صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري‌فرد/ کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

فارغ از هیاهوی رسانه ای و کمپین های اعتراضی ؛ بودجه آموزش و پرورش تشنه عدالت است ! مجلسی ها جبران کنند !

دولت يازدهم براي پاسخگويي به مطالبات فرهنگيان از پويايي و جديت لازم برخوردار نيست/ دولت يازدهم در سال پاياني فعاليت خود براي بودجه‌ريزي در بخش آموزش‌ و‌ پرورش به صورت کارشناسي عمل نکرده است/ روندي که دولت اعتدال در زمينه‌ي عدالت بودجه‌اي در پيش گرفته است منفعلانه و نااميد کننده است/ مسئله اقتصاد و بودجه‌ريزي آموزش‌ و‌ پرورش نياز به يک عزم ملی و جدي براي اصلاح ريشه‌اي دارد، جديتي كه به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني ديده نمي‌شود/ فارغ از هياهوي رسانه‌اي و خبري‌هاي گوناگون درباره بودجه ناچيز آموزش‌ و‌ پرورش و کمپين‌هاي اعتراضي فرهنگيان، اين واقعيت تلخ را بايد پذيرفت که آموزش‌ و پرورش از لحاظ مالی و اقتصادي بامشکلات جدي درگير است و در اين سال‌ها اوضاع معيشتي فرهنگيان نه تنها بهبود نيافته که از بسياري جهات بدتر هم شده است

آموزش و پرورش و بودجه 96 و عملکرد مجلس  لايحه بودجه کل کشور در حالي در مجلس شورای اسلامی براي تصويب نهايي در حال بررسي است که روحاني و دولتمردان اعتدال بارها از نگاه ويژه به فرهنگيان و حل مشکلات آنان «سخن‌ها» گفته‌اند و از سوی ديگر تغييرات دير هنگام کابينه يازدهم را هم در راستاي تغيير نگاه دولت به مقوله آموزش و مشکلات اقتصادي زيربنايي‌ترين نهاد توسعه‌اي کشور عنوان مي‌کنند. اما شوربختانه با گذشت سه‌ سال و اندي از آغاز به کار دولت يازدهم و برخلاف تمامي اظهار نظر‌ها و ادعاها،تاکنون فرهنگيان شاهد اقدامي راهگشا در اين زمينه نبوده‌اند و بايد گفت دولت يازدهم براي پاسخگويي به مطالبات فرهنگيان از پويايي و جديت لازم برخوردار نيست.

به باور نگارنده ؛ دولت يازدهم در سال پاياني فعاليت خود براي بودجه‌ريزي در بخش آموزش‌ و‌ پرورش به صورت کارشناسي عمل نکرده است.

در واقع روندي که دولت اعتدال در زمينه‌ي عدالت بودجه‌اي در پيش گرفته است منفعلانه و نااميد کننده است.

لايحه بودجه 96 آموزش‌ و‌ پرورش تکرار تراژدي سال‌هاي گذشته است و با نيازهاي واقعي اين وزارتخانه همخواني نداشته و در نتيجه تداوم مشکلات آموزش‌ و‌ پرورش را به دنبال خواهد داشت.

قطعاً مشکلات مالی و اقتصادي آموزش‌ و‌پرورش اثرات منفي بر زندگي معيشتي فرهنگيان داشته و باعث کاهش کيفيت آموزش عمومي خواهد شد.

اما آنچه که اين روزها بيش از همه چيز موجب آزرده‌خاطري فرهنگيان شده و آن‌ها را از بهارستان نشينان نااميد کرده است، عدم توجه نمايندگان مجلس به مسائل و مشکلات آموزش‌ و‌ پرورش است.

امروزه صداي اعتراض فرهنگيان از هر گوشه و کنار کشور در ارتباط با سياست‌ها، غفلت‌ها، کاستي‌ها و نبود عدالت بودجه‌اي بلند است.

آموزش‌ و‌ پرورش از دير باز با مشکلات مفرط بودجه‌اي درگير بوده است که بخشي از آن به ناتواني و انفعال وزراي آموزش‌ و‌ پرورش در چانه‌زني و لابي‌گري براي افزايش بودجه و اعتبارات مورد نياز بر مي‌گردد و قسمت مهم‌تر آن به عدم توجه و اهتمام جدي دولت‌ها به حل مشکلات ساختاري نهاد حساس آموزش‌ و‌ پرورش بر مي‌گردد.

فارغ از هياهوي رسانه‌اي و خبري‌هاي گوناگون درباره بودجه ناچيز آموزش‌ و‌ پرورش و کمپين‌هاي اعتراضي فرهنگيان، اين واقعيت تلخ را بايد پذيرفت که آموزش‌ و پرورش از لحاظ مالی و اقتصادي بامشکلات جدي درگير است و در اين سال‌ها اوضاع معيشتي فرهنگيان نه تنها بهبود نيافته که از بسياري جهات بدتر هم شده است.

نمايندگان مجلس با اين همه ضعف‌ها و کاستي‌هاي موجود در آموزش‌ و پرورش که بخشي از آن به عهده آنان است، بايستي با جديت براي صيانت از حقوق و منافع فرهنگيان و دانش‌آموزان تلاش کنند.

مسئله اقتصاد و بودجه‌ريزي آموزش‌ و‌ پرورش نياز به يک عزم ملی و جدي براي اصلاح ريشه‌اي دارد، جديتي كه به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني ديده نمي‌شود.

به نظر مي‌رسد در شرايط فعلي نمايندگان مجلس مصلحت آموزش‌ و پرورش و فرهنگيان را فداي منافع حزبي و جناحي خود کرده‌اند.

حال سوال اساسي اين است؛ آيا زمان آن نرسيده است تا نمايندگان مجلس احساس مسئوليت بيشتري کنند و تصميم منطقي و عاقلانه را جايگزين زدوبندهاي سياسي و مصلحت انديشي نمايند؟!

اين روزها انتظار فرهنگيان از بهارستان نشينان اين است که با دور انديشي دغدغه‌هاي آنان را درک ‌کنند و براي رفع تبعيض و توزيع عادلانه بودجه تلاش کنند.

با توجه به اين نکته که « آموزش‌ و‌ پرورش زيربناي توسعه کشور است» ،از قانون‌گزاران انتظار می رفت که حداقل همزمان با پرداختن به مسائل حاشيه‌اي و سياسي يک جلسه اضطراري هم براي بررسي مشکلات آموزش‌ و‌ پرورش به خصوص اصلي‌ترين مشکل اين روزهاي آموزش‌ و‌ پرورش، يعني « تخصيص بودجه و اعتبارات کافي » برگزار کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 07 اسفند 1395 ساعت 21:17 خوانده شده: 964 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +20 0 --
معلم ناامید 1395/12/07 - 22:11
موافقم باوجود علاقه باعتدال واصلاحات اما انتقاد بر دولت روحانی وارد است
پاسخ + +25 0 --
ناشناس 1395/12/07 - 22:27
این مجلس و دولت و ... زبان نرم رو قبول نداره.
....زیر بار حق و عدالت نخواهد رفت.
پاسخ + +29 0 --
زینب 1395/12/07 - 22:40
آموزش و پرورش مظلوم دیگر نای حرکت ندارد. در شرکت کاز یک دیپلمه 7 میلیون ماهانه و 12 تومان عیدی گرفته است. وای بر عدالت!
پاسخ + +26 0 --
خوزستانی 1395/12/07 - 23:59
پلاسکوی آموزش وپرورش هم فروخواهدریخت
پاسخ + 0 0 --
عادل 1395/12/08 - 18:00
پلاسکوی آموزش وپرورش سالهاست که فروریخته و ویران شده!!!
پاسخ + +13 0 --
همکار 1395/12/08 - 00:07
جناب طاهری فرد شما نیز مثل بعضی های دیگر انگار توقع و انتظار بیشتری از این دولت در رابطه با آ.پ و معلمان داشتید و مطالب قبلی شما نیز این را نشان می داد و حالا قبول و باور این بی توجهی برای شما سخت است. در صورتی که از مدتها قبل و حتی از سال 93 این کم لطفی با دلایل متعدد ثابت شد و حتی می شد پبش بینی کرد که این این بی توجهی در آینده به اوج خواهد رسید. پس دیگه باید قبول کنید که اولاً خود دولت بی توجه است وبا این واقعیت دیگر انتظار معجزه از مجلس نیز نمی توان داشت.
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1395/12/08 - 13:42
ازماست که برماست راستش می خواستم خیلی چیزهابنویسم اما کوگوش شنوا..................................................
دولت ازمجلس بدترومجلس از دولت بدتر سگ زردبرادرشغال است
پاسخ + +7 0 --
معلم 1395/12/08 - 21:03
بی تفاوتی و انفعال فرهنگیان.
از یک میلیون فرهنگی فقط 110000 نفر کمپین بودجه عادلانه را امضا کردن!!
پاسخ + 0 0 --
ابوالفضل 1395/12/08 - 21:31
ببم جان زودتر امضا کنید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1395/12/09 - 13:32
کجاست تاامضاکنیم
پاسخ + +4 0 --
معلم 1395/12/08 - 21:37
سلام آقای طاهری، مقاله ای بسیار عالی در دفاع از حقوق فرهنگیان است اما هزاران افسوس که نمایندگان مجلس گوش شنوا و وجدان بیدار ندارند.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1395/12/11 - 00:35
حقوق مدیران 60 درصد زیاد شد.!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور