صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

جماران در گفت و گو با عضو شورای نویسندگان سخن معلم :

استیضاح وزیر آموزش و پرورش سیاسی است/استیضاح کنندگان دغدغه مسائل آموزش و پرورش را ندارند

majlis « سوال مهم این است که مجلس با این بودجه اندک چگونه می خواهد رفاه و معیشت معلمان را با تغییر وزیر حل کند؟

جرا خود آستین همت را بالا نمی زنند و در ترمیم بودجه سال 94 اقدامی درخور تحسین انجام نمی دهند ؟

چرا آموزش و پرورش جزو دغدعه های اصلی آن ها نیست.مگر امام خمینی (ره) نفرموده اند که «مسئله فرهنگ و آموزش و پرورش در رأس مسائل کشور است» ( صحیفه امام جلد 15، ص 309)؟

چرا مجلسیان که خود را پیروان آن عزیز سفر کرده می دانند به این رهنمود پای بند نیستند؟

چرا فرهنگیان و معلمان مجلس اقدام عاجلی انجام نمی دهند؟

تردیدی نیست که معیشت معلمان با کیفیت آموزشی و افزایش مهارت و توانایی دانش اموزان رابطه مستقیمی دارد. و نیز کیفیت بخشی در آموزش و پرورش با کیفیت سایر بخش ها و جامعه رابطه ی متقابلی دارد.»


حامد سام دلیری کارشناس آموزش و پرورش و عضو شورای نویسندگان سخن معلم درباره طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش علی اصغر فانی که توسط برخی از نمایندگان امضاء شده است به خبرنگار جماران گفت :«نارضایتی مجلس از دولت نشان دهنده دور شدن اهداف و تضاد بین دو قوه است که در نتیجه ی آن هدف های آرمانی که فصل مشترک بین دو قوه است را دست نیافتنی و یا دورتر می کند . استیضاح در نظام ها یکی از مهمترین ابزارها برای کنترل نمودن کارکردهای وزیران و نظارت بر کارهای اجرایی آنهاست .دولت برای رهایی از تیغ استیضاح باید رضایت نمایندگان را جلب و نشان دهد که مسیر اجرایی، بر اساس هدف های مشترک دو قوه است . شیوه های نظارتی مجلس به اشکال گوناگون چون تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص است.طبق اصل هفتادم قانون اساسی در صورتی که نمایندگان لازم بدانند، وزرا مکلف به حضور در مجلس هستند . حتی 10 نماینده می توانند تقاضای طرح سوال کنند اما اینکه این حداقل نماینده به چه صورتی خواهند توانست با بحث های کارشناسی و به واقع خیرخواهانه دست به این طرح بزنند جای سوال است.»

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما دغدغه ی اصلی استیضاح کنندگان جیست گفت :« در ایران ، وزرای آموزش و پرورش با بیشترین تذکر و تهدید از طرف مجلس روبرو شده اند که با توجه نسبتاً عمیق روشن خواهد شد که بیشتر انها مایوس کننده و یا سهم جویانه بوده است. این افراط گری موجی، روح تعلیم و تربیت را ،که به واقع نگاهی تعلیم و تربیتی و اموزشی و پرورشی می خواهد را متزلزل خواهد کرد.  در بیشتر مواقع دیده شده است که برخی از نمایندگان محلس  خواهان آن هستند که مدیران نزدیک به آنها در استان ها و مناطق مستقر شوند و این  البته  جز با وزیر نزدیک به خود میسر نبوده است .

به همین دلیل است که دیده می شود، به علت عدم برآورده شدن  این خواسته ها ،وزیر  مورد احتجاج قرار می گیرد. اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که نمایندگان تا چه حد موجب تغییر حوزه ی تعلیم و تربیت از دریچه استیضاح شده اند؟ 

متاسفانه عملکرد مجلس نشان می دهد که در بسیاری  از اوقات، به قصد تضعیف دولت منتخب به رای مردم و مورد حمایت مقام معظم رهبری  از استیضاح استفاده می کنند. و این البته جز تغییرات تخریبی ، منفعتی را برای آموزش و پرورش به همراه ندارد .متاسفانه برخی مجلس  نشینان برای  موجه جلوه دادن کارشان  و به جریان انداختن استیضاحی مردم پسندانه ، معیشت و رفاه معلمان را به عنوان ابزاری  بر می گزینند و  سعی می کنند به وسیله آن خواسته های خود را در به کارگیری مدیران نزدیک به  خود را ، به وزیر تحمیل نمایند و به این وسیله مدیران همسو با خود  را  به استان ها و مناطق  بفرستند.»

وی افزود :«با  یک بررسی و نگاه اجمالی  مشخص می شود  که مواقعی که برخی  مجلس نشینان ، توان تحمیل مدیران خود را بر وزیر ندارند سعی می کنند تا  گوش شنوایی برای گله ها و انتقادات معلمان پیدا کنند ؛در واقع متاسفانه آنان از معلمان و خواسته های به حق آنان به مثابه ابزاری برای رسیدن به خواسته های نادرست خود استفاده می کنند

وی خطاب به استیضاح کنندگان گفت :« سوال این است که چرا با وجود این که استیضاح حق قانونی مجلس است فرهنگیان  و معلمان در اکثر موارد  از اقدامات مجلس ابراز رضایتی ندارند؟» وی گفت :« در حقیقت وقتی ضابطه ها برای رابطه ها به کار گرفته شوند تقلب به وسیله قانون صورت می گیرد. تقلب به وسیله قانون وقتی مشخص خواهد شد که تغییر مطلوبی بعد از جابه جائی ایجاد نشود و کیفیتی را بر حوزه مربوطه حاصل نکند. نه تنها تغییر یک وزیر کیفیتی را ایجاد نمی کنند  بلکه موجب سردرگمی حوزه مربوطه خواهد شد که ناشی از تغییر نگرش ها، انتظارات و برنامه ها است .» این کارشناس آموزشی ادامه داد :« سوال مهم این است که مجلس با این بودجه اندک چگونه می خواهد رفاه و معیشت معلمان را با تغییر وزیر حل کند؟چرا خود آستین همت را بالا نمی زنند و در ترمیم بودجه  سال 94 اقدامی درخور تحسین انجام نمی دهند؟ چرا آموزش و پرورش جزو دغدعه های اصلی آن ها نیست.مگر امام خمینی (ره) نفرموده اند که «مسئله فرهنگ و آموزش و پرورش در رأس مسائل کشور است» ( صحیفه امام جلد 15، ص 309)؟چرا مجلسیان که خود را پیروان آن عزیز سفر کرده می دانند به این رهنمود پایبند نیستند؟چرا فرهنگیان و معلمان مجلس اقدام عاجلی انجام نمی دهند؟  تردیدی نیست که معیشت معلمان با کیفیت آموزشی و افزایش مهارت و توانایی دانش اموزان رابطه مستقیمی دارد. و نیز  کیفیت بخشی در  آموزش و پرورش با کیفیت سایر بخش ها و جامعه رابطه ی متقابلی  دارد.»
  حامد سام دلیری در پایان گفت : «شاید برخی فرهنگیان از عملکرد فانی و فانی ها رضایت نداشته باشند اما  می دانند که با رفتن یک شخص  مشکلات حل نمی شود. می توان گفت که استیضاح وزیر آموزش و پرورش سیاسی است و قطعا این سیاسی بودن دغدغه معیشتی معلمان را مد نظر ندارد و جز ایجاد رانت و فساد در ساختار و سیاسی کردن تعلیم و تربیتی که با فضای سیاسی اینگونه در تضاد است ،نتیجه ای را به ارمغان نخواهد آورد . »

چهارشنبه, 17 دی 1393 ساعت 09:14 خوانده شده: 1587 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1393/10/17 - 12:56
این وزیر از ماست هم ماست تره
پاسخ + +3 -1 --
کارشناس ستادی 1393/10/17 - 19:00
اتفاقا نظر قاطبه فرهنگیان و معلمان بر خلاف نظر آقای سام دلیری می باشد معلمان جهت استیضاح جناب فانی لحظه شماری می کنند بسیاری از آنان در صدد تهیه شیرینی و پخش آن در مدارس به محض برکناری وزیر محترم می باشند.
قفل سنگینی بر آموزش و پرورش زده شده است آموزش و پرورش در همه زمینه ها تعطیل و بی تحرک شده است و ...
پاسخ + +4 0 --
معلم متوسطه اول 1393/10/17 - 19:33
بر فرض که استیضاح فانی سیاسی باشه لابد خود فانی هم وارد بازی های سیاسی شده که رفتن سراغش و الا چرا سراغ وزیر بهداشت نمی رن. دوست عزیز نویسنده بهتره یک سر سراغ ضمیمه سیاسی تربیت معاونت پرورشی بری تا متوجه بشی که آیا یک تیم خبره سیاسی فقط به قصد سیاسی کاری وارد وزارت خانه شده اند یا نه؟
ثانیا اگر نیت شون هم سیاسی باشه باز اگر ما رو از دست فانی آزاد کنند باز هم تشکر می کنیم.
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1393/10/17 - 21:37
این قبول که مجلس قدمی برای رفاه فرهنگیان برنداشته اما خود آقای فانی که از همون لحظه ورودشون شمشیر رو از رو برای فرهنگیان بستند ...
بحث خصوصی سازی - در بوق و کرنا کردن نسبت دروغ یک به یازده میان دانش آموزان و فرهنگیان بدون کسر نیروهای ستادی و اداری از نیروهای آموزشی - سیاست تعدیل نیرو و ...
ایشان کجا مشکلات وزارت خانه و نیروهای زحمت کش خودشون رو رسانه ای کردند و به حمایت اونها برخاستند ...
پاسخ + +2 0 --
لرستانی 1393/10/17 - 21:56
تمام مدیر کل های منصوب فانی هم مثل خودش منفعل هستند و حتی مدیران شهرستانی هم از آنها فرمان پذیری ندارند .
آقای فانی ابتدای امثال اعلام کرد یک تفاهم نامه با ریاست دانشگاه آزاد منعقد نموده تا فرزندان فرهنگیان از امتیازاتی در دانشگاه آزاد برخوردار شوند اما هرگز آن را اعلام نکرد .بنده به عنوان یک معلم با 26 سال سابقه وفوق لیسانس کمتر از 900هزار حقوقو می گیرم و باید ماهیانه یک ملیون به حساب دانشگاه آزاد واریز کنم چهار سر عائله دیگر فقط باید سماق بمکند .
به خدا تمام امید خود را از دست داده ایم وهیچ شوقی حتی به زندگی نداریم .
با استیضاح فانی حداقل اندکی از ناراحتی ما از بین می رود فانی باید خودش به همراه همه مدیر کل هایش استعفا می دادند.
پاسخ + +1 -1 --
مهدی از اصفهان 1393/10/18 - 01:28
فانی باید برکنار شود زیرا بدترین وزیر چند قرن اخیر است و اگر چند سالی در این پست بماند آموزش و پرورش را به باد فنا خواهد داد,که فکر کنم قصد دولت هم از وزیر کردن فانی همین بوده است ، البته استیضاح فانی دردی از ما دوا نمی کند, به نظر بنده تنها راه نجات آموزش و پرورش از سیاسی کاری و مدیران بی کفایت سیاسی و همچنین بهبود وضعیت معلمان و برگشتن به سمت اهداف والای آموزش و پرورش این است که آموزش و پرورش هم مانند نیروهای مسلح و رسانه ملی زیر نظر رهبری و با انتصاب مدیری لایق از طرف ایشان مدیریت شود
پاسخ + +3 0 --
کریم بستانچی 1393/10/18 - 12:18
امیدوارم وزیر با استعفای خود خواسته مرهمی بر دل همکاران فرهنگی باشند.زیرا هرروز که می گذرد هم خود فانی تر می شد هم آ.پ.رابه فنا می کشد.
پاسخ + +1 0 --
مجتبی یوسفی 1393/10/18 - 23:33
والله این درحد قد و قواره ی وزیر آموزش و پرورش نیست . 40 ساله تو بدنه وزارتِ آموزش و پرورشِ . کدام ایده ؟ کدام خلاقیت ؟ با هر وزیری که سر کار بوده ، کنار آمده و بعد از رفتن آن وزیر شروع به انتقاد از نظام آموزشی کرده ! به خدا این دیگه پوسیده و چیزی برای عرضه نداره
پاسخ + +1 0 --
حسین قره داغی 1393/10/20 - 09:28
آقای فانی اگر هم نمی تواند قدمی در جهت پرداخت عالانه حقوق معلمان بر دارد حداقل می تواند این کار را رسانه ایی کند .یا حداقل تراکم کارو کلاس ها را افزایش نمی داد اگر استیضاح نشود ما باید چند سال دیگر هم منتظر بماند .
l
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1393/10/22 - 01:14
آقای فانی اگر نمی توانی خوب مدیریت کنی خیلی محترمانه استعفا بده و خودت را بکش کنار.
در علم مدیریت شجاعانه ترین کار آن است که فردی که از عهده ی انجام کاری برنمی آید ، خودش کنار رود .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

بلی - 15.5%
خیر - 84.5%

مجموع آرا: 614

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور