صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دانش آموز صاحب نظر و تصمیم ساز نیست بلکه عنصری است که باید صاحب نظر واقعی برای روند کارش تصمیم بگیرد

حسن یوسفیان/ دکترای شیمی | اصفهان

جایگاه دانش آموز در آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت

با سلام
این برنامه چند نکته را روشن کرد:


1- دانش آموز که به عنوان یک عنصر در ساخت آینده کشور محسوب می شود و صاحب نظران باید تصمیم بگیرند چگونه او را برای انجام نقشش در آینده آماده کنند خودش را تصمیم ساز تلقی می کند و فکر می کند باید در قامت صاحب نظر ظاهر شود و در بیان نظرات کاملا حق به جانب و پرخاشگرانه برخورد می کند.
2- خدا را شکر در این برنامه آقای وزیر متوجه شدند که آموزش و پرورش چه دانش آموزان کم توان و پرتوقعی بار آورده است که نه بزرگتر و کوچکتری می فهمند و نه شعور برخورد با مافوق خود را دارند و تازه در این برنامه فقط 5 دانش آموز بودند و یک وزیر و یک مجری و ده ها نفر پشت صحنه که مراقب بودند حرکتی خلاف عرف انجام نشود در حالی که در کلاس 20 تا 35 دانش آموز هستند و یک دبیر و خیلی از حرکات و رفتارهای دانش امور قابل کنترل نیست .


3- وقتی این دانش آموزان پرتوقع با راس هرم آموزش و پرورش اینگونه بی فکر برخورد می کنند خدا به داد معلم و دبیر سر کلاس برسد. دانش آموزی سر کلاس با وقاحت تمام به من می گفت شما حقوق می گیرید و به کلاس می آیید ما چه چیزی می گیریم که باید توی کلاس بنشینیم. ( رسیدن شعور دانش آموز به زیر صفر)


4- یکی از دانش آموزان که بحث نظر سنجی در مورد تاثیر معدل را مطرح کرد و به زعم خودش کلی هم مدرک و سند به قول خودش ریاضی و آمار به جلسه آورده بود هنوز آنقدر خام و نپخته است که نمی فهمد طبق نمودار گوسی یا زنگوله ای فقط 5 درصد دانش آموزان در کلاس درس عالی هستند و حدود ده درصد هم خیلی خوب هستند و در نتیجه همین 15 درصد هستند که نمرات خوبی در امتحانات نهایی کسب می کنند و مستحق پزشک شدن و دندان پزشک شدن و داروساز شدن هستند و بقیه نمره خوبی کسب نمی کنند و این خیلی طبیعی است که 15 درصد که عالی ها و خوب های کلاس هستند بگویند نمره امتحان نهایی تاثیر قطعی داشته باشد و بقیه که اکثرا درسشان متوسط و ضعیف است بگویند تاثیر نداشته باشد.

کاش آقای وزیر اعلام می کردند ما با نظر سنجی موافقیم به شرطی که فقط دانش آموزان قوی و با معدل بالای 19 در آن شرکت کنند زیرا قطعا ما در آینده نیاز داریم که خوبها و عالی های کلاس پزشک و دندان پزشک و داروساز شوند نه آنهایی که با ترفند های من درآوردی موسسات کنکور فقط یاد گرفته اند یک گزینه را از بین 4 گزینه انتخاب کنند.
در پایان می خواهم بگویم که بی توجهی به آموزش و پرورش تاکنون مصائب بی شماری را برای این کشور به ارمغان آورده است و تا دیر نشده فکری به حال این سیستم بکنید که دیگر شاهد رشد و پرورش آدم های بی سواد و بی تجربه و پرخاشگر و پرتوقع نباشیم.

در آینده تحصیلکرده پرتوقع و کم سواد و پرخاشگر نه تنها مشکل جامعه ما را حل نمی کند که بر مشکلات جامعه ما می افزاید.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

گروه تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

خوانده شده: 128 دفعه یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 22:03

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور