صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا مرادی ( هدیه ی معلمی دل سوخته به مسئولین به مناسبت دهه ی مبارک فجر انقلاب اسلامی! )

کودکان خیابانی ، صاحبان اصلی برج میلاد ؟ !

moradispecial2 سال ها پیش کتاب داستان بسیار شیرین ،با درون مایه ای اجتماعی و تعهد آفرین را  با عنوان علی و مشی مدینه نوشته ی خانم زهرا رهنورد مطالعه نمودم که در  نگرش و ساخت ذهنی و شخصیتی و عمق بخشیدن به باورها و اعتقادات دینی وکنش اجتماعی حقیر بسیارتاثیر گذار بود ، که انسان به آنچه نسبت  بر بندگان خداوند متعال می گذرد نباید بی تفاوت بوده و از کنار وقایع عبور نماید بلکه بر اساس آموزه های دینی و گفتار و رفتار رهبران راستین ملی ومذهبی باید نسبت به امور و احوالات مردم در جامعه و رقم خوردن سرنوشت توام با سعادت مندی آنان اهتمام لازم را مبذول و زمینه ی تحقق آن رافراهم نماید.

امام علی(ع) درقرن ها پیش سخن و مطلبی را فرموده اند که به نظر حقیر چنانچه مدعیان و حامیان امروزی  محرومان با ایست ها و ایسم های گوناگون ، اهل منطق و انصاف و حق محوربوده و باشند شیفته ، منقاد و پیرو ایشان شده  و مشارب و مکاتب ساختگی و جعلی خود را رها خواهند نمود و ایشان  رابه عنوان الگو و مقتدا خواهند پذیرفت . ایشان در توصیف چگونگی بنا و ایجاد کاخ ها و جمع شدن ثروت های کلان می فرمایند :" و ما رایت نعمهَ الا فی جا نبها حق مضیع " هیچ ثروتی را ندیده ام مگر اینکه در کنارش حق بسیاری ضایع شده باشد .

چه بسا عده ای از دوستان و خوانندگان محترم درچنین مقطع و دوره ای طرح چنین مباحثی را ارتجاعی و مختص به دوره و یا دورانی بدانند که سپری شده اما حقیر معتقدم با توجه به بحث وجود حق و باطل و جنگ همیشگی فقر و غنا ، و تغییرات و استحاله ی انسان ها و دگردیسی حاکمیت ها درطول تاریخ و جوامع بشری همواره این موضوع و این مباحث بدیع وتازه بوده قابلیت و ظرفیت مطرح شدن را دارند و در خصوص آنها به موارد و مصادیق عدیده و فراوانی می توان اشاره نمود که یکی ازانواع ملون و گونه گون آن همانا شکل گیری پدیده ی بسیار تاسف آور وپر ازدرد و آلام کودکان خیابانی است که با اندکی دقت و گشتی درخیابان ها و کوچه های شهرمان شاهد و ناظر رشد فزاینده ی آن هستیم ، به واقع با عنایت به اهداف بلند و بسیارمترقی انقلاب شکوهمند اسلامی و اراده ی ملی برای بر چیدن مظاهرفقر و فساد در تمامی اشکال ونمودهای آن ، چرا شاهد اتفاقات و رویدادهایی درجامعه ی خود هستیم که نه تنها به برچیده شدن تجلیات فقر و فساد نمی انجامد بلکه روزبه روز دائره و حوزه آن وسیع تر شده و با جرات بیشتری خودنمایی نموده و موقعیت خود را بیشتر تحکیم می بخشد ،به راستی دربررسی و واکاوی این پدیده و رویدادهایی از این سنخ به چه عوامل و عللی باید پرداخت و بر چه موضوع و روندی به عنوان علل یا علت العلل آنها تمرکزنمود ؟

به تحقیق بررسی پدیده و رویدادهای اجتماعی از زوایا و مناظر گوناگون اجتماعی ،سیاسی ،فرهنگی ، اقتصادی و حتی تاریخی قابل واکاوی و تحقیق و تفحص و پی جویی و علت یابی می باشند و بر اساس گرایشات و سلایق و واقعیات می توان به دلائل وعلت های متعددی دست یافت و آن اتفاقات رابررسی نمود.

streetkidssp دربررسی چرایی کودکان خیابانی و ایجاد چنین پدیده ی تلخ و جان گدازی که ظاهرا به یک پدیده ی معمولی تبدیل گشته ، فرد یا نهادی رانمی یابیم که به آن حساسیت نشان داده و نسبت به آن دغدغه ای داشته باشد.

اذعان می نمایم درنطق ها و بیانات نمایندگان مجلس که به واقع باید چشم وگوش ملت باشند مطلب یا تذکری در این خصوص نشنیده ام و با ابرام و حساسیت جدی  ازسوی شهرداری تهران درسامان بخشیدن و حل چنین معضل وخیمی مواجه نشده ام !

ظاهرا  به نظرمی رسد مراکز مسئول و ذی ربط چون مجلس شورای اسلامی، شورای شهر و شهرداری تهران هیچ کدام دغدغه و رسالتی را در این خصوص احساس و ادراک نمی نمایند چراکه تا کنون هیچ اقدام جدی رابرای برون رفت از این پدیده ی شوم و دل خراش به گونه ای درخور واساسی طرح و اجرا ننموده اند، به راستی اگر به جای مانور تجمل وانجام امورتبلیغی درشهرداری تهران و مناطق آ ن  که بسیار پرهزینه و غیراثربخش می باشد ،به سامان بخشیدن و گردآوری و تحت پوشش قراردادن کودکان خیابانی همت گماشته می شد شاهد تداوم و به هدر  رفتن سرمایه ها و منابع انسانی ومادی در جامعه بودیم ؟

به تحقیق خیر. یکی ازعلل بروز پدیده هایی از نوع کودکان خیابانی و مواردی ازقبیل آن عدم هزینه کرد درست ،علمی و اساسی منابع مالی و عدم نظارت و فقدان شفافیت در این راستا می باشد،که مصادیق آن متعدد بوده و با بررسی اجمالی عملکرد شهرداری تهران و مناطق آن به وضوح می توان به این حقیقت تلخ دست یافت ؛ ظاهرا بودجه ی فرهنگی شهرداری درسال جاری چندین هزارمیلیارد تومان بوده است .

shahrdarisp به واقع،شهرداری تهران چه حرکت اساسی و سیاست اثربخش و تاثیرگذاری در رفتار و فرهنگ عمومی جامعه با این بودجه کلان به وجود آورده و شکل داده است؟ 

البته نگارنده دراین مقال قصد واکاوی و بررسی عملکرد شهرداری تهران را درخصوص فعالیت و اقدامات فرهنگی یا درست تر بگوییم تبلیغی ندارم و شاید در وقتی دیگر به آن بپردازم – آیا با اختصاص درصدی ازچنین مبالغ سرگردان و هنگفتی که درسازمان ها و نهادهای متعددی ازجمله شهرداری تهران موجود می باشد و یا با درآمد مالی فراوان حاصله از برج میلاد نباید آن را صرف سامان بخشیدن و رفع محرومیت از صاحبان اصلی آن یعنی کودکان خیابانی نمود؟

و شهرمان را ازاین معضل دردناک رهانید.

ان موعودکم الصبح  ، الیس الصبح با لقریب ؟

ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

شنبه, 18 بهمن 1393 ساعت 22:06 خوانده شده: 1457 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/11/18 - 23:43
سلام بر عزیزم آقا رضا مرادی . حدیث مذکور را یکبار دیگر والبته خیلی و شاید خیلی خیلی سالهای قبل با شور و حال خاصی از زبان و بیان گرم شما شنیدم و از اینکه سالها از آن میگذرد ولی همچنان با حدیث مولا مراوده داری و با هیچ سخن عدالت خواهانه و ظلم ستیزانه ایسمها برابرش نمی دانی و در حسرت آنی که چرا دشمن ودوست این کلام را در نمی یابند :
دشمن ازآن جهت که اگر این کلام را بیابد ایسم ش را رها میکند
و دوست ؟! اگر این کلام مولایشان است پس چرا اینچنین؟
جز تحسینت کاری نمیتوانم داشته باشم.
درود بر شما
پاسخ + +1 0 --
فرخنده قربانی 1393/11/19 - 10:40
دست روی یکی از معضلات اساسی جامعه گذاشتید که در صورت بی توجهی به آن خسارات زیادی درهمه زمینه ها به وجود می آید.تحلیل موضوع وراه حل ها هم درست وعینیست.فقط افرادی مسئول را می طلبد که حرکتی بشود.البته موسسات مردم نهاد نیز کارهایی انجام داده اند که خوب بوده ولی به دلیل گستردگی مسئله کافی نیست.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1393/11/19 - 11:22
با کمال تاسف پدیده ثروت اندوزی و تجمل گرایی در این دوران به شدت زیاد شده , ارزشها تغییر ماهیت داده اند و تنها چیزی که مهم نیست انسانیت است و این نیست مگر اثر رفتار حاکمان . رسول اکرم می فرماید : الناس علی دین ملوکهم مردم بر دین حاکمانشان هستند.
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1393/11/19 - 16:33
با کمال تاسف. پدیده ثروت اندوزی و تجمل گرایی
خیلی خوب بود :)
پاسخ + +1 0 --
زهرا شهبازی 1393/11/19 - 19:54
اگر به این مسئله توجه کنیم که نادیده گرفتن کودکان کار وخیابان نه تنها از دست دادن ثروت انسانی است بلکه کودکانی که به این ترتیب با فشار ومحرومیت بزرگ میشوند با انبوهی از کینه وناراحتی وارد جامعه میشوند وآنهایی که در مسیر بزه وخلاف قرار میگیرند تمام توان خود را به کار میبندند تا فرزندان همان مسولانی که در ناز ونعمت بزرگ شده اند را به خلاف بکشانند.ویا حداقل آنها را معتاد سازند.مسولین برای امنیت خودشان هم که باشد حتما فکری به حال این معضل خواهند کرد.تذکر به جایی بود.متشکرم.
پاسخ + +1 0 --
داود 1393/11/19 - 20:16
سلام .. جنا ب آقای مرادی مطالب زیبا و دل نشین بود سپاسگزارم کاش گوش های شنوایی بود و می شنیدند
پاسخ + +3 0 --
Reza 1393/11/20 - 10:46
استاد حال کردم
پاسخ + +3 0 --
امید مهیار 1393/11/20 - 14:58
استاد گرانقدر سخنان های شما شیوا و سنجیده روان بود ولی باید دانست که فقیر بودن و فقیر نگاه داشتن قشری از جامعه مطمئنا سودی برای افرادی دارد اگر نداشت در طول تاریخ شاهد دوره ای بودیم ک در حکومتی هیچ فقیری وجود نداشت
پاسخ + +1 0 --
امید مهیار 1393/11/20 - 15:06
استاد گرانقدر سخنان شما شیوا و سنجیده است و ای کاش گوش شنوایی برای آن پیدا شود البته باید این را هم دانست که فقیر بودن و فقیر نگاه داشتن قشری از جامعه برای افرادی حتما سودی خواهد داشت چون اگر در غیر این صورت بود در طول تاریخ شاهد دوره ای بودیم که در حکومتی هیچ فقیری وجود نداشت
پاسخ + +1 0 --
خسین 1393/11/20 - 16:23
بسیار زیبا بهره بردم
پاسخ + +2 0 --
حامد شیخ الاسلام 1393/11/20 - 17:17
حدیث دردمندی مردمان روزگارمان آنچنان مکرر شده که از هر زبان به نحوی شنیده میشود ...
کاش روزی از برجها پایین تر بیایند و
کوخ نشینان دل به انقلاب سپرده را بهتر ببینند ...

سپاس از تلنگر و احساس مهربانتان ...
پاسخ + +1 0 --
mohammad 1393/11/20 - 21:57
استاد تفکر خوبی دارید،
اما متاسفانه برخی از مسئولین کشور ما یا کار خود را به خوبی بلد نیستند و یا به خاطر منافع خود گوش شنوایی ندارند.
نوشته ی خوبی بود باز هم بنویسید تا با خواندن آنها لذت ببریم.
راستش من یکی از دانش آموزان شما هستم و شما را خیلی دوست دارم.
همچنان موفق باشید.
پاسخ + +1 0 --
لشگری 1393/11/20 - 21:59
واقعا مطلب خوب و کاملی بود.
یا بهتر بگم
عااالی بود.
ممنون
پاسخ + +1 0 --
وکیلی 1393/11/20 - 23:12
با سلام.صحنه های مربوط به این کودکان هر روز در مسیرهای مختلف شهر تهران دیده ميشود.متاسفانه با وجود انواع و اقسام صندوق هایی که مربوط به صدقات است و در شهر پراکنده است و مساجد فعالی که در شهر وجود دارد بعلاوه انواع فیش هایی که شهرداری برای شهروندان تهرانی ارسال میکند دیدن این صحنه ها بسیار آزار دهنده است که نشان می دهد هزینه هایی که در این خصوص توسط نهادهای حمایتی مصرف میشود یا کافی نیست و یا مدیریت درستی بر آن صورت نمیگیرد.
پاسخ + +1 0 --
عرفان سلمانی 1393/11/20 - 23:14
خیلی عالی بود ممنون
پاسخ + 0 0 --
زعفرانی 1393/11/21 - 01:56
استاد
مطلب را بسیار شیوا و متقن ادا فرمودید بسیاری از ما منیت پنهان که گاها خود نیز خبر نداریم وجودمان را فرا گرفته و به راحتی از کنار هم ویا بدتر از آن آزروی هم میگذریم و به عبارتی حق وباطل و انسانیت معنوی خود را گم کرده ایم امیدوارم خداوند منان لطف خود را متوجه حال ما نماید تا به ذات واقعی خود که نشئت گرفته از ذات باریتعالی است باز گردیم
پاسخ + +1 0 --
سلیمی 1393/11/21 - 08:54
من با مطالعه این مقاله به یاد داستانی از امیر کبیر افتادم در قضیه واکسن و با که مرد فرزندان شان را پنهان می کردند که واکسن زده نشود وگریه های امیر کبیر درباره کشته شدن مردم به خاطر وبا وقتی که میرزا اقا خان نوری به امیر کبیر مثلادلداری میدهد که چرا گریه میکنی شما کار خودت را انجام دادی وبقیه دیگر مردم خودشان مقصر هستند امیر کبیر با همان حالت که گریه میکرد میگوید : من مسول تنها فقر مردم کشورم نیستم بلکه مسئول جهل مردم کشورم نیز هستم . مسولین ما نه به فقر مردم توجه دارند ونه به جهل مردم .
پاسخ + +1 0 --
امیر تاجیک 1393/11/21 - 14:31
بسیار عالییییییییییییی بود استاد گرانقدر
پاسخ + 0 0 --
مهران سپهری 1393/11/21 - 18:48
استاد حرف شما کاملا درست است واقعا جزو بزرگ ترين مشکل های جامعه ی ماست
و باید مسؤولین رسيدگي کنند
پاسخ + 0 0 --
وحید خدادادی 1393/11/21 - 20:37
بسیار عالی بود.
پاسخ + 0 0 --
علیرضا قاسملو 1393/11/22 - 10:48
جناب مرادی عزیز !
می دانید که در کشورهای اسکاندیناوی، چنین پدیده ای ، به طور کلی از بین رفته و دیگه وجود نداره؟!
یکی از استادان روانشاسی که سال ها با شهرداری تهران کار کرده می گفت این کودکان خیابانی ، بردگان افراد خطرناکی هستند که شب ها هم متاسفانه از آنها سوء استفاده جنسی می کنند
سپاس از مطالب شما
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/11/22 - 14:41
دکتر عزیز و دوست گرامی ، کدام دست ناپاک و ظالم ضد مردمی آن کودکان را در جرگه ی بردگان درآورده است ؟ رسالت همه ی ما این است که زمینه ها وآن عواملی را که سبب بردگی نوین واستثمارآشکار آنان است را با آگاهی ،شجاعت و پیگیری مداوم از بین ببریم.می دانم جنابعالی درآغاز ، سازماندهی واستمراراین مبارزه خداپسندانه بسیار توانا واثربخش بوده وهستید .
یا علی
پاسخ + 0 0 --
محمد حسین حسینی 1393/11/25 - 17:07
استاد زیبا بود . با اجازه ی شما بنده این مطلب را باز نشر میکنم .
پاسخ + 0 0 --
خشنو 1393/11/25 - 23:23
یک از هزار گفته آمد !درود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور