صدای معلم

" آنچه این آموزش و پرورش سعی دارد از شهروندان و نسل فردا بسازد با آنچه دنیای واقعی کنونی - که به‌شدت رقابتی و با تشتت آرا روبه روست- از آنها انتظار دارد در یک راستا نیستند "

اگر وزیر آموزش و پرورش شوم…

دکتر سیدمحمدحسن حسینی/ دکترای آموزش و روش تدریس از دانشگاه میسور هندوستان

 • "Dr S.M.H.Hosseini could be an effective team-leader and facilitator. He could be a valuable asset to any institute of higher learning committed to academic excellence and to the cause of nation building. He has also the capacity for hard work."                                

 • -- Prof. S. Dasan – Dr Hosseini PhD Guide, India

 • وزیر آموزش و پرورش و برنامه های یک معلم

یادآوری: در همین ابتدا عرض کنم که 24 سال هست که حتی مجوز تاسیس یک موسسه آموزش زبان و یا یک مدرسه غیر انتفاعی در خود مشهد به من نمی دهند – هر چند در حومه مشهد یا بجنورد و یا شهرستان خودمان داده اند .... بنابراین این یادداشت صرفا به ارایه برنامه هایی که – از نظر من - یک وزیر آموزش و پرورش باید برای نجات ایران دنبال کند می پردازد.

 

مقدمه 

توانمند کردن همه جانبه شهروندان برای زندگی، کار و تعاملات مثبت و سازنده در دنیای پیچیده امروز به منظور برپایی جوامعی متمدن، هدف غایی هر آموزش و پرورش پویا و رو به جلویی می‌باشد که به صلح و ثبات جهانی که رؤیای دیرینه بشراست می اندیشد. واقعیت این است که آموزش و پرورش فعلی ما – در ایران - هرگز نمی‌تواند ما را به چنین اهدافی رهنمون شود؛ همان گونه که تا کنون نتوانسته است. دلیل این امر هم این است که آنچه این آموزش و پرورش سعی دارد از شهروندان و نسل فردا بسازد با آنچه دنیای واقعی کنونی - که به‌شدت رقابتی و با تشتت آرا روبه روست- از آنها انتظار دارد در یک راستا نیستند. بنابراین مهم است که مسیولان و سیاست گذاران بلاخره بعد از حدود نیم قرن ناکامی این واقعیت را درک کنند که در شرایط کنونی به یک انقلاب و دگرگونی بنیادین در سیستم تعلیم و تربیت  فعلی نیاز داریم چراکه تغییرات دایمی و پیوسته در جهانی که در آن زندگی می کنیم غیرقابل‌اجتناب است و حکومت و سیستم آموزشی ما هم چاره‌ای جز در نظر گرفتن این تغییرات ندارد. 

بنابراین اولین سوالی که در صورت وزیر شدن از خودم می پرسم این است:

چه نوع دانشی باید در آموزش و پرورش ما در دنیای پیچیده و در حال رشد کنونی به دانش آموزان ارایه شود؟ با چه اهدافی؟ چرا؟ توسط چه کسانی  و با چه مهارت هایی؟ با چه نوع منابع آموزشی و سیستم ارزشیابی ای؟ چگونه؟ و در چه شرایطی؟

 

در وهله اول، از آنجا که من بر این باور هستم که اگر معلمان از شرایط خود راضی باشند به معنای واقعی کلمه به ارتقای آگاهی ها، دانش و بینش خود به ویژه در عرصه های علمی، فرهنگی و سیاسی و انتقال آن به نسل فردا می پردازند و این یعنی خلق شهروندانی فرهیخته، متفکر، منتقد، تحلیل گر، علت و معلول یاب، ظلم ستیز و مطالبه گر که به هر آنچه بخواهند می رسند و سعادتمند می شوند، در صورتی که به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شوم تمرکز من بر موارد ذیل خواهد بود:

 1. نهادینه کردن شایسته سالاری به جای باند بازی و مجال دادن به افراد متملق، چاپلوس، و ریاکار و ریاست طلب. 

 2. رفع تبعیض چند وجهه ظالمانه از معلمان.

 3. رفع فضای امنیتی در مدارس که جمود فکری و منزوی کردن استعدادهای درخشان همکاران را در پی دارد و لطمات شدید و جبران ناپذیری به آینده این مرز و بوم می زند.

 4. توانمند کردن معلمان به منظور فعالیت در عرصه های علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از طریق مقاله نوشتن و ایجاد فضاهای مجازی هدفمند و فرستادن نمایندگان اندیشمند و شجاع به مجلس و حتی به پاستور. – بر این باور هستم که تا قوی و تاثیر گذار نشویم حاکمان کما فی السابق به ما اهمیت نخواهند داد.

 5. مبارزه سیستماتیک و همه جانبه با فساد، رانت و ویژه خواری و قبیله بازی در آموزش و پرورش.

 6. پی گیری مجددانه تاسیس دپارتمان روش تدریس در وزارت آموزش و پرورش به دلایلی که در مقاله مربوطه در وبلاگم که در منابع این مقاله آمده است برشمرده ام.

 7. تاسیس یک سایت تخصصی ویژه و ملزم کردن اعضای هیات علمی دانشگاه های فرهنگیان و معلمان و پژوهشگران منتخب در جشنواره ها به به اشتراک گذاری کتب، مقالات و روش های تدریس شان برای اطلاع و استفاده معلمان کل کشور.

 8. تاسیس پارلمان مجازی معلمان برای تشکیل سازمان نظام معلمی و ....

 9. سر و سامان دادن و تخصصی کردن دوره های ضمن خدمت، گروه های آموزشی، پژوهشسراها، پژوهشکده ها و دانشگاههای فرهنگیان و مجلات رشد  که در وبلاگ خودم کتب و مقالاتی راجع به آنها و نوع سوء مدیریت ملوک الطوایفی تامل برانگیز در آنها نوشته ام.

 10. دنبال کردن طرح خودم برای  ادغام وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش به دلایلی که در یکی از مقالاتم در وبلاگم به آنها پرداخته ام. 

 11. هوشمند کردن هر چه بیشتر مدارس، موسسات و حتی دانشگاهها: ترتیبی می دهم از امکانات سمعی و بصری روز دنیا مثل کتاب های الکترونیکی و صوتی و تصویری، تابلوهای تعاملی، لابراتورهای آموزشی و به ویژه امکانات فضای مجازی همانند ادمودو، موودلها،  ویکی ها، پلت فرم های ویدیو کنفرانس، چت روم ها، اینستاگرام ، فیس بوک، تویتر و تلگرام و ... حداکثر بهره برداری جهت ارتقای کیفیت آموزش و یاد گیری بشود. این در حالیست که دانش آموزان ما در این نیم قرن گذشته حتی حق استفاده از موبایل را هم که در کلاسها بسیار مفید و موثر است نداشته  و ندارند!؟! حتی سیستم ورود و خروج به مدرسه و کلاس ها را هم الکترونیکی می کنم و ترتیبی می دهم که والدینی که تمایل دارند از طریق اس ام اس یا ای میل در جریان حضور یا غیاب فرزندانشان در مدرسه و تک تک کلاس ها باشند. مهمتر اینکه تمام این مکان های آموزشی را "شیشه ای" می کردم: به عبارت دیگر در کلاس ها و راهروهای مدرسه و حتی اتاق مدیران دوربین می گذاشتم طوری که هر ولی دانش آموزی که اراده می کرد آنلاین به تماشای این محیط ها که فرزندش را به امانت آنجا گذاشته بپردازد – ببیند معلمش کیست؟ چگونه و چه چیزی به فرزندش آموزش می دهد و .... مقاله مرتبط من که به ارایه راه حل برای به خدمت گیری تکنولوژی اینترنت در محیط های آموزشی می پردازد در وبلاگم آمده است.

 12. ترتیبی می دادم آموزش زبان انگلیسی از مهد کودک ها و یا حد اکثر از اول ابتدایی شروع شود. ضمن اینکه سعی می کردم در تمام مدارس و یا حداقل در مهد کودک ها و دبستان ها تعداد دانش آموزان از 20 نفر بیشتر نباشد، به جای میز و صندلی رسمی از مبل و بالشت و صندلی های راحتی استفاده شود، زمان تدریس حداکثر از 45 دقیقه بیشتر نشود، حین تدریس معلم موزیکی شاد پخش شود، نوشیدن و خوردن بچه ها حین تدریس معلم بلامانع باشد، گل و گیاه و حتی قناری و بلبل و آکواریوم با ماهی های زیبا در کلاس ها بگذارند، فضای کلاس ها و مدرسه همواره معطر به عطر خوشبو کننده ها باشد، درب و دیوار مدرسه هم به شادابی و یادگیری بچه ها بینجامد و به بازی و ورزش و به ویژه ورزش یوگا هم در مدارس اهمیت زیادی می دادم. 

 13.  سعی می کردم حداقل در دوره متوسطه 2 تدریس تمام دروس به زبان انگلیسی ارایه شود چراکه خروجی های این نوع سیستم آموزشی شهروندانی خواهند بود که به راحتی در سطح بین المللی با دنیا تعامل دارند و از آخرین یافته های علمی جهت رشد خود و کشورشان استفاده می کنند.

 14. مدیران مدارس را موظف می کردم برای تعامل  و ارتباط موثرتر با اولیا و دانش آموزان حداقل یک ویکی بزنند که در آن خود مدیر و معاونانش و نیز تک تک معلمان صفحات مجزا برای تعامل با مخاطبین و استفاده از پیشنهادات و انتقادات یکدیگر را داشته باشند.

 15. از طریق کلاس های ضمن خدمت به معلمان آموزش می دادیم که  مطالب ارایه شده خود در کلاس را از طریق فضای مجازی در سایت های آموزشی مختص خود در (Edmodo.com)  دنبال کنند. همین طور آنها را ترغیب می کردیم  برFlipped Learning   یا تشویق دانش آموزان به مرور درسی که قرار است در جلسه بعد ارایه شود از طریق این سایت اختصاصی شان تمرکز داشته باشند. – به معلمان یادآوری می کردم که در آن صورت در کلاس درس بیشتر باید به تبادل نظر، بحث و نتیجه گیری و حل تمرین پیرامون آن مطالب بپردازند.   

 16. همان طور که در هفدهمین کتابم که در یک انتشاراتی بین المللی در آلمان منتشر شد و در سایت آمازون هم با 200 دلار قابل دانلود هست تشریح کرده ام، با تشکیل کارگروه های تخصصی ویژه در کمک به تربیت نسلی منتقد، تحلیل گر، علت و معلول یاب، ظلم ستیز و مطالبه گر از طریق تلاش برای تغییر دراهداف آموزشی، منابع انسانی، مواد آموزشی، روش های تدریس و سیستم ارزشیابی همت می کردم:

وزیر آموزش و پرورش و برنامه های یک معلم

  1. «اهداف آموزشی»: 

اهداف آموزشی فعلی سیاست‌گذاران فوق‌العاده تردیشنال بوده و به‌هیچ‌عنوان واقعیت‌ها و الزامات زندگی در دنیای امروز را در نظر نگرفته‌اند – چه رسد به واقعیت‌های دنیای پیچیده تر فردا که به شدت با تشتت آرا و فرقه ها و مذاهب روبه رو است. به‌عنوان نمونه هدف خواسته یا ناخواسته از آموزش در مدارس و دانشگاه‌های ایران «خواندن و حفظ کردن برای قبولی در کنکور و امتحانات و مدرک گرفتن» می‌باشد! که هرگز مناسب برای زندگی و تعامل موفق در دنیای امروز نیست. هدف ما باید آماده کردن همه جانبه نسل فردا برای کار و زندگی موفق در دنیای پیچیده فردا باشد. بنابراین تمرکز ما باید نه‌ تنها بر «ارتقای دانش و مهارت‌های محاوره‌ای» و قادر ساختن فراگیران به «کاربرد دانش در محیط‌های واقعی» باشد بلکه باید سعی کنیم که آنان «متفکر»، «استدلال گرا»، «علت و معلول یاب»، «منتقد»، «خلاق»، «مشارکت‌جو» و هم‌زمان «اهل رقابت» و «آگاه به مسائل اجتماعی» و به ویژه «آگاه به مسائل سیاسی»  بار ‌آیند. روش تدریس من که ده ها کتاب و مقاله وپایان نامه راجع به آن نوشته شده است در این راستا طراحی و ارایه شده است.  ویدیوی معرفی روش تدریس من را که هزاران بار دیده شده ببینید:

http://www.aparat.com/v/i32tK

 

17.2 «منابع انسانی»: 

متأسفانه درصد قابل‌توجهی از کادر آموزشی ما حتی در دانشگاه‌ها – که نتیجه رژیم آموزشی فعلی هستند - خود فاقد صلاحیت علمی لازم هستند. این ادعای من  به راحتی با بررسی ملاک‌های جذب، روش‌های تدریس و آثار آن‌ها قابل تائید است. نتیجه این عدم صلاحیت علمی و کاری ایشان هم جامعه علیل و بیمار کنونی است که سرشار از ظلم و ستم و بزه‌کاری و طلاق و ریا و غارت و عقب‌ماندگی و فقر و فساد و فحشا است. تربیت نسل فردا و آینده‌سازان و شهروندان را – از نظر من  – باید به باهوش‌ترین‌ها و باانگیزه‌ترین‌ها و کسانی که اولویت اول خود را در کنکور حرفه مقدس معلمی می‌زنند بسپارند و نه به آن‌ها که از همه‌جا رانده شده‌اند و از سر ناامیدی و استیصال آخرین گزینه خود را معلمی انتخاب می‌کنند. متأسفانه در شرایط کنونی شاهد هستیم که از افراد متخصص، منتقد و خلاق و دلسوز جامعه آن‌طور که باید به همان دلایل که به آن‌ها اشاره شد استفاده نمی‌شود. بویژه در سالیان اخیر بیشتر تأکید بر به‌کارگیری افراد متملق، چاپلوس، ریاکار و بله‌قربان‌گو و دین فروش در محیط‌های آکادمیک و مدیریتی به ویژه در دانشگاه های فرهنگیان بوده است. علت این سیاست هم این است که مدیران و حتی وزرای نالایق نمی توانند با افراد روشنفکر و شایسته تر از خود کار کنند چرا که قادر نیستند برتری آنها را تحمل کنند و ....

 

  1.  انگیزه مند کردن دانش آموزان و معلمان

محققان زیادی اخیراً بر اهمیت نقش انگیزه در پیشرفت تحصیلی فراگیران و حس رضایت مندی معلمان تمرکز کرده‌اند. نداشتن انگیزه در بین دانش آموزان و بویژه معلمان در ایران‌ علت اصلی عدم موفقیت آنها و درواقع ناکامی آموزش و پرورش ما می‌باشد. اهمیت نقش انگیزه از آنجا مشخص می‌شود که بدانیم انگیزه یکی از مهم‌ترین عوامل در شکل‌دهی نگرش فراگیران و معلمان به فراگیری و دنیای پیرامون و کسب و کارشان و نیز عامل تعیین‌کننده‌ای در میزان درگیر شدن آنها در فرایند یادگیری و آموزش موثر می‌باشد. در واقع انگیزه موتور محرک غلبه بر ضعف‌ها در فراگیری و رسیدن به اهداف (آموزشی) می‌باشد. پیش‌فرض من این است که بعنوان وزیر آموزش و پرورش تنها در صورتی موفق خواهم بود که محیط و شرایط و مکانیسم‌های محیطی آموزشی انگیزه کافی را به معلمان و دانش آموزان بدهند. به‌عنوان‌مثال بر مبنای چنین پیش‌فرضی است که در روش تدریس و کلاس داری خودم  سعی کرده‌ام از کانال‌های متفاوت در فراگیران انگیزه کافی برای یادگیری ایجاد نمایم. مواد آموزشی، تکالیف، فعالیت‌ها و سیستم ارزشیابی من همه و همه طوری طراحی‌شده‌اند که انگیزه کافی را در فراگیران تا پایان سال ایجاد می‌نمایند. شبیهه همین مکانیزم ها را میتوان برای انگیزه مند کردن معلمان طراحی کرد.

17.4 «مواد آموزشی»: 

متأسفانه مواد آموزشی و یا همان کتب درسی و کمک درسی فعلی ما بیشتر به ارائه تفکر و یافته‌های دیگران به فراگیران می‌پردازند و درواقع با این کار – خواسته و یا ناخواسته - فرصت فکر کردن را از آن‌ها می‌گیرند. همان‌طور که توضیح داده شد غالب مواد آموزشی فعلی برای 50 تا 100 سال پیش مناسب هستند چراکه نقش تکنولوژی و واقعیت‌های دهکده جهانی و نیز سلایق، علاقه‌ها و خواسته‌های فراگیران امروزی و مهمتر اینکه آخرین دستاوردهای علمی در آن‌ها نادیده گرفته‌شده است. سیاست‌گذاران آموزشی باید بر تهیه و تدوین مواد آموزشی‌ای تمرکز داشته باشند که منجر به بسط قدرت فکری و رشد تفکر خلاق و انتقادی فراگیران نیز می‌شوند. مواد آموزشی باید اندیشیدن و به‌ویژه تفکر آفرینش گری - و نه بازآفرینی را که جمود فکری را به دنبال دارد - ترویج کنند.  همان‌طور که توضیح داده شد انگیزه نقش تعیین‌کننده‌ای در یادگیری دارد اما واقعیت این است که تا فراگیران احساس نکنند که عوامل متعدد ازجمله مواد آموزشی پتانسیل درگیر کردن آن‌ها را در فرایند یادگیری دارند انگیزه کافی را نخواهند داشت. بنابراین مواد آموزشی باید این پتانسیل را داشته باشند که کمیت، کیفیت، توالی و تنوع زبان و دانش تمرینی و به‌ویژه کار تیمی و قدرت تیم‌ها را افزایش دهند. درگیر کردن فعالانه فراگیران در فرایند یادگیری و فعالیت‌های کلاسی باید از دیگر ویژگی‌های این مواد آموزشی باشد. چنین مواد آموزشی ای پروسه فراگیری مهارت‌های زبانی و استراتژی‌های یادگیری و به‌تبع آن کیفیت یادگیری را بهبود می‌بخشند. بنابراین مواد آموزشی باید جالب، متنوع، واقعی، محرک گفتمان، تعاملی، هدفمند و انگیزه آور باشند. نکته مهم این است که این نوع مواد آموزشی باید با تکالیف و فعالیت‌های کلاسی و سیستم ارزشیابی مناسب در محیط‌هایی که پایبندی فراگیران به اصول یادگیری من  (فصل 7) را تشویق می‌کنند ساپورت و حمایت شوند تا بتوانیم حداکثر بهره را از به‌کارگیری روش تدریس من یعنی «یادگیری تیمی رقابتی» در کلاس هایمان ببریم.

17.5 «روش‌های تدریس»: 

همانطور که در یکی از مقالاتم  در وبلاگم تشریح کرده ام روش‌های تدریس معلم محور و دیکتاتور مابانه فعلی از نسل فردا چیزی جز رام و آرام و پسیو و بی تفاوت نمی‌سازند. روش‌های سنتی فعلی و از جمله روش بانکی به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی نیازهای امروز شهروندان و جوامع کمال‌گرا نیستند. برخلاف روش بانکی، روش تدریس من  (یادگیری تیمی رقابتی – حسینی 1391) بر تبادل افکار و عقاید از طریق بحث و گفتمان تأکید دارد و به‌این‌ترتیب درصدد تشویق و پرورش تـفـکّر انتــقادی و خلاقانه می‌باشد. در روش تدریس من - که بر به‌کارگیری سیستماتیک کار تیمی در محیطی رقابتی تأکید دارد - ارائه تکالیف و پروژه‌های تیمی و تشویق تعامل فکری باعث افزایش تعامل و همفکری بین فراگیران می‌شود. فراگیران از طریق مکانیسم‌های متعدد تشویق می‌شوند تا مطالب و موضوعات را برای یکدیگر توضیح دهنـد. کار و بحث تیمی درعین‌حال که «استدلال‌های فردی» را برای فراگیران ممکن می‌کند «ظرفیت شنیدن استدلال‌های رقیب» را نیز در آن‌ها به وجود می‌آورد. من  – در روش تدریس خودم - تفکر را به‌عنوان جزئی ضروری در آموزش تلقی کرده و تأکید دارم که فعالیت‌های تفکر باید به‌عنوان جزئی لاینفک از پروسه آموزش و یادگیری در نظر گرفته شوند چراکه مهارت‌های تفکر برای موفقیت هر فعالیت تـربیتی ضروری می‌باشند. بنابراین من نهایت تلاشم را می‌کنم که به فراگیران شهامت و شجاعت تفکر ورزی و نقد و انتقاد را بدهم. در یکی از مقالاتم در وبلاگم به ضرورت و راهکارهای پرداختن به تفکر انتقادی در رژیم آموزشی ایران پرداخته ام.

 

  با به کارگیری روش تدریس منحصر به فرد خودم که می تواند توسط تمام معلمان و اساتید به کار گرفته شود فراگیران علاوه بر کسب دانش در محیط های (شبهه) واقعی با اصول مشارکت در تصمیم‌گیری، حل مسئله، مسئولیت‌پذیری، انتقادپذیری و نیز اصول رقابت سالم و اصول دموکراسی و حقوق شهروندی و ... نیز آشنا می‌شوند. همانطور که در رساله دکترایم در سال 2007 تشریح کرده ام مدرسه و دانشگاه کسری از جامعه هستند و در جامعه مسایل سیاسی و مذهبی و اقتصادی هم هست. چطور می توانیم دیپلمه ها یا دکتر هایی تهی از درک و بینش مسایل و جریانات سیاسی، اقتصادی و مذهبی وارد چنین جامعه ای بکنیم و انتظار موفقیت آنها را - که در واقع جامعه را شکل می دهند - در عرصه کار و زندگی در دنیای پیچیده امروزی و در دنیای به مراتب پیچیده تر آینده داشته باشیم؟! من معتقدم در مدرسه و دانشگاه باید - برای ارتقای "دانش و بینش" شهروندان فردا - تمام نقاط ضعف و قوت جریانات سیاسی، تیوری های اقتصادی و فرقه های مذهبی و نیز مباحث فلسفی آموزش داده شود - از همان کلاس اول دبستان و متناسب با سطح فراگیران. یادتان باشد همان طور که در مقاله زیر تشریح کرده ام دانش آموزان و دانشجویان ما به زودی حق رای دادن و انتخاب نماینده و رییس جمهور و رهبر که سرنوشت کل جامعه را رقم می زنند را هم دارند که این خود اهمیت این نوع آموزش ها و به ویژه ارتقای بینش سیاسی فراگیراان را صد چندان می کند. – مقاله مربوطه را در وبلاگم مطالعه بفرمایید. 

وزیر آموزش و پرورش و برنامه های یک معلم

17.5.1  «هدف» روش تدریس من یا همان یادگیری تیمی رقابتی که می تواند هدف آموزش و پرورش ایران شود

علی‌رغم ظاهر مکانیسم‌های روش تدریس من که به نظر می‌رسد مطلوب فراگیران باهوش‌تر می‌باشد این روش تدریس برای رشد و تعالی شهروندان ضعیف‌تر طراحی‌شده است و کاربرد آن در سطح ملی به ارتقای سطح دانش و نتیجتا رفاه مستضعفان می انجامد. البته همان‌طور که توضیح داده شد حق‌وحقوق و انگیزه و تلاش گروه اول نیز به هیچ عنوان نادیده گرفته نشده است. به عبارت دیگر، توانایی‌ها و نبوغ افراد باهوش‌تر تا حدود زیادی در خدمت بهبود شرایط گروه ضعیف‌تر قرار داده‌شده است. بنابراین روش تدریس من  در عمل در خدمت توانمند ساختن ضعفا است که غالباً اکثریت هستند اما نادیده گرفته می‌شوند - چه در کلاس‌ها و چه در جامعه در دنیای پیرامون ما. 

برای ادامه این بحث ترجمه 17 همین کتاب من تحت عنوان "یادگیری تیمی رقابتی" را سرچ و مطالعه کنید. من  در ادامه این کتاب ضمن بررسی نقادانه دلایل ناکارآمدی سیستم‌های فعلی آموزش و تبعات مخرب آن‌ها در سطوح ملی و بین‌المللی به آخرین مسائل و روش‌های تدریس در حوزه‌ی آموزش (زبان) پرداخته‌ام. مهم‌تر این‌که پس از  تجزیه‌ و تحلیل آخرین روش‌های تدریس که بر مبنای تعامل و بحث و گفتمان بناشده‌اند  به معرفی روش تدریس منحصربه‌فرد خود پرداخته‌ام. من  سعی دارم از طریق این روش تدریس که مورد اقبال مجامع بین‌المللی نیز واقع گردیده است به نهادینه کردن اصول دموکراسی در نسل فردا جهت ساختن فردایی آزاد و آباد  بپردازم. در این روش تدریس تأکید بر تشویق «همه» فراگیران به درگیر شدن در فرایند یادگیری/زندگی و کار تیمی می‌باشد که در آن تیمها در محیطی شاداب و پویا باهم به رقابت می‌پردازند.

همین‌طور در این کلاس‌ها تأکید بر تفکر خلاقانه، انتقادی و تحلیلی در فعالیت‌هایی از قبیل شفاف‌سازی، ارزیابی سبب‌ها و عوامل ایجاد مسئله از طریق طرح سؤالات کلیدی (توسط فراگیران)، ارائه و تجزیه‌وتحلیل راه‌حل‌ها، توضیح و ادله آوردن، قیاس، جمع‌بندی، پیش‌گویی و تعمیم دادن و حل‌وفصل دیپلماتیک اختلافات در محیط‌هایی (شبهه) واقعی که «همه» شاگردان در آن‌ها از «فرصت‌های برابر» برخوردارند می‌باشد. در این کلاس‌ها فراگیران می‌آموزند که ضمن این‌که آرا و افکار یکدیگر را به چالش می‌کشند و نظرات یکدیگر را نقد و بررسی می‌کنند حقوق همدیگر را به رسمیت بشناسند و به یکدیگر احترام بگذارند. آن‌ها می‌آموزند که حق‌دارند از باورهای خود دفاع کنند مادامی‌که برای آن‌ها منطق و ادله دارند. آن‌ها می‌آموزند که پیروزی مهم است اما نه به هر قیمتی. آن‌ها می‌آموزند که حق‌دارند من  (رهبر کلاس) را در صورت عدم صلاحیت و شایستگی نقد و حتی خلع کنند. و آن‌ها می‌آموزند که علاوه بر ایفای نقش در ساختن دانش به ایفای نقش فعال در جوامع خود نیز بپردازند. همان‌طور که گفته شد کسانی که با این روش تدریس (در مدارس/ مؤسسات و دانشگاه‌ها) آموزش می‌بینند علاوه بر این‌که به «کاربرد زبان در محیط‌های واقعی» مسلط می‌شوند مهارت‌های اجتماعی، سبک‌های تفکر، نگرش و منش و شخصیت خود را ارتقاء داده و «متفکر»، «استدلال گرا»، «علت و معلول یاب»، «منتقد»، «خلاق»، «مشارکت‌جو» و هم‌زمان «اهل رقابت» و "سیاسی"  بار می‌آیند و از گوسفندان متمایز شده و قادر خواهند بود نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند. 

 

17.5.2  «تکالیف» دانش آموزان در کلاس های من که می تواند مورد تاکید آموزش و پرورش ایران باشد

واقعیت دیگر این است که فراگیران هنگامی بهتر یاد می‌گیرند که به‌صورت تیمی به انجام تکالیفی می‌پردازند. بنابراین نقش نوع تکالیف و پروژه‌هایی که به آن‌ها می‌دهم بسیار مهم و حیاتی می‌باشند. به‌طورکلی تکالیف باید طوری باشند که واقعیات زندگی روزمره فراگیران را نیز منعکس کنند و  بدین‌صورت آن‌ها را بیشتر علاقه‌مند نمایند. آن‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که پاسخ‌ها و واکنش‌های متعدد را پذیرا باشند. ضمن اینکه آن‌ها باید قدرت جلب‌توجه و درگیر کردن کامل فراگیران را هم داشته باشند. مهم‌تر اینکه آن‌ها باید چالش آور و کمی مشکل‌تر از توان تک‌تک فراگیران باشند. به عبارت دیگر، تکالیف و پروژه‌ها باید به صورتی باشند که لازمه انجام و یا حل و پاسخ به آن‌ها کار تیمی‌باشد تا بتوانند کار تیمی و بحث و گفتمان را تشویق نمایند و سبب افزایش کارایی تیم‌ها شوند. به‌طور خلاصه تکالیف و پروژه‌ها باید پتانسیل این را داشته باشند که 

 1.  انگیزه فراگیران را افزایش دهند.

 2. شرایط واقعی و ایده آلی برای یادگیری به وجود آورند. 

 3.  نیاز به همکاری در بین اعضای تیم‌ها را به وجود آورند. 

 4.  موجب بهبود سطح خلاقیت و تفکر انتقادی فراگیران شوند. 

 5.  مشوق تلاش و پشتکار و رقابت بین تیم‌ها شوند. و

 6.  کیفیت یادگیری را افزایش داده و سبب ماندگاری بیشتر آن شوند.

 

بنابراین در کلاس‌های من  به کار گرفتن تکالیفی که فراگیران می‌توانند به‌صورت انفرادی انجام دهند به‌شدت نفی می‌شود چراکه این نوع تکالیف و پروژه‌ها کار تیمی را نه‌تنها تشویق و تسهیل نمی‌کنند بلکه مختل هم می‌کنند. به‌عنوان نمونه نقد سخنرانی و یا نوشته یک نقاد و یا نقد و بررسی مصاحبه‌ها در مجلات و فیلم‌ها ازجمله تکالیفی هستند که من  در کلاس‌های زبان پیشرفته‌ام به آن‌ها می‌پردازم.

 

 17.5.3 «فعالیت‌های کلاسی» در کلاس های من که می تواند الگوی سایر معلمان باشد

همانند نقش مواد آموزشی و تکالیف و پروژه‌ها، نقش فعالیت‌های کلاسی هم در کلاس‌های من  بسیار مهم و تأثیرگذار می‌باشند. در کلاس‌های من فعالیت‌های تیمی که با توجه به علاقه‌مندی‌ها و نیازهای فراگیران طراحی‌شده‌اند مورد تأکید می‌باشند. چنین فعالیت‌هایی به‌صورت طبیعی تبادل آراء و نظرات، شفاف‌سازی مفاهیم، ریسک‌پذیری، بررسی علل و سبب‌ها، تست کردن پیش‌فرض‌ها، تصمیم‌گیری جمعی، حل مسائل و اختلافات و قضاوت کردن درباره موفقیت و یا عدم موفقیت فراگیران به‌صورت انفرادی و تیمی را تشویق می‌کنند. برخی از این فعالیت‌ها شامل توصیف کردن تصاویر، بازی‌ها، ایفای نقش، تورنومنت های تیمی، بحث‌های کلاسی، نقد نقاط مثبت و منفی معلم، رهبر، جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و فعالیت‌هایی که انعکاس دهنده مسائل دنیای واقعی مثل خرید کردن و سخنرانی کردن هستند می‌باشد. تمام اعضای تیم‌ها به‌واسطه مکانیسم‌هایی خاص تشویق می‌شوند که در چنین فعالیت‌هایی به‌منظور رسیدن به اهداف آموزشی از قبیل حل کردن مسائل و تمارین و انجام پروژه‌ها و غیره درگیر شوند.

در خاتمه باید یادآور شوم که اینترنت اقیانوسی غنی برای بهره‌گیری از چنین مواد آموزشی، تکالیف و پروژه‌ها و فعالیت‌هایی هست که می تواند حداقل توسط کار گروه هایی تخصصی استخراج و در اختیار معلمان سرار کشور قرار داده شود. در اینجا اگر بخواهم بحث‌های سه قسمت قبل را خلاصه نمایم باید بگویم که اگر می‌خواهیم کلاس‌هایی که با روش تدریس من  اداره می‌شوند موفق باشند مواد آموزشی، تکالیف و پروژه‌ها و فعالیت‌ها باید این پتانسیل را داشته باشند که 

 1. انگیزه فراگیران را افزایش دهند.

 2. فرایند کار تیمی را ارتقاء دهند.

 3. محیط یادگیری‌ای به وجود آورند که به‌کارگیری استراتژی‌های مؤثر یادگیری و تست‌زنی و حل مسئله و مهارت‌های نوشتاری، گفتاری و اجتماعی را تشویق نمایند. 

 4. فراگیران را تشویق به تفکر و بحث و گفتمان نمایند. 

 5. به فراگیران کمک کنند که آنچه را معلم ارائه می‌دهد به‌طور کامل بفهمند. 

 6. لایه‌های بالاتری از سطح تفکر فراگیران را به‌کارگیرند. 

 7. بازتابی از واقعیات دنیای واقعی نه‌تنها در سطح محلی و یا ملی بلکه در سطح بین‌المللی باشند.

 

 1. همین طور اگر وزیر شوم بر جایگزینی راهبرد استراتژیک خودم بجای روش های تدریس، امتحانات و کنکور فعلی خسارت زای ایران تاکید و اقدام می کردم: مقاله مربوطه را در وبلاگم که لینک آن در انتهای این مقاله آمده است بخوانید. معتقدم در سیستم ارزشیابی دانش آموزان در سطح کلاس و کنکور باید علاوه بر سنجش مهارت "به کارگیری" دانش کسب شده در محیط های (شبهه) واقعی نوع تفکر، گستره تفکر، نوآوری تفکر، تفکر آفرینشی، مهارت‌های حل مسئله، تکنیک‌های آفرینندگی، تفکر انتقادی، درجات بازفکری، پژوهش‌های خلاق و فرآیندهای شناختی نیز ارزیابی و سنجش شوند و دیگر روش‌های متداول و سنتی، آزمون‌های پیشرفت تحصیلی و سنجش محفوظات و حافظه فراگیران جایگاهی نداشته باشند.

 1. طرح رتبه بندی معلمان را با سرعت عملیاتی می کردم.

 2. به طور پیوسته از افراد متخصص و صاحب نظر جهت بحث و تبادل نظر پیرامون مسایل آموزش و پرورش در تلویزیون تعاملی سینا دعوت می کردم.

نتیجه :

لازمه به وجود آوردن یک تغییر بنیادین در سیستم آموزشی ایران که علاج تمام معضلات جامعه طوفان زده کنونی است این است که تمام متصدیان و مسئولان امر آموزش اول از همه اذهان خود را از استعمار باورها و نگرش‌های نادرست و غیر علمی رهایی بخشند. آری، باورها و نگرش‌های غلطی که تا حال حاضر به سیستم آموزشی ما جهت داده و مسئول و بانی اصلی تمام معضلات کنونی جامعه از قبیل فقر و فساد و غارت و فحشا و طلاق و ... بوده‌اند. و چنین تصمیمی شجاعت و صداقت می‌طلبد. سیاست‌گذاران و مسئولان و متصدیان امر آموزش باید توجه داشته باشند که اگر این تصمیم را نگیرند از این به بعد هم به ادامه رشد این معضلات و فلاکت روزافزون مردم ایران کمک خواهند کرد و باید روزی پاسخگوی ملت و تاریخ باشند. 

منبع:

وبلاگ شخصی نویسنده:

http://beyondelt.blogfa.com

وب سایت شخصی نویسنده:

http://drelt.ir

 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وزیر آموزش و پرورش و برنامه های یک معلم

یکشنبه, 16 تیر 1398 13:12 خوانده شده: 937 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -5 --
ناشناس 1398/04/17 - 13:12
خدا را شکر که وزیر نمی شوید.
امنیت شغلی بدین اوصاف لطمه می خورد.
نکته نظرات تان کاربردی نیست و تئوریک هست.
در همان آموزشگاه خود تندرست و سرافراز بمانید.
پاسخ + 0 0 --
دلواپس 1398/04/17 - 19:16
اکی.
پاسخ + 0 0 --
ابراهیم غلامی مخبر 1398/04/18 - 12:46
وقتی شما وزیر آموزش و پرورش باشی و قدرت یک کارشناس مسوول ....طهارت نگرفته ای از شما بیشتر باشه که نذاره حتی مشاور اجرایی خودت را خودت انتخاب کنی و در فرآیند استعلام اطلاعاتش مداخله کنه یک لیوان آب رو هم نمی تونی بدون اجازه افراد مغرض برداری و جابجا کنی برادر!!بیایید مصداق این موضوع را در حراست اداره کل شهرستان ها بررسی کنید(زمان رزاقی)
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:44
آقای ناشناس! در صورتیکه وزیر می شدم تمام این راهبردهایم برای نجات آپ و جامعه را عملیاتی می کردم. بیش از 200 کتاب و مقاله راجع به آنها و چگونگی عملیاتی کردنشان نوشته ام.
پاسخ + 0 0 --
.... 1398/04/20 - 08:58
حاج آقا ها در حراست ها که جزو پاک ترین مقربان درگاه الهی هستند دارند با شیوه های نوین اسلامی و انسانی در جهت پیشبرد منافع مستضعفان و نه منافع اربابان زر و زور ادای تکلیف می کنند. خداوند خیرشان دهد و سایه اشان تا ابد بر سر این مردم باشد. خداوند باری تعالی با آنهاست چون آنها در عمل با خداوند هستند.
پاسخ + 0 0 --
پرستو اسلامی 1398/04/20 - 12:18
با ..... موافقم. خدا خیرشان دهد.
پاسخ + +1 0 --
معلم اصفهانی 1398/04/17 - 14:36
برنامه های بسیار جامع و علمی ای ارایه داده اید که امیدوارم وزیر آینده آموزش و پرورش هر کس که باشد آنها را در نظر بگیرد و عملیاتی کند.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:47
همانطور که در یکی از مقالاتم تشریح کرده ام یک جریان ذی نفوذ و قدرتمند از جهل و فقر و افسردگی و درماندگی و ترس مردم و جامعه منافع سرشاری کسب می کنند. و همین ها به مرگ امثال من راضی هستند و بنابراین...
پاسخ + +2 0 --
هیات علمی جهان دیده 1398/04/17 - 14:58
در این مقاله تقریبا برای تمام مسایل مبتلا به حال حاضر آموزش پرورش ارایه طریق شده است. اما بعید میدانم وزیر آینده به این موارد اهمیت بدهد. و این یعنی به قهقرا رفتن بیش از پیش جامعه.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:48
پاسخ شما را در کامنتم به معلم اصفهانی دادم. ممنون
پاسخ + 0 -1 --
ممقانی 1398/04/17 - 15:59
با سلام و احترام خدمت برادر گرامی
ما همین الان هم گرفتار تفکر افرادی مثل شما هستیم کسانی که مثل فیل مولوی در فضای تاریک فقط دنیا را از دیدگاه دنیای خود و تخصص خود می بینند . چنانچه نوشته اید واقعیات بیرونی با مقالات و نظریات تفاوت زیادی دارد . مطمئنا اگر کسی از دنیای ریاضیات و علوم و هنر و ادبیات و معارف و .... با این دیدگاه وزیر شود باید منتظر چرخش کل سیستم به آنسو باشیم . با احترام ! به نظرم نظریات این مقاله درست است ولی کافی نیست ! تنها گوشه ای از واقعیات و انتظارات از سیستم آموزش است نه کل آن !
پاسخ + 0 0 --
خطشه 1398/04/18 - 08:45
علاوه بر خدشه دار بودن کافی هم نیست
پاسخ + 0 0 --
خطشه 1398/04/18 - 08:45
علاوه بر خدشه دار بودن کافی هم نیست
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:52
روش تدریس من برای تدریس تمام دروس ارایه شده است. نگرش من به آموزش یک نگرش رهایی بخش هست. - رهایی از ..... ویدیویی را که در مقاله لینک آن را آورده ام به دقت ببینید. ارزشش را دارد.
پاسخ + 0 0 --
خطشه 1398/04/18 - 21:10
همراهی شجاعت و دانایی نعمت است
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/04/17 - 18:09
انشاا...موفق باشید جناب دکتر خوش فکر و برنامه
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:53
ممنون.
پاسخ + 0 0 --
Powerful Mind of U 1398/04/17 - 21:37
...... شما و اندیشه زیبایتان را بر نمی تابند. همان بهتر که مسول امنیتی سیاسی خراسان رضوی را وزیر کنند تا کما فی السابق در مشکلات و معضلات اجتماعی و ... غوطه ور باشیم.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:54
تا به خود نیایند و ضرورت یک تغییر بنیادین در نگرش شان به آموزش و دنیای پیرامون خود را نپذیرند ...
پاسخ + +1 -1 --
منتقد 1398/04/17 - 23:47
با سلام. عالی بود. این تفکرات در راستای نهادینه کردن دموکراسی در کل کشور است. و در راه این هدف نباید ناامید شد. هر معلمی باید این سوال را از خود بپرسد که اگر وزیر شود با همه ی خط قرمزها و محدودیت ها و امکانات کم چه می‌کند؟! توجیه کردن ناکارآمدی بسیار راحت است.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:59
بفرموده شهید بهشتی خداوند انسانها را آزاد آفریده و نه بنده .... . از نظر من اسلام با دمکراسی که بر آزادی و برابری و عدالت و حقوق بشر و فرصتهای برابر برای همه تاکید دارد هیچ منافاتی ندارد و بنابراین در روش تدریسم دانش آموزان را با اصول جوامع دموکراتیک و چگونه زیستن در آنها آشنا می کنم. وزیر شوم این روش تدریس را به همه معلمان و اساتید توصیه می کنم.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/04/19 - 21:21
در دوران نوجوانی و مرور کلی نهج البلاغه در 25 سال قبل تا جایی که به یادم هست این جمله شهید بزرگوار بهشتی، گفته امیرالمؤمنین(ع) در نامه 31 نهج البلاغه است که " خداوند تو را آزاد آفریده"

بار الهی! سلام ما را به کربلایی کاظم ساروقی برسان
بار الهی! هر کس که لایق مکاشفه است نصیبش کن
بار الهی! بلای توهّم را نصیب ما نساز
بار الهی! بر اقتدار دانایان بیفزا

بار الهی نهج البلاغه آغازی دارد بر رؤیا (سید رضی)، چگونه درک مفاهیمی از آن بر مکاشفه نخواهد بود؟
پاسخ + 0 0 --
مینا 1398/04/18 - 08:45
در این سایت فرهنگیان هم این مقاله راهگشا از صدای معلم را آورده اند که امیدواریم مد نظر مسیولان آینده آموزش پ قرار گیرد:

http://moallemirani.com/37293
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 15:00
ممنون از یاد آوری شما.
پاسخ + 0 0 --
حسن نژاد 1398/04/18 - 10:15
آقای دکتر حسینی بواسطه شخصیت آکادمیکی که دارند کاملا علمی و تخصصی به مسایل آموزش و پ نگاه کرده اند و راهبرد ارایه داده اند. قطعا مافیای تمامیت خواهی که همانند اختاپوس بر پیکره آموزش و پرورش چنگ انداخته به افرادی همانند ایشان - که از نظر آنها خطر هستند و منافع شان را تهدید می کنند - اجازه کار نمی دهند کما اینکه در این 25 سال خدمتشان به ایشان اجازه کار نداده اند و از تخصص و راه حل های شان استفاده نکرده اند.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 15:04
این مافیا 25 سال هست که علاوه بر محیط کار، محل زندگیم را هم تبدیل به جهنمی برای من کرده است و .... بویژه از زمانیکه دو تیوری آموزشی سیاسی م را در دوره دکترا در هندوستان ارایه دادم..... مقالات مربوطه در وبلاگم که لینکش در انتهای مقاله فوق آمده.
پاسخ + 0 0 --
معلم لاریجانی 1398/04/18 - 12:28
مقالاتتون در وبلگتون رو خوندم و تو اینساگرامتون به آی دی drsmhhosseini تصویر حکم دادگاه در وزارت آموزش و پ رو که برای شما سه ماه انفصال از خدمت و قطع حقوق و مزایاتون رو زده دیدم واقعا تاسف خوردم آقای دکتر که چرا در مملکت ما سعی در فراری دادن افراد نخبه و صاحب اندیشه دارند ...
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 15:09
مقالاتم در وبلاگم را ببینید متوجه می شوید که سالهاست که از نظر اقتصادی هم در حال ترور من هستند. بهیچ عنوان تحمل نمی کنند که من ذره ای پس انداز کنم یا ماشینی بخرم یا غذای خوبی بخورم یا تفریح و شادی ای داشته باشم یا حتی کار علمی کنم!!!؟؟؟؟ گاهی فکر میکنم اینجا در مشهد اسیر یک فرقه تبهکار علم ستیز آدم خوارم!
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1398/04/18 - 13:09
رقابت واژه ای منسوخ ومشمئز کنند ه است رقابت یعنی نابودی انسانیت رقابت کشور را به این روز سیاه انداخته است وهیچ کس به دیگران رحم نمی کند وبه هرراهی برای رسیدن به اهدافش دست می زند به نظر من روش تدریس خودرا به گروهی انسانی تغییر دهید
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/18 - 14:40
بخاطر کمبود منابع و ایده آل ها، رقابت در تمام ابعاد زندگی در سطح محلی، ملی و بین المللی اجتناب ناپذیر است. بعنوان مثال وقتی 600 هزار نفر دوست دارند پزشک شوند اما دانشگاهها از 2000 نفر بیشتر نمی توانند جذب کنند اتومات رقابت پیش می اید. من در روش تدریسم "چگونه" رقابت کردن را به دانش آموزانم می آموزم: آنها یاد می گیرند که به عنوان اشرف مخلوقات "انسانی" رقابت کنند. ضمن اینکه یاد می گیرند شرافت و خود واقعی خود و دین و آیین و باورهای درونی شان را برای برنده شدن و به پست و مقامی رسیدن به فراموشی نسپارند - قلم و زبان و ایل و تبارشان را برای برنده شدن نفروشند -در شرایط متفاوت نقاب های متعدد به چهره نزنند و بوقلمون صفتی و نان به نرخ روز خوردن پیشه نکنند. نکته مهم این است که همانطور که در ویدیو می بینید من در کلاسهایم تیم ها را ترغیب به رقابت می کنم تا اعضایشان انگیزه بیشتری برای همکاری بیشتر با یکدیگر داشته باشند و نتیجتا سطح درک و دانش و استراتژی های یادگیری و مهارتهای اجتماعی و شخصیت شان را ارتقا دهند. بخاطر این روش تدریس در بزرگترین دموکراسی دنیا به من دکترای روش تدریس دادند.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/04/18 - 17:01
جناب آقای حسینی
اینکه برای ورود به رشته ی پزشکی نیاز به کنکور ورقابت وجود دارد ناشی از همین سیستم آموزش رقابتی است که توسط وزارتخانه های مربوطه اعمال می شود اگربه تمام رشته ها وکارها به میزان مناسبی بهاداده شود وفرد بتواند با درآمدحاصل از آن زندگی مناسبی برای خودشکل بدهد دیگر نیازی به رقابت برای شغل پزشکی وجود ندارد وهرفرد متناسب با علاقه ی خود رشته ی مورد نظرش را انتخاب می کند
رقابت ناخودآگاه پایمال کردن حقوق دیگران را به دنبال دارد وافرادسعی می کنند با سبقت گرفتن از دیگران به برتری برسند درحالیکه روش های انسانی یا رفاقتی افرادسعی می کنند هم به دیگران کمک کنند وهم حمایت وکمک دیگران را دریافت نمایند هم خودبه موفقیت برسند وهم دیگران را به موفقیت برسانند
شیوه های رقابتی چیزی شبیه به قانون جنگل است یعنی هرکس قویتر است پیروز باشد وکس که ضعیف تر است از گردونه حذف شود
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/04/18 - 17:02
امروز مکاتب سرمایه داری از همین باور رقابتی شکل گرفته است وعده ای که معلوم نیست چگونه صاحب سرمایه های کلان شده اند دیگران را به بردگی می گیرند وبا پرداخت دستمزد کم سرمایه خودرا روزبه روز افزایش می دهند وکارکنان ان ها که خلق پول را به عهده دارند همیشه در فقر به سرخواهند برد جالب است که از این برده داران با عناوینی مانند روزی رسان وکار آفرین یاد می شود
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/04/18 - 21:24
آیه 83 سوره قصص

بار الهی! ظهور بهترین گویندگان و بهترین مفسران را سبب کن

و توهّم موجود و بیان شده در آزمون استخدامی سال 98 را به معجزه یا ایجاد تعقلی غیر توهّمی واقع کن

بار الهی! توهّم را از مسئولین و برنامه ریزان علی الخصوص سرپرست فعلی آموزش و پرورش دور ساز
پاسخ + 0 0 --
ع.هدا بنده 1398/04/21 - 08:25
برا چی اینقدر حدیث و ایه میاری بنده خدا؟! سیاست شما هم عین دیانت شماست - همه برای کسب منافع دنیوی ست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/04/21 - 17:11
آیا مدرس آزاد بودن دنیایی دارد؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/04/21 - 17:17
آیه ذکر شده در توضیح جملات آقای شهاب در کلمه رقابت بود

رقابت فعلیست ارزشی یا غیر ارزشی؟

این آیه (83 قصص) در متن خطبه شقشقیه نیز موجود است

بهترین مفسر و مترجم آن کیست؟
پاسخ + +1 0 --
شریعتی از شیراز 1398/04/18 - 14:17
یاد مطلبی از دکتر علی شریعتی افتادم که به خوبی در جملاتی زیبا با این موضوع اشاره کرده است که در زیر می آورم و تقدیم می کنم به همه کسانی که آبادانی کشور را بر هر چیزی ترجیح می دهند:
خدایا همواره تو را سپاس میگذارم ،
که هر چه در راه تو و در راه پیام تو پیشترمی روم و بیشتر رنج می برم ، آنها که باید مرا بنوازند ،میزنند ،
آنها که باید همگامم باشند ،سد راهم می شوند،
آنها که باید حق شناسی کنند ،حقکشی می کنند ،
آنهاکه باید دستم را بفشارند ،سیلی می زنند ،
آنها که باید در برابر دشمن حمله کنند،پیش از دشمن حمله می کنند و آنها که باید در برابر سم پاشی های بیگانه ستایشم کنند، تقویتم کنند، امیدوارم کنند و تبرئه ام کنند ، سرزنشم می کنند ، تضعیفم می کنند ،نومیدم می کنند ،متهمم می کنند، تا در راه...
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/21 - 16:46
از آنجا که من دکترای روش تدریسم را از یک دانشگاه بین المللی در بزرگترین دموکراسی دنیا گرفتم گفتم کاری در سطح بین المللی ارایه دهم. در ویدیوی بالا تشریح کرده ام که وقتی می گویم روش تدریسم که بر پایه تیوری های آموزشی سیاسی خودم ارایه داده ام یک "اسلحه آموزشی برای براندازی نرم حکومت های چپاولگر و دیکتاتوری" هست یعنی چه. معتقدم این حکومت ها بر پایه جهل و فقر و ترس مردم شکل می گیرند و ماندگار می شوند که این امور به واسطه سیستم های تعلیم و تربیت و روش های تدریسی که در دانشگاه ها به معلمانشان دیکته می کنند میسور می شود. این روش های تدریس، مستضعفان را که بیش از 90 درصد این نوع جوامع را شکل می دهند "از نظر فکری هم مستضعف نگه می دارند" که این هدف غایی مافیای سرمایه دار حاکم بر این جوامع است. روش تدریس من اما بعنوان" ناجی مستضعفان" عمل می کند تا آنها را بصورت انتقادی بیدار کند و اذهانشان را از استعمار باورهای دوران جاهلیت رهایی بخشد و از نظر قوای تفکر ورزی قدرتمند شان نماید و به آزادی و رفاه آنها و نهایتا به صلح جهانی بینجامد.
پاسخ + 0 0 --
شریعتی از سبزوار 1398/04/21 - 21:15
من هم به یقین رسیده ام که شما را بخاطر همین تیوری ها و روش تدریسی که ارایه داده اید هدف خشم خود قرار داده اند و اخیرا مجوز تدریس تان را لغو کردند و سه ماه برایتان انفصال از خدمت زدند و .... شما را هم همانند اجداد بزرگوارتان معدوم خواهند کرد انا نگرش و راه شما فراگیر شد...
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/04/18 - 21:37
بار الهی! به نویسندگان خرد بیشتر

و به ستمدیدگان به جای تیزی زبان، زبانی اصلاح گر

و به ستمگران واقعیت ترس از ستمدیدگان را تفهیم کن

بار الهی یا عمرمان را کوتاه کن و یا تاب تحمل محیط توهّم زده را آسان گردان
پاسخ + 0 0 --
ع.هدا بنده 1398/04/21 - 08:27
خدا حراستی ها را برای ما حظف کند.
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1398/04/18 - 22:17
سلام
نمی دانم چرا بعضی نظرها نیست یا نیامده یا ارسال نشده
حتماً آمدنش تقدیر نبوده، پس به احترام تقدیر بهتر که دوباره نوشته نشود
پاسخ + 0 0 --
دانشجو دکتر حسینی 1398/04/19 - 15:10
نام های زیر رو سرچ کنید و ببینید تیوری ها و کتب و مقالات ایشان درباره روش تدریس ش در همه دنیا فراگیر شده اما متاسفانه انتشارات و مجلات داخلی حتی مجلات آموزش پ از نشر آثار ایشان وحشت دارند:

CompetitiveTeam Based Learning
یا
یادگیری تیمی رقابتی
یا
Cognitive Socio Political Language Learning Theory
یا
Multiple Input Output Hypothesis
یا
تیوری های دکتر حسینی
یا
Seyed Mohammad Hassan Hosseini
پاسخ + 0 0 --
معلم مشهدی 1398/06/05 - 12:20
این ویدیوی کوتاه دکتر حسینی - نگارنده این مقاله - را راجع به "نگرش رهایی بخش" شان به مقوله آموزش و حوزه تعلیم و تربیت ببینید:

https://www.aparat.com/v/RVEud
پاسخ + +1 0 --
محمدی 1398/05/15 - 13:51
یه دروغگویی بشی همانند بقیه. برای خود شیرینی هر روز مصاحبه و وعده های دروغین و اخبار جعلی و تحریک مردم بر علیه معلمان با اخبار رسانه میلی. پس با عرض معذرت از همکاران و نویسنده خیالباف هیچ غلطی نمی تونی بکنی.
پاسخ + +1 0 --
دبیر 1398/05/16 - 21:32
هیچ وزیری تا الان نتوانسته این کشتی رادراین دریای پرتلاتم به مقصد برساند .پس باشعاردادن کاربه جایی نمی رسد .عمل مهم است وبس...
پاسخ + 0 0 --
یزدانی 1398/06/23 - 08:52
در وب سایت دکتر حسینی ویدیو های آموزشی ایشان را هم ببینید و استفاده کنید - به دانش آموزانتون هم معرفی کنید:

http://drelt.ir/
پاسخ + 0 0 --
حواد 1398/09/16 - 17:46
نظر شما در مورد شیوه جدید اموزش چیه ؟ حذف نمره و بجای ان خوب بد گذاشتن
نظر بدهید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/05 - 22:15
سلام وقت بخیر. من در اهداف خودم وزیر اموزش پرورش شدن را نوشته بودم. و چند مورد از اصلاحات را ذکر کرده بودم. تقریبا ۹۰ درصد پیشنهادات بنده با شما یکی بود. موفق باشید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور