صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهری‌فرد/ کارشناس ارشد جامعه شناسی

وزير آموزش‌ و‌ پرورش؛ خيلي دور، خيلي نزديک !

در شرايط کنوني مجلس ‌و ‌دولت بايد پيش‌از‌پيش در کنار آموزش‌و‌پرورش قرار گيرند/ بي‌شک وزير جديد آموزش‌و‌پرورش بدون حمايت و پشتيباني دولت و مجلس روزهاي سختي پيش روي خواهد داشت و احتمالاً به سرنوشت تلخ فاني دچار خواهد شد/ اساسي‌ترين مشکل آموزش‌و‌پرورش تأمين منابع مالي متناسب با نيازهاي اين وزارتخانه است که حل اين مشکل درگرو اصلاح نگاه دولت و مجلس نسبت به آموزش‌و‌پرورش ميسر است/ نظام فعلي آموزش‌و‌پرورش، نظامي ناكارآمد و فرسوده است كه گرفتار نوعي سکون و روزمرگي است/ می‌توان با واقع‌بينی، نگاه تخصصی و برنامه محور، به دور از شعار زدگی برای ترميم ساختار بيمار آموزش‌و‌پرورش تلاش کرد/ مسير اصلاح و نوسازی ساختار کهنه و فرسوده آموزش‌و‌پرورش بسيار دشوار است / در راه دفاع از حق‌وحقوق فرهنگيان از خود ضعف و انفعال نشان ندهيد

چالش های آموزش و پرورش و وظیفه وزیر

در اولين آزمون جدي بهارستان نشينان، نمايندگان ملت با سپردن سکان هدايت نهاد حساس و استراتژيک آموزش‌ و‌ پرورش به «فخرالدين دانش آشتياني» وزير پيشنهادي دولت از آزمايشي مهم سربلند بيرون آمدند و حمايت خود از دولت تدبير‌واميد در مسير پيگيري مطالبات فرهنگيان را نشان دادند.

اگرچه راي مثبت نمايندگان به وزير پيشنهادي عملاً مهر تاييدي بر برنامه‌هاي آشتياني است اما نبايد فراموش کرد در شرايط کنوني مجلس ‌و ‌دولت بايد پيش‌از‌پيش در کنار آموزش‌و‌پرورش قرار گيرند، چراکه هماهنگي و همفکري بيشتر دولت و مجلس مي‌تواند به حل مسائل و مشکلات لاينحل بزرگترين و کليدي‌ترين وزارتخانه کشور بينجامد.

شوربختانه آموزش‌و‌پرورش در بيش از سه‌دهه گذشته گرفتار مشکلات ريشه‌اي و گسترده‌اي است که باز کردن گره کور آن فراتر از توان يک‌ وزير و يک‌ وزارتخانه است. بي‌شک وزير جديد آموزش‌و‌پرورش بدون حمايت و پشتيباني دولت و مجلس روزهاي سختي پيش روي خواهد داشت و احتمالاً به سرنوشت تلخ فاني دچار خواهد شد.

به‌باور نگارنده ، اساسي‌ترين مشکل آموزش‌و‌پرورش تأمين منابع مالي متناسب با نيازهاي اين وزارتخانه است که حل اين مشکل درگرو اصلاح نگاه دولت و مجلس نسبت به آموزش‌و‌پرورش ميسر است و اگر نگاه هزينه‌اي سياستگذاران كلان به وزارتخانه پر‌ مخاطب آموزش‌و‌پرورش تغيير نکند در بر پاشنه قبلي خواهد چرخيد و آمدن و رفتن وزيران پياپي بر فرض توانايي کمکي به حل مشکلات نخواهد کرد بلکه گره‌هاي کور آموزش‌و‌پرورش را افزايش خواهد داد.

حمايت قاطع و همه‌جانبه رئيس‌جمهوري و همچنين گروه‌ها و فراکسيون‌هاي مختلف از آشتياني يک بار ديگر باعث شد تا مسائل آموزش‌و‌پرورش در صدر توجه‌ها قرار گيرد و اميد آن مي‌رود که با کمک و همياري دولت و مجلس، آشتياني بتواند گره کور مشکلات لاينحل وزارتخانه پر مخاطب آموزش‌و‌پرورش را باز کند. با حمايت تمام قد گروه‌ها و تشکل‌هاي صنفي و سياسي فرهنگيان از آشتياني مي‌توان به ايجاد تغيير‌و‌تحول در آموزش‌و‌پرورش اميدوار بود اما نبايد فراموش كرد كه آشتياني در اين راه با چالش‌هاي بسيار جدي روبه روست.

اولين و مهم‌ترين چالش جدي آشتياني را مي‌توان عدم آشنايي وي با مشکلات زير‌ساختي و ماهيتي اين حوزه و نداشتن پيشينه در آموزش‌و‌پرورش دانست. او كه فاقد سابقه مديريت خرد‌و‌کلان در حوزه آموزش‌و‌پروش است بايد بتواند در ماه‌هاي پاياني دولت يازدهم با اجراي برنامه‌هاي کوتاه‌مدت از جمله افزايش سهم آموزش‌و‌پرورش از بودجه عمومي کشور، اصلاح ساختار ناکارآمد بيمه‌طلايي و اجراي کامل مرحله دوم رتبه‌بندي معلمان بخشي از نارضايتی فرهنگيان را کاهش دهد.

مهم‌ترين دغدغه و نگراني اين روزهاي معلمان، پرونده اختلاس صندوق‌ذخيره‌فرهنگيان است که رسيدگي قاطع و بدون اغماض به تخلفات احتمالي صورت گرفته در اين صندوق مي‌تواند تا حدودي اعتماد از دست رفته معلمان را باز گرداند.

قاطبه کارشناسان و فعالان حوزه آموزش‌و‌پرورش معتقدند که نظام فعلي آموزش‌و‌پرورش، نظامي ناكارآمد و فرسوده است كه گرفتار نوعي سکون و روزمرگي است. بي‌شك نظام مديريت ناکارآمد آموزش‌و‌پرورش فعلي نيازمند اصلاح و نوسازي است. وزير مستعفي آموزش‌و‌پرورش با تمام تلاش‌ها و زحماتش آنطور که بايد‌و‌شايد نتوانست نقش موثري در دولت و بيرون از دولت ايفا کرده و رضايت فرهنگيان را جلب کند. مي‌توان از موفقيت‌ها و ناکامي‌هاي وزراي قبلي براي اصلاح و بهبود وضع آموزش‌و‌پرورش كشور سود جست.

 

و کلام آخر؛

آقاي آشتياني؛ ارتقاي منزلت فرهنگيان، اصلاح نظام پرداخت معلمان، به اجرا در آمدن طرح رتبه‌بندي، طراحي و اجراي نظام معيشتي و رفاهي ويژه فرهنگيان به شعار نيست. بی‌شک می‌توان با واقع‌بينی، نگاه تخصصی و برنامه محور، به دور از شعار زدگی برای ترميم ساختار بيمار آموزش‌و‌پرورش تلاش کرد.

آقای وزير؛ مسير اصلاح و نوسازی ساختار کهنه و فرسوده آموزش‌و‌پرورش بسيار دشوار است. بايد در جهت تحقق برنامه‌ها و اهدف‌ ايستادگی کرد. بايد بر راه و هدفي که انتخاب کرده‌ايد و بر پيماني که با معلمان بسته‌ايد تا آخر بايستيد و در راه دفاع از حق‌وحقوق فرهنگيان از خود ضعف و انفعال نشان ندهيد. در اين مسير از فشار‌ها، تخريب‌ها و نقدهاي غيرمنصفانه نهراسيد چراكه جامعه بزرگ فرهنگيان با آگاهي و بصيرت در اين وادي پشتيبان شما هستند.

و من الله التوفيق


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 15 آبان 1395 ساعت 15:36 خوانده شده: 1141 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
دلشکسته94 1395/08/15 - 16:32
سلام تو همین سایت نوشتید پاداش بازنشستگان ۹۴راتا ۱۵اذر می دهند ولی امروز اخبار زیر نویس کرد پادش ۹۳ومطالبات حق التدریسها را تا ۱۵اذر می دهند اسمی از۹۴نبرد همه حر فهایشان کشکه همش دروغ تا کی با روان ما بازی می کنند حقوقمان هم به خاطر یک ماه زودتر بازنشسته شدن یک میلیون با شاغلین هم ردیف خودم کمتره انصاف وجود نداره بی عدالتی فر یاد می کنه خدا عذابتان را زیاد کند ان دنیا جوابگو می توانید باشید
پاسخ + +8 -1 --
صداق 1395/08/15 - 18:10
سلام اقای طاهری فردا یه سر بیا حراست با استین کوتاه تو مدرسه هستی یا شغل دوم .
پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1395/08/15 - 18:30
جناب طاهری فرد, همکار محترم, با کمال احترام من با این بند از نظرات شما مخالف هستم.
"اولين و مهم‌ترين چالش جدي آشتياني را مي‌توان عدم آشنايي وي با مشکلات زير‌ساختي و ماهيتي اين حوزه و نداشتن پيشينه در آموزش‌و‌پرورش دانست."
این بدنه به جز بدبختی مگه چیز دیگری برای من و شما داره؟!!!
نیاز به هیچ شناختی از این بدنه نیست, این بدنه باید کلا کنار گذاشته بشه. باید مانند دانشگاه کارهای آموزشی به خود معلمان با قوت گرفتن گروههای آموزشی و یا نظام معلمی سپرده بشه و کادر ستادی و مدیریت هم برند دنبال کار ستادی و یا هر غلطی که دوست دارند.
در زمینه معیشت هم, یا باید کارمندان دیگه, به ویژه ارگانهای حکومتی به سطح ما برسند و یا ما به سطح اونها. این خیلی ساده و روشن است و به هیچ تفسیر و تعبیری نیاز ندارد.
پاسخ + 0 0 --
.... 1395/08/16 - 06:50
حرف دل ما رو زدین.واقعا نیروهای ستادی چیکار میکنن!!!??? والله تو فصل سرما پشه هم پیدا نمیشه که بپرونن!!!350هزار نیروی ستادی برای چیه دقیقا?همین یه مورد رو پیگیری کنن و این نیروها کم بشن خیلی از مشکلات موجود رو با این صرفه جویی میشه حل کرد.
پاسخ + +12 0 --
شهاب 1395/08/15 - 19:24
همکاران محترم وجناب آقای طاهری فرد لطفا از رتبه بندی چیزی مطرح نکنیم چون این طرح برای سرکوب کردن معلمان طراحی شده شما یک نگاه به فرم ارزشیابی امسال بکنید چه قدر این فرم ظالمانه است ونسبت به پارسال کلی تغییر کرده معلمی که مدام شاهد تغییرات ظالمانه است چطور رتبه بندی برای حل مشکل معیشتش کار ساز خواهد بود فقط همسان سازی حقوق با سایر کارکنان دولت به علاوه ی فوق العاده هایی که به آنان پرداخت می شود را مطالبه کنیم ولاغیر
پاسخ + 0 0 --
علی 1395/08/15 - 21:27
از طرح های فانی است که خدا رو شکر رفت و نتوانست پیاده کند . جالب است تا بطحایی سرپرست شد ، این طرح را بخشنامه کرد . وزیر جدید باید بساط دوستان فانی را از وزارت آ.پ جمع کند . دوستان فانی، جزء سرکوب معلمان، طرحی ندارند .
پاسخ + +8 0 --
معلم 1395/08/15 - 21:21
سرنوشت فانی تلخ نبود، خدا جای حق نشسته .فانی ، سه سال بود که به معلمان ستم می کردو روزگار را بر معلمان تلخ کرده بود . خدا را شکر که رفت و نتوانست بقیه برنامه های ظالمانه اش را پیاده کند . درست آن بود که فانی از دانش آموزان نیز حلالیت می طلبید . به واسطه ، برخی برنامه های فانی، دانش اموزان نیز از لحاظ آموزشی زیان دیدند .
پاسخ + +8 -1 --
معلم 1395/08/15 - 21:38
فانی اختلاس و دزدی را برای وزیر جدید به یادگار گذاشت و وزیر جدید هم در این چند ماه مانده به انتخابات نقش کمپین تبلیغاتی روحاتی را با شعار رسیدگی به وضعیت صندوق ذخیره رهبری می کند.
زهی خیال باطل. فرهنگیان دیگر به روحانی اعتماد ندارند.
پاسخ + 0 0 --
نعمتی 1395/08/15 - 22:58
مگر اینکه روحانی با معلمان صداقت داشته باشد و نخواهد خلاف های فانی و بقیه در آ.پ را ماست مالی کند . معلمان ابتدایی با رو کار آمدن فانی، حق التدریس هفته ای 4 ساعتمان حذف شد .چرا و این پول کجا رفته است؟
چرا مبلغ بیمه تکمیلی برای پدران ، مادران و همسر معلمان شده 37 هزار تومان ، بدون اینکه خدمات بیمه بهتر شده باشد ؟ این هم نوعی اختلاس است ؟
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1395/08/16 - 05:27
حذف این اضافه کاری واستفاده از فرصت فراغت بهتر است حقوق ومزایای یک معلم وقتی با دیگر کارکنان دولت یکسان شود دیگر نیازی به اضافه کاری یک روز در هفته نداریم واز این فرصت برای آرامش خود استفاده می کنیم فقط باید درخواست همسان شدن حقوق همه ی کارکنان دولت را داشته باشیم
پاسخ + +6 0 --
مهراب 1395/08/16 - 10:20
یکی از مشکلات فانی نداشتن اقتدار مدیریتی بود

بله او نتوانست جلوی باند بازی و اشنا بازی را در اموزش و پرورش بگیرد

تمام مدیران اداره و بعضی مدیران مدارس به وسیله سیستم کثیف باند بازی و رفیق بازی انتخاب می شوند


سیستم را همین افراد نابود کرده اند

و با اهانت و توهین به معلمین زحمت کش انگیزه کار این قشر مظلوم را نابود کرده اند

این افراد نه تنها اصلا خود را معلم حساب نمی کنند

بلکه معلمین مظلوم را دشمن درجه یک خود حساب می کنند

باید این افراد از مقام خود عزل و افراد شایسته جایگزین انها شوند
پاسخ + +3 -1 --
فرهنگی 1395/08/16 - 15:24
مشکل نه به فانی مربوط است نه به وزرای قبلی ونه حتی مسولین بعدی ؟!مشکل ما نگاه حاکم بر آموزش وپرورش است که خواهان نوعی واگرایی ،دل زدگی و عقب نگه داشتن آموزش وپرورش است !!!
وتا این نگاه حاکم عوض نشود اوضاع هنین است وبس!!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/08/16 - 23:35
فانی که حتما مقصر است ، شک نکن . یک سند ، افزایش فساد در صندوق ذخیره . تو خود بقیه قصه را بخوان .
پاسخ + 0 0 --
صاحبی 1395/08/27 - 21:53
سروران گرامی .فرهنگیان باید برای احقاق حقوق خود جهادی وارد عمل شوند نه با نامه نگاری و اعتراضات بی فایده . اولا با جدیت موضوع صندوق ذخیره باید پیگیری شود واقای فانی باید جوابگو باشد ونگذارید ایشان در دولت حل شود ودر جای دیگر مشغول کارگردد . از طریق دفتر مقام معظم رهبری موضوع دنبال گردد .اقای روحانی هم باید بگوید که به چه اجازهای از پول معلمان وام داده وبه چه کسانی وبا چه تعهدی .وقتی اینها مشخص شد راحتتر کارهای دیگر برای همه ملت مشخص میگردد. مدیر محترم سایت مطلب را حذف نکنید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور