صدای معلم

حسین طاهری فرد/ دبیر آموزش زبان انگلیسی

ضعف آموزش زبان در مدارس واقعيتي است که بايد پذيرفت !

  مشکلات آموزش زبان انگلیسی در مدارس و فضای رسمی آموزش و پرورش

پيشرفت لحظه اي علم و فناوري و توليد روزافزون اطلاعات در دنيا، موجب شکل گيري مفهومي به نام "دهکده جهاني" شد؛ مکاني که در آن فاصله زماني و مسافتي معنا ندارد و انسان قادر است از اطلاعات و اخبار روزمره به مثابه شيوع اخبار در يک دهکده به سرعت با خبر شود. نياز به يک زبان مشترک در اين دهکده به انتخاب زباني منجر شد که در طول فرآيندهاي تاريخي با اثرگذاري و ماندگاري بيشتري همراه بود و آن زباني جز زبان انگليسي نبود. با اين حال معاون شوراي عالي آموزش‌ و پرورش معتقد است، سلطه زبان انگليسي در مدارس بايد کم رنگ و دو يا چند زبان خارجي در مدارس آموزش داده شود!

هم‌اکنون براي آموزش ساير زبان‌هاي خارجي در مدارس کشور منعي وجود ندارد يعني قوانين موجود، آموزش زبان فرانسه يا اسپانيايي را منع نکرده‌است. اما بايد به خاطر داشت هر سال در ايران ميلياردها ريال بودجه براي آموزش زبان انگليسي دانش‌آموزان در نظام‌هاي رسمي و غيررسمي آموزش هزينه مي‌شود، اما هم چنان بسياري از دانش‌آموزان، بي نصيب از همه آن چه از خود و نظام آموزشي انتظار دارند، نااميدانه در پي راهي براي يادگيري و بهره گيري از تلاش‌ها و هزينه‌هاي خود مي‌گردند.

روش‌هاي تدريس زبان در مدارس ما يك روش قديمي و بدون بازده است، اين معضل از مدارس آغاز مي‌شود و حتي در دانشگاه‌ها و بسياري آموزشگاه‌ها تداوم مي‌يابد‎. سطح کيفي تدريس و آموزش زبان در مدارس بسيار پايين است و باعث عدم کاربردي بودن آموزش زبان انگليسي در مدارس و دانشگاه‌هاي کشور شده است. مجرب نبودن معلمان زبان انگليسي و نداشتن دانش زباني مناسب و نيز آشنا نبودن به روش هاي تدريس نيز در اين امر تأثيرگذار است.‎

بشر در هيچ دوره‌اي اين چنين با حجم انبوهي از داده‌ها و اطلاعات مواجه نبوده است. در برهه‌اي از تاريخ که عصر اطلاعات و ارتباطات ناميده مي‌شود، بهترين ابزار بهره گيري از كتاب‌ها، فيلم‌ها، كلاس‌هاي آموزشي، نرم افزارهاي رايانه‌اي و پهنه گسترده اينترنت، زبان انگليسي است.در حالي که دليل افزايش علاقه به فراگيري زبان انگليسي در جامعه امروز، گسترش ارتباطات است معاون شوراي عالي آموزش‌وپرورش معتقد است بايد فرهنگ‌سازي لازم صورت بگيرد تا افکار عمومي جامعه متوجه شوند انگليسي صرفاً زبان حاکم نيست و فراگرفتن ساير زبان‌ها نيز داراي اهميت است.

کارشناسان آموزش درباره دلايل بازدهي پايين آموزش زبان انگليسي در مدارس معتقدند: آموزش زبان انگليسي در مراکز مربوط به آن بيشتر يک طرفه است. كتاب‌هاي درسي زبان انگليسي در حال حاضر بسيار ناکارآمد و قديمي مي باشند. يکي ديگر از مشکلات در زمينه آموزش زبان، تعداد دانش آموزان در کلاس‌هاي درس است، با افزايش تعداد دانش آموزان در يک کلاس، معلم فرصت کمتري براي تمرکز بر يادگيري دانش آموزان دارد. عدم همخواني مطالب ياد گرفته شده در کلاس‌هاي زبان با مسائل و رويداد‌هاي محيط يکي ديگر از معضلات آموزش زبان مي باشد.

يكي از مهم‌ترين دلايل كم‌توجهي نظام آموزش و پرورش نسبت به آموزش مكالمه در زبان انگليسي ساعت‌هايي است كه براي آموزش زبان در مدارس در نظر گرفته مي‌شود. دليل ناقص ماندن چرخه آموزش زبان انگليسي در نظام آموزش و پرورش ما اين است كه ساعت‌هايي كه براي آموزش زبان در مدارس در نظر گرفته مي‌شود، بسيار اندك و حدود سه ساعت در هفته است ؛ اين در حاليست كه به گفته كارشناسان ، شرايط غيراستاندارد آموزش هم، مشكلات ناشي از اين كمبود وقت را تشديد مي‌كند. شش سال آموزش زبان انگليسي در بيشتر مدرسه‌هاي ايران به اعتقاد بسياري از كارشناسان آموزش و پرورش و زبان‌شناسي تنها صرف وقت و اتلاف زمان به شمار مي‌رود.

بر همين اساس، كارشناسان ضعف دانش‌آموزان ايراني را در يادگيري زبان، تنها به فضاي آموزش رسمي مرتبط مي‌دانند و از دانش‌آموزان به عنوان افرادي علاقه‌مند به يادگيري زبان انگليسي نام مي‌برند كه مشكلات متعددي چون استفاده از متدهاي آموزشي کهنه و بي توجهي به روش هاي آموزشي نوين در کتب درسي زبان،ناكارآمد بودن محتواي كتاب‌هاي درسي زبان انگليسي و توجه نکردن به تمامي مهارت هاي يادگيري زبان هاي خارجه  در امر آموزش،كم‌بودن ساعت‌هاي تدريس و حضور تعداد زياد دانش آموزان در کلاس درس از انگيزه آنان در يادگيري اين زبان كاسته است‎.

براي اصلاح ضعف سيستم آموزشي بايد هدف گذاري در آموزش زبان انگليسي در مدارس تغيير يابد.

تحول در شيوه آموزش به عنوان محور اصلي فعاليت‌هاي لازم در جهت کار آمد کردن آموزش زبان در ايران بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.تغيير شيوه تدريس زبان و بهره گيري از الگوهاي جديد، به کارگيري معلمان توانمند، متخصص و با انگيزه، ايجاد انگيزه در بين دانش آموزان در کلاس، کارکردن بر روي هر چهار مهارت زباني و افزايش امکانات و استفاده از امکانات سمعي و بصري در مدارس از ابزارهای لازم برای اين تحول می باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 01 خرداد 1395 13:19 خوانده شده: 1980 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1395/03/01 - 09:46
عرض سلام خدمت مدیر محترم جناب پورسلیمان. در حال حاضر مجموعه مقالات انتقادی در مورد نظام آموزشی وبا تاکید ویژه به موضوع آموزش زبان و سواد آموزی هستم. آیا امکان پیوسته مجموعه مقالات وجود دارد؟
با تشکر
حمید پرویز
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1395/03/01 - 09:48
سلام
دوست عزیز
خوشحال می شویم مقالات شما را مطالعه و افتخار همکاری داشته باشیم .
پایدار باشید .
پاسخ + +9 -2 --
فریبرز قبادی ادینه 1395/03/02 - 08:38
ضمن تایید همه موارد بالا در خصوص ضعف اموزش زبان انگلیسی چندین فاکتور دیگر در فرایند ضعف اموزش زبان انگلیسی دارای اهمیت است.که عبارتند از '۱ بومی کردن محتوای تمرینات وفعالیتی زبان انگلیسی ()nativism()
۲.تدریس زبان انگلیسی بعنوان زبانخارجه نه زبان دوم se language does matter.

ومشکلات معیشتی وفرهنگی فرهنگیان و دها فاکتور دیگر
پاسخ + +9 -2 --
مزگان مهرپرور 1395/03/03 - 05:48
شخصا استفاده کردم. همکاران علاقه مند این مقاله آقای دکتر حسینی رو هم در همین زمینه مطالعه بفرمایند: http://news.gooya.com/politics/archives/2016/05/211961.php
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1395/03/03 - 08:43
ممنون از نظراتتون.
پاسخ + +9 -2 --
ali 1395/03/04 - 14:01
سلام جناب اقای حسین طاهری فرد .با تشکر از مطلب قشنگتون
ای کاش مسئولین از نظرات دبیران استفاده می کردند . اکثر کتب ترجمه شده هستند . استادی فرمودند :در کشوری برای تالیف یک کتاب تعدادی مولف باید چندین ماه به اکثر نقاط کشور سفر کنند و مدارس و امکانات و سطح سواد دانش آموزان را بررسی کنند .سپس یک کتاب را تالیف کنند . که متناسب با تمام نقاط کشور باشد.و در ضمن کلاس های ضمن خدمت به صورت گسترده برای فرهنگیان گذاشته می شود .
اما اینجا چگونه است ؟ برای کلاس ضمن خدمت باید پول بدهی . وسائل تهیه کنی .و .............
عزیزجان ، نه تنها کتاب زبان که تمام کتاب ها مشکل دارند.
با تشکر از سایت که این امکان را برای فرهنگیان بوجود آورده تا یک هم اندیشی داشته باشند.
پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1395/03/05 - 14:56
متصفانه باشیم :معلم زبان در مدرسه بیشتر کار میکند یا یک معاون بیکار؟ در مدارس 2 / 3 معاون علاوه بر مدیر وجود دارند با اینکه اصلا مسوولیتی ندارند ولی از یه معلم زبان =گچ کار مدرسه 500 هزار تومن بیشتر دریافت میکنند!!!
کجای اینکار عدالته؟ کی در اموش پرورش به معلم با سواد ارزش میدهد؟؟ ایا معلم گچ کار در این سیستم انگیره کاری دارد؟؟؟ پس انتظار زیادی نباید داشته باشیمم!
پاسخ + +5 -2 --
مهناز احمدی 1395/03/05 - 19:47
شما چرا عنصر سن را که مهمترین است در نظر نمی گیرید . شما از سن 12 که یادگیری زبان به کمتر از یک چهارم سن شش سال است را نمی بینید و با دادن 2 ساعت در هفته زمان و یک کتاب بدون امکانات دیگر معلمین زبان را نقد میکنید !!!شرم اور است شما نمی خواهید کسی زبان یاد بگیرد پس دیگران را مقصر ندانید و این را بدانید این فکر شما فقط به ضرر مردمی است که به هر صورت فرزندان 5 سال به بالای خود را به موسسات می فرستند !

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور