صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر عباس حاتمی ، عضو شورای نویسندگان سخن معلم :

غرور ملی و تبعات آن

هر انسانی که به ملیت خود افتخار می کند باید از خود بپرسد که چرا به ملیتش افتخار می نماید؟ چه خاصیت فوق العاده ای در اهل جای مشخصی بودن وجود دارد که باید بدان افتخار نمود؟ از آنجایی که تولد و قدم در این دنیا نهادن یک رخداد غیرانتخابی است؛ اصولا"غرور ملی چه معنایی پیدا می کند؟

فرد بر اثر “تصادف تولد” در ایران زاده شده است و خود درانتخاب مکان تولد نقشی نداشته است،همین تصادف می توانست فرد را شهروند کوبا، سومالی، کره شمالی، سوئد و…نماید، پس وی برای چه باید به ایرانی بودن خود افتخار نموده و به خاطر ایرانی بودن، مغرور و متعصب باشد؟
اصولا"افتخار نمودن به چیزهایی که یک انسان با استفاده از توانایی ها و استعدادهای خود آن ها را کسب نکرده امری غیرمنطقی و تأسف بار است؛ مواردی که مایه افتخار یک انسان هستند اکتسابی بوده و افتخار به صورت ارثی به کسی نمی رسد. شاعر گران مایه نظامی گنجوی در این باب می گوید: “گیرم پدر تو بود فاضل / از فضل پدر تو را چه حاصل؟”.

آیا به راستی افتخار به ملیت، نژاد، رنگ پوست، زبان و… که آدمی در مرحله نخست آنان را به صورت اتفاقی و بر اساس “تصادف تولد” به دست آورده و در مرحله دوم، تمامی آن ها را با میلیون ها انسان دیگر شریک است؛ امری پوپولیستی(عوام فریب) و اندوه بار نیست؟
کوروش بزرگ انسان درست کاری بود، ایرانیان باید از تنها افتخار کردن به وی دست برداشته و از چگونگی برخوردهای دوستانه وی با دیگر انسان ها و احترام گذاشتنش به باورهای دیگران و...درس اخلاق بگیرند و عملا"اخلاق مدارباشند. نشستن و افتخار کردن به کوروش کبیر در حالی که کمترین اثری از پویایی در کشور دیده نمی شود و بی اخلاقی بیدادمی کند، دردی از ما دوا نخواهد کرد .
یک انسان باید به چه اندازه از استعداد، پویایی، هوش و توانایی تُهی باشد که خود قادر به رسیدن به پیروزی هایی که بتوان بدان ها افتخار کرد نباشد و عاجزانه به مُشتی داستان و روایت چند هزار ساله، برای افتخار و سر بلند کردن در جامعه جهانی و مغرور بودن، چنگ بیاندازد؟ اصولا"رخدادهای تاریخی که چند صد سال و یا چند هزار سال پیش به وقوع پیوسته اند و سبب پیروزی ملتی و یا شکست ملت دیگری در آن زمان شده اند، نمی توانند مایه افتخار و یا شرمندگی انسان ها در حال حاضر باشند.
شکست یا پیروزی شما در گذشته باعث شکست یا پیروزی شما در آینده نمی شود!
آرتور شوپنهاور نویسنده مشهوردر باب غرور ملی می گوید: ” مبتذل‌ ترین نوع غرور، غرور ملی است زیرا کسی که به ملیت خود افتخار می‌کند در خود عملکرد با ارزشی برای افتخار ندارد وگرنه به چیزی متوسل نمی‌شد که با هزاران هزار نفر در آن مشترک است. برعکس، کسی که امتیازات فردی مهمی در شخصیت و عملکرد خود داشته باشد، کمبودها و خطاهای ملت خود را واضح‌ تر از دیگران می‌بیند، زیرا مدام با این‌ها برخورد می‌کند. اما هر نادان فرومایه که هیچ افتخاری در جهان ندارد، به مثابه‌ آخرین دستاویز به ملتی متوسل می‌شود که خود جزیی از آن است. چنین کسی آماده و خوشحال است که از هر خطا و حماقتی که ملتش دارد، با چنگ و دندان دفاع کند.”
مردم جهان باید بدین باور برسند که انسان ها همه با هم برابر و مساویند و همگی شان شایسته برخورداری از حقوق انسانی می باشند، زبان، رنگ، نژاد، ملیت و… ملاک برتری مردمی نسبت به مردم دیگر نیستند بلکه ملتی از ملت های دیگر برتر و بهتر است که در زمینه های علمی، اقتصادی، ورزشی، هنری، سیاسی و… با تکیه بر داشته ها و توانایی های خود و با کوشش شبانه روزی مردمانش پیشرفت کرده و گوی سبقت را از باقی کشورها ربوده باشد.
دانش فرگشت ثابت می نماید که در حدود صد هزار سال پیش، تمامی انسان ها در آفریقا زندگی می کردند و از آنجا پراکنده گشته و در جاهای مختلف کره زمین، سکنی گزیدند؛ با تکیه بر دانش فرگشت، انسان ها همه از نژادی یکسان و مشترک هستند، حال به راستی مایه خجالت نیست که گروهی از مردم گمان کنند که به خاطر نژادشان از باقی مردمان بهترند؟ آیا نژاد پرستی و غرور ملی و افتخار به آنچه گذشتگان در طی هزاره ها انجام داده اند، نشانه بلاهت و عقب افتادگی فکری یک جامعه نیست؟
آدولف هیتلر با داشتن باورهای نژاد پرستانه، میلیون ها نفر انسان بی گناه را به قتل رساند، نژاد پرستی و اینکه کسی گمان کند به دلیل نژادش و یا رنگ پوستش یا ملیتش از شخص دیگری بهتر و والاتر است، بی خردی محض است.
برخی می پرسند که آیا یاد کردن و سخن گفتن از بزرگانی چون فردوسی، امیرکبیر،سعدی و حافظ و کوروش بزرگ و… نیز اشتباه است؟ پاسخ آنان این چنین است که: “یاد کردن از بزرگان تاریخی ملتی و درس گرفتن از اندرزهای آنان، نه تنها اشکال ندارد بلکه موجب پیشرفت و شکوفایی فکری ملت می گردد. مشکل آنجایی آغاز می شود که آن یاد کردن ها، تبدیل به پرستیدن می شوند و ما بُت می سازیم و چون خودمان قادر نیستیم کاری درخور افتخار امروزی انجام دهیم، دست از تلاش و کوشش برداشته و شبانه روز فقط به گذشته اجدادمان افتخار می کنیم و این تراژدی، زمینه های عقب ماندگی یک جامعه و عدم پیشرفتش را فراهم می آورد.
اگر ما ازکورش و فردوسی درس می گرفتیم درجامعه این قدر دروغ، ریا و تصادفات رانندگی نداشتیم، بهتر است از خود سوال کنیم امروز جهانیان در مورد ایرانیان چه فکر می کنند؟ ارزش پول ملی و پاسپورت ایرانی درجهان چقدراست؟

پس به هوش باشیم،ضمن شناخت تاریخ و درس گرفتن از آن،برای امروز و فردای خود افتخارات جدید بیآفرینیم.
ملی گرایی و گذشته نگری در عصرجهانی شدن کارآیی ندارند،باید کل جهان امروزی را شناخت و افتخارات جهانی امروزی آفرید،همان افتخار جهانی که اصغر فرهادی با ساخت فیلم جدایی و پروفسور مریم جهانی باکشف فرمول ریاضی آفریدند.
افتخاری که استیوجابز با تولیدات Appleنصیب کشورش کرد،افتخارات بنیانگذار فیس بوک که انقلاب جهانی در ارتباطات ایجاد نمود...

 

یکشنبه, 14 دی 1393 ساعت 16:23 خوانده شده: 2516 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/10/14 - 18:35
سلام
غرور ملی وهویت ملی امری نکوهیده نیست و در جهان فعلی که عمده تلاشها برای تهی سازی جوامع بشری و جذبشان در دهکده جهانی است "باز گشت به خویشتن خویش" شعار نجات بخشی است . همچنان که سرکار خانم دکترپروفسور مریم جهانی و در گذشته نه چندان دور جناب پروفسور حسابی به جهت انتسابشان به ایران موجب بالندگی هم میهنان شده است ونمی توان این ارزشها را (هویت ملی شان راه ) به بهانه جهانی شدن کمرنگ کرد . سخن در این است که بسنده کردن به این افتخارات و متوقف سازی افتخارات جدید ناپسند است و باید نظام آموزشی با تکیه بر ارزش های ملی در راستای بروز خلاقیت ها و خلق افتخارات جدید طراحی و اجرا شود
پاسخ + +4 -2 --
رضا مرادی 1393/10/14 - 22:01
استاد محترم سلام ، حقیر نیز ضمن تائید مطالب اساسی آقای موسوی توجه شما را به نگرش عمیق تر به مسائل فرهنگی وارزش ها وهنجار های موجود مثبت وپذیرفته درجامعه ی خودمان را جلب می نمایم .
به نظر می رسد شما خواسته یا نا خواسته به پدیده ی کیش شخصییت درفرد عنایت کمتری مبذول می فرمایید، نوع نگرش شما به مفاخر ملی ودیدتان به حرکت در مسیر پیشرفت قابل نقد وتامل پذیر است.
پاسخ + 0 -1 --
امید 1393/10/14 - 22:36
http://sabzevarnegar.com/%D9%81%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7/
پاسخ + +2 -1 --
دکترحاتمی 1393/10/15 - 13:13
باتشکرازدوستانی که نظرداده اند وامیدوارم درآینده نظرات بیشتری بدهند:
بحث من نفی گذشته نیست،بلکه بحث من این است بایدگذشته وحال رانقدکنیم وازافتخارات گذشته مان امروز ثروت تولیدکنیم(ازطریق گردشگری).
اگربردورخودخط بکشیم ازگردونه رقابت جهانی خارج می شویم.
درست است خانم میرزاخانی ایرانی است ولی بایدازخودسوال کنیم آیاایشان اگردرایران بودبازمی توانست این شهرت بین المللی راکسب کند؟
سال2013تجارت جهانی45000میلیارددلاربودکه سهم ایران تنها80میلیارددلارآن هم 85%مربوط به نفت بود.
شمامعلمان عزیربهترمی دانید که تمجیدوبزرگ بینی مانع ایجادانگیزه برای یادگیری می شود.
من هم مثل شما معلم هستم ودغدغه آینده کشوررادارم و روزانه وقت زیادی راصرف تحلیل ونوشتن دارم بدون اینکه یک ریال برای من ارزش مادی داشته باشد.
دوستانی که علاقمندبه مناظره وگفت و گوی مجازی هستند،درشبکه اجتماعی واتس اپ به گروه ماتحت عنوان"اندیشه های نو"بپیوندند.تلفن عضویت09122865368
پاسخ + +3 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/10/16 - 09:05
دکتر جان سلام .از اینکه "ملیت - باتعریفی که از آن در ذهن دارید-" را مترادف بانفی گذشته نمی دانید به اشتراک نظر بیشتری می رسیم . به نظر می رسد در این میان مغالطه ای صورت می گیرد: غرور ملی و هویت ملی که یکی از هنجارهای اجتماعی است با "من آنم که پدرم بود فاضل "بسیار متفاوت می باشد و برای مبارزه با این ناهنجاری نباید خدشه ای در آن هنجار ایجاد شود.ضمن تاسف از سهم ایران در بازار تجارت جهانی ؛ موضوع را نمی توان با غرور و هویت ملی مرتبط دانست .برایتان در تحلیل ها ونگارش ها یتان آرزوی موفقیت مادی ومعنوی دارم والبته از اینکه بدون چشم داشتی مشغول تفکر و قلمزنی هستید کمال احترام را قائلم .امیدوارم "گروه اندیشه های نو" باارا ئه راه کارهایی زمینه های مساعد در نظام تعلیم وتربیت ایجاد نماید که همه به کمال مطلوب خود برسند و ایران و ایرانی سربلند تر از قبل با قامتی افراشته تردر عرصه جهانی در همه زمینه های انسانی ظاهر شود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور