صدای معلم

رسیدگی به وضعیت کتاب های درسی مدارس

محمود | تهران

انتقاد از کتاب های درسی مدارس

به نام خدا
سلام
متاسفانه کتابهای درسی مدارس از کیفیت محتوایی برخوردار نیستند و دانش آموزان برای فهم آن نیاز به مترجم دارند. هم اکنون در بهترین حالت دانش آموزان و معلمان از قسمت فهرست مطالب این کتابها استفاده می کنند و اگر بتوانند و امکانات باشد کتاب های کمک درسی را محور کار خود قرار می دهند چرا که مطالب کتابهای درسی به صورت ناقص و پیچیده در کتاب های درسی مطرح شده و اگر دانش آموزی توان مالی استفاده از خدمات معلمی خوب و یا خرید کتابهای کمکی را نداشته باشد، با اتکا به متن کتاب های درسی به جایی نمیرسد. سوال اساسی این است چرا کتاب های درسی مدارس با هدف خودآموز بودن تهیه نمیشود؟
متاسفانه آموزش و پرورش به جای سرمایه گذاری بر روی تهیه محتوای خودآموز برای کتاب های درسی، کتابهای درسی به دردنخور تهیه و با هزینه ای گزاف چاپ می کند و در عوض ناشران و آموزشگاه های کنکوری را مافیا می داند. آیا این آدرس غلط دادن به مردم نیست؟ چرا گفته نمیشود دلیل بی اعتنایی دانش آموزان به کتاب های درسی و استقبال عظیم از کتاب های ناشران کتاب های کمکی چیست؟

کتاب های درسی نیاز به نویسندگانی با تجربه و آموزش دیده دارند که به زبان فارسی و فنون ویرایش تسلط کامل داشته و ساده گویی را بدانند و بر اثر تجربه مشکلات معمول دانش آموزان در هر مبحث را پیش بینی کرده و با بیانی شیوا به تشریح بیشتر آنها پرداخته و تمرین های مناسبی را برای هر موضوع طرح کنند. تا زمانی که محتوای کتابهای درسی به این شیوه اصلاح نشود، هر روز بیشتر از دیروز شاهد هدایت پول مردم به سمت آموزشگاه ها و ناشران کنکوری خواهیم بود.

معلمان باید خودشان دست به کار اصلاح محتوا شوند و ابتدا به صورت استانی جزوات خودآموز تکمیلی برای مدارس استان خودشان تهیه کنند و به تدریج از این طریق کتابهای درسی را اصلاح کنند.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

انتقاد از کتاب های درسی مدارس

خوانده شده: 118 دفعه سه شنبه, 12 شهریور 1398 18:19

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/13 - 15:18
آفرین بر دقت نظر شما. جملات و نحوه نگارش کتاب های درسی انگار از زبان دیگه ای ترجمه شده و نیاز به ترجمه مجدد داره.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور