صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري‌فرد/ کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

آقای رئیس جمهور ! مهمترين رقيب دولت تان، خود دولت و عملکرد آن است، پس فرصت انتخاب معقول و کارآمد را از دست ندهيد!

پس از اما و اگرهاي فراوان بالاخره فاني وزيري که از قضا انتخاب اول رئيس‌جمهور نبود رفت/ اکثريت فرهنگيان نه‌ تنها از تغيير وزير آموزش‌و‌پرورش که به‌زعم آنها بسيار دير هنگام اتفاق افتاد ناخرسند نيستند که نوعي همراهي مطالبه‌محور و تحول‌خواهانه را دنبال مي‌کنند/ تصميمات اين وزارتخانه به‌نحوي بر فرهنگيان و همه خانوارهاي ايراني تأثير مي‌گذارد/ مسلماً انداختن تمام تقصيرها و کاستي‌هاي يک وزارتخانه به گردن وزيري که مي‌بايست به رئيس کابينه پاسخ گو باشد، فرار از مسئوليت پاسخ گويي دولت است/ مطمئناً با رفتن فاني اتفاقي شگرف در وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش نخواهد افتاد/ بخش مهمتر به‌ نگاه نادرست سياست گذاران کلان کشور و دولت به مقوله آموزش‌و‌پرورش بر مي‌گردد/ ساده‌انديشي است که بپذيريم فاني با کابينه روحاني همراه نبوده، که اگر چنين بود روحاني مي‌توانست و مي‌بايست براي احترام به خواست اکثريت فرهنگيان خيلي زودتر اين‌ها دست به ترميم کابينه بزند/ در اين شرايط انتخاب درست و هدف‌محور مي‌تواند بسياري از سوء تفاهمات ايجاد شده در خصوص بي‌توجهي دولت اعتدال به معلمان و مشکلاتشان را قبل از آنکه دير شود برطرف نمايد....

عملکرد روحانی و وزیر پس از فانی

خبر ترميم کابينه دولت تدبير‌و‌اميد کوتاه، اميد‌بخش و سازنده بود. سرانجام پس از مدت‌ها روحاني تصميم گرفت براي غلبه بر چالش‌ها و بر آوردن مطالبات فرهنگيان دست به ترميم کابينه بزند اگرچه دير هنگام ولي بايد آن را به فال نيک گرفت. پس از اما و اگرهاي فراوان بالاخره فاني وزيري که از قضا انتخاب اول رئيس‌جمهور نبود رفت. اکثريت فرهنگيان نه‌ تنها از تغيير وزير آموزش‌و‌پرورش که به‌زعم آنها بسيار دير هنگام اتفاق افتاد ناخرسند نيستند که نوعي همراهي مطالبه‌محور و تحول‌خواهانه را دنبال مي‌کنند.

سخنگوي دولت در يک برنامه تلويزيوني دليل اصلي جابه جايي فاني را عدم هماهنگي وي با دولت يازدهم و مصلحت نبودن حضور وي در رأس اين وزارتخانه دانست و از انتخاب وزيري هماهنگ‌تر سخن گفت. نوبخت تغيير فاني را در راستاي رشد‌ و‌ توسعه و ارتقاء بهره‌وري دانست و از طرفي آن را در راستاي پاسخ گويي به مطالبات فرهنگيان و نيازهاي روز جامعه دانست چراکه تصميمات اين وزارتخانه به‌نحوي بر فرهنگيان و همه خانوارهاي ايراني تأثير مي‌گذارد.

مسلماً انداختن تمام تقصيرها و کاستي‌هاي يک وزارتخانه به گردن وزيري که مي‌بايست به رئيس کابينه پاسخ گو باشد، فرار از مسئوليت پاسخ گويي دولت است. سهم دولت در بي‌توجهي به اين وزارتخانه چقدر است و چه کسي بايد پاسخ گوي بخشي از مشکلات اين وزارتخانه که بر اثر کم‌توجهي دولت ايجاد شده است باشد؟

مطمئناً با رفتن فاني اتفاقي شگرف در وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش نخواهد افتاد چراکه مهمترين معضل اين وزارتخانه عدم تخصيص اعتبارات کافي براي پرداخت مطالبات فرهنگيان است که بخشي از آن به خاطر ضعف فاني و نداشتن قدرت چانه‌زني در دولت و مجلس بوده است و بخش مهمتر به‌ نگاه نادرست سياست گذاران کلان کشور و دولت به مقوله آموزش‌و‌پرورش بر مي‌گردد ؛ چرا که همسان‌سازي و ارتقاء‌ سطح معيشت فرهنگيان و بهبود وضعيت درآمدي آنان در حد توان صرفاً يک وزير نبوده و نيازمند تدابيري فراتر از يک وزارتخانه بوده و همکاري دولت و مجلس را مي‌طلبد.

ساده‌انديشي است که بپذيريم فاني با کابينه روحاني همراه نبوده، که اگر چنين بود روحاني مي‌توانست و مي‌بايست براي احترام به خواست اکثريت فرهنگيان خيلي زودتر اين‌ها دست به ترميم کابينه بزند.

اکنون که روحاني تصميم به ترميم کابينه گرفته است پرسش کليدي فرهنگيان اين است که « گزينه بعدي وزارت کيست و چه انتظاري از او مي رود؟»

اگر قرار براين باشد که بين وزير مستعفي و وزير جديد تفاوتي نباشد و در بر پاشنه آشيل قبلي خود بچرخد که چه نيازي به اين همه هياهو و تغييرات بود ؟ 

انتظار فرهنگيان از دولت روحاني اينست که « وزيري براي بزرگ‌ترين دستگاه اجرايی کشور با برخورداری از يک ميليون پرسنل فرهنگی و بيش از 13 ميليون دانش‌آموز انتخاب گردد که در قد و قواره مشکلات اين وزارتخانه باشد و در اين برهه حساس اقتضائات، تهديدها و مسئله‌هاي اصلي حوزه آموزش‌و‌پرورش را به درستي بشناسد و بتواند موانع را از ميان برداشته و راه را براي پيشرفت هموار نمايد.»

مطمئناً همچنان که تغيير وزير آموزش‌و‌پرورش ضرورت امروز دولت بود، تغيير نگرش دولت نسبت به فرهنگيان و مشکلات ساختاري آموزش‌و‌پرورش نيز موضوعيت دارد. دوران «اجبار و اضطرار» براي انتخاب وزيري که در حد مشکلات آموزش‌و‌پرورش نيست گذشته است ، چراکه جنس پارلمان دهم با مجلس گذشته توفير دارد و تعاملش با دولت آن‌چنان است که چالش چنداني در پي نخواهد بود.

بي‌شک مجلس همسو با روحاني مي‌تواند مسير انتخاب‌هاي معقول و کارآمد را هموار نمايد. در اين شرايط انتخاب درست و هدف‌محور مي‌تواند بسياري از سوء تفاهمات ايجاد شده در خصوص بي‌توجهي دولت اعتدال به معلمان و مشکلاتشان را قبل از آنکه دير شود برطرف نمايد.

انتخاب وزير آينده آموزش‌و‌پرورش آزموني سخت براي روحاني خواهد بود چراکه نه‌تنها دست دولت براي هرگونه تغيير جهت پيشبرد اهداف خود باز است بلکه در راه اين تغييرات نوعي پشتوانه و همراهي را نيز درکنارخود حس مي‌کند. در اين شرايط همگان با دقت حرکات دولت درخصوص ترميم کابينه را زير نظر دارند و مسلماً تغييرات آينده نشان خواهد داد که روحاني فقط به جلب حمايت و آراي فرهنگيان براي انتخابات رياست جمهوري سال 96مي‌انديشد و تغيير وزير در راستاي امور انتخاباتي و صرفا تبليغاتي است يا واقعا به دنبال تغيير نگرش و اصلاح مشکلات اساسي فرهنگيان است.

براي قضاوت درست بايد منتظرماند و ديد در روزهاي آينده روحاني و مردان تصميم‌سازش چه گزينه‌اي را براي آموزش‌و‌پرورش در نظر مي‌گيرند.

آقاي رئيس‌جمهور؛

فراموش نکنيد که مهمترين رقيب دولت تان، خود دولت و عملکرد آن است، پس فرصت انتخاب معقول و کارآمد را از دست ندهيد!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 30 مهر 1395 ساعت 21:28 خوانده شده: 1148 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 0 --
معلم 1395/07/30 - 21:52
آقای روحانی، ما منتظر هستیم ببینیم شما می خواهید این سه سال وزارت فانی را با انتخاب یک وریر کارآمد و صادق جبران کنید ؟ در سه سال وزارت فانی، ستم های زیادی بر معلمان شاغل و بازنشسته رفته است .چه ستم هایی؟ نظرات معلمان در سایت را بخوانید . با تعدادی معلمان گفت و گو کنید .
پاسخ + +10 0 --
محمد باقر 1395/07/30 - 22:02
ای اقا وقتی قرار براینه که من ،بعد 25 سال معلمی، مستاجر باشم و یک لیسانس مهندسی عمران در کمتر از 2سال خانه 140 میلیونی ساخته و تا زمانی که تبعیض حقوقی باشه ما نه وزیر می خواهیم و نه به فکر وزیریم. تبعیضها را پایان دهید تا وضع ما هم خوب بشه و شرمنده ی خانواده ی خود نباشیم .این 5سال دیگر نه وزیر می خواهم و نه مدیر و نه معاون .
زبان بریده به کنجی نشسته صم بکم
به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم.
با احترام ارشد فرهنگی
پاسخ + +11 0 --
داود 1395/07/30 - 22:17
تغیرات اقای روحانی فقط صرفا جنبه مصرفی وتبلیغات انتخاباتی دارد روحانی سه سال پیش دو گوش برای شنیدن داشت ومیتوانست صدای به حق معلمان کشور را بشنودچرا که حالا نزدیک به انتخابات شده گوش هاش به کار افتاده پس میخواهد درصد بسیاری از رای هایی را که می تواند از طریق معلمان بدست اورد دست به این کار زده است اگر واقعا می خواهد حسن نیتش را به معلمان نشان دهد دو کار اساسی انجام دهد
1-انتخاب وزیری قوی ولایق
2- افزایش اعتبارات وزارت خانه برای افزایش حقوق
پاسخ + +3 0 --
عارف 1395/07/30 - 22:22
جناب طاهری فرد گزینه ها دهها نفر با سلایق بسیار متفاوت نیستند که مردان تصمیم سازی که می فرمایید زیاد به زحمت بیفتند بلکه گزینه ها دو نفر یعنی نجفی و دانش آشتیانی هستند. که احتمالأ نجفی انتخاب می شه و اگه قبول نکنه دانش آشتیانی .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور