صدای معلم

آقای وزیر، در لایه های زیرین وزارتخانه شما خبرهایی است ؛ ترمز بعضی معاونت ها را بکشید!

محمد حسینی | آذربایجان شرقی

حذف معاونت پژوهشی و انتقاد از وزیر آموزش و پرورش

قانون اثر پروانه ای می گوید که بال زدن پروانه در یک نقطه، می تواند در نقاط دیگر طوفان به پا کند و یا اثرات مختلف داشته باشد. از همین منظر نویسنده قصد دارد تا به یک حرکت خزنده در آموزش و پرورش و تأثیرات آن به ویژه در مغایرت با رویکرد تحول خواهی اشاره نماید. اگر بخواهیم به شکل ساده به قضیه نگاه کنیم موضوع این است که آموزش و پرورش می خواهد به علت چابک سازی و تمرکز زدایی در ساختار تشکیلاتی خود، تجدید نظر نموده و آن را اصلاح کند. تا اینجای کار هیچ ایرادی ندارد و شکل کار خوب است اما وقتی در پس این حرکت، معاونت کلیدی پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی، حذف و سایر معاونت ها هم با حذف ادارات و گروهها مواجه ولی معاونت پشتیبانی چاق و فربه می شود و یک ساختار ضدتحولی و تأمین کننده منفعت افراد با گرایش هایی قابل تأمل که به واکاوی آن خواهیم پرداخت شکل می گیرد، نباید بی تفاوت از کنار آن گذشت که در ذیل به آن می پردازیم:
1-مخالفت با دیدگاه ها و افق ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری:
نکته کلیدی و آغاز حرکت خزنده دقیقاً در همین جاست. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید جدی به سرفصل پژوهش داشته و آن را تضمیین کننده اقتدار کشور می دانند. در سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) در سال جاری نیز به ضرورت تحول در آموزش و پرورش و تاکید بر این مقوله پرداختند که برای ما فصل الخطاب و چراغ راه است. در هفته معلم سال گذشته نیز اشاره می کنند که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قلب آموزش و پرورش است.این قلب را گرامی بدارید، اهمیت بدهید و حفظ کنید. سوال دقیقاً همین جاست که آیا حذف معاونت پژوهش که عقبه سازمان پژوهش در استان هاست و مسئول پی گیری سیاست های این سازمان است، به معنای اهمیت دادن و حفظ این سازمان است و با دیدگاه معظم له انطباق دارد؟ آیا تحول مورد انتظار رهبر معظم انقلاب بدون توجه به امر پژوهش قرار است محقق شود؟ چرا رئیس محترم سازمان پژوهش با این ساختار مخالف و آن را ضدتحولی و قهر با پژوهش معرفی می کند؟ این موارد مؤید این نظر است که طراحان قضیه یا فرمایش معظم له را متوجه نشدند یا عامدانه بر خلاف آن عمل می کنند که البته با شناختی که از وزیر محترم آموزش و پرورش داریم به نظر می رسد که این موضوع توسط افراد دیگری طراحی و در حال پیگیری و به سرانجام رسیدن است و از این رو از وزیر محترم ولایتمدار آموزش و پرورش انتظار بر این است که در مقابل این افراد قاطعانه بایستد و نگذارد که برنامه های سند تحول معطل بماند.
2-موافق نبودن معاونین وزیر و مدیران کل آموزش و پرورش با این ساختار:
معاونین محترم وزارت آموزش و پرورش در جلسه ویدئو کنفرانس وزیر با شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و سخنرانی های مختلف، به صراحت مخالفت خود را با این ساختار اعلام کردند که در آنجا وزیر محترم آموزش و پرورش دستور توقف و بررسی سه سناریوی دیگر را دادند لیکن همان افرادی که از این موضوع انتفاع می برند که توضیح داده خواهد شد در خفا به دنبال اجرایی کردن این طرح و به کرسی نشاندن نظر خود هستند. مدیران کل آموزش و پرورش نیز با این ساختار موافق نبوده و معتقدند که از آنها نظرخواهی نشده است. آیا بهتر نبود که برای تشکیلاتی که قرار است توسط مدیران کل مدیریت شود از خود آنها نظرخواهی می شد و یا شأن آنها در این حد دانسته شد که ساختار جدید را در دستور کار جلسه کارگروه توسعه مدیریت استان قرار داده و آن را تأیید کنید و فقط در این حد اظهار نظر کنید که کدام کارشناسی ها را نمی خواهید.(اشاره به نامه آقای حسین بر به استان ها)
3-طراحان ساختار ناموزون و چاق و لاغر ادارات کل آموزش و پرورش:
این ساختار، با طراحی علی الهیار ترکمن و یارمحمد حسین بر و ابلاغ زیرکانه در اولین روز شکل گیری مجلس محترم شورای اسلامی و پی گیری محرمانه توسط این دو فرد در حال پیگیری است. در این ساختار، بقیه معاونت ها نحیف و لاغر و معاونت تحت امر این دو بزرگوار چاق و فربه شده است به گونه ای که بیش از 50درصد!!!! پرسنل ادارات کل را در زیرمجموعه خود قرار داده اند و اصرار بر این امر دارند. به نظر می رسد طراحان به دنبال این هستند تا منابع مالی و منابع انسانی را تحت مدیریت خود داشته باشند و این به معنای تمرکز قدرت است که خود می تواند زمینه ساز فساد شود. اگر در آموزش و پرورش، پول و نیروی انسانی در یک بخش تمرکز یابد آغاز بحران جدی برای نهاد تعلیم و تربیت است زیرا کار سایر معاونت ها به جای تمرکز بر بحث آموزش و پرورش و تربیت بدنی و سوادآموزی و ...جنگ بر سر اعتبار مالی و نیروی انسانی خواهد بود. می دانیم که آموزش و پرورش با موجی از بازنشستگی و البته جذب نیروی انسانی در سال های آتی روبروست. به نظر می رسد که همانطور که مرکز منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش را عده ای در سیطره خود گرفتند اکنون نیز می خواهند مدیریت نیروی انسانی در استان ها را تحت امر خود و ذیل معاونت خود داشته باشند. آقای «ترکمن» که نیروی رسمی سازمان مدیریت و برنامه ریزی است و آقای حسین بر نیز از برادران عزیز بلوچ اهل سنت است که قبلا سابقه کار در معاونت پشتیبانی و معاونت پژوهش سیستان و بلوچستان را داشته است و چون در این دو حوزه کار کرده است قصد دارد تا این دو معاونت در استان ها را نیز مدیریت کند. آیا این پرسش آقای حسین بر از افرادی که در مصاحبه شرکت نموده اند که تا چه اندازه اعتقاد به استفاده از نیروهای اهل سنت در سطوح مدیریتی دارید جای تأمل ندارد؟ انتظار ما از این دو بزرگوار تمرکز بر روی مسائل اصلی آموزش و پرورش است. چرا شما سرگرم حواشی شده اید و مطالبات به حق شاغلین و بازنشستگان از طریق احزاب و تشکل ها و گفتگوهای مجازی در حال پیگیری است و جالب اینکه تمام این گفتگوها نتیجه بخش بوده و منجر به صدور احکام اصلاحی پی در پی و شعف انگیز برای فرهنگیان(همان احکامی که شما می گفتید خلاف قانون است) می شود که البته از این عزیزان متشکریم ولی آیا پیگیری جدی در این زمینه وظیفه ذاتی شما نیست؟ یا شما مشغول امور دیگری هستید؟جناب وزیر نگذارید که حضرتعالی سرگرم نرم افزار شاد و کرونا باشید و دیگران برای آینده این سرزمین طراحی مخفیانه داشته باشند. البته جای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در این مقوله خالی است. از ما گفتن بود...
رونوشت: دفتر مقام معظم رهبری
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس محترم شورای اسلامی


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

حذف معاونت پژوهشی و انتقاد از وزیر آموزش و پرورش

خوانده شده: 130 دفعه سه شنبه, 07 مرداد 1399 12:33

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور