صدای معلم

طاهره نقی ئی - قائم مقام سازمان معلمان ایران

نگاهی به جایگاه معلمان در جامعه

طاهره نقی ئی ضروری است نگاهی گذرا به موقعیت و جایگاه معلمان در جامعه خود داشته باشیم تا با آگاهی از وضع موجود ، راه رسیدن به وضعیت مطلوب را بیابیم .
برای این کار در « دانش برنامه ریزی » از روش ها و تکنیک های مختلف می توان استفاده کرد که یکی از رایج ترین آن ها روش " SWOT " برای سازمان ها و مجموعه های اجتماعی است . در این تکنیک، اصطلاحات یاد شده دارای معانی زیرند :


الف ) نقاط قوت ( STRENGTH )
-کثرت معلمان جامعه و تفوق جمعیتی آن ها به گروه های شغلی دیگر
-سطح بالای دانش و آگاهی های اجتماعی معلمان
-گستردگی جغرافیایی از حیث پراکندگی معلمان در سراسر کشور
-میزان نفوذ اجتماعی و فرهنگی معلمان در جامعه


ب) نقاط ضعف ( WEAKNESS )
-کمبود سطح خودآگاهی معلمان متناسب با اهمیت شغلی ، جایگاه اجتماعی و منزلتی خود
-عدم وجود تشکل های صنفی ، اجتماعی قدرت مند در بین معلمان
-کمبود سطح خودآگاهی معلمان در مورد اهمیت و ضرورت کار جمعی سازمان یافته صنفی و اجتماعی
- تفرق و عدم سازمان یافتگی تشکل های مختلف معلمان کشور
-فقدان پایگاه اجتماعی قوی تشکل های معلمان
- کمی اتکا به نفس در بین معلمان


ج) فرصت ها ( opportunity )
- دارا بودن منزلت اجتماعی بالا در سطح جامعه
- داشتن نقش موثر در شکل گیری شخصیت فردی دانش آموزان و به تبع آن هویت جمعی جامعه
- دارا بودن شان بالای اجتماعی ومنزلتی نزد رهبران سیاسی اجتماعی جامعه


د ) تهدید ها ( THREAT )
-ناچیز بودن سهم بخش آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور به نسبت جمعیت تحت آموزش کشور
- ناچیز بودن حق الزحمه معلمان در ازاء فعالیت آموزشی و پرورشی که دارند در مقایسه با سایر اقشار و گروه های جامعه
-عدم حضور فرهنگیان در عرصه برنامه ریزی ها ، ساختار تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مهم کشور
-تضعیف روند شکل گیری نهادهای مدنی به طور عام و نهادهای معلمان به طور خاص توسط نهادهای حاکمیتی کشور
- عدم تحمل و تمایل حاکمیت به شکل گیری نهادهای مستقل و قدرت مند صنفی در بین معلمان و اتخاذ سیاست تضعیف تشکل ها و اختلاف افکنی بین آن ها
- گرفتار شدن در چنبره مشکلات روزمره اقتصادی به دلیل ضعف بنیه معیشتی معلمان


جمع بندی
با توجه به تجارب معلمان در جوامع مختلف ، به نظر می رسد معلمان کشور برای ارتقاء وضعیت خویش بایستی ضمن توجه به شرایط امروز کشور و رعایت نکات چهارگانه فوق ، سعی و کوششی مستمر ، جدی و صبورانه را در پیش گیرند تا بتوانند در مدتی نه چندان طولانی گام های موثر در این مسیر بردارند که اهم آن ها به قرار زیر است :
-ضرورت سازمان یابی معلمان در قالب تشکل های مدنی ؛ نظیر تشکل های صنفی و انجمن های اجتماعی غیر دولتی و در ادامه آن بر ایجاد اتحادیه سراسری که یک ضرورت اجتناب ناپذیر است .
- تشکل های معلمان باید عمده تلاش و فعالیت های جهت دار خود را مصروف ارتقاء جایگاه شانیتی ، درآمدی ، امنیت شغلی ، خودآگاهی صنفی و اجتماعی معلمان کنند .
-ضمن احترام به تکثر برداشت و فهم از مسائل اجتماعی و اقتصادی ، معلمان از ستیز و تضعیف یکدیگر بپرهیزند و در صحنه های اجتماعی متحد و مکمل یکدیگر باشند .
- تشکل های معلمان باید ضمن داشتن ارتباط معقول و سنجیده با ارکان مختلف حاکمیت ، استقلال خود را حفظ کرده ولی از وابستگی و ارتباط غیرمعقول با او احتراز کنند .
- تشکل های معلمان با توجه به شرایط حاد سیاسی و اجتماعی کشور بهتر است فقط بر ماهیت صنفی و اجتماعی خود تاکید ورزند .

یکشنبه, 17 اسفند 1393 00:11 خوانده شده: 5304 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
داوری 1393/12/17 - 01:22
سپاس بانو
مطلب بسیار خوبی است و برخلاف اکثر مطالب انشایی دارای نکات قابل توجه است که هر نکته آن خود سرفصل یک موضوع مهم است.
منتظر مطالب بعدی شما هستیم.
پاسخ + +10 0 --
منیژه رییسی 1393/12/17 - 09:16
بررسی علمی کوتاه وبسیار مفیدی بود
متشکرم
پاسخ + +8 0 --
ابراهیم نیک بخش 1393/12/17 - 23:15
سلام و درود بر خانم نقی ئی
استفاده کردیم جالب بود .
معلمان خیلی ناامیدانه گذران می کنند باید تشکلها امید را به قشر فرهنگی برگردانند
پاسخ + +9 0 --
طاها 1393/12/18 - 14:46
سياستهاي غلط دولت گذشته وضعيت معيشت فرهنگيان را نابود كرد حقوق معلمان كه 850 دلار بود به يكباره به 400 دلار تنزل پيدا كرد وزارت خانه ها و سازمانها و نهادهاي ديگر حقوق كاركنان خود را ترميم نمودند و تا 80 درصد افزايش دادند تا حقوق ايشان به كانال عادي دو سال پيش برگردد اما آموزش و پرورش و دولت كاري براي عادي سازي و ترميم حقوق معلمان نكردند بحث سر افزايش نيست فقط معلمان مي خواهند حقوقشان به همهان ارزش 850 دلاري بازگردد اگر اين مهم صورت نگيرد معلمان زير خط فقر باقي مانده و عدالت جمهوري اسلامي زير سوال مي رود ما افزايش را گدايي نمي كنيم حقوق حقه خودمان را به ما برگردانيد.
پاسخ + +6 0 --
رضا 1393/12/19 - 11:48
با تشکر از همکار محترم خانم نقی ئی
مسائل معلمان بطور دقیق بررسی شد.انتظار می رود همه مردم ایران باید برای ارتقاء جایگاه آموزش و پرورش و در راس آن معلم انسان ساز،تلاش کنند تا شاید جامعه ای سالم و با سعادت باشیم. کلید حل مشکلات کشور در آموزش و پرورش با نشاط می باشد.
پاسخ + +6 0 --
مرد 1393/12/19 - 20:11
احسنت بر تقسیم بندی عالمانه وعادلانه شما
پاسخ + +16 0 --
رحمان نوريان 1393/12/19 - 21:17
با سلام و تشكر از مطلب كوتاه و كلاسه شده و پر محتواي شما . اما در باره ي جمله ي اخر كه فرموده ايد
"تشکل های معلمان با توجه به شرایط حاد سیاسی و اجتماعی کشور بهتر است فقط بر ماهیت صنفی و اجتماعی خود تاکید ورزند " بايد عرض كنم كه مطالبات معلمان اگرچه صنفي است اما راه حلهاي مفروض براي اجابت خواسته هاي انها به شدت سياسي است . وتا زمانيكه مكانيسم سياسي دستيابي به قدرت طي نشود، مطالبات معلمان هم چنان انباشته تر از گذشته ميگردد.البته راه طولاني و سخت است
پاسخ + +3 0 --
محمد پىرى 1393/12/20 - 07:30
با درور بر همکاران روشنگر,و خدا قووت.
نکته اى را درمورد فرصتها مى خواستم بگىم و آن اىنست که عنوان لاتىن آ ن opportunity. درست مىباشد. شاد وپىروز باشىد
پاسخ + +5 0 --
شهسوارزاده 1393/12/21 - 20:11
به نام دوست
استاد گرانقدر سر کار خانم نقي ئي ، اينجانب تمام قد در برابر استاد بزرگواري چون حضرتعالي سر تعظيم فرو مي آورم . چه مختصر و مفيد چالش ها و راهکار ها را بيان فرموديد .
ضرورت سازمان يابي معلمان در قالب تشکل هاي مدني و در ادامه آن ايجاد اتحاديه سراسري که يک ضرورت اجتناب پذير است .گنجي است که تا دستيابي به آن همه روزه بايد معلمان و تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش با قلم زرين اين مشق را باز نويسي نمايند . همانطور که اشاره فرموديد تشکل ها باحفظ استقلال خود بايد با ارکان مختلف حاکميت ارتباط معقول و و سنجيده برقرار نمايند .
قطعأ سازمان معلمان ايران با وجود قائم مقام توانمندي چون حضرتعالي در کنار ديگر تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش شرايطي را فراهم مي آوريد تا چالش ها ، با بررسي کارشناسانه و دقيق مورد نقد قرار بگيرند . وظيفه تشکل هاست که از يک سو با نهاد هاي حاکميتي و از سوي ديگر با خيل عظيم فرهنگيان به ديالوگ بنشينند .
با تقديم شايسته ترين احترامات – ارادتمند هميشگي شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 0 --
اربابی 1393/12/23 - 07:15
بسیار مختصر و مفید.
سپاس از شما
پاسخ + +5 0 --
امیراحمدی 1393/12/23 - 20:12
با سلام
ممنون از دقت نظر جنابعالی.
موفق و پیروز باشید
پاسخ + +5 0 --
حسین 1393/12/24 - 10:35
با درود بر شما وسایر همکاران زحمتکش
نکته ی مهمی که مورد ایراد نهادهای حکومتی برای امتناع از احقاق حق معلمان است،دو نکته است وآن عبارتند از:
۱.تحصیل رایگان که جزء اصول اساسی کشور است وغیر قابل تغییر با توجه به اینکه خیلی از ارگانها تحت عنوان اصل ۴۴دست به خصوصی سازی و اخذ درامدهای فراوان از هم میهنان زدند از جمله منابع سوختی و شرکتهای آب و برق و مخابرات و.....

۲.با توجه به چنین عمدی در خصوصی سازی و کسب درامد از اولیای بیچاره ی دانش اموزان،لااقل یک در صد از درامد ارگانهای پردرامد _که تمام نیروی انسانی خود را از همین تحصیلات رایگان مدارس و البته دانشگاه ها تامین کرده اند__را به اداره آموزش و پرورش تخصیص دهند تا هدف پیشین نیز محقق باشد و در ضمن فشاری به جیب دولت در اجرای پرداخت هماهنگ حقوق وحفظ و ارتقای شان معلم و ایجاد انگیزهددر فرهنگیان و دانش اموزان نیاید وکشور عزیزمان از نظر فرهنگی و علمی رشد جهشی وملموسی داشته باشد ان شا الله
پاسخ + +5 0 --
حمید 1393/12/25 - 12:17
با سلام خدمت شما دوستان وعرض تشکر از دوستانی که نظرات خود را ابراز میکنند تا شاید به صورت عملی گره از کار فرو بسته ی ما معلمین بگشایند.
ضمن تشکر ویژه از نظر سرکار خانم نقی ای و آقای حسین باید از همه ی همکاران دعوت کنم که در راستا ی این نظرات عقلانی و محکمه پسند از پای ننشینند تا این بار فرجی حاصل شود و اگر بی اهمیتی به این موضوع مشاهده شد تحصن و اعتصاب بجای خویش را پس از تعطیلات ادامه دهند و در صورت لزوم از برپایی کلاس ونیز طرح سوالات پایان ترم خودداری کنند .تا شاید اهمیت و فعالیت ویژه معلمان اندکی بر مدیران ارشد نمایانده شود و دیگر سخن از کثرت ایشان و کثرت درامد ادارات دیگر به میان نیاید بلکه بحث از میزان فعالیت وتلاش زیاد این قشر فهیم و باحجب وحیا باشد ولا اقل این میزان تلاش را کمتر از زحمت کارمندان ادارات شهرداری و راهداری و برق و مخابرات و... ندانند.
پاسخ + +2 0 --
مریم 1393/12/27 - 07:45
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همکاران عزیز. در راستای احقاق حق معلمین دلسوز،قشر فرهنگی شهرستان یزد هم در صورت عدم توجه به نیازها و خواسته هایشان،....
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1394/01/24 - 10:22
از قدیم گفته اند تا بچه گریه نکند پستانک در دهانش نمی گذارند تا ما فرهنگیان دست در دست یکدیگر نگذاریم و متحد نشویم وتشکیلات صنفی قوی نداشته باشیم که سخنانمان را به گوش مسئولین برسانند و حرف را واقعا در گوش آنان فرو کنند ما به خواسته خود نمی رسیم
پاسخ + +4 0 --
مهران 1394/01/25 - 23:36
درود خدا بر شما
پاسخ + +2 0 --
غف 1394/02/03 - 06:43
مچکریم بانو
پاسخ + +1 0 --
ملیکا 1394/02/07 - 09:02
من خیلی خوشم امد متن زیبایی بود علیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
پاسخ + +1 0 --
ملیکا 1394/02/07 - 09:03
علیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییی بوددددددد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور