صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

عباس فرجی ، عضو شورای نویسندگان سخن معلم

استیضاح وزیر بعید است !

majlis حجت الاسلام ناصری معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به خبرگرازی مهر روز سه شنبه 16 دی ماه گفت "استیضاح وزیر بعید است" و در ادامه گفت " به دلیل مشکلاتی که آموزش و پرورش دارد استیضاح وزیر بعید به نظر می رسد اما اگر لازم باشد ما پاسخ گوی تمام سئوالات مجلس هستیم "

به واقع در فحوای  کلام معاون حقوقی مجلس نیز این موضوع نمایان است که  آموزش و پرورش حال چندان خوشی ندارد و این برای خود مدیران آموزش و پرورشی نیز تا حد زیادی آشکار است وگرنه ضرورتی ندارد که معاون حقوقی وزیر این گونه بگوید که مجلس به دلیل داشتن "مشکلات آموزش و پرورش" وزیر را استیضاح نمی کند.

اما این بیماری که باعث شده معاون حقوقی نیز به صراحت به آن اشاره کند چه می تواند باشد ؟ و مجلسیان چرا می خواهند قالی وزارت را از زیر پای وزیری که هنوز جای پای خود را سفت نکرده بکشند؟

 6 دلیل عمده در نظر مجلسیان باعث شده  وزارت آموزش و پرورش نیاز فوری به جراحی و حتی قطع همکاری با دولت را داشته باشد  .

1-انتصابات سیاسی 2-بی توجهی به مصوبات مجلس 3- بی برنامگی در نقل و انتقالات 4 – اجرایی نشدن مرخصی 9 ماهه زایمان 5-امور تربیتی در حاشیه 6- وعده های عملی نشده به بازنشستگان .

گرچه گفته می شود برای آنکه آقای فانی به صندلی وزارت بنشیند بخشی از آموزش و پرورشی ها هم نقش داشته اند اما باید بپرسید این دسته چه کسانی هستند و با چه هدف و نیتی این گونه می پنداشتند که آقای فانی می تواند پاسخ گوی نیاز جمعی معلمان باشد ؟

اگر بخواهیم عمیق تر نگاه کنیم متوجه می شویم که معلمان هم  به موازت مجلسیان چندان دل خوشی از آقای فانی ندارند و یکی از عمده دلایل معلمان برای اینکه روی خوشی به آقای فانی نشان ندهند بیمه های تکمیلی و همین طور افزایش نه چندان زیاد بودجه این وزارت خانه است . گرچه دلایل دیگری نیز بر شمرده می شود اما عمده ترین آنها این دو می تواند باشد . از جمله دلایل دیگری که برخی برشمرده اند عدم حمایت آموزش و پرورش از معلمان ؛نگاه اقتصادی به آموزش و پرورش و واگذاری مدارس به بخش خصوصی و این اواخر طرح در اختیار قرار دادن فضاهای مدارس برای تبلیغات و بسیاری از موارد دیگر...

حال اگر بخواهیم به هر دو جبهه ای  که در مقابل آقای فانی قرار دارند نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که آقای فانی با دو چالش عمده روبه روست : کسب رضایت معلمان و مجلسیان و به نظر می رسد این دو جبهه نه در شکل و نه در محتوا ارتباط معنا داری با هم داشته باشند .

لذا من در خوش بینانه ترین حالت فکر می کنم از این استیضاح آبی برای معلمان گرم نخواهد شد و چیزی عوض نمی شود چرا که مجلس در صدد است که فانی را محدود کند و دست و پایش را برای انتخاباتی که پیش روست ببنید .

به واقع اگر مجلس نیتی دلسوزانه به معلمان دارد باید پای صحبت آن ها بنشیند و از آنها موارد استیضاح را خواستار شود نه آنکه صرفا با اتکا به یک سری موارد فقط بخواهد خط چشمی به آقای فانی نشان دهد .

از لحن طراحان استیضاح نیز این گونه بر می آید که مجلس بیشتر تمرکزش بر روی عزل و نصب هاست و این کار فانی گویا به مذاق مجلسیان خوش نیامده و برای خالی نبودن عریضه مرخصی 9 ماهه زایمان را نیز مطرح کرده است که از نظر من این مورد و یا موارد دیگر در حد یک تذکر هم می توانست ختم شود  و نیازی به این همه امضاء برای استیضاح نبود.

به گمان من آقای فانی از همان اول در یارکشی خود درست رفتار نکرده و اگر نشود با قطعیت این را گفت حداقل می توان گفت که باید دقت بیشتری نشان می داد ؛ اما باید پرسید آیا فانی یاری در تیم خود داشته که بتواند از آنها استفاده کند؟

 آقای بذرپاش از جمله طراحان استیضاح  در صحن علنی مجلس این گونه می گوید که " علت به کار گیری افرادی که در سنین بازنشستگی قرار دارند وحدود 10 سال از است از زمان بازنشستگی آنان گذشته  ،در وزارتخانه ای که بیشترین کار را با قشر نوجوان و جوان جامعه دارد  ، با توجه به اینکه بسیاری از نیروهای موجود از  نیروهای خدوم و آماده به کار هستند چیست ؟"

من فکر نمی کنم واقعا آقای بذر پاش با سن نیرو های به کار رفته چندان مشکلی داشته باشد چرا که در ادوار گذشته نیز این موضوع بسیار عادی بود و حتی یادم هست در دوره آقای فرشیدی که میانگین سنی مدیران به کار گمارده شده  بسیار بالا بود  ؛ گاهی به شوخی شنیده می شد  به  آقای فرشیدی گفته میشود مدرسه پیر مردها در وزاتخانه راه انداخته  است.

به گمان آقای بذرپاش پیش از آنکه به فکر میانگین سنی این افراد باشد به فکر میانگین و فعالیت سیاسی این افراد در حوزه های مختلف اشاره دارد که این حرف چندان هم بی ربط به نظر نمی رسد .

این خط و نشان کشی ها هم شروعش از طرف خود وزاتخانه آغاز شد. مثلا  زمانی که نشریه تربیت منتشر شد ، موجی از واکنش های مختلف را بر انگیخت و حساسیت های مجلس را بالا برد و به پی آمد آن عزل و نصب های که صورت گرفت نمایندگان را در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بیمناک کرد.

با این استدلال می توان این گونه گفت که مجلس در تلاش است که کنترل بهتری از نظر میانگین سیاسی در وزات آموزش و پرورش در دست داشته باشد مثل اتفاقی که در وزات علوم افتاد.

چرا که اولویت مجلس نشینان تمدید حضورشان در صندلی مجلس است نه نگاه دلسوزانه به آموزش و پرورش.

با این اوصاف مجلس عملاً برای محدود کردن آقای فانی تیغ استیضاح را همچنان در دست خواهد داشت و تا زمان انتخابات آن را بر نخواهد داشت و اگر احساس کند که آموزش و پرورش با اهداف مجلس همسو نیست آن را بر خواهد کشید و وزیر را استیضاح خواهد کرد اما در شرایط فعلی من هم بعید می دانم که این اتفاق رخ دهد .

اما این به آن معنا نیست که جبهه دوم نیز آرام باشد اعتراضی نکند و در راستای مجلس سکوت اختیار کند  ،چرا که معلمان از وزیر انتظار بیشتری داشتند و فکر می کردند که با روی کار آمدن دولت جدید تغییرات مهمی در ساختار آموزش و پرورش بوجود خواهد آمد اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه به نظر وضع بدتر هم شد .

لذا اگر آقای فانی فکری برای این مسئله نکند جبهه دوم که معلمان را در بر دارد فشار خود را روز به روز زیادتر خواهند کرد و مجلس هم برای آنکه رضایت معلمان را کسب نماید ای بسا در آستانه انتخاب وزیر را استیضاح خواهد کرد .

 

یکشنبه, 28 دی 1393 ساعت 18:02 خوانده شده: 1791 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
رضا مرادی 1393/10/28 - 22:20
دوست گرامی
با نظر شما تا حد زیادی موافقم مجلس چنانچه اراده نماید بسیاری از مشکلات معلمان معزز رامی تواند حل نماید ونیازی به امری چون استیضاح نیست البته این به معنی درستی عملکرد وکنش وزیر آموزش وپرورش وتیم مدیریتی همراه ایشان نیست وانتقادات اصولی واساسی به آن وارد است، امامجلس به نظر می رسد برای گرقتن امتیاز ات موثر وبسیار اثر بخش در بعد سیاسی از وزیر دور خیز کرده است واحتمال فراوان دغدغه ی پرداختن جدی به مصائب معلمان شریف را ندارد.وقس علی هذا
پاسخ + 0 0 --
پروانه تقی زاده 1393/10/29 - 00:06
تنها وزیر دولت تدبیر و امید که با ساز مجلسیان کاملاً هماهنگ عمل میکندفانیست و مجلس در تشخیص خود و مانع شدن از ورود مدیری بی بدیل در سیستم آموزش و پرورش دقیق عمل نمود و شیر اطمینان هایی همچون کفاش و بطحائی را که حتی رأی هم به روحانی نداده بودند کنار این وزیر مرعوب و منعطف و خجول و اخلاق مدار"خیلی اخلاق مدار"می بیند و خیالش قرص است؛بعنوان مثال اگر فانی استیضاح شود و یک سرپرست شجاع و بدون تعلق به میز وزارت منصوب شود و سه ماه تمام نوید ادهم ها و روستایی ها و افرادی که فانی تاکسیدرمی نموده است را شخم بزند و روح تازه برین کالبد بریزد دیگر مجلس چه میتواند بکند؟!
پاسخ + +2 -1 --
محمد 1393/10/29 - 00:44
سلام. وقتی بودجه کافی به آموزش وپرورش نمیدن وکسری بودجه هست وزیر از کجا به معلمان برسه واقعا عجب مجلس و نمایندگانی داریم.کار از پایه واساس خرابه ما را ........فرض میکنن متاسفانه بیشترین ضرر را جامعه و فرزندان ما میکنن اونا که بهترین زندگی وامکانات دارن
پاسخ + 0 -1 --
فرهنگی ازاصفهان 1393/10/29 - 02:02
باتشکرازجناب آقای فرجی،ازاین جهت که اشاره ای به جبهه دوم مخالفان جناب آقای فانی نموده اند، چراکه اکثریت قریب به اتفاق این جبهه ازنیروهای دلسوز وفهیم بوده وازامیدواران به دولت تدبیروامید هستند که برخی به دلیل فشارهای وارده ازسوی مجلس ازیک سو وکوتاه آمدن بیش ازحد جناب آقای فانی دربرابر زیاده خواهی های افرادازسوی دیگر به حاشیه کشیده شده وهرزمان به دنبال راهی هستندکه ضمن بازشدن گره های ایجادشده زمینه ای برای سوء استفاده دیگران هم فراهم نشود وهمان گونه که فرموده اید تازمانی که آقای فانی تدبیری برای رضایت این جبهه نیندیشند فشارآنها برایشان روز به روزافزایش خواهدیافت .
به طور مثال هیچ یک ازانتصابات یکسال گذشته درآموزش وپرورش اصفهان نتوانسته است طرفداران دولت تدبیروامیدرا دربین معلمان راضی کرده ومیزان مشارکت آنان درامورراافزایش دهد .درحالی که هیچ مسئولین ازمنطقه یاناحیه خودبه عنوان مسئول انتصاب نشده است چگونه می توان انتظارتحول وافزایش مشارکت راداشت ومواردمتعدددیگری که ازحوصله این نوشتارخارج است .
باتشکر
پاسخ + +1 -1 --
بازنشسته 1393/10/29 - 09:40
همکارعزیزصمن تشکرازمطلب بسیار وزین تان
اما من بانظرخانم تقی زاده بسیارموافقم دولت ازترس مجلس دست به ترکیب وزرا نمی زند چون نمونه آن دروزارت علوم اثبات شد مجلس هم از حضور یک وزیرضعیف درراس این دستگاه سودمی برد زیرا همکاران ازوضعیت ناراضی هستند ودراصل دنبال ریزش حامیان دولت تدبیر وامیداست ، اماوظیفه داریم ازهمه توان خودبرای روشنگری استفاده کنیم ومجلس بعد متعلق به خدمتگزاران واقعی باشد
پاسخ + +1 -1 --
دبیر 1393/10/29 - 14:56
دوستان چرا در هنگام رسیدن به معلم بودجه نیست در حالی که ماشالله همکاران ستادی آموزش و پرورش حداقل دو سه برابر معلمان دریافتی دارند .
هر کدام هم برای خودشان رئیسی هستند و فقط بلدند در هنگام بازدید از مدارس فقط به معلم تشر بزنند چون دیواری کوتاهتر از دیوار معلم نیست از فانی از این بیشتر انتظار نیست
پاسخ + 0 0 --
حسن رفیعی 1393/11/03 - 10:36
گنه کرد دربلخ آهنگری/به شوشترزدند گردن مسگری!(وقتی قرارنیست وضعیت معلم بهبودیابد،استیضاح وزیرچه معنی دارد!)

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

بلی - 15.5%
خیر - 84.5%

مجموع آرا: 614

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور