صدای معلم

وزیر آموزش و پرورش : بدانیم ؛ هیچ کشوری از سقف اندیشه معلمانش فراتر نمی رود . سقف اندیش ی هر جامعه ای ، سقف اندیشه و منزلت معلمان آن جامعه هست. آشتی ملی بین مدرسه و جامعه باید اتفاق بیفتد. ما به ارتباط گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک از این مسائل و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل گیری یک مدرسه ی بدون دیوار حرکت خواهیم کرد . 50 درصد دانش آموزان ما دختران هستند . باید نسبت مدیران زن به همین حدود برسد تا بتوانند در برنامه ریزی ها ، ظرافت های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه درک کنند و ما این هدف را تعقیب خواهیم کرد . بودجه آموزش و پرورش باید بر مبنای عملکرد بسته شود . باید واقع بینانه تنظیم شود . برای حل ریشه ای مشکل بودجه آموزش و پرورش ما نیازمند این هستیم که از ابتدا بودجه واقع بینانه تنظیم بشود و من این کار را خواهم کرد . تمام ظرفیت های موجود را برای ارتقا و کرمت و منزلت رفاه معلمان بسیج خواهم کرد . اقتصاد آموزش و پرورش یک اقتصاد بزرگ است . این اقتصاد محدود به اعتبارات دولتی نمی شود . بیش از 15 هزار میلیارد تومان در قالب کلاس های کمک آموزشی ، انتشار و فروش کتب کمک آموزشی ، کلاس های کنکور و کلاس خصوصی و هزینه هایی که خود مردم می پردازند هزینه می شود . کنکور باید اصلاح شود و تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه ها باید افزایش پیدا کند .

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی ( بخش پایانی )

گروه گزارش/

صبح روز سه شنبه 12 شهریور 1398 ، محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و پس از سخنان موافقان و مخالفان به مدت 30 دقیقه به ارائه برنامه ها و دیدگاه های خویش پرداخت .

« صدای معلم » بخش پایانی این سخنرانی را منتشر می کند .

 

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

مقابله با بازماندگی از تحصیل . هر کودکی که از تحصیل باز می ماند در معرض این خظر بزرگ قرار دارد که در آینده بیکار ، دچار فقر و مستعد آسیب های اجتماعی بشود . این یکی از دغدغه های بزرگ من است که این حوزه میان بخشی که از یک سو به معیشت و فساد آن ها مربوط است و از یک سو به نیازهای آموزشی آن ها مرتبط است در ارتباط با وزارت رفاه و تعاون اجتماعی نسبت به تغییر وضعیت این کودکان اقدام بکنیم .

معلم !

نمایندگان محترم و شریف ایران !

معلم کارمند نیست .

معلم مهم ترین رکن تعلیم و تربیت است . معلم جانشین همه " نداشتن ها " ست .

اگر در همه ی فرآیندهای آموزشی ما ، در محتوای آموزشی ، در فضای آموزشی ، در تجهیزات آموزشی نقص و کاستی وجود داشت ؛ این معلم است که می تواند همه نقص ها را جبران کند و اگر معلم توان مندی لازم و کافی را نداشت منزلت و اعتبار لازم را کسب نکرد و در جامعه از منزلت لازم برخوردار نشد ، هیچ یک از امکانات دیگر به کار نخواهد آمد .

بدانیم ؛ هیچ کشوری از سقف اندیشه معلمانش فراتر نمی رود .

سقف اندیش ی هر جامعه ای ، سقف اندیشه و منزلت معلمان آن جامعه هست .

من با دولت هماهنگی کرده ام و با مجلس شورای اسلامی طلب استمداد می کنم که با همکاری دولت و مجلس و مطابق آن چیزی که در زیر نظام های منابع انسانی آمده ، لایحه ی خاصی را مخصوص معلمان تدوین کنیم و جایگاه و رفعت معلمان را آن گونه که شایسته است تامین بشود .

من همین جا به شما معلمان عزیز عرض می کنم که توسعه و کیفیت بخشی به آموزش دوره ی دبستان به عنوان بنیان اصلی نظام آموزشی به ویژه تقویت و توسعه دوره پیش دبستان و ایجاد و پوشش کامل جزء برنامه های من خواهد بود .

در دوره اول و دوم متوسطه که ماموریت آن شناسائی استعدادها ، پرورش و هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموزان است با توسعه برنامه های مهارت آموزی ، زمینه یادگیری حداقل یک مهارت را که از اهداف سند تحول بنیادین است تسهیل خواهم کرد .

یکی از اولویت های من در اجرای سند تحول توجه به توسعه کیفی و کمی هنرستان هاست که بار سنگین آموزش مهارت ها را به عهده دارند .

برادران و خواهران گرامی

آشتی ملی بین مدرسه و جامعه باید اتفاق بیفتد . اگر مدرسه خانه دوم است ، خانواده مدرسه اول است . باید دیوار حائل بین مدرسه و خانواده از بین برود . اکنون والدین نقش تعیین کننده ای در مدرسه ندارند . در جریان تحولات آموزشی قرار نمی گیرند و مشارکت شان در ارزیابی مدرسه بسیار اندک است . فقط زمانی که پول می خواهند سراغ وادلین می روند . اجرای این طرح که ارتباط تنگاتنگ و تعامل میان خانواده و مدرسه هاست در دستور کار من است .

ظرفیت خالی مدارس در ساعاتی که استفاده نمی شود را باید با همکاری همه انجمن ها و نهادهای غیردولتی به مراکز آموزش یادگیری و مهارت آموزی و مهارت های یادگیری تبدیل کرد .

مدرسه باید کانون یادگیری شود . مدرسه باید کانون تعاملات آموزشی و تربیتی و روان شناختی باشد .

نمایندگان محترم

من یک پدر هستم و همیشه دغدغه داشتم که بچه های من به لحاظ اخلاقی ، آیا در ترازی که من می پسندم در مدرسه تربیت می شوند ؟

من درک می کنم که والدین نگران سوء مصرف مواد مخدر ، بلوغ زودرس و روابط غیراخلاقی فرزندان خود باشند .

ما به ارتباط گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک از این مسائل و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل گیری یک مدرسه ی بدون دیوار حرکت خواهیم کرد .

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

یکی از منابع نارضایتی کارکنان و معلمان آموزش و پرورش شیوه انتخاب مدیران این وزارتخانه و ادارت کل استان هاست .

ستاد وزارتخانه برای اجرای برنامه تحولی نیاز به جوان گرایی و اعتماد به ظرفیت های درون وزارت دارد و مطمئنا سال های آتی نسلی جدید از مدیران جوان مسئولیت آموزش و پرورش کشور را به عهده خواهند گرفت .

آموزش و پرورش مملو از زنان توان مندی است که ظرفیت مدیریت و راهبری واحدهای آموزشی و اداری را در تمام سطوح می توانند بر عهده بگیرند .

50 درصد دانش آموزان ما دختران هستند . باید نسبت مدیران زن به همین حدود برسد تا بتوانند در برنامه ریزی ها ، ظرافت های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه درک کنند و ما این هدف را تعقیب خواهیم کرد .

ما با مشکل نادیده گرفته شدن و مهمی از قبیل عدم احترام کافی به حقوق اقوام و اقلیت ها و اهل سنت هستیم .

آن  هم خوب آموزش ندیدن  بسیاری از کودکان در مناطق غیرفارسی زبان است .

ما باید به سمتی سوق بدهیم و به سمتی برویم که ضمن حفظ میراث فرهنگی ، زبانی و قومی و محلی تسلط ایشان بر زبان فارسی در خسن گفتن و نوشتن به حد مطلوب برسد و جلوی هر گونه نقصان در توان مندی ایشان برای آینده گرفته شود .

من ضامن اجرای اصل 15 قانون اساسی خواهم بود و اقدامات در دست اجرا را هم توسعه خواهم داد و هم تسریع می کنم .

( احسنت نمایندگان )

تحقق همه اهداف بلند آموزش و پرورش نیازمند توجه به واقعیت های موجود است .

باید واقع بین باشیم .

واقع بینی در این شرایط بدین معناست که که ابتدا باید مسائل آزار دهنده و روی زمین مانده ی آموزش و پرورش را تا حد ممکن بهبود ببخشیم تا زمینه برای دوراندیشی وبرداشتن گام های بلند برای رسیدن به " حیات طیبه " فراهم شود و آن توجه به اقتصاد آموزش و پرورش است .

اقتصاد آموزش و پرورش بیمار است . آموزش و پرورش از بودجه ای که دارای ضعف شدید ساختاری است رنج می برد و باید برای اصلاح بودجه آموزش و پرورش اقدام بکنیم .

بودجه آموزش و پرورش همیشه با یک سوم کسری بسته می شود و دلیل این کسری این است که بیش از یک سوم هزینه های پرسنلی از قبیل حق التدریس ، خرید خدمات ، حق الزحمه امتحانات و هزینه های دیگر هزینه های اجتناب ناپذیر تلقی نمی شوند .

بودجه آموزش و پرورش باید بر مبنای عملکرد بسته شود . باید واقع بینانه تنظیم شود .

من با آقای رئیس جمهور دیروز صحبت کردم . امروز در محضر آقای دکتر جهانگیری و سایر اعضای دولت که این جا هستند عرض می کنم که درست است که این مطالبات معوق فرهنگیان باید به سرعت سامان داده شود و این کار را در دستور داریم و پرداخت پاداش بازنشستگان آغاز شده و استمرار پیدا خواهد کرد اما مشکل را باید ریشه ای حل کرد .

برای حل ریشه ای مشکل بودجه آموزش و پرورش ما نیازمند این هستیم که از ابتدا بودجه واقع بینانه تنظیم بشود و من این کار را خواهم کرد .

ما باید به حقوق معلمان فکر کنیم . این دولت تلاشش این بوده است که همواره افزایش حقوق متناسب با تورم باشد و فرهنگیان و معلمان عزیز از این حق بهره مند خواهد شد .

باید حقوق معلمان منظم پرداخت شود . وقتی که تاخیر در پرداخت حقوق معلم اتفاق می افتد از یک سو معیشت او آسیب می بیند و از یک سو اقتدار و منزلت نظام آموزشی ما در معرض مخاطره قرار می گیرد .

باید برای او فکر کرد .

برای حل مسکن معلمان برنامه ای را در پیش داریم و تلاش خواهیم کرد که برای افزایش برخورداری فرهنگیان عزیز از مسکن در همکاری که با وزارت راه و شهرسازی و استفاده از ظرفیت صندوق ذخیره ، ان شاء الله این کار را خواهیم کرد .

تمام ظرفیت های موجود را برای ارتقا و کرمت و منزلت رفاه معلمان بسیج خواهم کرد .

اما اقتصاد آموزش و پرورش یک اقتصاد بزرگ است . این اقتصاد محدود به اعتبارات دولتی نمی شود . بیش از 15 هزار میلیارد تومان در قالب کلاس های کمک آموزشی ، انتشار و فروش کتب کمک آموزشی ، کلاس های کنکور و کلاس خصوصی و هزینه هایی که خود مردم می پردازند هزینه می شود .

این حجم بزرگ نقدینگی به اهداف آموزشی ما خدمتی نمی کند .

این حجم بزرگ اقتصادی ، خروجی نظام آموزشی ما که دانش آموزان هستند به جای این که تبدیل به شهروندی مستقل و مشارکت جو و دارای عادات و رفتار مناسب بکند این را ها را تست زن بار می آورد و یک اضطراب مدام را به آن ها تحمیل می کند .

کنکور باید اصلاح شود و تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه ها باید افزایش پیدا کند .

ما سال هاست آموزش و پرورش مدیریت دارایی های آموزش نه به عنوان فروش دارایی ها بلکه به عنوان اهرم قرار دادن دارایی ها برای حل مسائل آموزش و پرورش و توسعه ی آموزش کیفی استفاده می شود و من اقتصاددانانی را که تحول خواه هستند در آغاز مسئولیت اگر مورد اعتماد دوستان قرار بگیرند برای این کار مامور خواهم کرد و به اقتصاد آموزش و پرورش سامانی خواهم داد .

من همه ی فرمایشاتی که موافقان و مخالفان گفتند غالبا در ... من هست . من احترام می گذارم و از هم موافقان و هم مخالفان تشکر می کنم و تلاش من این است که این دغدغه های مشترک را به پیش ببریم .

در جلساتی که در کمیسیون ها بودم یک امتیاز ویژه ای که احساس کردم این است که خیل عظیمی از نمایندگان پشتوانه ی آموزش و پرورش هستند و ان شاء الله به پشتوانه ی تلاش همه آن ها سعی می کنیم که وضعیت آموزش و پرورش مان بیش از گذشته و بهتر از گذشته جریان پیدا کند .

دوستان عزیز

من منحصرا برای خدمت به آموزش و پرورش به این میدان آمدم .

مصمم هستم از تمام ظرفیت دولت و تجربه  ای که در دوره دبیری دولت و ارتباطی که با دستگاه ها و آشنایی که با همه ی دستگاه های اجرایی داشته ام این ظرفیت را در خدمت حل مسائل نظام تعلیم و تربیت قرار بدهم .

اگر مورد اعتماد دوستان قرار گرفتم خدا را شکر خواهم کرد و اگر مورد اعتماد قرار نگرفتم باز هم خدا را شکر خواهم کرد و در سنگر دیگری انجام وظیفه خواهم کرد .

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار

مطالبات حق التدریس ها و خرید خدمت ها و استخدامی که مجلس قانونش را تصویب کرده است آیین نامه اش تا قبل از مهر ماه ان شاء الله به تصویب دولت می رسد و ابلاغ خواهد شد .

( احسنت نمایندگان )

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

بخش نخست

پایان گزارش/


متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

شنبه, 16 شهریور 1398 22:29 خوانده شده: 529 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
حسن 1398/06/16 - 23:03
درود خدا بر تو ای وزیری که ما نمیدانیم از کجا به این سمت رسیدی ولی حرفهایت بسیار زیبا بود البته اگه توی سخنانت اشاره ای هم می کردی که معلم حق دارد سالی نیم کیلو گوشت برای خودش نه بلکه زن و بچه اش بگیرد بد نبود و بعد به این دکلمه های تکراری و تو خالی که دیگر وزرا برای رسیدن به این سمت و قدرت و سلطنت می سرودند می پرداختی عزیز بابا
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/06/17 - 15:46
حرفهای زیبا اما
از مطالبات و حق التدریس دبیران رسمی و سازمان نطام معلمی و رتبه بندی و...چه خبر؟!!
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/06/18 - 00:49
جناب دبیر مهربان اولا متن سخنرانی این آقا کپی از وزیران قبلی بوده و خیلی تغییری نکرده در ثانی این حرفهایی که شما گفتید هم فرض کن که نوحه سرایی این بابا باشه مگه به کدوم از این حرفها کسی عمل کرده که این بنده خدا بیاد عمل کنه و بعد از رسیدن به قدرت بیاد حتی جواب سلام من یا تو رو بده و اصولا چه نیازی به عمل به این حرفها رو داره چون دیگه به قدرت رسیده و فقط در دوران وزارتش مثل قبلیها کارش اینه که کدوم دوست و آشنا بیکاره و این بابا بیاد اون رو بکنه رایس فلان قسمت و غیره پس یکمی فکرت رو باز کن و اینقدر دلخوش نباش
پاسخ + +6 0 --
چغندربگ 1398/06/16 - 23:33
سقف اندیشه های من: ۱) حق التدریس پارسالم کو؟۲) بیمه طلایی کو؟۳) اقساطم از حقوقم بیشتر دم اسنپ گرم!۴) چرا حقوق کسانی ک کارشان شمردن پولهای مردمه سه برابر منه؟ و ......
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/06/17 - 05:59
درود .همیشه حرکت های تند وبا شتاب که از اساسی درست و اصلاح صورت نگیرد خیلی زود هم خاموش می شود .وزیری که تازه بر کرسی نشسته سخنانش بوی خوش مذاقی دیگران می دهد .بدون نگاه به ناعدالتی مدارس و نایکسانی آموزش در نقاط مختلف کشور صحبت از تاثیر بیشتر معدل سخن می گوید معلوم است کف روی آب است.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1398/06/17 - 13:18
سنگ بزرگ علامت نزدنه
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/06/17 - 18:45
آیا معلمان لایق این وزیر هستند؟؟؟؟یا معلمان را لایق این وزیر می دانند؟؟؟البته به اصطلاح وزیر!!!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/06/17 - 21:48
این فیگور تو عکس نشان از چه دارد ؟خدا داند و.....ما نیز ...هم ....به هرحال جوجه را آخر پاییز می‌شمرند تا ببینیم و تعریف کنیم ...تب تند زود فروکش میکنه ...به گمانم .....
پاسخ + +1 0 --
behjat.kabiri 1398/06/18 - 04:05
سخنان وزیر خیلی مطلوب بود بخصوص وقتی از برداشتن دیوارهای مدرسه می گوید
مدرسه باید مطالبه مردم باشد نه مطالبه معلمان
که این‌نگاه صنفی وان دیگری ملی است
مدرسه و تربیت نیروی انسانی باید اصل قرار بگیرد
تا جامعه بهبود‌پیدا کند شنیدم که وزیر متظم و برنامه ریز هست وتا حصول نتیجه کارها را پیش می برد
خب ما باید حواسمان خوب جمع باشد وانچه را وعده داده مرتب مطالبه کنیم
پاسخ + 0 0 --
CRAZY 1398/06/20 - 19:38
فقط حرف دیگه از دهن بیرون میاد. شاید کسی دیگر نوشته براش
پاسخ + 0 0 --
CRAZY 1398/06/20 - 19:37
اولین نشانه های اهداف وزیر خودشو نشون به این خبر نگاه کنید: وزیر آموزش و پرورش:

تحصیل پیروان ادیان دیگر در مدارس ممنوع است
گروه جامعه: وزیر آموزش و پرورش، در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران، درباره تحصیل دانش‌آموزان پیرو ادیان غیررسمی گفت: «اگر دانش‌آموزان اظهار کنند که پیرو ادیان دیگری به‌جز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آنها به‌ نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آنها در مدارس ممنوع است.»

به نظر می‌رسد این گفته محسن حاجی‌میرزایی، در واکنش به خبری باشد که برخی منابع حقوق بشری در دو روز گذشته در مورد ممانعت از تحصیل یک دانش‌آموز بهایی در یکی از دبیرستان‌های سمنان منتشر کردند. بنا بر گزارش این منابع، یک دبیرستان در سمنان، به‌ دستور آموزش و پرورش استان، از ثبت‌نام دانش‌آموزی «به نام برنا پیراسته در مقطع سوم دبیرستان» به دلیل بهایی بودن او خودداری کرده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور