صدای معلم

در رتبه بندی معلمان ؛ معلمان چگونه استادیار ،دانشیار و استاد خواهند شد وقتی بین داده و ستاده توازنی منطقی وجود ندارد ؟!

افق | آذربایجان شرقی

مشکلات فنی رتبه بندی معلمان

یعنی فقط به صِرف تصویب هیئت دولت جهت اجرای طرح رتبه بندی معلمان ، ما معلمان همانند اساتید دانشگاه ها مربی ، استادیار ، دانشیار و استاد ، نامیده خواهیم شد ؟ !
آنان برای رسیدن به این درجات ، سالها تلاش کرده اند و از جوانی خود مایه گذاشته اند. اما اکثر ما معلمان فقط در مقطعی ، تحصیلات دانشگاهی از سطح فوق دیپلم تا لیسانس ( به جز همکاران با تحصیلات عالی تر ) را پشت سرگذاشته ایم و به جز سنوات خدمت ، فاکتوری برای استادیار و دانشیار و استاد شدن نداریم . چون ما معلمان به حال خود رهاییم و تنها امکانات و پل های تقویت آموزشی را نیز از دست داده ایم. یعنی ما معلمان کانالی هموار و منحصر به فرد برای معلم شدن نداریم ، سطح دانشگاه فرهنگیان قادر به هماوردی با سطح علمی دانشگاه های سراسری نیست و آموزش ضمن خدمت معلمان عملا غیراستاندارد و بی حاصل است. گروه های آموزشی بلاتکلیف و ناکارآمد.

شما مجریان طرح رتبه بندی که اصراری جدّی برای شبیه سازی معلمان با اساتید دانشگاه را دارید برای حفظ وجهه معلمی ، کدام قدم ارزشمند را برداشته اید ؟ اگر قصد افزایش حقوق دارید کمافی السابق انجام دهید و باعث کم رنگی جامعه فرهنگیان در برابر دانشگاهیان نگردید.
بلی ، معلم شریف است و نجیب و سخت کوش و....... اما در عمل ، داده شما به این مجموعه چیست که دست به نام گذاری نوینی برای آنان زده اید؟ ابتدا دانش و مهارت تدریس و فن کلاس داری مرا متحول سازید و به روزرسانی کنید بعد انتظار پویایی داشته باشید. فقط با سندی مهجول الهویه به نام ارزشیابی یا مدرک تحصیلی آغاز استخدام و محک سنوات خدمت ، نمی توانید مرا مربی ، استادیار ، دانشیار و استاد ، خطاب کنید. ابتدا بین ظرف و مظروف رابطه منطقی برگزار نمایید.

در ضمن افزایش حقوق که پشت بند اصلی رتبه بندی معلمان از دیدگاه شما مجریان طرح است ، علاوه بر افزایش سالانه حقوق معلمان ، برقرار خواهد بود ؟ باور کنید که با اجرای این طرح نیز تبعیض مابین حقوق معلمان با شاغلان دیگر وزارتخانه ها ، از بین نخواهد رفت و فقط یک دلخوشی ظاهری برای فراموش کردن برخی از سوابق بدعهدی آموزش و پرورش در قبال مطالبات یک دهه ای ، برقرار خواهد شد. یک بی حسی سطحی برای تخفیف آلام . اما اساس فقر علمی و معیشتی و آموزشی ، همچنان پابرجا خواهد بود.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

مشکلات فنی رتبه بندی معلمان

خوانده شده: 1441 دفعه پنج شنبه, 07 آذر 1398 19:16

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
هنرآموز 1398/09/08 - 08:46
همکار گرامی جناب آقا و یا سرکار خانم افق
با سلام. نظر شما تا حدود زیادی درست است.
اما این را در نظر داشته باشید که بسیاری از اساتید دانشگاه هم بعد از استادیار شدن تلاش چندانی برای ارتقای رتبه هیأت علمی نداشته اند. نمونه بارز این را من در دانشگاه تربیت دبیر ش. رجایی تهران دیدم. اما می دانیم حقوق و مزایای ایشان چندین برابر ماست.
بسیاری از استید دیگر نیز که عنوان پروفسور یا دانشیار را یدک می کشند، اکثر پژوهش ها و انتشاراتشان را مدیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند. شمن اینکه بابت انتشارات خود پژوهانه، گرنت و... نیز دریافت می کنند.
بنده در سال 1390 از فردوسی مشهد فوق لیسانس گرفتم و در طی دو سال دانشجویی و حتی بعد آن 4 مقاله ISI و یک اختراع به ثبت رساندم. حتی از سوی یک دانشگاه کشور سنگاپور دعوتنامه هم گرفتم که بنا به دلایل شخصی و مشکلات تعهد دبیری این فرصت را از دست دادم. اما حاصل تلاش چندین ساله من فقط برای استاد بنده مفید واقع شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/21 - 12:08
مساله این است که کار استاد و معلم اصلا با هم قابل مقایسه نیست چه از نظر تعداد ساعات کار (که حداقل باید 40 ساعت در هفته کار کند) و چه از نظر مدرک تحصیلی چه از نظر سنگینی کار . گرفتن دکتری در یک دانشگاه دولتی درجه 1 کار بسیار سختی است و فرد باید بخش زیادی از جوانی خود را برای این کار صرف کند.
من کاری به افزایش حقوق معلمان ندارم ولی لااقل کار استاد و معلم را با هم مقایسه نکنید.
گرنت استاد هم برای استفاده شخصی خودش نیست جای خرج کردنش مشخص است. اگر استادی این قضیه را دور میزند کاری خلاف اصول و قوانین انجام داده است.
از طرفی معلمها تعطیلات زیادی دارند کل تابستان، عید نوروز و وقتهای بیکاریشان در طول هفته، همه متعلق به خودشان است اما استاد غیر از نوروز باید بقیه ایام را به کار اختصاص دهد و در جلسات مختلف شرکت کنند.
استاد باید همیشه در حال تحقیق و مطالعه باشد تا از روند پیشرفت علم عقب نماند در صورتیکه در مورد معلمین اینطور نیست و جز چند کلاس ضمن خدمت که در هنگام عوض شدن کتاب گذاشته میشود نیازی به تغییر دیگری نیست.
پاسخ + +1 0 --
هنرآموز 1398/09/08 - 08:54
ادامه مطلب:
می دانم امثال بنده و حتی افراد باسوادتر و پژوهشگران بهتر از این حقیر در آ.پ بسیار زیادند. اما این تألیفات و اختراعات از نظر مسئولین آ.پ ما بی ارزش اند. در گذشته کمیسیون آثار و تألیفاتی هم در آ.پ وجود داشت که تاجایی که من اطلاع دارم آن هم حدود 10 سالی است که وجود عینی ندارد.
اساتید محترم دانشگاه هر چند سال مدتی را به عنوان فرصت مطالعاتی در خارج از کشور و با گرنت و هزینه وزارت علوم برای بروزرسانی معلومات خود در خارج از کشور و با هزینه بیت المال سپری می کنند. اما ما معلمان حتی اگر به خارج از کشور هم اعزام و مشغول به کار شویم باید ماه ها صبر کنیم تا حق و مزد خود را دریافت کنیم. پس با این رتبه بندی و امثال این ما هیچ گاه نمی توانیم مانند اساتید دانشگاه شویم. ضمنا اکثر ما می دانیم که در سند تحول بنیادی آمده که پس از رتبه بندی دریافتی هیچ معلمی نباید کمتر از 80% هیأت علمی همتراز دانشگاهیش شود. آیا این افزایش 200 تا 600 هزاری که شامل کسورات فراوان و مقرری ماه اول و... می گردد، با آنچه در قانون مجس سال 1392 تصویب شده بود، یکی است؟
پاسخ + 0 0 --
هنرآموز 1398/09/08 - 09:01
ادامه:
پس با کمال احترام از شما همکار گرامی که بخش نامه های ارسالی این سامانه را جولانگاه افکار و عقاید خود نموده اید و می خواهید سطح مطالعات و سواد خود را نمایان کنید تقاضا دارم کمی منطقی تر و با در نظر گرفتن کلیه جوانب امر به ارسال نامه اقدام کنید. من می دانم که همه افرادی که نظیر بنده و شما در این سایت نظراتمان را ثبت می کنیم دلسوز کل نظام آ.پ هستیم و فقط در پی منافع خود نباید باشیم.
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 11:47
با سلام استاد گرانمایه
آنچه که حضرتعالی ذکر نمودید در نظریه " اثرمیتو " ی روبرت مرتون خلاصه می شود که برخی از اساتید از حاصل زحمات دانشجویان ، بهره نادرست اما شایسته به نفع خود می برند. اگر مایل بودید می توانید مطالعه نمایید.

به نظر بنده رتبه بندی باید حاصل موارد زیر باشد:
ابتدا کانال های تربیت معلم را استاندارد نموده و
گروه های آموزشی فعال و پویا گردند و سرگروه ها بر اساس توانمندی علمی ، انتخاب شوند.
و در نهایت آموزش ضمن خدمت ، به جریان طبیعی و صحیح خود جهت دانش افزایی و تقویت مهارت کلاس داری معلمان برسد.
مسئولان قصد خود را چنین مفروض داشته اند که رتبه بندی یعنی افزایش حقوق . که صد البته طی آن باز سطح حقوق معلمان ره بجایی نخواهد سپرد. اما از سویی قرار است معلمان عین اساتید دانشگاه طبقه بندی شوند. طبقه بندی بر اساس معیارهای واقعی ، بلامانع است اما بر اساس اوهام ، تأثیری بر کیفیت آموزش نمی گذارد.
پس رتبه بندی معلمان بر اساس درجات دانشگاهی باید ابتدا از سه اصل اساسی آموزش و پرورش تبعیت نماید و شیر بی یال و دُم نباشد.......
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 11:53
در خصوص جولانگاه قرار دادن این بخش ، عرض کنم دلیل مخالفت عده ای ، نادرست بودن محتواست ( آدرس دهید ) بار آموزشی آنهاست ، زیاد بودن آنهاست ؟ و یا....

چرا احساس می کنید جا تنگ شده است ؟ تمامی مطالب بنده را نگاه کنید به نوعی به آموزش و پرورش و فرهنگ و رفتارهای اجتماعی مربوط می شود. تصور کنید مباحث فلان کانال است و با طیب خاطر مطالعه نمایید.
شاید چون سایت صدای معلم ، به طور رایگان در اختیار خوانندگان محترم است ، چنین برخوردهایی انجام می شود.
دانستن و نوشتن بر اساس آنها هرگز پایان پذیر نیست. بهتر نیست شما هم از منظر رشته خود ، گه گاهی جولان دهید و ما را از دانش خود بهره رسانید ؟
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 12:12
بنده اگر قصد نمایان ساختن سطح مطالعات و سواد خود را داشتم ، با نام اصلی که بهتر می توان به این هدف دست یازید. بنده هم مثل بسیاری از همکاران ، از مفهوم جمله زیر که در یکی از نوشته ها در همین بخش ، توضیح داده ام محرومم.

" دانسته هایتان را مانند یک ساعت مچی در دست کنید، نه صرفا به این خاطر که نشان دهید آن را دارید ، بلکه به این خاطر که اگر کسی از شما ساعت را پرسید ، برایش بگویید."

مشکل اساسی این است که طبق سنت دیرین ، من معلم تصور می کنم همه چیز را می دانم.
نیک به خاطر دارم در کلاس اول متوسطه ، تلاش می کردم تا تابوی این باور را بشکنم.....
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 12:12
وقتی به دانش آموزانم می گفتم : من همه چیز را نمی دانم ، متعجب زده همدیگر را می نگریستند.به آنان می گفتم آخرین باری که فیزیک و یا شیمی خواندم و یا مسایل ریاضی حل کردم به سال اول دبیرستان زمان تحصیلم برمی گردد و من سواد هیچیک از آنها را ندارم. من تاریخ و جغرافیا و عربی و...... را هم در حد تدریس بلد نیستم. فقط در رشته خود در سطح کلاس اول تا چهارم متوسطه قادر به تدریسم. مابقی مربوط به مطالعه ، تلاش و همت خودم بستگی دارد که چقدر می دانم.
پس باور کنیم که نوشتن و گفتن و پرداختن به برخی از مفاهیم ولو در حد تذکر و یادآوری بلامانع است.
گاه از یک جمله کوتاه بسیار بیشتر از یک کتاب دویست صفحه ای می توان یاد گرفت. همین یک جمله دیدگاه، نظر ، نگرش و حتی جهان بینی افراد را قادر است عوض کند اما چرا این همه مقاومت ، جای بحث دارد.
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 12:19
با سلام و احترام
جناب آقای پورسلیمان
مدیر محترم سایت صدای معلم ،
با توجه به نظرات برخی از همکاران ، اگر نوشته های بنده از نظر حضرتعالی نیز دل آزار ،غیرمفید ، بدیهی و.......هست ، امر کنید قلم را غلاف خواهم کرد.

ظاهرا برخی از آلرژی ها در این جامعه اجتناب ناپذیر است و شاید برای همین من نوعی، بجز مشکل نان ، دغدغه ای دیگر ندارم.
به هر ترتیب ما خواسته و نخواسته اسیر سیاست هایی هستیم که بر ما اِعمال می گردد و ما اصلا مقصر نیستیم ، دیگری بجز من همیشه متهم ردیف اول است.
هر چند نفس درج مطالب بنده ، گویای تأیید شما از تلاش بنده هست ، اما باز در انتظار پاسخ قاطع حضرتعالی هستم.
آیا ضرورتی برای به خود آمدن ما فرهنگیان وجود دارد یا خیر ؟!
با سپاس و قدردانی از همت و اراده حضرتعالی در اداره سایتی با این همه تنوع سلایق.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/09/08 - 12:37
همکار محترم

درود

این موضوع را چندین بار نوشته ایم و گفته ایم .

در این رسانه ، کسی جای کسی دیگری را تنگ نمی کند .

افراد می توانند انتقادات خود را بیان کنند .

شما هم در ارائه پاسخ آزاد هستید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 12:41
سلام مجدد

سپاس از حمایت و همراهی تان.
در خدمت هستم.
پاسخ + 0 0 --
هنرآموز 1398/09/08 - 13:07
سلام جناب آقا/ سرکار خانم افق
شرمنده من هم شما را درک می کنم و از این همه دلسوزی شما و جناب آقای استاد پورسلیمان تشکر می کنم.
پاسخ + 0 0 --
افق 1398/09/08 - 13:21
سلام همکار بزرگوار
خدا را شاهد می گیرم حب و بغضی در کار نیست.
فقط گریزی است از روزمرگی اعتراض و طغیان نسبت به چیزهایی که اجازه نمی دهند زورمان به آنها برسد. هدف استفاده بهینه از زمان و عمر است. لیاقت ما معلمان بسیار بیشتر از اسارت در
دور باطلی است که هر یک به نوعی در آن گرفتاریم.
ما نیازمند انجام فعلیم نه ماندن در گفتار و پندار.
برای همراهی و ابراز نظرتان بی نهایت ممنون.
هدف اصلی همین تبادلات افکار است . سپاس
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/09/08 - 19:44
اصولا کسی دفاع می کند و یا خود را اثبات
می کند که جرمی مرتکب شود و یا خطایی
کرده باشد ، پس همکار محترم افق ، نیازی
به دفاع از خودتان نیست. کسانی که دوست
دارند بخوانند و گر نه از مطالب شما رد شده
بروند سر خط. موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/09/11 - 15:42
اگر قرار بر چنین ترتیب بندی است ابتدا باید
دانش مرا روز رسانی کنند. حقیقتا اینها تصور
می کنند من دبیر با ۴۲۰ تا ۷۰۰/ ۸۰۰ هزار تومان
استاد و یا ...... خواهم شد. حق هیچ طرح را
را قادر نیستند بجا آورند چون توانمند نیستند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از نوع " تعامل " است یا " دخالت " ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور