صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رییس جمهور در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 97-96 :

" محیط مدرسه باید محیط اخلاق و ادب باشد، بنابراین سوال این است که در محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل کنیم و به آن احترام بگذاریم و این که چگونه اخلاق و ادب را تمرین کنیم "

گروه اخبار/

سخنان روحانی به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 97-96

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح شنبه در آیین آغاز سال تحصیلی 97-1396 در هنرستان دخترانه شهید مدرس منطقه پنج تهران یاد و نام شهیدان کربلا و سالار شهیدان را گرامی داشت و اول مهر را به دانش آموزان، معلمان و مسئولان آموزش و پرورش تبریک گفت.
وی اظهارکرد: زنگ مدرسه در روز اول مهر به معنای شروع حرکت به سمت پله جدید است و اگر 12 سال تحصیلی را به منزله 12 پله در نظر بگیریم، هر سال پله ای را می یابیم تا در سال دوازدهم به سکویی برسیم که از آن یا برای دانش بالاتر یا برای فعالیت در جامعه خود را آماده کنیم.
رییس جمهوری گفت: سوال اول مهر امسال این است که تلاش کنیم محیط کلاس و مدرسه، محیطی این چنین باشد و در محیط مدرسه یکدیگر را تحمل کنیم.
روحانی افزود: وقتی کسی را هو می کنیم یعنی نظرش را تحمل نمی کنیم و وقتی به او اخم می کنیم یعنی افکار دیگری را تحمل نمی کنیم، در محیط مدرسه باید افکار دیگران را تحمل کنیم و به فکر دیگران احترام بگذاریم و این به دست معلمان و دانش آموزان است.
وی اضافه کرد: چه اشکالی دارد اگر پاسخ سوالی در کتابی آمده و دانش آموز با روش دیگری جواب داد به جای این که نمره منفی بدهیم او را تشویق کنیم چرا که خلاقیت به خرج داده است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: محیط مدرسه باید محیط اخلاق و ادب باشد، بنابراین سوال این است که در محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل کنیم و به آن احترام بگذاریم و این که چگونه اخلاق و ادب را تمرین کنیم.
روحانی در ادامه طرح سوال امسال گفت: با چه سبک می توانیم اخلاق و ادب بالاتر و تحمل بالاتر داشته باشیم؟
وی با بیان این که امیر المومنین (ع) در این زمینه سه جمله دارد، یادآور شد: اگر کسی سوالی بلد نیست، نباید خجالت بکشد و باید بگوید نمی دانم، دانش آموز نباید خجالت بکشد و نباید او را تحقیر کنیم و در جامعه اگر موردی را بلد نیستیم، بگوییم بلد نیستیم. دوم این که اگر چیزی بلد نیستیم خجالت نکشیم و بپرسیم. یاد گرفتن و سوال کردن حسن و راه پیشرفت است.
رییس جمهوری اضافه کرد: باید در زندگی تحمل داشته باشیم و افکار و نظرات دیگران را تحمل کنیم و اگر بتوانیم محیط مدرسه و کلاس را بهتر بسازیم، می توانیم عالم تر، اندیشمندتر، خلاق تر و ماهرتر برای کار و فعالیت در جامعه بعد از دوران تحصیل باشیم.
روحانی خطاب به دانش آموزان گفت: بی تردید در طول زندگی که امیدوارم زندگی طولانی و پربرکتی داشته باشید، در آینده خواهید دید که هیچ دورانی زیباتر و لذت بخش تر از دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه نبوده است.
وی ادامه داد: در حالی که در مدارس مشغول درس بوده، ممکن است فراز و نشیب و سختی هایی در زندگی تحصیل ما وجود داشته باشد یا برخی بگویند دو مرتبه اول مهر رسید و چه می شد یکی دو هفته دیگر به تعطیلات اضافه می شد که این ظاهر کار است و با گذشت زمان وقتی به گذشته بر می گردیم، حس می کنید که بهترین روزهای زندگی شما دوران تحصیل بوده است.
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: برای این که مدرسه، هنرستان و دبیرستان بهترین باشد و بتوانیم در سال پایانی وقتی دوران متوسطه را ترک می کنیم، احساس کرده شرایط بهتری را برای حضور در جامعه داریم، به خیلی موارد از جمله برنامه ها، تلاش ها و کمک های دولت، تلاش های پدران، مادران، خانواده ها و معلمان وابسته است.

وی یکی از عوامل مهم رابطه معلم و دانش آموز، روابط دانش آموز در محیط کلاس و مدرسه با یکدیگر دانست و تاکید کرد محیط کلاس اگر امن نباشد، امن به معنای این که در یک کلاس مبادا یک دانش آموز مورد حمله جملات و سخنان دیگر دانش آموزان قرار بگیرد و محیط امن نیز به این معنا که دانش آموزی استعداد بیشتری دارد در محیط کلاس به دیگران فخر فروشی نکند و آن که درس را بهتر می فهمد احساس کند به شاگردی که به هر دلیل حرف استاد را به درستی نمی گیرد، کمک کند.
رییس قوه مجریه افزود: محیط امن به این معنا که به شکل، قیافه، نحوه حرکت، لهجه یکدیگر،نحوه سخن گفتن و راه رفتن یکدیگر خدایی ناکرده ایراد نگیریم یا چند دانش آموز یک دانش آموز را دست نیندازند.
روحانی ادامه داد: اگر چنین شد دانش آموز غم زده و تحت فشار روحی قرار می گیرد و دیگر محیط کلاس امن نیست و اگر خدایی ناکرده رفتار معلم ناصحیح باشد و اگر مسیری که از خیابان تا به منزل می رود، امن نباشد، و اگر در خانه رفتار پدر و مادر محبت آمیز نباشد، ناامنی دیگری به وجود می آید و درس خواندن برایش سخت و مشکل خواهد شد و نمی تواند این فرصت برای یادگیری بهتر استفاده کند.
رییس جمهوری تصریح کرد همه می دانیم که در کشور ما در بسیاری از زمینه ها جوانان، دانش آموزان و دانشجویان قدم های خوبی برداشته و در بسیاری از المپیاد ها برنده طلا شده اند و در بسیاری از مسابقات دانش آموزان جزو رتبه های برتر بودند و در دانشگاه های برتر، دانشجویان کشور مشغول تحصیل هستند و در مراکز مطرح علمی دنیا بسیاری از ایرانیان به عنوان نخبگان تلاش می کنند.
روحانی افزود: در عین حال وقتی به صد سال پیش کشور بر می گردیم و با کشورهای پیشرفته خود را مقایسه می کنیم، می بینیم نقایصی هم در کشور وجود داشته و ما بهترین استفاده را از سرمایه ها و منابع نکردیم.
وی اضافه کرد: دانش آموزان در کشور ما بعد از گرفتن دیپلم با فاصله دو سال بعد اگر دانشگاه نروند و مشغول کار عادی شوند، با دانش آموزی که در کشور پیشرفته درس خوانده و دیپلم گرفته مقایسه کنیم، می بینیم آن دانش آموز بعد از چند سال داشته هایش بیشتر از دانش آموز ایرانی است، چرا؟
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برای این که ما در کلاس عمدتا به غیر از هنرستان ها که کار و فعالیت و مهارت وجود دارد، کمتر در دبیرستان ها می بینیم و بیشتر می خوانیم و حفظ می کنیم تا در امتحان نمره خوب بگیریم یا تست را خوب بزنیم.
روحانی تاکید کرد: عملکرد ما حفظی است و به حافظه متکی است و با گذشت زمان همانند یخ در آب می ماند که «حفظیات» ما کاسته می شود بنابراین اگر به خلاقیت جوانان و نوجوانان تکیه کردیم، به جای این که مطلبی را بخوانیم تا حفظ کنند، به صورت سوال مطرح کنیم تا دانش آموز با فکر خود پاسخ دهد. چه بسا دانش آموز بهتر از کتاب جواب دهد و این باید نویسندگان کتاب درسی آموزش و پرورش باورشان شود که از آن ها بهتر در پاسخ سوال ممکن است تعدادی از دانش آموزان بهتر بیان کنند.
رییس جمهوری گفت بگذاریم بخش بزرگ کتاب درسی توسط دانش آموزان در طول سال های آینده نوشته شود و بگذاریم خلاقیت و مهارت در دانش آموزان زنده شود تا بعد از 12 سال یک کاغذ دست دانش آموز به عنوان مدرک ندهیم بلکه مهارتی یاد دهیم که هر جایی برود مهارت خود را به عنوان رشد و دوران متوسطه در محیط کار عرضه کند.
روحانی اضافه کرد ما دانش آموز را علاقه مند به کار در پایان 12 سال تحصیل، تحویل جامعه بدهیم و دانش آموز را یک جوان مهار و حداقل در یک رشته آماده کنیم و این اولین خواسته من از وزیر آموزش و پرورش بود که پایان 12 سال دانش آموز یک کار بلد باشد که اگر ادامه تحصیل نداد، بتواند وارد فعالیت اجتماعی شود.
وی تصریح کرد این مسئله به عنوان رسالت همه معلمان و مسئولان آموزش و پرورش و نویسندگان کتاب های درسی است.
رییس جمهوری همچنین ضمن عذر خواهی اظهار کرد: ممکن است قضاوت من تند باشد، دهه هایی که ما در دبستان و دبیرستان بودیم، در دهه 30 و 40، کتاب های درسی ما با امروز به غیر از آنکه جلد آن عکس و فونت آن عوض شده یا برخی عبارات آن تغییرکرده، چقدر تغییر کرده است.
وی اضافه کرد ماه محرم است و ماه سادگی و فداکاری و این را به فال نیک می گیریم که اول مهر امسال آغاز روزهای یادآوری ایثار و فداکاری سرور و سالار شهیدان توام شده است و باید خود را به گونه ای تربیت کنیم که برای کشور و اهداف و آرمانهایمان فداکار باشیم و از زندگیمان برای جامعه بگذاریم.
رییس جمهوری در پایان این مراسم از هنرستان دخترانه شهید مدرس به همراه وزیر آموزش و پرورش و مسئولان این وزارتخانه بازدید کرد.

( ایرنا )
پایان پیام/

شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 09:16 خوانده شده: 24875 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +29 -3 --
منتظر 1396/07/01 - 14:51
دروغ ها چه شد چرا این همه دروغ دروغگو دشمن خداست پس
طلب حق التدریس ها چه شد.
پاسخ + 0 0 --
معلم ... 1396/07/05 - 13:25
از دکتر روحانی مهمتر جناب بطحایی است که با دروغ و وعده وعید پست ومقام وزارت را گرفت در مقابل نفرین معلمان و دبیران را!
پاسخ + +25 -7 --
خانم فرهنگ 1396/07/01 - 17:47
امیدوارم منظور جناب رئیس جمهور از ادب واخلاق این نباشد که درومقابل هر بی عدالتی و نجومی بگیر وآفازاده های بی درد ودارای ژن خوب سر تعظبم فرود بیاورند. امیدوارم منظور از یادگیری مهارت ،مهارت دروغگویی وتوجیح کردن نباشد. در ضمن یادآور میشوم که سازمان نالیف زیر نظر خودتان می باشد وگلایه به خودتان داشته باشید وهمچنین همت بالا
پاسخ + 0 0 --
معلم ... 1396/07/05 - 13:26
جناب دکتر روحانی قبل از هر سوال و خواسته ای از سیستم ا.پ باید به مقام ومنزلت معلم و معیشت انها توجه شود و محدوده و نقش دانش اموز و والدین شان معین تا با تضعیف معلم و تکبر دانش اموز همه چیز خراب نشود
پاسخ + +29 -8 --
منصور 1396/07/01 - 20:40
اقای روحانی به نظر جناب عالی چهل سال حرف زدن و شعار زدگی کافی نیست؟
پاسخ + 0 0 --
رییس جمهور 1396/07/02 - 06:33
چرا فرزندم...کافیست!
پاسخ + +14 -8 --
شهاب 1396/07/02 - 20:11
جنابعالی که دم از اخلاق می زنی باید عامل به آن باشی قبل از انتخابات جناب نجفی به نمایندگی از شما وعده ی اولویت اول بودن آ.پ را داد وبعداز انتخابا ت چرخ جور دیگری چرخید وفردی سکان داروزارت شد که در طول سی وپنج سال عملکرد ضعیفی داشته به نظر شما دادن وعده وعمل نکردن به آن اخلاقی است سردمداران درابتدا باید ازخودشروع کنند وبعد از دیگران عمل اخلاقی بخواهند این دوره تمام می شود تنها چیزی که باقی می ماند وتحسین همگان رابرخواهد انگیخت تحول ایجادکردن در جایی است که سالها از عقب ماندگی رنح می برد وزیربنایی ترین نهاد هرکشوری است
پاسخ + +19 -8 --
سید محمد حسن حسینی 1396/07/03 - 15:07
آقای رییس جمهور! حرفهای قشنگ میزنی ولی نوع دولتداریتون مفهوم دروغگو بودن شما رو به اذهان میاره:

http://melliun.org/iran/112020
پاسخ + +11 -9 --
علی ش 1396/07/03 - 16:21
طبیعتا اخلاق و تحمل عقاید مخالفین را فقط باید از خودت و اطرافیانت آموخت...!!!!
آنچه به وفور در تبلیغات انتخاباتی نشان دادی...

دوصد گفته چون 0/5 کردار نیست.
پاسخ + +11 -9 --
زهرا 1396/08/29 - 08:14
سلام آقای روحانی لطفا اگر امکانش هست یه فکری هم به حال اون بچه های هم که درسشون ضعیفه ومشکل مالی دارن هم بکنیدولی بعضی از بچه ها هم هستن که پدر مادراشون با اینکه مشکل مالی دارن هچوقت برای بچه هاشون کم نمیذارن تا بچه هاشون در آینده یه کاره ای بشن ولی متاسفانه خیلی از بچه ها هستن که درسشون ضغیقه ولی باز هم این مشکل برمیگرده به فضای مجازی یاکلا گوشی شما خودتون هم شاهدیبد که واقا در این دوره بچه ها دیگه استفاده درستی از گوشی وفضای مجازی ندارند بعضی ها هم هستن که واقامعتاد گوشی یا فضای مجازی هستن لطفا خواهش میکنم این مشکل رو پیگیری کنید
پاسخ + +5 -7 --
ناشناس 1396/09/14 - 18:55
انصافا خیلی باحالید
مرگ خوبه ولی برال همسایه
نوبت ما که میشه فکر ادب احترام و صداقت و ...
ام چیزی که به ما میدید فریب و دروغ و عوام فریبی و اختلاس و ...
پاسخ + +5 -3 --
مهری 1396/09/21 - 21:16
سلام آقای روحانی توروخدایه فکری به حال کسایی که واقعأن گرفتارن بکنید من خودم یه بچه 10ساله دارم ولی تاالان به سختی تونستم به اینجابرسونمش دیگه درتوانم نیست بفرستمش مدرسه توکلاس بچم همش گوشه گیری واقعأن دیگه ناامیدشدم بااین شرایطی که دارم سال بعدنمیتونم بچموبفرستم مدرسه خودم به تنهایی تاالان به اینجارسوندمش.خیلی ازمردمان کشورمان شایدهمین مشکلوداشته باشن.خدایش عاقبت بچه های ماچی میخوادبشه اونایی که ندارن اونایی باسختی دارن زندگی میکن یادرتوانشون نیست خرج بچه هاشونوبدن بایدچیکارکنن؟مگه بچه هامون گناهشون چیه.توروخدایخورده به مشکلات مردم به مشکلات بچه هامون رسیدگی کنید
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1396/09/23 - 18:26
جون خودت اول اخلاق خودتو درست کن بعد بیا ما جواب تو میدیم ....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/10/03 - 22:23
سلام خدمت همه تمام روحانيون عزيز كشورمون دستون درد نكنه بابت اين سخنانان خوب وجالِب خدايى خيلي به دردم خورد مخصوصا امشب انشاء داشتم خيلي بدردم خورد مرسي كه انقدر به فكر ما دانش اموزان هستيد قول ميدم وقتي بزرگ شدم رئيس جمهور بشم و به وطنم خدمت كنم
پاسخ + +1 0 --
آتوسا 1396/10/03 - 22:37
سلا م آقاى روحانى عزيز من از شما و حرفا هايتان اموختم كه چگونه در برابر دشمن وا يسيم و با مشت بزنيم بر دهان دشمنان ايران

من ميخواهم در آينده رئيس جمهور بشم البته با اجازه شما و با مشت بزنم بر دهان أمريكا
دوستان دست بدست كنيد برسه به دست آقاى روحانيه عزيز
با تشكر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور