهای تبلیغاتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور و... می کوبند و رژه می روند ، سینه چاک خبر و خبرگزاری این چالاک ترین عنصر دموکراسی می شدند وضع به این منوال نبود.
بارها شاهد خوار و زاری ملتمسانه معلمان بر گرد نماینده ها بوده ایم که آخرشم چیزی از توش درنیامده است!

پس ای معلم بیا و دیگر در خانه ملت را نزن!

برو در خانه پدر فقرا اصحاب خبر و فریاد را بزن!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور