صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

کاش بعضی ها یاد بگیرند کم تر حرف بزنند !

حسن یوسفیان | آذربایجان شرقی

حرافی در مورد آموزش و پرورش و معلمان

آقای نماینده

ای کاش شما اصلا حرف نمی زدید- هربار در اینترنت خبری در مورد معیشت خانواده آموزش و پرورش جست و جو میکنم صد تا تیتر جلوی چشمانم ردیف می شود که وقتی تا ته آن مطلب را می خوانم جز زیاده گویی و حرف مفت چیزی عایدم نمی شود.
همه ما در اطرافمان کسانی را می‌شناسیم که مدام حرف می‌زنند و لحظه‌ای به شنونده توجه نمی‌کنند و حتی به او اجازه اظهار نظر نمی‌دهند. برخی فکر می‌کنند برای این که دیگران را به سمت خود جلب کنند، باید مدام صحبت کنند و متوجه نیستند انتظار اصلی دیگران، عمل است نه حرف زدن. اما چه چیزی باعث می‌شود این گونه رفتار کنند.

حرف‌زدن مشخصه‌ای است که انسان را از حیوان متمایز می‌سازد. اما افرادی که زیاد و بدون توجه به اعصاب و روان دیگران مدام صحبت می‌کنند و مصاحبه های صد من یک غاز می کنند به این تعادل رفتاری دست پیدا نکرده‌اند. البته منظور این نیست که همه کسانی که بیش از حد حرف می‌زنند نمی‌توانند با دیگران ارتباط عمیقی برقرار کنند، بلکه به نظر می‌رسد آنها نمی‌توانند به خوبی واکنش‌های متفاوت شنونده را تشخیص دهند. بهترین روش ارتباطی، بده و بستان بین گوینده و شنونده بر پایه احترام متقابل و توجه به احساسات یکدیگر است. برخی تصور می‌کنند بسیار بامزه‌تر از دیگران هستند و به همین دلیل مدام حرف می‌زنند، در این چند سال یک نفر هست که خیلی زیاد در مورد آموزش و پرورش و خواسته های معلمان حرف می زند. احتمالا همه معلمان عزیز این فرد یا افراد انگشت شمار را می شناسند. من هر از چندگاهی مصاحبه های این شخص را می خوانم. همان‌طور که مشغول خواندن حرف‌هایش هستم، سعی می کنم بفهمم منظور واقعی این فرد چیست و چرا این قدر حرف می‌زند. مثلا آیا دوست دارد از او تعریف شود؟ یا فکری در سرش است و نقشه ای برای اینده خودش کشیده است و نمی‌تواند از شر آن فکر خلاص شود؟

آیا احساس می کند معلم با حرف تهی دلخوش می شود و باری از دوشش برداشته می شود؟ نمی دانم ولی هرچه هست من نمی توانم درک کنم چرا با وجود این همه حرف زدن و عمل نکردن چرا باز هم احساس اجبار می کند که باید به حرف‌زدن ادامه دهد.
آرزوی من اینست که روزی برسد که لااقل اگر این فرد یا افراد مشابه کاری برای آموزش و پرورش نکرده اند و نمی کنند لاقل کمتر حرف بزنند تا زمانی که ما در اینترنت مطلب خاصی در مورد معلم و آموزش و پرورش جست و جو می کنیم به ناگاه با اتبوهی از زیاده گویی های بی ثمر این آقایان مواجه نشویم.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

گروه تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

خوانده شده: 137 دفعه شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 22:03

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/04/17 - 11:35
کاملا درسته انشالله

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور