صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري فرد/ کارشناس ارشد جامعه شناسي

سخنی با نمایندگان اصلاح طلب مجلس : معلمان تشنه ی صداقتند !

نبود خرد جمعي و شتاب زدگي در تصميم گيري هاي اين وزارتخانه، سياست بازي و موضع گيري هاي حزبي و جناحي کارنامه غير قابل قبولي از عملکرد وزير ارائه داده است/ در شروع طرح استيضاح فاني، طراحان استيضاح از طيف هاي مختلف سياسي و داراي اهداف و انگيزه هاي متنوع بودند، اما در ادامه نمايندگان اصلاح‌طلب (فراکسيون اميد) سکان هدايت استيضاح را به دست گرفتند/ فراموش نموده اند که بخش اعظمي از موفقيت خود و هم حزبي هايشان را مديون جامعه بزرگ فرهنگيان هستند/ فرهنگيان باور دارند که مجلسيان به منافع آنان نمي انديشند/ هيچ اراده اي براي خدمت به فرهنگيان در نزد نمايندگان وجود ندارد. اراده ها اغلب شخصي و حزبي و تيمي است تا ملي/ اي کاش آنان صداقت در گفتار و رفتار را سرلوحه خدمت به فرهنگيان قرار مي دادند/ نمايندگان مجلس مي توانند با رويکردي شفاف و غير سياسي سبب ترميم اعتماد آسيب ديده فرهنگيان شوند

عملکرد فراکسیون امید و نمایندگان اصلاح طلب مجلس در مورد استیضاح فانی وزیر آموزش و پرورش

در هياهوي رسانه اي و خبري هاي گوناگون درباره استيضاح فاني و بهره برداري هاي جناح هاي مختلف، اين واقعيت تلخ را نبايد فراموش کرد که در سه سال وزارت فاني اوضاع فرهنگيان نه تنها بهبود نيافته که از بسياري جهات بدتر هم شده است.

نگاهي به کارنامه سه ساله فاني اين واقعيت را آشکار مي کند که آموزش‌وپرورش از اهداف اصلي خود منحرف شده است و با بحران مواجه شده است. نبود خرد جمعي و شتاب زدگي در تصميم گيري هاي اين وزارتخانه، سياست بازي و موضع گيري هاي حزبي و جناحي کارنامه غير قابل قبولي از عملکرد وزير ارائه داده است.

در شرايط فعلي آموزش‌وپرورش در معرض مشکلات و نابه ساماني هاي جدي قرار دارد و براي برون رفت از اين وضعيت نيازمند تغييرات و اصلاحات اساسي است.

اگرچه در شروع طرح استيضاح فاني، طراحان استيضاح از طيف هاي مختلف سياسي و داراي اهداف و انگيزه هاي متنوع بودند، اما در ادامه نمايندگان اصلاح‌طلب (فراکسيون اميد) سکان هدايت استيضاح را به دست گرفتند.

حال مشخص نيست چرا نمايندگان اصلاح‌طلب که دليل استيضاح را صيانت از حقوق و منافع فرهنگيان و دانش آموزان اعلام کرده بودند در چرخشي عجيب عدم آمادگي فضاي عمومي و سياسي کشور براي استيضاح را اعلام مي کنند و با بسيج تمام نيروها در تلاشند تا ساير نمايندگان موافق استيضاح را منصرف يا وادار به عقب نشيني کنند؟!

رويکرد کنوني کميسيون آموزش‌وتحقيقات مجلس، خصوصاً اعضاي فراکسيون اميد به مقوله آموزش‌وپرورش و مشکلات اساسي فرهنگيان جاي بسي سوال و تعجب دارد.

نکته تامل برانگيز اعتراف نمايندگان به عدم کارايي و ضعف مديريت در اين وزارتخانه است اما استنکاف از استيضاح و چشم پوشي بر عملکرد نامطلوب وزير دولت اعتدال و تيم مديريتي اش به بهانه هايي چون سال پاياني دولت يازدهم و انتخابات پيش روي، زمان اندک تا شروع سال تحصيلي جديد و جلوگيري از هرگونه تشتت و اختلاف نظري، براي فرهنگيان چه پيامدي خواهد داشت؟ آيا اين خود زمينه آشفتگي و ايجاد مشکلات بيشتر را فراهم نمي كند؟

به نظر مي رسد در شرايط فعلي نمايندگان فراکسيون اميد مصلحت آموزش‌وپرورش و فرهنگيان را فداي منافع حزبي و جناحي خود کرده اند و فراموش نموده اند که بخش اعظمي از موفقيت خود و هم حزبي هايشان را مديون جامعه بزرگ فرهنگيان هستند.

در شرايط کنوني ، آموزش‌وپرورش هم از لحاظ مديريتي و هم از لحاظ اقتصادي بامشکلات جدي درگير است. نمايندگان مجلس با اين همه ضعف ها و کاستي هاي موجود در آموزش‌وپرورش که بخشي از آن به عهده آنان است، بايستي با جديت تمام تلاش مي کردند تا رضايت معلمان را در نحوه انجام مسؤليت هاي قانوني شان به دست آورند و به اين ترتيب حداقل مشروعيت مردمي شان را افزايش مي دادند.

اما مجلسيان پيش از آن که در فکر مشکلات عديده وزارتخانه آموزش‌وپرورش و مشروعيت مردمي خود باشند، بازهم در کشاکش جنگ قدرت و امتيازخواهي در درون ساختار نظام گرفتار شده اند. اين تضادها و کشمکش ها تمامي کارکردها را مختل و تمامي برنامه ها را متوقف و زمينه نارضايتي جامعه بزرگ فرهنگيان از مجلس و دولت تدبير‌واميد را فراهم مي کند.

امروزه نمايندگان حامي دولت (اصلاح طلبان) حتي از انجام ابتدايي ترين مسؤليت خود به عنوان يک رکن مهم نظارتي دست کشيده اند. در اين وضعيت به جاي اين که نمايندگان مجلس به فکر چاره براي فرهنگيان و مشکلات لاينحل آنان باشند، درگير رقابت بر سر منافع حزبي و جناحي مي باشند. اکنون که مرزبند هاي سياسي و حزبي کاملاً آشکار شده است، فرهنگيان باور دارند که مجلسيان به منافع آنان نمي انديشند. حل مشكلات ساختاري آموزش‌وپرورش نيازمند عزمي جدي است، جديتي كه به نظر مي‌رسد درشرايط كنوني ديده نمي‌شود.

امروزه صداي اعتراض فرهنگيان از هر گوشه و کنار کشور در ارتباط با سياست ها، غفلت ها، کاستي ها و ناکارآيي هاي وزير و تيم مديرانش بلند است. نمايندگان مجلس اگر اندکي عرق ملي داشته باشند، بايد اين صداها را بشنوند و براي شان پاسخ پيدا کنند. اما متأسفانه چنين برداشت مي شود که هيچ اراده اي براي خدمت به فرهنگيان در نزد نمايندگان وجود ندارد. اراده ها اغلب شخصي و حزبي و تيمي است تا ملي.

نمايندگان مجلس و دولت مردان بايد بدانند که جامعه بزرگ فرهنگيان امروز آگاهانه تصميم مي گيرند و اگر آنان مصالح و منافع فرهنگيان را قرباني منفعت هاي حزبي و جناحي خود کنند، ممکن است در آينده نه چندان دور با رويدادهاي ناخواسته و غير قابل باور روبه رو گردند.

نمايندگان مجلس خصوصاً اعضاي فراکسيون اميد بايد بدانند که اين رسم نمايندگي، فرار از مسؤليت است. اي کاش منتخبان مردم احساس مسئوليت بيشتري مي کردند و تصميم منطقي و عاقلانه را جايگزين مصلحت انديشي و حفظ منافع خود مي نمودند.

اي کاش آنان صداقت در گفتار و رفتار را سرلوحه خدمت به فرهنگيان قرار مي دادند.

هنوز فرصت باقيست، نمايندگان مجلس مي توانند با رويکردي شفاف و غير سياسي سبب ترميم اعتماد آسيب ديده فرهنگيان شوند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 06 شهریور 1395 ساعت 09:00 خوانده شده: 1512 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
گمنام 1395/06/06 - 11:49
همه دیگ منفعت خودشان را بار گذا شته اند ما با ید برای رسیدن به حقوق حقه منسجم وپا بر جا باشیم .اینها حق ماست که بدون اگاهی نما ینده مجلس میفرستیم این درس عبرتی باشد برای اینده
پاسخ + +11 -1 --
معلمان 1395/06/06 - 11:55
روحانی برکنار می شود بزودی
پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1395/06/06 - 13:13
سلام آقای طاهری بنده بازنشسته آموزش وپرورش هستم دراین مدت 30سال نا ملایمات زیادی دیدم هرچه داد زدیم هیچ کس به دادمان نرسید آخر به این نتیجه رسیدیم که بحث اصلاح طلب و اصولگرا نیست این یک علت دیگر ی دارد که به آموزش وپرورش رسیدگی نشود وعلت را هم نیافتیم . ماکه سوختیم امیدواریم نسلهای بعدی این غده سرطانی راکشف کرده وریشه آن را بخشکانند.
پاسخ + 0 0 --
معلم متنفر ازفانی 1395/06/07 - 16:25
علت اینه که معلمان همه باهم متحد نیستند و متاسفانه عده ای محافظه کار در بین معلمان از ایجاد حرکت جدی جلوگیری میکنند.
التماس اقدام جدی
اول مهر نزدیک است. ..
پاسخ + 0 0 --
بهناز 1395/06/10 - 02:56
علت محرز است..منفعت طلبی فردی!!قدرت را برای رسیدن به منافع فردی کسب می کنند .برای اینکه خود و خانواده و اطرافیان و وابستگان از این قدرت متنفع شوند و به تنها چیزی که اهمییت نمی دهند منافع جمعی و پیشرفت یک سیستم است.با شعار و فریبکاری ارای مردم را جمع می کنند وقتی صاحب قدرت شدند همین مردم را زیرپایشان له می کنند..!! ریشه ی این طرز تفکر در آنست که وجدان مدار نیستند ...البته اگر وجدانی داشته باشند..اینها بجایی میرسند که دیگر ارزشها را ضد ارزش و ضد ارزشها را ارزش میدانند و متاسفانه و متحیرانه همیشه این طیف موفق به کسب آرای بیشتر می شوند ...!!!!
پاسخ + +13 0 --
بازنشسته مهر93تبریز 1395/06/06 - 15:16
مافرهنگیان تشنه عدالتیم.صداقت درایران ...بی معنی است.اصلاح طلب بودن به حرف نیست به عمل است وصداقت درگفتارباصداقت درعمل ورفتارمعیاراست.منافقان حرفهایشان درمان درداست ولی اعمالشان دردبی درمان است.درایران ... ظلم وتبعیض وناامیدی حرف اول رامیزند.
پاسخ + +13 0 --
معلم متنفر ازفانی 1395/06/06 - 16:11
جواب دندان شکن به این بی توجهی های مجلسیان و دولتیان ...باصلابت و هیبت باید داده شود.
اگر معلمان بیدار شوند انشاءالله
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1395/06/06 - 20:52
انشالله
پاسخ + +12 -2 --
ناشناس 1395/06/06 - 16:44
اینها فقط اسما اصلاح طلب هستند.
صفدر حسینی از اصلاح طلبان بود. به بیت المال هیچ رحمی نکرد.تا تونست خورد.
ما باید این خاینان رو رسوا کنیم.
آیا بالاتر از حق و حقوق ملت مصلحتی است؟!!!!
باید به اینها حالی کنیم که خر خودشان هستند, ما دیگر گول وعده و وعید را نخواهیم نخورد.
پاسخ + +10 -2 --
حسن 1395/06/06 - 16:50
معلوم بود این آقایان به اصطلاح اصلاح طلب در واقع منفعت طلب هستند اینها نمایندگان دلواپس را مسخره می کردند حتی یکی به اینها دلپیچگان گفت ولی با این وضع صد رحمت به آنها لااقل در زمان آنها وزیر به صحن مجلس آمد و رأی آورد ولی اینان قبل آمدن می خواهند قضیه را تمام کنند در صورتی که بیاید صرف نظر از نتیجه موجب آگاه سازی و شفافیت و جلب توجه مقامات می شود
پاسخ + +10 0 --
فرهنگی 1395/06/06 - 17:25
واقعا اگر همه با اگاهی تصمیم بگیرند . یکبار برای همیشه مشکلات حل خواهد شد. متاسفانه معلمان با عملکرد نا اگاهانه اشان به اینان جرات بی توجهی و کم توجهی میدهند.
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1395/06/06 - 17:30
از اولش معلوم بود سیاهکاریه ، والا اینا همه به فکر جیب خودشونن
پاسخ + +3 0 --
محمدی 1395/06/08 - 15:40
صداقت کجا بود برادر من

اموزش و پرورش شده باند بازی و پارتی بازی


مدیریت مدارس و معاونت مدارس رو به افراد باند نمایندگان مجلس - امام جمعه- باند رییس اداره میدن

و تا اخر خدمت مدرسه را به اسم مدیر میکنن و معلمها هم مجبورند هرچی توهین و بی تربیتی مدیران را تحمل کنند

بعد شما میای دم از صداقت میزنه

تو این سازمان چیزی که اصلا معنی نمیده صداقته

هر چه بیشتر کار کنی و زحمت بکشی اخر سر پشیمون میشی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور