صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

جواد لعل محمدی

مجلسی که همه را استیضاح می کند چطور باید استیضاح شود؟

lalmohammadididgah  در اویل تابستان امسال بود که مهندس بذرپاش طی نطق مفصلی وزیر آموزش و پرورش را به باد انتقاد گرفت و عملکرد او را سوال برانگیز خواند . بذر پاش که بیرق خود را در پایگاه اصول گرایان علم کرده است ، در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به او مشورت می داد که محصول عمل شان عیان و هیچ حاجتی بر بیان مکرر آن نیست . وی که مترصد هر فرصتی است تا بتواند نسبت به توجیه اعمال دولت مغفور گذشته بر آید ؛ چون جواب قانع کننده ای برای رفتار خود ندارند، بنا را بر انتقاد گذاشته اند تا انتقاد نشوند .

بذرپاش در همان نطق خود در مجلس که زمینه ای برای استیضاح فانی بود ، به نمایندگی تعدادی از مجلسیان که افسارسخن خود را به این سخن پرداز متبحر داده بودند نوک پیکان را به سمت انتصابات در این وزاتخانه برد و با اشاره کلی به دیگر معضلات که نشان از کم اطلاعی او داشت زمینه استیضاح را فراهم تر کرد. این قضیه مسکوت ماند و در اوایل مهرماه به علت شروع فصل مدارس جائی برای طرح مجدد آن نبود ؛ اما در همین دو سه روز پیش خبر رسید که 60 امضا برای استیضاح وزرای آموزش و پرورش ، کشور ، ارشاد و یکی دو وزارتخانه دیگر کلید خورده است .

انجمن اسلامی معلمان خراسان به عنوان مرجعی که دفاع از حقوق همه جانبه فرهنگیان جامعه را مطمح نظر خود قرار داده است ، نه قصد انتقاد از آقای فانی را دارد - که اگر لازم باشد در جایش بیان خواهد کرد  - و نه قصد دفاع . اما وقتی از جایگاه ثالث به این بازی مجلس نگاه می کند ، انتظار دارد نمایندگان محترم قبل از هز چیز عملکرد این روزهای قوه مقننه را که اصلا به قانون گذاری شباهتی نداشته و بیشتر شائبه دغدغه کارکردهای تبلیغاتی برای دوره بعد را در ذهن تقویت می کند ، به بوته نقد بسپارند .

واقعا سوالی که برای من وجود دارد این است که استیضاح مجلسیان چگونه باید صورت بگیرد . اگر نمایندگان مجلس تحت تاثیر شرایط و برای حفظ موقعیت خود و یا خاطر خواهی خبط کنند و وظیفه را به فراموشی بسپارند چه باید کرد؟ چگونه می شود که عده ای تحت عنوان هیأت رئیسه تصمیم می گیرند فردی مثل نجفی  - که خود نیز به مدیریت او اذعان دارند - وزیر نشود و او فقط با فاصله یک رأی وزیر نمی شود . و در جای دیگر طرح استیضاح مطرح می شود ، جامعه تحت فشار روانی قرار می گیرد و نهایتا آقای ثروتی نماینده بجنورد می گوید که هیأت رئیسه نمی خواهد که استیضاح صورت بگیرد .

این رفتارها در  کجای قوه تقنینی کشور جا دارد؟ چطور چند نفر تحت تأثیر رفتارهای شخصی تصمیم می گیرند وزیری را استیضاح کنند، چون صرفا افراد توصیه شده توسط آنان یا برکنار شده اند و یا پذیرفته نشده اند. جالب تر این است که همین افراد نامه استیضاح را به نزد دوستان خاطر خواه خود می برند و آنها حتی به متن نامه نگاه نمی کنند و امضا می کنند؟ که چند وقت پیش نمونه ای از این امضاها را دیدید و شنیدید.

بحث بر سر این است که عده ای به نام مردم نان مردم می برند و وفا نمی کنند . استیضاح دارای تعریف تدوین شده ای است . ما با استیضاح مخالف نیستیم بلکه انتظار داریم اگر بنا است چنین اتفاقی بیفتد قبل از تحت تاثیر قرار دادن اذهان عمومی و گستره وسیع آموزش وپرورش به تبعات ناشی از این اعلام های ناشیانه بیاندیشند .
در همین چند ماه گذشته که آقای بذرپاش در مشهد بودند در نشست دوستانه ای به  ایشان عرض شد که ما 8 سال رنج و شکنج اعمال ناشیانه شما را تحمل کردیم ؛ و چطور است که هنوز عمری از این دولت نگذشته ، انتقاد شما به برنامه های تدوین نشده ، آغاز گردیده است؟ در حیطه وزارت آموزش و پرورش اعلام بی موقع کلمه استیضاح چند ماه اذهان فرهنگیان ، کارمندان و دانش آموزان و اولیاء مدارس را تحت تأثیر خود قرار داد و مسلما طرح مجدد آن ، این نیمه رمق مانده را با تشویش و تردید مواجه خواهد کرد.
اگر استیضاح کنندگان حرف حساب شده ای برای گفتن دارند چرا پیگیر نیستند و اگر حرفی برای گفتن نیست چرا اعلام می کنند . ما به این کنش ها که در نتیجه گرفتن امتیاز صورت می گیرد عادت کرده ایم ، این بده بستان های مجلس همه را خسته و درمانده کرده است ، درست نیست که به جای بررسی صحیح مشکلات این وزارتخانه که اصولی ترین آن کمبود بودجه و نگاه مصرف گرا به وزارتخانه است ، برخی نمایندگان با حرمت این قشر عزیز، نجیب ، زحمتکش و سربزیر بازی کنند که تصور کنید اگر آنها فقط یک روز به نشانه اعتراض در کلاس ها حاضر نشوند ، چه غوغائی به پا خواهد شد .
امیدواریم روزگاری برسد که فرهنگ بر سیاست حاکم شود و کسانی که به نام مردم نان ایشان می برند ، عهد به وفای خویش را از یاد نبرند .
 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 
 
جمعه, 12 دی 1393 ساعت 21:43 خوانده شده: 2337 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +16 -1 --
فريد 1393/10/12 - 23:57
از اقاي لعل محمدي متشكرم .
پاسخ + +3 -5 --
دبیر 1393/10/13 - 11:11
چرا همیشه به اسم معلمان از اهداف سیاسی خودتان دفاع می کنید ، حرفهای و خواسته های خودتان را برای همه فرهنگیان می دانید ، چند روز در مدارس مختلف حاضر شوید ، خواسته معلمان را بهتر متوجه میشوید
پاسخ + 0 0 --
الهه 1393/10/14 - 22:08
من فکر می کنم این آقای محترم خودشان در مدارس حضور ندارند که نطر معلمین رو بدونن
پاسخ + +2 0 --
علیرضا قره داش 1393/10/15 - 02:15
تعمدا نسبت به برگزاری همزمان انتخابات مجلس و ریاست جمهوری اقدام و شوراها اقدام نشد تا بتوانند نظرات خودشان را اعمال کنند در شرایط سیاسی فعلی که به قول آقای لعل محمدی هیچ گونه فرهنگی بر سیاست حاکم نیست مسئله و اولویت اصلی حفظ حقوق جناح های سیاسی است و متاسفانه نمایندگان مجلس که وظیفه شان دفاع از حقوق مردم بر اساس رفتار قانونی صحیح است به قول نویسنده میهمان سفره مردم می شوند و رسم نمک را تعمدا فراموش می کنند در این شرایط و با این سلوک فکری نمایندگان بهترین راه همان است که انتخابات سه گانه یکدست شود وقتی مردم به رئیس جمهوری رای می دهند مسلما با رای به نمایندگان موافق با سیاست های ایشان زمینه را برای یک حرکت اصولی و صحیح فراهم می کنند ولی در کشور ما وجود حاکمیت های موازی برای رسیدن به خواسته های خودشان این همه پرسی یکدست را نمی پسندند و نتیجه اش همین بد رفتاری های سیاسی می شود ک
پاسخ + 0 0 --
محفوظی - دبیر 1393/10/15 - 14:28
رئیس جمهور محترم یا باید به رآی حداکثری مردم احترام بگذارد یا به حاکمیت موازی که شما گفته اید
ایشان وامدار رای مردم است نه دیگران
پاسخ + +4 0 --
مدیر دبیرستان 1393/10/18 - 05:01
در این خراب شده هر کس هر کاری که دلش می خواهد می کند این هیات رئیسه این روزها تا جائی که می تواند ترکتازی میکند و نتیجه اش استعفای دست جمعی کمیسیون اصل 90 بود که آقایان هیات رئیسه با نظرات آنان موافق نبودند واقعا متاسفم مملکت چطور دارد اداره می شود که وکلای مردم از پس چند نفر بر نمی آیند به قول مرحوم میرزاده عشقی : بر همه مجلس و این کر و فرش باید...........
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1393/10/18 - 15:05
جانا سخن از زبان ما می گوئی
همه به فکر خودشونن ولی نماینده های مجلس بیشتر
پاسخ + 0 0 --
حسین پناهی 1393/10/19 - 08:30
پیشنهاد:
سمت های همزمان نماینده های مجلس را در جاهای مختلف پیدا کنید خیلی جالب خواهد شد!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1393/10/23 - 22:59
این مجلس مظفرالدین شاهی خودش رو در ذهن ها جاودانه کرد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور