صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري فرد/ کارشناس ارشد جامعه شناسي

" روز جهاني معلم " ؛ فرصتی برای بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان : با سکوت و نادیده گرفتن آن مشکلی حل نمی شود !

هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم، معطوف کردن توجه‌ها به جايگاه و نقش بنيادين معلمان در مقوله آموزش است/ از آن جايی که آموزش، فرهنگ و ارتباطات پايه گذار صلح جهاني است می‌توان اميد داشت آموزش کارآمد کليد حل بسياري از مشکلات جامعه کنوني باشد./ دولت‌ها بايد با بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان در راستاي ارتقای شأن و منزلت آنان تلاش کنند/ سکوت مقامات و ناديده گرفتن روز جهاني معلم کمکي به فراموش کردن کاستی‌ها،کمبود‌ها و مشکلات معلمان نمی‌کند/ افزايش کيفيت آموزش در گرو ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان است/ براي بالا بردن کيفيت آموزش‌ و پرورش بايد ابتدا کيفيت کار و زندگي معلمان ارتقا يابد و معلمان از جايگاه اجتماعي مناسب‌تری در جامعه بر خوردار شوند ...

روز جهانی معلم و مشکلات معلم ایرانی

در چهل و چهارمين اجلاس وزراي آموزش‌وپرورش كه در سال ١٩٩٤ و در شهر ژنو برگزار شد، فدريكو مايور مديركل وقت سازمان علمی ـ فرهنگی جهان « يونسکو » پيشنهاد كرد كه مجمع روزي را به نام روز معلم اعلام كند. اين پيشنهاد از سوي مجمع تصويب شد.از سال 1994 به بعد، پنج اکتبر (13 مهرماه) از سوي يونسکو براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان ، «روز جهاني معلم» اعلام شده است.

يونسکو هر ساله به منظور گرامي داشت روز جهاني معلم پيامي منتشر می‌کند، پيام روز جهاني معلم امسال که با موضوع « اهميت به جايگاه معلمان و بهبود شأن و منزلت آنان» تعيين شده است، مصادف با پنجاهمين سالگرد تصويب "توصيه‌نامه ۱۹۶۶ يونسکو و سازمان جهاني کار در زمينه شأن و منزلت معلمان "مي‌باشد.

تاملي در پيام‌های منتشر شده يونسکو در سال‌های اخير به‌درستی اين نکته را آشکار می‌کند که هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم، معطوف کردن توجه‌ها به جايگاه و نقش بنيادين معلمان در مقوله آموزش است.

همه‌ساله در پنجم اکتبر به‌پاس خدمات معلمان در راه رشد و اعتلاي دانش‌آموزان در بيش از يک صد کشور جهان جشن گرفته می‌شود تا دانش‌آموزان، والدين آنها و جامعه قدردان معلمان و تاثيرات مثبت و سازنده آنان در ارتقا دانش و آگاهي همگاني باشند. روز جهاني معلم يادآور تلاش هاي معلمان در تربيت نسل آينده است، نسلي که به مدد آنان جهان هروز جايي بهتر براي زندگي کردن خواهد شد. از آن جايی که آموزش، فرهنگ و ارتباطات پايه گذار صلح جهاني است می‌توان اميد داشت آموزش کارآمد کليد حل بسياري از مشکلات جامعه کنوني باشد.

هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم بهادادن به معلمان، قدرداني از آنها و بررسي مشکلاتشان در سراسر دنيا است. روز جهاني معلم می‌تواند نقطه آغاز اصلاح منزلت و جايگاه معلمان باشد. دولت‌ها بايد با بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان در راستاي ارتقای شأن و منزلت آنان تلاش کنند، چراکه پيشرفت هر کشوري از نظام آموزش آن کشور گذر می‌کند.

اگرچه روز معلم در ايران و بسياري از کشورهاي عضو يونسکو در روز ديگري گرامي داشته می‌شود، گرامي داشت اين روز منافاتي با روز ملي معلم ندارد. سکوت مقامات و ناديده گرفتن روز جهاني معلم کمکي به فراموش کردن کاستی‌ها،کمبود‌ها و مشکلات معلمان نمی‌کند.

نگاهي دقيق به ابعاد حرفه معلمي و ضرورت‌هاي اين حرفه،ضرورت تلاش مديران و مسوولان براي ارتقای شرايط کار و زندگي معلمان را دوچندان می‌کند چراکه افزايش کيفيت آموزش در گرو ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان است.

در سال‌های اخير به‌سبب غفلت‌ها و بی‌تدبيری در برنامه‌ريزی‌هاي کلان سطح زندگي و رفاه معلمان و به تبع آن جايگاه اجتماعي آنان سال به سال کاهش يافته است. بايد به اهميت و ضرورت نقش معلمان در فرآيند تعليم و تربيت توجه بيشتري كرده و براي جبران کاستی‌ها و بهبود وضعيت معيشت و ميزان حقوق معلمان گام‌هايي اساسی برداشت.

مطمئناً عدم تلاش براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان می‌تواند خطري جدي براي نظام آموزش‌ و پرورش بوده و در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه معلمان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.

کلام آخر:

اکنون آموزش‌ و پرورش نيازمند تحولي کارساز است. تحولي که بتواند کميت و کيفيت نظام فعلي آموزش‌ و پرورش را متحول کند چراکه آموزش‌ و پرورش يکي از مهم‌ترين و شايد تنهاترين عامل توسعه اجتماعي است.

براي بالا بردن کيفيت آموزش‌ و پرورش بايد ابتدا کيفيت کار و زندگي معلمان ارتقا يابد و معلمان از جايگاه اجتماعي مناسب‌تری در جامعه بر خوردار شوند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 22:03 خوانده شده: 1552 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
امین 1395/07/10 - 22:47
رکن اصلی سند تحول بنیادین معلم و معلم و معلم است.
تا وضعیت معلم تغیر نکند سند کاغذپاره ای بیش نیست.
و این واقعیتی که به مذاق آقایان خوش نمی آید شوربختانه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/07/11 - 14:07
افسوس که خیلی حرف ها رو نمیشه زد.
خیلی ها هستند (منظور در حاکمیت) که سیاست رو در پایین بودن شان معلم میدوند.
پاسخ + +8 0 --
معصومه 1395/07/10 - 22:54
با اطلاع رسانی به همه همکاران این روز را نیز وارد تقویم مدارس کشورمان کنیم تا شاید اندک توجهی از مسئولین برای معلمین صورت گیرد.
پاسخ + +9 0 --
فرهنگی 1395/07/10 - 23:16
باید حتما اطلاع رسانی بشه تا بتوان از حقوق قانونی معلمان دفاع کرد.
پاسخ + +10 0 --
علی معلم ابتدایی 1395/07/10 - 23:56
من به شخصه در روز 5 اکتبر امسال یعنی 14مهر برای همکاران معلم خودم پیام تبریک روز معلم خواهم فرستاد.
روز قبلش هم در سایت صدای معلم پیام خواهم داد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور