صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري فرد/ کارشناس ارشد جامعه شناسي

رتبه بندی معلمان ؛ وعده های مسئولان و اعتمادسوزی در میان معلمان ؟!

وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجراي فاز دوم براي همه واجدين شرايط نيست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندي در سال ۹۶ محقق خواهد شد/ از سخنان فاني و مديرانش اين گونه استباط می‌شود که وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجراي فاز دوم براي همه واجدين شرايط نيست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندي در سال ۹۶ محقق خواهد شد/ در حالي که اجراي فاز دوم طرح رتبه‌بندي در هاله اي از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزييات اجراي فاز دوم اين طرح و نحو ارزيابي صلاحيت حرفه‌ای معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌ای در خصوص نحوه اجراي مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نيست تعداد واجدين رتبه بندي در سال جاري بر اساس کدام سند و مدرک به دست آمده است/ اجراي ناقص طرح رتبه‌بندي به خاطر ضعف برنامه‌ريزی، بی‌تدبيری وزارت نشينان و محدود بودن به عده‌ای محکوم به شکست خواهد بود/ به نظر می‌رسد اجراي فاز دوم « طرح به اصطلاح رتبه‌بندي معلمان » صرفاً يک بازي رسانه‌اي براي وزير و دولت يازدهم است

 سرانجام اجرای رتبه بندی معلمان  در ماه‌هاي پاياني سال 93 کليات نظام رتبه‌بندي معلمان در هيأت دولت تصويب و در ارديبهشت 94 نظام رتبه‌بندي معلمان ابلاغ شد. دولت يازدهم پس از تدوين طرح‌هاي مختلف، براي كاهش فاصله دريافتي معلمان با ساير كاركنان دولت و ارتقاي عوامل انگيزشي و رفاهي معلمان طرح نظام رتبه‌بندي معلمان را اجرا کرد.

قرار بر اين بود که طرح رتبه‌بندي معلمان به صورت مرحله به مرحله (پلکاني) در سه فاز طي سال‌هاي 94، 95 و 96 اجرايي و باعث ترميم حقوق فرهنگيان شود. پس از کش‌ و قوس‌هاي فراوان در مهر 94 نظام رتبه‌بندي معلمان اجرايي شد و بر خلاف تمامي خبر‌سازي‌هاي رسانه‌اي وزير و همکارانش، عملاً آنچه تحت عنوان نظام رتبه‌بندي معلمان اجرا شد با نظام رتبه‌بندي که پيشتر از آن صحبت مي‌شد و در سند تحول بنيادين نيز به آن اشاره شده بود، تفاوت بسياري داشت.

به باور اکثر کارشناسان آموزشي اجراي «طبقه‌بندي معلمان »نه رتبه‌بندي آنان در دولت يازدهم،قاطبه معلمان را ناراضي‌تر نمود.

سال تحصيلي جديد در حالي آغاز مي‌شود که زمزمه‌هاي اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان به گوش مي رسد. با نگاهي دقيق به آنچه که مسئولان آموزش‌وپرورش وعده انجام آن را داده بودند و آنچه که در عمل پس از اجراي فاز اول رتبه‌بندي در سال 94 اتفاق افتاد، می‌توان چرايي دلسردي معلمان از اجراي ناقص مرحله اول و نااميدي آنان از اجراي مرحله دوم را به درستي فهميد.

اجراي مرحله اول رتبه‌بندي معلمان عملاًدر سال 94 با اعتباري بالغ بر 1350 ميليارد تومان آغاز شد. پس از تبليغات فراوان در خصوص افزايش قابل توجه به حقوق معلمان (افزايش ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان)، در عمل مبلغ ناچيزي به حقوق معلمان افزوده شد و طرحي که قرار بود موجب ارتقاي جايگاه معلمان و حل بسياري از مشکلات معيشتي آنان گردد نتوانست رضايت اکثريت معلمان را جلب نمايد.

پس از عدم تحقق وعده‌هاي وزير آموزش‌وپرورش در خصوص افزايش قابل‌توجه حقوق معلمان و ناخشنودي اکثريت معلمان، وزير و مديرانش در تلاش براي فرار به جلو و رهايي از فشار افکار عمومي اعلام کردند که فاز دوم رتبه‌بندي از فروردين سال 95 اجرا و معلمان شاهد تغييرات قابل‌توجهي در حقوقشان خواهند بود.

پيش‌بيني مسئولان آموزش‌وپرورش براي اجرای فاز دوم رتبه‌بندي در سال 95، اعتباري به مبلغ 3500 ميليارد تومان بود که به تصويب مجلس نهم نيز رسيد. در شرايط کنوني پس از وعده و وعيد‌های فراوان و تاخيري 6 ماهه،اکنون که نوبت اجراي مرحله دوم رتبه‌بندي رسيده است از سخنان فاني و مديرانش اين گونه استباط می‌شود که وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجراي فاز دوم براي همه واجدين شرايط نيست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندي در سال ۹۶ محقق خواهد شد.

از سخنان مسئولان آموزش‌وپرورش مي‌توان اين‌چنين نتيجه گرفت که آنچه « اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان » خوانده می‌شود، ظاهراً بر اساس همان شيوه ارزشيابي قبلي براي معلماني است که به دليل کسب حدنصاب ۶ سال خدمت آموزشي مشمول اين طرح شده اند.

به گفته محمد بطحايي معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش‌وپرورش، قرار است در مرحله دوم رتبه‌بندي، بخشي از نظام سنجش صلاحيت‌هاي حرفه‌اي معلمان اجرايي شود. براساس اين طرح با افزايش شايستگي‌ها و صلاحيت‌هاي حرفه‌ای معلمان در دو بخش شايستگي‌هاي عمومي و مهارتي، رتبه و درجه معلماني که شرايط لازم را از حيث سنوات خدمت و مدرک تحصيلي احراز کنند افزايش پيدا کرده و مشمول افزايش درصدي از فوق‌العاده شغل مي‌شوند که تعداد واجدين رتبه‌بندي در سال جاري کمتر از 200 هزار نفر خواهد بود.

در حالي که اجراي فاز دوم طرح رتبه‌بندي در هاله اي از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزييات اجراي فاز دوم اين طرح و نحو ارزيابي صلاحيت حرفه‌ای معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌ای در خصوص نحوه اجراي مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نيست تعداد واجدين رتبه بندي در سال جاري بر اساس کدام سند و مدرک به دست آمده است!

به نظر مي رسد با توجه به اظهارات مبهم و غير شفاف مسئولان امر، اجراي اين طرح بدون يال و کوپال فقط التيام بخش پاره‌ای از مشکلات عديده معلمان خواهد بود. اجراي ناقص طرح رتبه‌بندي به خاطر ضعف برنامه‌ريزی، بی‌تدبيری وزارت نشينان و محدود بودن به عده‌ای محکوم به شکست خواهد بود. مطمعناً چنين رويکردي به آموزش‌وپرورش در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه بزرگ فرهنگيان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.

حال سوال اساسي فرهنگيان اين است که مقصر عدم برنامه‌ريزی درست و عدم آمادگي وزارت‌خانه و دولت براي اجراي بدون قيدو‌شرط مرحله دوم رتبه‌بندي کيست؟

چرا اکنون که زمان اجراي فاز دوم رتبه‌بندي فرا رسيده است فاني و همکارانش با حرف‌های ضدو‌نقيض به بهانه عدم توانايي مالي، اجراي کامل طرح رتبه‌بندي معلمان را به سال 96 حواله مي دهند؟

آيا ناتواني وزير و مديرانش، بار ديگر معلمان را در اراده دولت تدبيرواميد براي حل مشکلات‌شان دچار ترديد نخواهد کرد؟

آيا دولتمردان به نتيجه بی‌عدالتی‌ها و تبعيض‌های آشکاري که در حق فرهنگيان شاغل و بازنشسته دانسته يا ندانسته اعمال مي شود آگاه نيستد؟

طرح رتبه‌بندي معلمان در حالي وارد دومين سال اجراي خود می‌شود که مسئولان آموزش‌وپرورش با وعده‌های سر خرمن سعي در فرار به جلو در رسيدگي به مشکلات اين قشردارند.

به نظر می‌رسد اجراي فاز دوم « طرح به اصطلاح رتبه‌بندي معلمان » صرفاً يک بازي رسانه‌اي براي وزير و دولت يازدهم است. اما دولتيان بايد بدانند که دولت‌ها در نتيجه انتخابات به وجود مي آيند و دوران وعده وعيدهاي  بی سرانجام به سر آمده است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 02 مهر 1395 ساعت 14:09 خوانده شده: 1902 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1395/07/02 - 14:35
اقای پورسلیمان این افزایش شهریور مربوط به چیه؟!
مقرری ماه اول هم کم شده.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1395/07/02 - 14:52
سلام
دوست عزیز
در صورت امکان تصویر فیش را برای ما ارسال فرمایید .
پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
جلیل 1395/07/02 - 15:01
مطمئن باشید اگر افزایشی حتی هزار تومان هم صورت می گرفت الان فانی ده برابر تبلیغ می کرد هر گونه افزایشی دو سه ماه قبل رسانه ای و بعد اعمال میشود البته اگر افزایش مثلا ده درصد باشد به دروغ عنوان میشود 50 درصد حقوقها افزایش می یابد سپس یعد از چند ماه ده درصد اعمال میشود و بعد هم شهسوار زاده و شیرزاددست به کار شده و در صدد دفاع از دولت تدبیر و امید اقدام به امار سازی و تبلیغات می کنند
پاسخ + 0 0 --
طاهری فرد 1395/07/02 - 15:06
ظاهراً در سکوت خبري مبلغي به حقوق تعدادي از معلمان اضافه شده است. اين بار خوشبختانه يا شوربختانه هياهويي به راه نيفتاده است و کسي نمي داند اين اجراي فاز دوم رتبه بندي است يا خير!؟ و از انجايي که افزايش اعمال شده بعنوان مقرري ماه اول از حقوق همکاران کسر شده است لذا همکاران اين تغيير را احساس نکرده اند. عدم رسانه اي شدن افزايش لحاظ شده در فيش شهروير ماه همکاران قابل تقدير است.
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1395/07/02 - 15:48
سلام.
دوست عزیزافزایش سالیانه ماه فروردین تاکنون واریزنشده بود٬حال پس ازشش ماه٬مقرری ماه اول رابرداشته اندومبالغی که دراین ماه به حقوقتان اضافه شده٬متعلق به معوقه فروردین است.
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1395/07/02 - 15:56
2مهر1395|12:57
| کد خبر: 194324
نکاتی پیرامون واریز حقوق فرهنگیان
وکیل ملت: حقوق فروردین و اردیبهشت امسال به روال حکم های قبل پرداخت و خرداد ماه با افزایش سنواتی پرداخت شد و در تیر ماه حقوق تیر با معوقه اردیبهشت پرداخت شد

در مرداد ماه حقوق مرداد به تنهایی و اگر همکارانی به هر نحوی حکمی جدید با تاریخ اجرای 95/1/1 داشته اند اضافه فروردین را نیز دریافت نموده اند بدون کسر مقرری .
در شهریور ماه حقوق شهریور با معوقه فرودین پرداخت شده با این وصف که برای همکاران مشمول مقرری ماه اول به حساب دولت برگشت داده شده و همکارانی که در مرداد اضافه دریافت نموده اند علاوه بر برگشت اضافه دریافتی در مرداد مقرری نیز کسر گردیده است .

لازم به ذکر است که نحوه پرداخت سراسری و با توجه به دستورات وزارت بوده است.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1395/07/02 - 19:52
با سلام خدمت همکاران محترم
این افزایش ناشی از افزایش حقوق فروردین ماه بود . کل مبلغ افزایش یافته در حکم که به عنوان مقرری ماه اول کسر نمی گردد. درصد خاصی کسر گردیده
پاسخ + 0 0 --
افشین احمدی 1395/07/02 - 19:55
مقرری ماه اول،حق شغل،بدی آب وهوا،مناطق کمتر توسعه یافته ازمن کم شده حکمم هم نسبت به ماه قبل 140 ت کمتر شده کارگزینی هم میگه ماحکمی نزدیم که حقوق کم بشه
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1395/07/03 - 06:21
به جکم من 200هزار تومان اضافه شده ولی این مبلغ به عنوان مقرری ماه اول کسر گردیده است لطفا اگر کسی اطلاعی در این مورددارداعلام کند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/07/05 - 22:52
اقایون ، سریع خودتون رو فریب ندید افزایشی در کار نیست چون حکم مارو به جای فروردین ، اردیبهشت زدند (یعنی به جای ۱۲ماه ۱۱ماه افزایش حقوق) برای اینکه آن یک ماه افزایش فروردین که مقرری ماه اول محسوب میشود اگر در همان اول کم میشود در بین معلمان حیاهو به پا می کرد ، نگه داشته و الان بایک ترفند حکم رو فقط برای این ماه افزایش داده و از آن مقرری کم کردند ، از ماه بعد دوباره فیش تان به وضع سابق (همانند مرداد )بر می گردد
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/07/07 - 17:31
رتبه بندی در عمل باحرف بسسسسسیار متفاوت اجرا شد فقط استیضاح فانی
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/07/07 - 20:02
انشاا...فقط رفتن فانی
پاسخ + +10 -1 --
معلم 1395/07/02 - 14:37
اندکی صبر. چیزی به قدرتش باقی نمانده..
اردیبهشت 96..!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/07/02 - 17:54
اصل رتبه بندی بر مبنای هیت علمیه.
یعنی همه بر اساس مدرک باید مانند هیت علمی مزایا و حقوق داشته باشند.
همکاران با اجرای این طرح اصلی معلم با مدرک لیسانس بین سه تا چهار میلیون دریافتی خواهد داشت.
پاسخ + 0 0 --
lk 1395/07/04 - 22:24
محال ممکنه که یه معلم لیسانس بین سه تا چهار میلیون بگیره
به فوق لیسانسشم اینا نمیدم
چه ترفند انتخاباتی تابلویی انتخاب کردن
پاسخ + +8 0 --
ا.ط 1395/07/02 - 14:40
به نظر میرسد صرفا تبلیغاتی برای جمع آوری آرای انتخاباتی با ترفند وعده ووعید باشد.واین ترفند پوسیده سیاسی باهوشیاری فرهنگیان قطعا شکست خواهد خورد.
پاسخ + +10 0 --
معلم فداکار 1395/07/02 - 15:18
اینا چقدربی تدبیرند بجای اینکه فازدوم را باهرزوروضربی اجرا کنند که رای جامعه فرهنگیان را داشته باشند وعده سر خرمن نودوشش میدن واقعا اندازه دولت قبل هم تدبیر ندارند که لااقل بعضی اوقات یه حرکت هایی میزد هرچند کافی نبود وگولزنک بود ولی اینا اون تدبیر نیم بندهمندارن فقط اسمشو گذاشتن تدبیروامید
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/07/02 - 16:57
معلم فداکار عزیز دلیلش این می تونه باشه که با حضور مستطابانی
چون شیرزاد عبداللهی؛ شهسوار زاده؛ پورسلیمان و... در بین
جامعه عظیم فرهنگیان، دولت "تبخیر امید" از انتخاب مجدد خود برای
یک دوره 4 ساله دیگه کاملا مطمئنه!
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1395/07/02 - 21:33
ای کاش فقط تعداد اندکی از معلمان همچون نویسندگان صدای معلم با با قلمشان برای احقاق حقوق معلمان قلم می زدند. مطمئنا یک قلم توان از صدها تحصن و .... مفید تر است. پس لطفا به جای سخنان تفرقه انگیز بگذارید قلم بدستان برای تحقق خواسته های بحق تلاش کنند.
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/07/03 - 16:44
....
در ضمن از قدیم گفته اند : "هیچ گربه ای محض رضای خدا موش
نمی گیرد!
قاطبه جامعه فرهنگیان کشور به این نتیجه رسیده که دولت "تبخیر
امید" و سرمایه دار پرور، هیچ قصد، نیت و اراده ای برای بازگرداندن
شان و منزلت به یغما رفته معلم ندارد!
پاسخ + +2 -10 --
احمدی 1395/07/02 - 16:19
آقای پورسلیمان عزبز و همکاران گرامی!برای اولین بار اجرای مرحله دوم رتبه بندی بدون سر و صدا و میانگین250هزار از شهریور اجرا شده و در فیش شهریور آمده.خواهش می کنم شما دیگه آنرا در بوق و کرنا نکنید.شما هم یک بار که شده شتر دیدید ندیدید.خواهش می کنم
پاسخ + 0 0 --
محمد 1395/07/02 - 23:02
افزایش سالیانه ماه فروردین بود٬
پاسخ + 0 0 --
lk 1395/07/04 - 22:25
شما چقدر ساده ای برادر
اون مبلع گسر شده فروردین بود که برای برخی ریخته شده
پاسخ + +18 0 --
غلامی 1395/07/02 - 16:40
کدام رتبه بندی کدام عدالت
بی نظم ترین سازمان اموزش و پرورش است

مدیر مدرسه ما فوق دیپلم است در حالی که 9 نفر از معلمین مدرسه مدرک فوق لیسانس و 2 نفر دکتری در مدرسه داریم


بعد اخر سال مدیر با مدرک فوق دیپلم ضمن خدمتی خود قراره که همکاران رو ارزشیابی کنه

خودتان قضاوت کنید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/07/02 - 23:07
دلت خوشه عامو. رتبه بندی مرحله دو کجا بوده، این معوقه حقوق فروردین که الان دادن.
پاسخ + 0 0 --
حسین 1395/07/03 - 15:10
مدیر مدرسه ما با فوق دیپلم دانشگاه پیام نور بنده را با فوق لیسانس ریاضی دانشگاه دولتی اصفهان ارزشیابی می کنه

به قول خودتان

قضاوت کنید این چه عدالتیه
پاسخ + +12 -1 --
ناشناس 1395/07/02 - 16:52
فانی طرح کامل رتبه بندی را به سال 96 حواله می دهند
یعنی اگر در سال 96 این دولت و همچنین فانی ماندگار شدند طرح اجرا می شود
بنابراین تعویق طرح رتبه بندی یک گرو کشی از معلمان برای جمع کردن رای آنها در اردیبهشت 96 است
پاسخ + +8 0 --
حسنی 1395/07/02 - 17:01
من هفته گذشته برا ارتقا رتبه از ارشد به خبره به اداره مون مراجعه کردم گفتند اگه مجوز صادر بشه ارتقا پیدا میکنید!!!! این یعنی چی؟؟؟؟ یعنی فاز اول رتبه بندی لغو شده؟
پاسخ + 0 0 --
جلیل 1395/07/02 - 23:36
پایه و ارشد رو خود ادارات می زنند اما برای رتبه خبره و عالی باید وزارت خانه مجوز بدهد که معمولا تا یکسال به تعویق می افتد
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1395/07/03 - 19:04
برای خبره وعالی یک سال به تعویق می افته تا شرایط را تغییر بدهند وحق عده ای را ضایع کنند آخر نمایندگان مجلس کی وزیر را استیضاح می کنند تا این ظلم هاتمام بشود
پاسخ + +5 -2 --
احمد 1395/07/02 - 17:12
باسلام ازدولت تعمییر ونومیدی درحق فرهنگیان ناامید ازهمه ارکان دولت بیش ازاین نباید انتظارداشت که عین حماقت است.
پاسخ + +4 0 --
جلیل 1395/07/02 - 18:36
ساعت 21 امشب در شبکه دو حضرت فانی وزارت دولت تدبیرو امید ظاهرا قرار است مناظره کنند البته معلوم نیست طرف مناظره تا چه حد به مسائل اموزش و پرورش اشراف دارد ایا از جامعه فرهنگیان است یا صرفا استاد دانشگاه بدون سابقه تدریس در مدارس و اینکه طرفدار دولت تدبیرو امید است یا منتقد که معلوم میشود مناظره امشب فرمایشی و ساختگی یا واقعیست هر چند که از صدا و سیما نمی توان انتظار مناظرات واقعی داشت
پاسخ + 0 0 --
جلیل 1395/07/02 - 23:40
واقعا چه مناظره خسته کننده و کسلی بود حیف که وقتم رو برای دیدن این مناظره تلف کردم واقعا سرم درد گرفت من کلا به این نتیجه رسید هر کس که مشکل بی خوابی داشته باشه بهترین راه درمان گوش دادن به حرفهای فانی است تا به نصف نرسیده خوابش میبره ظاهرا جناب فانی سندی رو تهیه کرده و اونقدر سنگینه که خودش هم نمی دونه چی نوشته حیف حاجی بابایی کجا این فانی کجا
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1395/07/02 - 18:38
نظر آقای احمدی درست است.
افزایش جدیدی در کار نیست.در ضمن اگه قرار بود افزایشی در کار باشه آقایون وزارت هر دقیقه در تی وی جلوه گر میشدند.
پاسخ + +10 0 --
ابوالفضل 1395/07/02 - 20:06
واقعا ارزش داره مرده ادم بابت ناحقی در عذاب باشه فانی جان
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/07/02 - 22:28
لایک
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1395/07/03 - 01:08
اقای وزیر سرمایه های میلیون دلاری صندوق ذخیره با شرکتهای تابعه اش کجا و چگونه خرج میشود؟!این حق معلمان است که باید بدانند.
پاسخ + +12 0 --
مهراب 1395/07/03 - 15:56
مشکلات معیشت معلمان - مشکلات سیاسی بازی در اموزش و پرورش- باند بازی و مدیرانی که با سفارش نمایندگان مجلس سمت مدیریت مدرسه می گیرند- وجود نسل اکثرا بی تربیت - و غیره .....


اینها همه مشکلات ما معلمان است


درد ما یکی دو تا نیست


هیچی نگیم بهتره
پاسخ + +11 0 --
رضا 1395/07/03 - 18:47
حیف که ارزش قسم خوردن نداره وگرنه مطمعنم که بسیاری از فرهنگیان در انتخابات ۹۶ رای میدن و تا صبح رای این دروغگوهارو میشمرن ،، دولتم اینو متوجه شده که برای ناله ها و تهدیدهامون تره هم خورد نمیکنه....!!!!
پاسخ + 0 0 --
سسس 1395/07/04 - 22:27
احسنت احسنت ما هر چه میخوریم از بی عرضگی خودمونه
برای انتخابات پارسال کلی به من گفتن ولی نرفتم
امسال هم نمیرم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/07/10 - 00:52
در انتخابات امسال از لج فانی هم که شده خودم رو به خواب می زنم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور