صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

احمد صاحب ناسی - دبیر ناحیه یک آموزش و پرورش زنجان و عضو مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

تدبیر و امید ؛ دو عنصر مهم و راهبردی در طرح مطالبات فرهنگیان

1- با روی کار آمدن دولت جناب آقای خاتمی و ایجاد فضای باز سیاسی و اجتماعی، و رونق اقتصادی، جامعه فرهنگی کشور فرصت را برای طرح و پی گیری مطالبات صنفی و حرفه ای خود مناسب دیده، با اخذ مجوز از وزارت کشور، به تأسیس تشکل های صنفی پرداخته و به طور بی سابقه ای در سرتاسر کشور شروع به فعالیت کردند. با اینکه دولت وقت تمام تلاش خود را برای پرداخت مطالبات انباشته شده معلمان انجام داده و آنها را به صفر رساند و به منظور جبران عقب افتادگی حقوق و مزایای معلمان سالانه بیش از میزان تورم حقوق آنها را افزایش می داد، کانون های صنفی با چراغ سبز مجلس هفتم و فعالیت نمایندگانی چون آقای حاج بابایی، مدام بیانیه صادر کرده و نهایتاً کار را به تحصن در مدارس و تجمع وقت و بی وقت در مقابل وزارتخانه، ادارات آموزش و پرورش و استانداری ها کشاندند. اما وقتی در مقابل مجلس تجمع کردند به شدت با واکنش نیرو های امنیتی و انتظامی مواجه شده و حتی معلمان زن نیز از برخورد خشن آنان در امان نماندند.

2- با روی کار آمدن دولت اصول گرا، فضای باز سیاسی هر روز بسته تر از روز قبل، و نهایتاً به اعلام  غیر قانونی بودن و لغو مجوز تشکل های صنفی معلمان و برخورد امنیتی و قضایی و اداری با اعضای آن ها ختم شد. طوری که بسیاری در دادگاه ها محاکمه و با محکومیت های سنگین مواجه شدند و بسیاری دیگر نیز از سوی مدیران اصولگرای ادارات آموزش و پرورش به هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری معرفی و مجازات شدند. بدنه ی فرهنگیان هرگز نتوانستند از نمایندگان خود در تشکل های صنفی حمایت کنند و تمام حرکت های اعتراضی متوقف شد. این در حالی بود که پیش از روی کار آمدن دولت دکتر اصولگرا، معلمان مدام نمایندگان خود در کانون های صنفی را تحت فشار قرار می دادند تا در مقابل دولت اصلاحات دست به اقدامات تندتری بزند.

3- در دولت های نهم و دهم با وجود درآمد های افسانه ای نفتی، نه تنها توجه ویژه ای به مطالبات فرهنگیان نشد بلکه با وجود اینکه هر دو قوه مجریه و مقننه در اختیار جریان فکری محافظه کار موسوم به اصولگرا بود، برنامه های اصلاحی دولت جناب آقای خاتمی برای ارتقاء وضعیت معیشتی معلمان، از جمله لایحه مدیریت خدمات کشوری و افزایش حقوق سالانه بیشتر از میزان تورم، همگی عقیم مانده و از حیز انتفاع ساقط شدند. میزان افزایش سالانه حقوق معلمان کمتر از میزان تورم و در برخی سال ها در حد 5 درصد بود اما در طول تمام این سال ها هیچ اعتراض خودجوش یا سازمان یافته ای از جانب معلمان صورت نگرفت.

4- در جریان اعتراضات معلمان در زمان روی کار بودن دولت جناب آقای خاتمی، نمایندگان اصولگرا از جمله آقایان حداد عادل و حاجی بابایی خود را حامی معلمان معرفی می کردند. آقای حاجی بابایی در جلسات تشکل های صنفی و تجمع های اعتراضی معلمان سخنرانی می کرد. وی پس از حضور در هیأت رئیسه مجلس و نیز منصوب شدن به عنوان وزیر آموزش و پرورش ، از تشکل های صنفی معلمان فاصله گرفته، برای حمایت از تشکل های صنفی معلمان اقدامی نکرد و برای آزادی معلمان زندانی و  جلوگیری از برخوردهای غیر قانونی با معلمان معترض هیچ گامی بر نداشت.

5- اینک و به دنبال 8 سال سخت گیری اصولگرایان در حق تشکل ها و فعالان صنفی معلمان، و با روی کار آمدن دولتی با رویکرد اصلاح طلبانه، باز زمزمه ی اعتراض معلمان و برگزاری تجمع و تحصن از سوی آنان به گوش می رسد. پیامک ها و ایمیل ها رد و بدل شده و همگان را به همراهی فرا می خوانند. جالب توجه است که پیش از این اگر چنین پیامک هایی ارسال می شد بلافاصله از طریق حراست ها ی ادارات و نهاد های امنیتی تحت پیگرد قرار می گرفت. اصولگرایان که تمام قد در مقابل دولت جناب آقای دکتر روحانی صف آرایی کرده اند بعید نیست مصلحت جویانه در تنور اعتراضات فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه دمیده و به این وسیله بخواهند عرصه را بر دولت او تنگ کنند؛ تاکتیکی که یک بار در زمان ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی آن را آزموده و نتیجه گرفته اند.

6- با توجه به مشکلات اقتصادی به ارث رسیده از دولت قبل، پا برجا بودن مسأله ی تحریم ها، در جریان بودن مذاکرات حساس دولت با قدرت های بزرگ جهانی و کارشکنی های پیدا و پنهان جریان های افراطی در این باره، نیز کاهش شدید قیمت های جهانی نفت ، طرح مطالبات معیشتی از سوی معلمان در این برهه زمانی نه تنها معقول و منطقی به نظر نمی رسد بلکه وجدان عمومی جامعه آن را محکوم کرده و خودخواهانه تلقی خواهد کرد چرا که مشکلات اقتصادی گریبان گیر تمام اقشار جامعه است و مردم از معلمان انتظار دارند در چنین شرایطی به جای طرح توقعات ناممکن و دور از دسترس، دولت را در اجرای سیاست ها و برنامه هایش برای خارج کردن کشور از وضعیت بحرانی کنونی همراهی نمایند.     

ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

یکشنبه, 12 بهمن 1393 ساعت 15:02 خوانده شده: 1645 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -1 --
علی 1393/11/12 - 16:17
اگه تحریم هست واسه همه است نه برای معلم
آقایون نماینده ، وزیر ، مدیر کل حقوق هایشان را با معلمان یکسان کنند شما هم بهتره نظر ندید
پاسخ + 0 0 --
مهدی از اصفهان 1393/11/13 - 00:36
علی جون راست میگه شما بهتره نظر ندید و مقاله هاتون رو واسه خودتون نگه دارید . حالا که بعد مدتی معلمها می خواهند از حق شان دفاع کنند امثال شماها پارازیت می ندازید
پاسخ + +3 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/11/12 - 17:11
سلام. معلم قبل از آنکه در جناحین؟!!!قرار بگیرد دارای هویت صنفی است و بنابراین با تکیه بر این هویت ؛ می توان در پی مطالبات بود .در این خصوص چند نکته لازم الرعایه است :
1-گرچه روش پیگیری مطالبات منحصر به "قلم" و"رسانه" نیست ولی با توجه به تجربیات کسانیکه راههای دیگر راآزموده اند و توصیه شان بر اقدام در این چهارچوب ؛لازم است به این شیوه معتقد شد وآنرا اجرا نمود.
2- در ادامه این روش راهیابی به مبادی تصمیم گیری برای پیگیری مطالبات معلم - به شرط آنکه ناجی مبدل به غریق نگردد- نیز قابل توصیه است .
3-طرح مطالبات معیشتی و سایر مطالبات از سوی معلمان به شیوه فوق نه تنها معقول و منطقی است بلکه وجدان عمومی جامعه و نیز امیدوار سازان و مدبران نیز آن را پشتیبانی میکند
4-هوشیاری شرط اصلی معلم است که نه در دامگه احتمالی آن گروه گرفتار آید و نه در سایه غفلت این گروه بنشیند .
موفق باشید.
پاسخ + +2 0 --
محمد 1393/11/12 - 18:13
بروجمع کن بیچاره اصول گرا اصلاح طلب کدامند
همه وزرا ی اصلاح طلب واصولگرا از همه ضعیف تر وبی لیاقت تر بودند،بجز نجفی که انصافا دارای ایده بود،تدبیر وامید بیشتر از سایر دولت ها در مقوله آموزش وپرورش بی تدبیری وناامیدی را به اردوگاه فرهنگیان هدیه داده،نمی دونم چقدر گرفتی اما بدان فانی فنا شده است واین مطالب ... کاری براش نمی تونه بکنه
پاسخ + +1 -1 --
معلم 1393/11/12 - 19:27
ابتدا از مسئولان ودست اندر کاران سایت سخن معلم تشکر ویژه دارم.
من که هر یاد داشتی گذاشتم بی کم وکاست منتشر کردید. تریبونی رایگان وبی درد سر وبی غل وغش خداوند انشاءالله توفیقتان دهد.
می خواستم از همکاران بخواهم حال که اراده ای چه دردولت وچه در میان معلمان پیدا شده است که به دور از جار وجنجال خواسته های مغفول مانده ی معلمان مطرح وپی گیری می شود.از تجربیات گذشته به درستی استفاده کنید.مسلما در قدم اول رفع تبعیض از داخل مجموعه سر لوحه باشد این طور نباشد که دبیر ریاضی موفق در کار خوداز همکار ناموفق وهم سابقه ی خود در رشته ی مثلا مشاوره سه گروه عقب تر باشد. وبعد سراغ تبعیض های نجومی باسایر ارگان ها. البته همان طور که نویسنده ی مقاله بیان نموده راه ما باید همراه با اعتدال وتدبیر باشد وگرنه آزموده را آزمودن خطاست
پاسخ + 0 0 --
معلم 1393/11/13 - 23:44
عزیز نگارنده
تمام معلمان موفقند و هیچ تبعیضی در حال حاضر بین آنها وجود ندارد. بیخود در این میان نرخ تعیین نکنید.
دلیل اصلی این همه معضل و مشکل ظلم و بی عدالتی و تبعیض است. شما هم دیدگاهتان را وسیعتر کنید.
شک دارم یک معلم چنین نگرشی به همکار خود داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1393/11/14 - 00:26
به راستی همه ی معلمان موفقند؟ اگر اینطور بود که گلستان بود یعنی شما حتی به اهدای یک گروه تشویقی بابت یک انشا در مورد پرسش مهر آقای احمدی نژاد اعتقاد ندارید به دور از هرگونه نو آوری آموزشی.بله الان صدای نور چشمی ها هم درآمده برای آنکه تفاوت 300 یا400 هزار تومنی حقوق با همکار دیگر هم دردی را دوا نمی کنه .بله این چالش ها همین جا باید بیان شود نه به لحاظ اینکه همکاری صد تومن بیشتر یا کمتر می گیرد به لحاظ همان وسیع کردن دید وگرنه آن معلم ریاضی مثال زده کمبود در آمدش را ازخصوصی کاری تامین می کند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1393/11/14 - 20:13
از بین یک میلیون معلم تنها آن اندک دیدن هم خود دیدگاهی است جالب.
هر مشکل یا مسئله ای اگر بین معلما بوجود آمده از صدقه سری اربابان کشوری است. در غیر اینصورت من و شما به جای اینکه بنشینیم و از حق و حقوق همدیگه دفاع کنیم داریم در مورد تعداد اندک حرف می زنیم.
امیدوارم همه به این بینش برسیم که باعث تمام عقب ماندگی های معلمین ظلم و بی عدالتی که هر روز داره معلم را می شکنه.
پاسخ + +1 -1 --
مهدی از اصفهان 1393/11/13 - 00:28
شکی نیست که دولت آقای خاتمی بهترین دوران برای آ پ بودو با وجود فروش نفت 8 دلاری وضعیتمان بسیار بهتر بود و دوران احمدی نژاد بدترین و خفقان آورترین دوران. ولی در حال حاضر ما با جناح کاری نداریم ما دنبال مطالیاتمان هستیم دنبال رفع تبعیض هستیم ما میگوییم اگر هست برای همه اگر نیست برای همه .
پاسخ + +3 -1 --
حسینی 1393/11/13 - 19:16
درد مااین است که :گویا کانون صنفی معلمان منتظر آب گل آلودی است برای صید نهنگ... هرچند از این اقیانوس طوفانی حتی یک بچه ماهی هم نگرفته.
جبهه گیری های این کانون درجریان اعتصابات قبلی یادتان هست ؟
هنوز رنج بسیاری از قربانیان آن وقایع تمام نشده است.
آزموده را آزمودن خطاست :حرکت های جنجالی وتهاجمی درآن سالها که اوضاع به مرادتر بودجواب نداد ؟چه رسد به امروز.
ابزار معلم قلم است وجولانگاهش اندیشه وخرد،امروزه معلمان اگر اتفاقی برای پیروزی وحصول به خواسته ها دارند :باید فقط بر روی ابزارهایی از این جنس تمرکز کنند ولاغیر....
پاسخ + +1 0 --
فرخنده قربانی 1393/11/14 - 01:02
همانطورکه در پلاکارد معلمان هم نوشته شده بود"مانه چپیم،نه راست،مافقط معلمیم"معلمین جناحی عمل نمی کنند.حرکت معلمان صنفی است.هیچکس نمی تواند آن را به خود بچسباند.معلمان با زبان سلیس فارسی گفته اند ما به تبعیض های فاحش وغیرقانونی معترضیم.وبرای این هدف از همه ابزارهای قانونی تازمانی که خواسته شان راعملی کنند استفاده می کنند.زمانی که اصولگراها سرکارند به معلم مظلوم گفته میشود هیچ نگویید فضا مناسب نیست،زمانی که اصلاح طلبان سرکار می آیند باز می گویندهیس! معلمان بایدمشکلات دولت اصلاحات رادرک کند.معلوم نیست بالاخره کی بایدمعلم را درک کند؟؟...درهمین زمان تنگنا ،حقوق هاومزایای نجومی نمایندگان و وزرا ومعاونین ومدیران رده بالای آنهاو...البته بدون احتساب مزایاوپاداش های پنهان!سربه فلک میزند.این حقوق های نجومیست که کسری بودجه می آورد،نه پرداخت حقوق واقعی معلمان.
پاسخ + 0 0 --
احمد 1393/11/14 - 11:52
خوب عزیزم آنهااز شکم مادرشان نماینده ووزیر بیرون آمده اند اصلا بیت المال و.... حکومت عدل علوی هم نیست.... آنها ارث پدرشان را میگیرند .ماهم ارث پدرانمان را ... همین.
پاسخ + 0 0 --
جلال 1393/11/17 - 22:06
نفس اتون از جای گرمی در میاد حقوقهای چندین میلیونی بعضی از ارگانها و ادارات به کارمنداشون وجدان عمومی ایی که شما ازش حرف میزنین رو جریحه دار نمیکنه فقط وجدانهای عمومی بیان مطالبات برحق فرهنگیانی که سالها مورد ظلم دولتها قرار میگیرن را محکوم میکنه این وجدانها هم مثل وجدان شما سر شون رو تو برف فرو بردن و واقعیتها رو نمیبینن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور