صدای معلم

علی غیاث آبادی فراهانی / دبیر رشته ی ساخت و تولید - ساوه

تغییر الگوی مصرف ؛ ضرورتی برای ادامه ی حیات زمین

محدودیت منابع در کره زمین و ضرورت اصلاح الگوی مصرف و زندگی  بشر طی قرون اخیر برای رسیدن به رفاه بیشتر ، روز به روز به سمت صنعتی شدن حرکت کرده است. نظام سرمایه داری نیز برای سود بیشتر در این زمینه بسیار فعال بوده است . لازمه صنعتی شدن و رفاه ،مصرف هرچه بیشتر منابع طبیعی و ذخایر معدنی و انرژی بوده است.

از آنجا که منابع طبیعی ، اعم از انرژی ، آب ، هوا و معادن کره ی زمین محدود می باشد ، اگر این روند تداوم یابد روزی خواهد رسید که کره ی زمین دیگر زیستگاهی مناسب برای بشر نخواهد بود .

در دهه های اخیر تا حدودی این زنگ خطر به صدا در آمده است. مصرف فزآینده ی انرژی باعث آلودگی هوا در بسیاری نقاط جهان شده و نفس کشیدن را برای انسان سخت کرده است.

منابع آب شیرین نیز در حال تحلیل رفتن و کم شدن و آلودگی است. بسیاری از عرصه های جنگلی از بین رفته و بیابان های بسیاری ایجاد شده ، جانوران بسیاری منقرض گردیده اند. دریاها و خشکی ها آلوده به انبوه زباله ها شده است .

برای متوقف کردن این روند رو به نابودی ، ایده های مختلفی مطرح شده است . یکی از ایده ها ، استفاده از تکنولوژی برتر و انرژی های پاک که منجر به مصرف کمتر انرژی می شود، است. البته تا حدودی این تکنولوژی های برتر می تواند مسکنی بر این درد جانکاه زمین باشند. ولی درمان درد نیست . بشر برای اینکه از این مهلکه جان سالم به در به ببرد  چاره جز اصلاح الگوی مصرف ندارد. 

روشن است که برای بشر که دهه ها بلکه قرن هاست به مصرف گرایی خو کرده و در واقع مصرف گرایی فرهنگ بشریت شده  ، بسیار سخت و دشوار است که این فرهنگ را کنار بگذارد . ولی هیچ چاره ای جز این نیست .
باید در مصرف ،اعم از کالا، مواد غذایی ، آب و انرژی دست به صرفه جویی اساسی بزنیم . اگر همچنان بخواهیم هر روزه از کالاهای شیک و نو و مدرن استفاده کنیم باید بدانیم که برای ساخت این کالاها انرژی و مواد اولیه لازم است که این ها از کره ای دیگر نمی آید بلکه از همین زمین خودمان  است . باید از حداکثر عمر وسایلی که داریم استفاده کنیم . هر روز به فکر نو کردن وسایل نباشیم . عدم استفاده از تکنولوژی عیب به حساب نیاید . قدری هم پیاده برویم .
رشد جمعیت هم باید متوقف شود . کره زمین ظرفیت بیش از این ندارد ( البته در بسیاری از کشورها این امر اتفاق افتاده است ) .

طبیعی است تغییر فرهنگ مصرف گرایی با مقاومت بسیاری از طرف شرکت های تولید کننده مواجه خواهد شد که لازمه آن این است که عزمی جهانی برای این امر به وجود بیاید و همه مردم دنیا دست به دست هم دهند و مصرف را پایین بیاورند تا بتوان به آینده زمین امیدوار بود.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem


ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 05 آذر 1394 14:53 خوانده شده: 939 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1394/09/05 - 21:39
کاری کردند در ایین 38 سال که تهرزان رو تبدیل به الوده ترین و بی درو پیکر ترین و ..خطر ناک ترین شهر دنیا تبدیل کرده اند افزایش جمعیت ساخت و ساز های غیر استاندارد ..اتومبیل های الاینده ...اجناس تقلبی و سر طان زا ... گاز کشی در یک شهر زلزله خیز حتمی تهران را به بمب ساعتی تبدیل کرده .....اونوقت شما می گویید الگوی مصرف درست شود ؟ ساعت خواب
پاسخ + 0 0 --
غیاثی فراهانی 1394/09/05 - 21:59
مسئله مصرف گرایی تبدیل به مسئله ای جهانی شده است البته در برخی کشورها بیشتر و حادتر برخی جاها کمتر .ولی در هر حال اگر این روند ادامه پیدا کند قرن اینده زمین نمی تواند محل مناسبی برای زیست باشد.در کشورهایی مثل ایران به قول شما با توجه به غیر علمی رفتار کردن مردم و مسئولانشان این مسئله ابعاد وسبعتری پیدا کرده است

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور